Plastika prsou - zvětšení a zmenšení prsou

Mnoho žen není spokojeno se svým tělem. Každá pátá by si přála plastiku prsou víc než cokoliv jiného na světě. Patříte mezi ně? V našem článku Vám představíme výhody i rizika této operace a pak už záleží jen na Vás, jestli půjdete za svým snem!

Ženská ňadra jsou od nepaměti symbolem krásy. Je pravda, že dnešní doba nabízí neomezené možnosti týkající se chirurgických úprav tělesných nedostatků, proto se ženy mnohdy kvapně rozhodují pro bolestivé operace svého těla, které by jim vrátily ztracené sebevědomí. Plastiky prsou jsou stále velmi nákladnou záležitostí a měly by být opravdu důkladně promyšleny a odsouhlaseny. Pokud se i Vy rozhodnete pro plastickou operaci svých prsou, musíte si ujasnit pár základních kritérií, se kterými Vám pomůže chirurg.

Co ovlivňuje velikost prsou?

Především jsou to** genetické faktory**, těhotenství, kojení, nemoci, náhlé změny hmotnosti, špatné držení těla i postup času. Celý život nejsou naše prsa stejná. Gravitace potká každou ženu. Záleží na nás, jak se s ní popereme. Běžné je i to, že je jedno prso** odlišné než to druhé**. K tomu je však potřeba trpělivosti. Prsa mají sklon se časem srovnávat. Za perfektní a dokonalá prsa se považují pevná, plná ňadra střední velikosti s hladkou a hebkou kůží. Dvorec bradavky by měl mít mezi 3-5 cm.

Zvětšení prsou

Plastika prsou je operace prováděná v** celkové anestezii.** Celý průběh zvětšení prsou trvá cca 1-2 hodiny, hospitalizace 1-2 dny a rekonvalescence i několik dní (cca 7). S výběrem  implantátů i jejich druhem Vám pomůže chirurg, který Vás také řádně poučí o správné hygieně a možnému pooperačním riziku. V čem zvětšení prsou spočívá? Do pozadí každého prsu se vloží implantát, a to za účelem zvětšení objemu a zlepšení tvaru ňadra. Ke zvětšení prsou přistupují ženy, které trpí nízkým sebevědomím ze svých malých nebo povislých ňader.

Typy implantátů

Prsní implantáty se dělí podle svého tvaru:

 • kulaté: ukládají se pod sval i žlázu
 • anatomické: jsou ve tvaru kapky a ukládají se částečně pod sval
 • asymetrické: vždy se ukládají pod žlázu a pod každý prs jiný implantát

Náplně implantátů mají také své dělení:

 • kohezivní silikonový gel: prsní implantát díky němu drží svůj tvar, je pevný a na dotek příjemný
 • fyziologický roztok s příměsí kohezního gelu: v ČR se využívají nejméně
 • fyziologický roztok: roztok se do implantátů napouští dle požadované velikosti prsu. Vznika zde však viditelný řez a výsledky většinou nejsou moc příznivé.

Povrchy implantátů:

I povrchy implantátů můžeme rozlišovat, a to na** hladké, texturované a titanizované.** Texturovaný povrch je asi nejvýhodnější a svým vzhledem připomíná samet. Hladký je zase praktický z důvodu toho, že se přirozeně pohybuje.

Vzhled a velikost prsních implantátů

Pro každou ženu se hodí jiný typ implantátů. Vše závisí na dispozici hrudníku. Důvěra k chirurgovi je neméně důležitým faktorem před podstoupením operace. Implantáty jsou vyráběny z velmi kvalitních materiálů. Jejich možnost zničení či narušení je minimální. Nikde však není psáno, že prsní implantát vydrží celý Váš život. Záleží i ženských hormonálních změnách. Opětovná úprava a výměna implantátů je doporučena při těhotenství, kdy se tělo bude muset potýkat s kojením a výbuchem hormonů. Samotný implantát se skládá z vnějšího pouzdra. Toto pouzdro vyplňuje silikonový gel nebo fyziologický roztok. Silikon nezpůsobuje žádná zdravotní rizika, jak jste si možná do dnešního dne mysleli. Velikost implantátů se uvádí v milimetrech a každý implantát má svůj "pas" a číslo. Nejužívanější rozmezí je 200-300 ml. Při výběru velikosti je třeba zamyslet se nad svými dispozicemi - tělesné proporce, výška, váha, velikost pánve a prsní žlázy.

