Jak ušetřit tisíce

V životě se snažíme kolikrát ušetřit a raději si koupíme jízdenku levnější a pár zastávek jdeme pěšky, jenže ani netušíme, že doma mámě žrouty peněz, které zbytečně měsíčně přeplácíme.

Lidé se snaží šetřit, ale kolikrát zapomínají na skutečnosti, při kterých mohou významně ušetřit a často tak utrácí dohromady spoustu peněz zbytečně. Mnohdy si řeknete, že věc, která se vám líbí, stojí jen „pár korun“, tak si ji pořídíte, jenže časem zjistíte, že takových věcí máte mnoho a nemáte z nich užitek. Snad jen jedině ten, že Vaše peněženka je o něco lehčí. Ale takovému „užitku“ se chce každý běžný občan vyvarovat. Co tedy dělat, abyste se nemuseli omezovat a přitom si užili ušetřených peněz.

Jak šetřit v domácnosti

Provoz domácnosti je dohromady ta nejdražší položka v životě běžného dospělého jedince. A to i přesto, když odečteme nájem, nebo hypotéku, tak i přesto elektřina, voda, plyn stojí nemalé peníze, ale většinou si neuvědomujeme, že zbytečně přeplácíme za něco, co nevyužíváme.

Topíme a větráme

V zimním období, kdy se topí, mají lidé tendenci dům či byt doslova přetopit, a chodit doma jen v tílku a kraťasech. Jenže to je poměrně zbytečné a navíc, pokud potřebujeme vyvětrat, tak tímto způsobem o hodně energie přijdeme. Topit se musí a rozhodně není řešení vůbec netopit, to si jedině člověk koleduje o silné nachlazení a prochladnutí důležitých orgánů, jako jsou k tomu náchylné ledviny. Abychom neplatili zbytečné peníze a netopili „Pánu Bohu do oken“, je vhodné dodržovat dobré zásady. Větrat vždy až zcela vypneme topení a ještě chvíli na zchlazení počkáme. Větrání v zimě nemusí být dlouhé, pár minut bohatě stačí. A poté, co okna opět zavřeme, otevřeme i topení. Budeme mít čerstvý vzduch a teplo. Je vhodné si i nechat provést měření úniku tepla a případně investovat do nových oken. Jednorázová investice se do pár let vrátí a pak už budete výrazně šetřit.

Zdá se vám, že hodně topíte, ale pořád cítíte zimu? Pak je vhodné si projít oblast kolem radiátorů a odstranit vše, co průchod tepla omezuje – dlouhé závěsy, záclony, ale i nábytek, květináče a jiné. Okolo radiátorů prostě musí být volno a teplo hezky proudit.

Elektřina – věčný žrout peněz

Hodně však v domácnostech zbytečně platíme za elektřinu. Zapomenuté nabíječky na mobil v elektřině, úplně nevypnutá televize, nebo jiné spotřebiče, zapomenuté svícení, nebo svícení v místnosti, kde nejsme. To všechno jsou nejčastější příčiny zbytečného placení za elektřinu, kterou ani nevyužíváme. Nabíječka v zásuvce bere pořád stejné množství energie, ať je na telefonu nebo není, televize, nebo jiné spotřebiče, které „svítí“ i přes to, že jsou vypnuty, také berou zbytečně energii. Pokud tak jedete na pár dnů mimo domov je nezbytné, v rámci zbytečného nepřeplácení za elektřinu, prostě vše vytáhnout ze zásuvky.

Úsporné spotřebiče

Při nákupu nových spotřebičů vybírejte ty, které jsou sice o něco dražší, ale za to dost úsporné a prvotní investici v nákupu vám brzy vrátí. Navíc budete mít moderní přístroj a nakonec vás mile překvapí vysoká úspora za elektřinu.

