Jak mít své finance pod kontrolou

Jak mít své finance pod kontrolou? Jak taková finanční bilance vypadá? Vyšla vám bilance kladně? Potřeba finančního vzdělání. Co dělat, když finančním vzděláním zrovna neoplýváme? Jak poznat dobrého poradce a vyvarovat se těm druhým.

Finanční bilance

Co si pod tímto pojmem představit? Jde jednoduše o rozdíl mezi příjmy a výdaji. Finanční bilance nám dává první informaci, jak na tom naše rodina finančně vlastně je. Nejvhodnější je si ji vyplňovat opravdu svědomitě měsíčně po dobu minimálně tří měsíců. Pouze tehdy vypovídá bilance o realitě.

Jak finanční bilance vypadá?

Udělejte si dva sloupce. Do levého napište tučně VÝDAJE a do druhého PŘÍJMY. Do sloupce výdaje si napište všechny věci, za které měsíčně utrácíte peníze – bydlení včetně inkasa, doprava do zaměstnání, auto, benzin, mobily a pevná linka, jídlo, oblečení a obuv, hobby, hospody, cigarety, děti – koníčky, Vánoce (celková útrata rozpočítaná na měsíce), narozeniny, dovolené (opět na měsíce), kurzy, alimenty, domácí mazlíčci, internet a kabelová televize, dluhy, ostatní. Do sloupce výdaje však patří i aktiva – pokud si spoříte na důchod, platíte životní a úrazové pojistky či využíváte stavebního spoření. Všechny tyto měsíční částky zde musí být také zohledněny. Budete mít takto mnohem větší přehled, kam vlastně „vrážíte“ peníze. Sloupec příjmy je celkem jednoduchý. Píše se do něj čistý příjem muže i ženy z hlavního pracovního poměru, vedlejší pracovní příjmy, pokud jsou, popřípadě mateřská, sociální dávky, alimenty a ostatní příjmy.

Co se dá z finanční bilance vyčíst?

Jednotlivé měsíční položky se sečtou jak nalevo, tak i napravo a porovnají se. Jestli nám vychází pravidelně záporná bilance, není něco v pořádku. V takovém případě doporučuji svolat „hlavy rodiny“, aby si nad bilancí v klidu a bez zbytečných hádek sedli a prodiskutovali, kde je chyba, kde se příliš utrácí, které výdaje se dají omezit, aby bilance vycházela kladně. Nulová bilance je na pomezí. Nedoporučuji ji z důvodu nečekaných výdajů, kdy se například pokazí pračka a z žádných rezerv si novou prostě nekoupíte.

Vyšla vám finanční bilance kladně?

Gratulujeme! Teď se podívejme na situaci, kdy se nám podařilo zredukovat výdaje rodiny dlouhodobě natolik, že bilance vychází kladně. Stále ještě nemáme tak úplně vyhráno. Kde ty peníze, které jsme si tak pracně ušetřili, nakonec zůstanou? Odpověď je jednoduchá – většinou v bance na běžném účtu.

Proč nenechávat naspořené peníze na běžném účtu?

Vezměme si jednoduchý příklad z muže, který si pravidelně posílá svou výplatu ve výši čtrnáct tisíc čistého na svůj běžný účet. A protože je financí znalý, dává si pozor na své výdaje a před výplatou má ještě k dispozici celé tři tisíce korun. A řekne si: to je dobře, budu si v bance spořit, a za pár let si takto vydělám na motorku. Muž však nepomyslel na to, jak se mu banka „odvděčuje“ za to, že u ní nechává své těžce vypocené peníze. Jako by nestačilo velice VÝHODNÉ úročení – necelé jedno procento, rychle přijde sprcha nejrůznějších poplatků za vedení účtu, za položky, za oznamovací SMS, … Ještě přijde neúprosná daň a inflace, která se dnes pohybuje mezi dvěma až třemi procenty ročně. Jak dlouho by náš muž musel čekat na svou vysněnou motorku? Těžko říci…

Potřeba finančního vzdělání

Díky tomuto příkladu ze života se vůbec nedivím, proč je naše obyvatelstvo zadlužené až po uši. K zadluženosti dnes nemá daleko každý druhý v České republice. Ale nemuselo by tomu tak být, kdyby se ve školách neučily pouze krátkodobě zapamatovatelné básničky nazpaměť – co je to Avogadrova konstanta, co se pěstuje v Uzbekistánu nebo co se stalo v Oklahomě roku 1851. Jsem velmi zklamaná, že Ministerstvo školství nezapojí do výuky alespoň pár hodin FINANČNÍ GRAMOTNOSTI, kde by se učilo, jak zacházet s penězi a o kolik výhodnější je spořit při výhodném procentu úročení než si půjčovat na spotřební věci. Je paradoxem, že se tyto praktické věci nevyučují ani na vysokých školách zaměřených na ekonomii. Asi je pro život důležitější vědět, kdy a za jakých okolností probíhala ekonomická krize v Německu, než vědět, jak se dnes dá co nejrychleji a za malého rizika naspořit částka třeba na koupi nového auta.