Zmenšení prsou

Při operačním zákroku zmenšení prsou se odstraňuje přebytečná prsní tkáň a podle potřeby se provádí také modelace. Celková doba plastiky je cca 3 hodiny a provádí se v celkové anestezii. Po operaci je nutné několik týdnu nosit speciální podprsenku a v práci si vyřídit alespoň týdenní dovolenou. Aktivity, jako třeba sport či saunování, lze provádět až měsíc po zákroku.

Kritéria pro důvod operace

Měla by jste se cítit psychicky i fyzicky v pořádku. Svému chirurgovi musíte sdělit, že jste přesvědčená operaci podstoupit a co od ní očekáváte. Věk zde sice nehraje výraznou roli, ale** zmenšení prsou se nedoporučuje dívkám do 20 let**. Zdravotní stav musí odpovídat normálu. Chirurg bude chtít vědět, proč jste se pro operaci rozhodla, bude chtít znát Vaše důvody.** Těchto důvodů může být hned několik:**

 • Vaše prsa neodpovídají proporcím Vašeho těla
 • hmotnost ňader Vám přidělává zdravotní problémy, jako jsou nepřekonatelné bolesti zad a hlavy
 • trpíte velmi nízkým sebevědomím a dělá Vám problém nahota před partnerem

Po operaci a vyprchání anestezie musíte počítat s přicházející bolestmi. Na ty Vám však pomohou prášky. Vaše ňadra Vám v nemocnici převáží sterilními obklady a obvazy, které je třeba pravidelně vyměňovat. Tyto obvazy budou po několika dnech nahrazeny speciální podprsenkou. Co se týče hojení, je velmi individuální a u každé ženy probíhá jinak. Stehy jsou z prsou odstraněny cca po dvaceti dnech od zákroku. Počítat musíte také s přecitlivělými bradavkami a bolestmi v podpaží. Tyto potíže mohou přetrvávat dva měsíce, poté samy vymizí. I modelace prsou se provádí v celkové anestezii stejně jako operace zvětšení a zmenšení prsou.

Modelace prsou

Modelace prsou se provádí za účelem zlepšení tvaru a pevnosti ňader. Mnoho žen se nedokáže smířit s faktem, že po těhotenství a kojení zasáhla jejich prsa gravitační síla. Dřív krásná pevná ňadra nahradilo cosi povislého a měkkého, co okamžitě musí pryč. Pro tyhle případy existuje modelace. Operace zabere asi 1,5 hodinky času a k jejímu provedení je zapotřebí úprava prsní tkáně nebo ostranění nadbytku kůže. Díky modelaci se může žena zbavit také některých větších jizev a strií.

Doba trvání efektu

Doba je individuální. Závisí na ní několik faktorů jako věk pacientky, nárůst hmotnosti, těhotenství nebo gravitace. Modelace prsou se však dá znovu opakovat, a to už rok po prvním zákroku.

Rizika

Mezi běžný pooperační stav patří mírné bolesti, pocit tvrdých prsou, otoky a modřiny. Existují však i možná rizika, která nás, jako pacientky, mohou po operaci prsou potkat.

 • asymetrie prsou způsobená špatným umístěním implantátů
 • depigmentace kolem prsních bradavek
 • bolesti z odlepeného svalu
 • "kapsule" - vytvoření prsní membrány kolem implantátu a následná deformace prsu
 • prasknutí silikonové blány
 • hnisání jizev

Výběr plastického chirurga

První dojem, dá se říci, rozhoduje.** Kontakt s klinikou i chirurgem** Vás dokáže naplno ovlivnit. Než se však do kliniky příjdete podívat, nejprve navštivte její** webové stránky**, kde se o ní můžete dozvědět maximum informací včetně recenzí a doporučení bývalých pacientek. Na stránkách většinou narazíte i na fotografie z provedených plastik a kompletní ceník služeb. Vámi zvolený plastický chirurg by měl na svém kontě mít pořádnou dávku ocenění své práce, certifikáty, diplom a osvědčení. Důležitá je především praxe v oboru. Do rukou laika by se asi žádná z nás nesvěřila! Nejzásadnějším faktorem je samozřejmě** osobní návštěva.** Pokud chirurg na Vaše otázky odpovídá nejasně, složitě a bez zájmu, ruce pryč!! Uvědomte si, že rozhodnutí pro plastiku prsou je rozhodnutím osobním a bývá mnohdy rozhodnutím závazným a trvalým!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16700 (novesluzby.cz#22828)


Přidat komentář