Argentina - průvodce, cestování

V rozsáhlé zemi Jižní Ameriky můžete poznat pohoří Andy, okouzlující hlavní město Buenos Aires, divokou přírodu, charakteristický nápoj maté, zvyklosti zdejších obyvatel a spoustu dalších zajímavostí!

Argentina – základní informace o zemi

Název: Argentinská republika

Státní zřízení: federativní republika

Rozloha: cca 2,8 milionu km2

Počet obyvatel: cca 40 milionů

Hlavní město: Buenos Aires

Ostatní významná sídla: Córdoba, Rosario, Mendoza, La Plata

Nejvýznamnější řeky: Parana, Paraguay, Uruguay, Colorado, Río Negro

Úřední jazyk: španělština

Měna: argentinské peso

Náboženství: převážně římskokatolické

Argentina se rozkládá na jihu Jižní Ameriky, je to druhá největší země Jižní Ameriky. Název Argentina v překladu znamená „země stříbra“.

Argentinská vlajka má dva modré a jeden bílý pruh s vyobrazeným sluncem.

Argentina – podnebí

V Argentině je subtropické podnebí na severu a mírné na jihu, s extrémními podmínkami ve vysokých Andách. Na severozápadě se srážky vyskytují hojně, na západě a na jihu je počet srážek nižší.

Argentina má oproti Evropě obrácené roční období, protože leží na jižní části zeměkoule. Pokud cestujete do Buenos Aires, Mendozy, Cordoby a Jezerních oblastí, doporučuje se jaro a podzim. Při cestování do Petagonie jsou nejlepší letní měsíce (prosinec – březen), z hlediska počasí a nabídky služeb je to totiž nejpříznivější doba.

Argentina – kuchyně, stravování, nápoje

Argentinci jsou požitkáři a jídlo je nepostradatelnou součástí jejich životního stylu. V Argentině se setkáme s velkými porcemi.

Nezastupitelné místo má hovězí maso a také těstoviny. Těstoviny spolu s pizzou se rozšířily vlivem Itálie. Poslední dobou se ve městech uplatňují americké fast – foody jako Mc Donald´s apod. Své místo má i arabská kuchyně.

Na jihu země se hodně konzumuje jehněčí maso a mořské plody, na západě je dost oblíbené skopové.

Běžná argentinská snídaně je složena z kafé a croissantu. Obědy se sice podávají už od poledne, ale nejvíce lidí chodí na oběd mezi 13:00 – 13:30. Večeře se servírují od osmé hodiny večerní, avšak Argentinci zpravidla večeří až po 21. hodině. I restaurace v Argentině zavírají později, než je zvykem v Evropě. Ještě o půlnoci se zpravidla můžete někde najíst.

Argentinci si v průběhu dne dopřávají svačinku v podobě čehokoliv: zmrzlina, zákusky, sendviče, hot dogy, oříšky, pizza, aj.

Zákusky a zmrzlina jsou v Argentině hodně oblíbené.

Z alkoholických nápojů jsou nejrozšířenější pivo, víno a destiláty. Nejoblíbenější piva jsou Quilmes, Isenbeck a Andes. K pivu někdy dostanete oříšky.

Pálenka caňa se vyrábí z cukrové třtiny.

V Argentině se určitě dejte víno, protože patří mezi ty nejlepší na světě (koupit se ale samozřejmě dá i víno levnější). Proslulou vinařskou oblastí je Mendoza, kde je pěstováno 70 % produkce celé země. Známé jsou argentinské odrůdy Malbec a Syrah. Na severu je pěstována speciální odrůda Torrontes.

K Argentině neodmyslitelně patří silná káva. Co je však doslova fenoménem Argentiny, to je nápoj maté.

Argentina – maté

Maté se nepovažuje za pouhý nápoj, ale jde i o jeho samotnou přípravu a je to něco jako společenský prvek, kulturní zážitek. Pokud budete na maté pozváni, jistě si takovou příležitost nenechte ujít!

Argentina je největším producentem a konzumentem Yerba maté. Za rok je propočítána průměrná spotřeba 5 kg na jednoho člověka. Maté je oblíbeno také v Chile, Brazílii, Paraguayi a Uruguayi.

