Jak si stanovit a dosáhnout finančního cíle

Neexistuje lepší čas ke zjištění stavu Vašich financí, než čas po letní dovolené. Následující článek Vám poradí, jak si stanovit finanční cíl a jak ho dosáhnout. Pomůže Vám stanovit si priority a tím zlepšit Vaší finanční situaci.

Stanovení finančního cíle a priorit

Finanční cíl každého se samozřejmě liší v závislosti na jeho finanční situaci. Někdo se zaměří na splacení dluhů, někdo si bude chtít vytvořit nouzový finanční fond v případě ztráty zaměstnání, jiný chce jen ušetřit na novou televizi. Napište si tedy seznam nejdůležitějších priorit a začněte s číslem jedna na tomto seznamu. Stanovte si finanční cíl potřebný ke splnění této priority. Teprve až finančního cíle dosáhnete, stanovte si další prioritu.

Kdy chcete dosáhnout finančního cíle?

Teď již máte stanovený finanční cíl. Pomocí výpočtů si stanovte časový úsek potřebný na dosáhnutí finančního cíle. Nezapomeňte vzít v úvahu výši Vašeho finančního cíle, současné úspory a také Vaše očekávané měsíční úspory. Tak zjistíte jak dlouho Vám bude trvat, než očekávané ušetřené částky dosáhnete.

Kde můžete ušetřit?

Stanovení nereálného cíle je tím nejjednodušším způsobem jak ztratit motivaci pro šetření. A motivace je to nejdůležitější. Rozhodněte se jestli má pro Vás větší smysl šetřit na jídle, kosmetice nebo oblečení. Co můžete postrádat a co naopak ne. Snažte se zvážit všechny možnosti. Zjistěte si kde je zboží nejlevnější, ve kterých obchodech můžete využít slevové kupóny, nebo začněte vařit jednodušší jídla na které nepotřebujete hodně ingrediencí, nebo drahé ingredience. Kupujte pouze to, co potřebujete a nenaleťte obchodním domům na jejich tzv. výhodné nabídky. Většinou to skončí tak, že nakoupíte i zboží, které byste si normálně nekoupili a nevyužijete ho. Možná Vás překvapí, kolik peněz se Vám začne kupit na účtu.

Sledujte své výdaje

Víte kolik utratíte měsíčně za potraviny a nápoje, oblečení, nebo služby? Jelikož chcete ušetřit, musíte zjistit, kde jsou Vaše výdaje zbytečné. Po dobu jednoho měsíce si zapisujte každý nákup. Rozdělte si nákupy do jednotlivých kategorií jako jsou potraviny, domácnost, oblečení. Takto zjistíte, kam přesně Vaše měsíční výplata jde a bude pro Vás jednodušší rozhodnout se, kde by se dalo ušetřit.

Vyhovuje Vám placení hotově nebo kartou?

Někdo zjistí, že při placení v hotovosti utratí méně. Někomu vyhovuje placení kartou, protože má finance více pod kontrolou. Někdo má přesně stanovené co a kde kupuje za hotové a za co platí kartou. Pokud si nejste jistí do které kategorie patříte, promyslete si všechny své nákupy a zjistěte co Vám vyhovuje. V tomto Vám může pomoci právě měsíční sledování výdajů.

Používejte aplikace pro vedení financí v domácnosti

Aplikace pro vedení financí v domácnosti jsou skvělým způsobem jak udržet Vaše utrácení na uzdě. Existují aplikace pro zápis příjmů a výdajů za teplo, vodu, plyn, ale i pro běžné výdaje jako je nakupování, či spotřeba auta. Aplikace také obsahují názorné grafy. Není nic jednoduššího než zadat čísla a nechat aplikaci počítat za Vás.

Máte více finančních cílů?

Pokud se rozhodnete ušetřit více, aby jste dosáhli dvou cílů ze svého seznamu, zkuste si na každý cíl vytvořit jiný šetřící účet. Je to lepší, než mít jeden účet na dva cíle. Budete tak přesně vědět, kdy dosáhnete jakého cíle a jaké děláte se šetřením na jednotlivé cíle pokroky. Pokud uspějete, budete odměněni dvěma cíly najednou.

Pravidelně Vaše finanční cíle kontrolujte a přidávejte další

Dosáhli jste svého prioritního cíle a máte splacený dluh? Teď se zaměřte na šetření na další cíl a učiňte z něj prioritu. Vytvořte si například nouzový finanční fond. Pokud jste již jednou dosáhli svého cíle, není nic jednoduššího než Váš úspěch znovu zopakovat. Nemluvě o tom, že již znáte svá silná a slabá místa, co se týče utrácení.

Jak si stanovit a dosáhnout finančního cíle

  • Buďte trpěliví a svou snahu nevzdávejte. Nejen, že něco ušetříte, ale naučíte se něco o sobě a svém utrácení a možná zjistíte, že šetření pro Vás nebude zase až tak těžká věc.
  • Každý nákup si dobře promyslete.
  • Nenaleťte na tzv. výhodné nabídky.
  • Nakupujte tam, kde to znáte.
  • Vyzkoušejte levnější alternativy, třeba budete překvapeni.
  • Zkuste ušetřit za výdaje v domácnosti.
  • Kam bez problémů dojdete pěšky, jděte pěšky. Nemusíte přece všude jezdit autem.
  • Zrušte svou drahou permanentku do fit centra a zkuste místo toho jízdu na kole, nebo na kolečkových bruslích.
  • Když se zamyslíte, jistě Vás napadnou další levnější alternativy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16746 (novesluzby.cz#21313)


Přidat komentář