Co dělat, když finančním vzděláním zrovna neoplýváme?

Je již na čase trochu změnit pohled na nezávislé finanční poradce, kteří bývají často z nevědomosti zaměňováni s pochybnými podomními obchodníky, kteří nutí lidem nějaké smlouvy. U nás již tisíce a tisíce lidí může ze své zkušenosti potvrdit, jak moc se jim schůzka s takovýmto poradcem vyplatila. Dobrý poradce dokáže svému klientovi za základě bohatých zkušeností a vědomostí z trhu vydělat opravdu NEMALÉ peníze. Stačí jen chtít.

Osobní poradenství v oblasti financí

V dnešní době se finanční poradenství nezabývá pouze firmami. Svět postupuje dál a poptávka po osobním poradenství stále stoupá. Každá rodina je vlastně taková malá firma, která když je ve finanční krizi, tak může zkrachovat. Naši poradci si uvědomují, že každý člověk je jedinečná osobnost, která má svůj názor a pohled na svět. Proto obavy z nešetrného jednání, můžete hodit za hlavu.

Jak poznat dobrého finančního poradce a vyvarovat se těm druhým

I poradci jsou lidé, nejsou neomylní, a může se stát, že třeba i v dobrém úmyslu se něco nepovede. Existuje však pár pouček, jak poznat toho správného poradce, který vám „sedí“:

  • Již při příchodu by měl být dobře naladěn – proč se setkávat s člověkem, který mi do domu přinese tak akorát pesimismus?
  • Elegantní a upravený vzhled je také velice dobrý ukazatel korektního jednání. • Dobrý poradce se zajímá o vás – vaše pocity, přání a cíle – a srovnává je s vašimi možnostmi, popřípadě navrhne řešení vaší situace.
  • Co je však nejdůležitější, nesnaží se vám nic vnutit – ani svůj názor, ani poučky, ani smlouvy. • Záleží mu na tom, abyste VY byli spokojenými zákazníky.
  • Za kvalitní finanční poradenství se NEPLATÍ. Je ZDARMA.

Neomezujte se pouze na jednu banku

I sebelepší poradce s omezeným výběrem produktů toho moc nezmůže. Vybírejte si proto raději ty poradce, kteří nejsou smluvně vázáni k jedné určité bance, ale ty, kteří mají přístup k desítkám bankovních institucí. I banky mezi sebou totiž vedou konkurenční boj a snaží se vymyslet ten nejlepší produkt. Dobrý finanční poradce je schopen vybrat z celé škály produktů právě ten nejvhodnější pro daného klienta.

S čím nám může finanční poradce pomoci?

Finanční poradce – jak už je z názvu patrné – se vyzná ve světě financí. Finanční poradenství se obvykle skládá z pěti programů, které se nejčastěji řeší v českých rodinách. Jedním z programů je například bydlení a rekonstrukce. Tento program se vztahuje však i na refinancování hypoték. Klient se zde dozví, jak se dá snadno ušetřit až dvě stě tisíc korun z každého milionu. Obrovskou výhodou spolupráce s poradcem je obrovská úspora času, protože je to právě on, který oběhá všechny úřady a banky a zajistí vám informace z první ruky. Finanční poradce vám může také osvětlit svět spořících účtů s velmi zajímavým zhodnocením 3 – 12% . Tento program je vhodný nejen pro vytvoření železné rezervy, ale výborně poslouží i v případě, že chcete svým dětem finančně ulehčit start do života. Velmi vyhledávanou službou je také takzvaná revize stávajících smluv. Klient ani často netuší, co vlastně kdysi dávno podepsal, a je možné, že místo aby byly jeho smlouvy k užitku, spíše mu škodí. Dobrý finanční poradce je schopen takové smlouvy rozpoznat a popřípadě navrhnout klientovi vhodnější řešení. Od finančního poradce však neočekávejte hlubokou znalost daní a jejich odpisů, na to jsou jiní odborníci na slovo vzatí.

Vezměte své finance do svých rukou a buďte pány (ženami) svého osudu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16709 (novesluzby.cz#20056)


Přidat komentář