Transplantace obočí

U transplantace obočí se přenesou vlastní vlasové folikuly jako při transplantaci vlasů. Zákrok je náročnější, protože obočí je přece jen jiné než vlasy, roste různými směry a téměř leží na kůži.

Tvar a vzhled obočí je důležitou součástí tváře a spolu s mimickými svaly pomáhá vytvářet výraz obličeje. Proto bychom měli o obočí také pečovat. Neustálé zdokonalování této metody, tedy přenosu i jednotlivých vlasových folikulů, umožňuje nabídnout další výkon z oboru plastické mikrochirurgie, který spočívá v přenosu těchto folikulů do oblasti obočí. Nabízí tím kosmeticky účinnou metodu náhrady řídkého nebo zcela chybějícího obočí.

Výkon je indikován po důkladném odborném a estetickém posouzení vzhledu a seznámení pacienta s průběhem zákroku týmem lékařů, kteří následně výkon provedou. Při této konzultaci je možné po dohodě s pacientkou či pacientem tvar obočí zakreslit a tím ovlivnit jeho vzhled.

Vlastní výkon, tedy přenos jednotlivých folikulů z týlní oblasti hlavy se provádí při lokálním znecitlivění, je naprosto bezbolestný a nezanechává jizvy.

Co se děje po zákroku?

Od šestého týdne po zákroku začíná růst nové obočí, které vyžaduje stejnou péči jako vlasy včetně zkracování.

Při operaci obočí – brow liftu lze obočí pozvednout, změnit jeho tvar a řešit také jeho asymetrii. Výkon se provádí v lokální nebo i celkové anestezii. Po operaci se objevují otoky a krevní podlitiny, jenž vymizi do 14 dnů. Výsledek operace bývá dlouhodobý.

Co je to operace obočí (brow-lift)?

Brow-lift je operační výkon, jehož cílem je** pozvednutí obočí se současnou možností korekce případné asymetrie.** Stále žádanější v současné době je i změna tvaru křivky obočí. Brow-lift není jen výkon indikovaný pouze z kosmetického důvodu, ale je využíván i k obnově symetrie obličeje při některých chorobách, jako je např. obrna lícního nervu. Existují operační techniky, které spolu s poklesem obočí řeší v jedné době i vrásky čela či kořene nosu. Takový typ operace je pak často označován jako front-lift či forehead lift.

Jste vhodným kandidátem pro operaci obočí?

Pokud se na vašem obličeji objevují známky stárnutí, kdy je obočí pokleslé a obličej působí zamračeným dojmem, bude zřejmě tento typ zákroku to, co hledáte.

Před operací

Vlastnímu operačnímu výkonu musí vždy předcházet** podrobná konzultace**, při které je nutno pečlivě zvážit, jaký typ operačního výkonu je pro řešení dané situace ideální. Je třeba si stanovit, jak velký posun obočí bude nejvhodnější a do jaké míry je třeba změnit jeho tvar. Je možné, že vám bude při konzultaci navržena kombinace s dalším zákrokem, jako je například korekce vrásek čela či operace horních víček. Lékař také zhodnotí váš zdravotní stav a seznámí vás s výhodami a nevýhodami toho, kterého postupu a informuje vás o možných rizikách a komplikacích.

Anestézie

Podle charakteru a rozsahu operačního výkonu se provádí pozvednutí obočí buď v** místním znecitlivění**, analgosedaci či celkové anestézii. Výběr typu anestézie by měl zajistit bezbolestný průběh operace a dostatek komfortu pro pacienta i operatéra. V případě analgosedace a celkové anestézie je nutno počítat s nutností** předoperačního vyšetření**, několikahodinového lačnění před operací a většinou i krátkodobou hospitalizací.

Typy operací

Ke zvednutí obočí se v současné době užívá celá škála operačních výkonů, které se mohou významně lišit rozsahem a lokalizací pooperačních jizev, množstvím možných komplikací, nutností použití cizích materiálů, technickou náročností i dobou, po kterou je výsledek operace patrný. Mezi operace, při kterých se zvedá obočí, patří prosté excize (vyříznutí) kůže nad obočím, takže po jejím sešití dochází k posunu obočí vzhůru. Dále pak je možno uvést závěsné operace s využitím vstřebatelných i nevstřebatelných materiálů, u kterých se většinou používají přístupy z vlasaté části hlavy. Patří sem také** závěsná operace obočí** prováděná v jedné době s operací horních víček. V neposlední řadě je třeba uvést zákroky, při kterých se manipuluje v podstatě s celou kůží čela s možností vyřešit i jeho vrásky. Při nich se vede ve vlasaté části hlavy jeden či více řezů různého rozsahu a z nich se poté korigují měkké tkáně. Mezi nejmodernější, ale také technicky nejnáročnější metody patří použití endoskopu, který umožňuje provést výkon za kontroly zraku s přesným ošetřením všech dotčených struktur a s minimálním rozsahem jizev.