Servírování nápoje podléhá jistým zvyklostem. Jedna osoba naplní nádobu ve tvaru dýně yerbou a zalije ji horkou vodou. Nápoj se pije kovovou tyčkou, ve spodní části opatřenou filtrem (tzv. bombilla). Vodu je nutné nalít horkou, avšak nikoliv vařící. Nádoba je předávána ve směru chodu hodinových ručiček. Jakmile se dopije, nalije se další a pokračuje se dál. Maté lze pít buď samotné, nebo s cukrem.

Argentina – fauna a flóra

Zejména národní parky a horské oblasti jsou bohaté na nejrůznější druhy rostlin a travin, včetně těch exotických.

V pralesech a kolem řek se vyskytují rozmanité druhy zvířat. V pralesích je typický jaguár, tapír, jelínek, vřešťan, papoušek a kolibřík. Ve stepích žije lama, pštros nandu, pásovec, činčila a další. Vyšší polohy obývají zvířata jako puma, kondor, jelen aj. Pro pobřeží Atlantského oceánu jsou charakteristické velryby, mroži, tučňáci.

Známé plemeno argentinské dogy má svůj původ v provincii Cordoba. V Argentině bývá toto plemeno využíváno jako policejní nebo lovecké.

Argentina – některá zajímavá místa

Pohoří Andy

Andy jsou vůbec nejdelším pohořím na zeměkouli. Andy se táhnou celým západním pobřežím Jižní Ameriky a vrcholí Aconcaguou, nejvyšší horou Ameriky. Pohoří je dlouhé více než 7000 km. Andy sice nedosahují výšky Himalájí, ale jsou širší a delší.

Město Buenos Aires

Jedná se o hlavní, a současně i největší město Argentiny. Buenos Aires je i důležitým přístavem. Na Buenos Aires má silný vliv evropská kultura.

Město je někdy přezdíváno „Paříž jihu“ nebo „Paříž Jižní Ameriky“. Buenos Aires má pěknou architekturu – vynikají zejména kostely a chrámy.

V Buenos Aires najdeme Teatro Colón, významné světové operní divadlo.

Město je bohaté na různá muzea, knihovny a divadla. Můžete navštívit i zoologickou, botanickou či japonskou zahradu.

Na hřbitově Recoleta jsou pochovány významné osobnosti Argentiny. Na toto místo každý den míří mnoho turistů.

Za nejhezčí čtvrť Buenos Aires je považováno Palermo.

Navštivte argentinské kavárny a restaurace a ochutnejte třeba skvělé argentinské steaky.

hlavního náměstí Plaza de Mayo můžete zamířit k argentinskému parlamentu. Historicky nejzachovalejší je čtvrť San Telmo, která je propletena úzkými uličkami. Ve čtvrti La Boca je ulička pestrobarevných budov Caminito.

V centru Buenos Aires se pořádají tango show.

Na východě Buenos Aires lze navštívit Reserva Ecologica Costanera Sur. Tato bahenní oblast je mimo jiné vhodná pro pozorování ptáků.

Z Buenos Aires můžete také vyrazit na výlety do okolí. Navštěvované městečko Tigre je tak trochu podobné Benátkám, a to díky sytému říčních kanálů. Převážná část budov je umístěna na kůlech a plovoucích ostrovech. Smetánka Buenos Aires tu má postavené své chaty. Městem se pohybují vodní taxi.

Další variantou výletu z Buenos Aires je městečko Colonia del Sacramento v Uruguyai – dostanete se zde trajektem z Rio de la Plata.

Město Santa Fe

Santa Fe, hlavní město provincie Santa Fe, se nachází v severovýchodní části Argentiny. Je spojeno tunelem s městem Paraná.

Můžete si prohlédnout architekturu z doby kolonizace, navštívit muzea aj.

Některá místa na pobřeží

Na pobřeží Atlantiku najdeme Mar del Plata, populární mořské koupele s dlouhými plážemi.

Poloostrov Valdés-Halbinsel se pyšní chráněnou přírodní rezervací.

Některé výrazy ve španělštině

  • Dobré ráno – Buenos Días

  • Dobré odpoledne – Buenas tardes

  • Ano/Ne – Sí/No

  • Prosím – Por favor
  • Jak se máte? – Cómo está?
  • Nerozumím – Yo (no) entiendo
  • Kde je? - Dónde esta?
  • Pomoc – Socorro
  • Děkuji – Gracias

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17003 (novesluzby.cz#21183)


Přidat komentář