Pozor na svícení

Dost často také lidé svítí v místech, kde se ani nepohybují. Zapnuté světlo na chodbě, pokud tam zrovna nejsem, je zcela zbytečné a drahé. Je to podobné, jakby jste každý den koupili chléb, i když z předchozího dne vám skoro celý zůstal a pak byste takové pečivo téměř denně vyhazovali. Nemá to logiku a zbytečně se peníze utrácí, doslova vyhazují.

Voda není zadarmo

Další pravidelnou platbou, kterou musíte platit, je spotřeba vody. Pokud nefungují vodní baterie, tedy kohoutky tak, jak by měly, a zaměstnává je neustálým kapáním, je nutné tento problém vyřešit. Ono se to nezdá, ale třeba za rok to udělá hodně vody a tudíž i hodně peněz, které byste mohli použít třeba na nákup nových bot.

Šetříme i na jídle

Což neznamená jíst zkažené a prošlé potraviny, ale důmyslně přemýšlet při nákupu o tom, zda všechno to, co kupuji je skutečně potřebné a jestli to naopak jen nezůstane stát v lednici, dokud to nevyhodíme. Platí i fakt, že pokud něco kupujeme „ve velkém“, máme podvědomě zafixováno, že toho můžeme spotřebovat, co hrdlo ráčí. To vede k tomu, že tloustneme a úplně zbytečně, protože nejíme kvůli hladu, ale z nudy, chuti aj. Takže pokud budeme nakupovat jen nutné potraviny, vlastně si i udržíme štíhlou linii. Abychom nekupovali zbytečnosti, vždy si napíšeme seznam. Projdeme lednici i spíž a sepíšeme vše, co je potřeba a při nákupu se tímto seznamem striktně držíme.

Jak šetřit v běžném životě

Mnoho peněz také zbytečně utrácíme za služby a věci, které stejně nevyužíváme.

Telefon

Jedním z takových je mobilní telefon, nebo spíše jeho tarif. Není tomu dávno, co mobilní operátoři zavedli neomezené tarify za velice příznivé ceny. Ono to působí velice dobře, ale pokud utratíte měsíčně za telefon sedm set a přitom jste provedli asi tři hovory a odeslali asi sto krátkých textových zpráv, je cena za telefonování přemrštěná. Na základě vlastního používání telefonu si vyberte vhodný tarif, nebo nechte operátora, ať vám sestaví nejvhodnější nabídku. SMS zprávy posílejte, pokud možno zdarma z internetu.

Domácí posilovna

Když se dáte na cvičení, není nutné se ihned zapsat do posilovny a platit peníze za používání. I doma lze vytvořit perfektní prostředí na posílení svalstva. Místo činek zvedejte PET láhve naplněné vodou, dřepy, shyby či kliky pak je možné provádět kdykoli a kdekoli, kde je k tomu vhodné místo.

Setkání s přáteli

Určitě nepatříte mezi asociály, kteří se lidí stranní a naopak rádi jste ve společnosti svých přátel. Jenže pokud alespoň jednou za týden vyjdete s partou přátel do oblíbené hospůdky, restaurace, či baru, necháte tam pár stovek, někdy i tisíc korun. Přitom platíte hodně za obsluhu a jakoby pronájem místa. Zkuste pozvat přátelé k sobě. Udělejte menší občerstvení, kupte dobré pití a určitě zaplatíte méně, a získáte více. To samé příště udělají na oplátku i vaši známí a vy přitom nemusíte utrácet horentní sumy (i když se sluší a patří přinést hostiteli menší dárek). Takto se dá zažít skvělá zábava a dost ušetřit.

Učit se sám

Moderní doba nás nutí neustále se vzdělávat, o čemž svědčí i nabídka kurzů a školení. Jenže takové kurzy něco stojí, a pokud chcete ušetřit, ale přitom umět cizí jazyk, zkuste formu samouky. Na internetu najdete vhodné postupy, zdarma i video návody, vysvětlení látky a třeba i online vyučování zdarma.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16839 (novesluzby.cz#24418)


Přidat komentář