Po operaci

U všech typů operací nebývají pooperační bolesti velké a lze je dobře tlumit běžnými** analgetiky**. Mohou se objevit modřiny či otoky v místě operačního zákroku, které se pak často vlivem gravitace přesouvají na oční víčka či tváře. Do dvou týdnů většinou dochází k jejich úplnému vstřebání.

Jak dlouho přetrvá výsledek operace obočí (brow liftu)?

Výsledky operací bývají velmi uspokojivé a dlouhodobé. Je však třeba si uvědomit, že ani sebelépe provedený brow-lift nezastaví čas.

 

Nutno řící, že brown-lift je sice dá se řící zázrak, ale čas nic nezastaví a všichni jednou zestárneme. Stárnutí můžeme trochu oddálit, ale úplně zrušit nejde.

Transplantace obočí je vhodná pro všechny lidi, kteří buďto nějakým způsobem (např. nadměrným vytrháváním obočí, opálením) o obočí přišli, nebo jim prostě obočí začalo vypadávat. Všichni víme, že obličej bez obočí vypadá nepřirozeně. Lze jej například namalovat, ale to není zcela ideální. Proto je zde novinka transplantace obočí.

Na transplantaci obočí se používají vlasy ze zadní části hlavy, u mužů to mohou být také chloupky z hrudi. Toto transplantované obočí je potřeba zastříhávat, neboť jsou to přece jen vlasy a ty prostě rostou.

Jak pečovat o obočí?

Obočí je potřeba tvarovat a popřípadě také barvit. Pokud se toho bojíte, svěřte se do rukou odborníků. Není nic jednoduššího než se nechat objednat u kosmetičky a svěřit se do jejich rukou. Výjde Vás to na pár korun a budete vypadat úžasně.

Pokud si obočí budete přeci jen vytrhávat sama, postupujte následovně. Každá žena má oblast okolo obočí jinak citlivou, a přestože s jeho vytrháváním nemá většina problém, jsou mezi námi takové, které u toho trpí. Pamatujte si, že se obočí vždycky vytrhává nejsnadněji po sprše nebo koupeli a že musíte během trhání kůži natahovat prsty. Trhejte rychlými pohyby a pokud pořád zatínáte zuby, chlaďte obočí ledem. Nezapomeňte potom místa vydezinfikovat, stačí je přetřít pleťovou vodou s alkoholem.

Barvení obočí by měly dělat kosmetičky. Obočí má mít stejný odstín jako Vaše vlasy, nebo se tomuto odstínu aspoň přibližovat. Toto pravidlo mohou porušit hlavně blondýnky, které mívají hodně světlé obočí.

Barvení obočí si můžete také zkusit i sama hennou. Ale bezpečnější bude, když ho zvýrazníte tužkou nebo stínem. Ten aplikujte nejlépe zkoseným štětečkem, který Vašemu obočí sedne lépe než ten plochý.** Tužkou v žádném případě nekreslete silou**, držte ji kolmo a jen s ní po obočí lehce přejíždějte. V současnosti se také prodávají krásné „brow kity“, tedy balení, kde máte stíny, štěteček, zrcátko a pinzetku.

Po nabarvení můžete obočí také učísnou bezbarvou řasenkou. Dobře vám poslouží i kartáček od staré řasenky. Vyčištěný ho přelakujte lakem na vlasy nebo namočte v trošce gelu na vlasy. Obočí tak bude držet tvar.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16693 (novesluzby.cz#22105)


Diskuze a zkušenosti

Andrej | 22.04.2016 03:04
Dobrý den,chci se zeptat ,jestli je možna transplantace oboci pokud trpím alopecii totalis a nemam zadne vlasy ani chlupy. Předem děkuji za odpověď


Přidat komentář