Operace nosní přepážky - plastické operace

Trápí Vás křivá nosní přepážka? Hůře se Vám dýchá? Nepodceňujte to, nejde jen o estetickou záležitost. Neléčený stav by se mohl časem zhoršit. S Vaším problémem si poradí moderní plastická a estetická chirurgie, a to bez viditelných jizev.

Nosní přepážka, deformace nosní přepážky

Nosní přepážka dělí dutinu nosní na dvě poloviny a je tvořena v přední části chrupavkou, směrem dozadu a nahoru poté kostí. V dolní části je přepážka fixována k tvrdému patru a v horní části poté k hřbetu zevního nosu.

Ve sliznici horní části nosní dutiny jsou uloženy čichové buňky, které jsou útlé, tyčinkovité, asi uprostřed mají naduření. Jejich vlákna vedou do našeho čichového mozku na spodní ploše čelních laloků. Buňky podpůrné obklopují smyslové buňky, mají oválná jádra. Sliznice obsahuje žlázy, které slouží ke zvlhčování a čištění čichového epitelu.

Deformovaná nosní přepážka způsobuje, že vzduch v nose špatně proudí, nosní sliznice se poškozuje a neprůchodnost se dále zhoršuje. Postiženým může postupně hrozit alergie, astma, dýchací obtíže, chrapot, chronický zánět vedlejších nosních dutin a průdušek a také spánkový apnoický syndrom spojený s chrápáním.

Funkce nosu, nosní přepážka

Nos je branou do nosohltanu. Je tvořen z kostní tkáně, chrupavčité tkáně, svalové tkáně a kůže. Má trojúhelníkový tvar a celý nos má tvar tzv. tripodu. Ve střední části nosu se nachází nosní přepážka, která rozděluje svojí kostěnou a chrupavčitou částí nos na levou a pravou stranu. Tyto pasáže se nazývají nosní průduchy. Musí být oboustranně průchodné, aby základní funkce nosu byly zachovány.

Nos zachycuje prachové částice a filtruje je, aby nezatěžovaly naše plíce. Jemný prach se zachytává na malých chloupcích v nose a dále na řasinkách nosní sliznice. S hlenem se pak dostává do trávicího ústrojí.

Nos se významně podílí na vnímání veškerých chutí. Jazyk totiž zachycuje pouze čtyři chutě, ze všech možných, a to sladkou, slanou, hořkou a kyselou. Všechny ostatní chutě tvoří nos díky vůni jídla vloženého do úst.

Sliznice nosu se jako první dostává do styku s nejrůznějšími zevními škodlivinami, může jít o všelijaké alergeny, bakterie, viry a další cizorodé látky. A právě v nose vzniká přecitlivělost, která může později vést k alergii. V nosní sliznici se nachází obranné mechanismy zvané imunoglobuliny, které cizorodé látky likvidují.

Operace nosní přepážky - septoplastika

Cílem operace nosní přepážky je šetrné odstranění vybočených částí nosní přepážky. Tím je dosaženo zlepšení nosní průchodnosti a symetričnosti dýchání. Přístup je volen přes dutinu nosní, nezanechává tedy žádné viditelné jizvy.

U nosu lze korigovat jeho chrupavčitou část, hrbol nosu, vychýlení nosní přepážky, stejně tak celkově jeho velikost i tvar.

Naproti tomu subtotální rhinoplastika obnáší operaci nosní přepážk** ** y a nosního těla. Totální rhinoplastika obnáší operaci nosní přepážky nebo bez nosní přepážky, dále operaci nosního těla a nosní špičky. Totální rhinoplastikou se také označuje tzv. otevřená rhinoplastika, která představuje nejkomplikovanější metodu ze všech.

Kdy dochází k vybočení nosní přepážky

K** vybočení nosní přepážky** může dojít různou rychlostí růstu chrupavčité a kostěné nosní přepážky nebo také po úraze nosu. To se může projevit i po letech bezpříznakového období trvalým jednostranným ztížením nosního dýchání.

Křivou nosní přepážku má překvapivě většina lidí, ale jen malé části to způsobuje problémy, ty plynou z toho, že vzduch nemůže v nose proudit přímo, a tak vzniká bohužel nosní neprůchodnost neboli potíže s dýcháním. Mnoha jedincům s křivou nosní přepážkou se dýchá dobře, ale to se může časem změnit, a to pokud se například stanou na něco alergickými, protože pak jim zároveň zbytní i nosní sliznice a důsledkem může opět být nosní neprůchodnost.

Jak se projevuje křivá nosní přepážka

Postižený jedinec, kterého trápí křivá nosní přepážka, často chrápe a spí s otevřenými ústy.

Co způsobuje křivá nosní přepážka

 • Chrápání
 • Horší prokrvování vnitřních orgánů** **
 • Zvýšenou únavu
 • Onemocnění dýchacích cest
 • Dráždivý kašel
 • Zánět vedlejších dutin nosních
 • Chrapot
 • Zbytnění nosní sliznice
 • Nosní polypy aj.

Předoperační konzultace operace nosní přepážky

Nejprve si promluvíte s příslušným specialistou, který Vám bude provádět operaci nosní přepážky. Operatér Vám sdělí, v čem obecně spočívá operace. Poté si společně řeknete, jak bude probíhat operace u Vás, jaké jsou možnosti výsledků, jak dlouho bude operace trvat, jak se chovat před operací, co dodržovat před operací, jak dlouhou dobu probíhá rekonvalescence, kdy můžete očekávat finální výsledek operace, jaké případné komplikace jsou spojené s operací, jak můžete Vy sami minimalizovat případné komplikace.

Po vzájemné dohodě si poté stanovíte vhodný termín, kdy proběhne samotná ope** ** race.

Naplánujte si také dostatečně dlouhé volno z práce na zotavení a dodržujte přesně plán rekonvalescence, který Vám předepíše a doporučí lékař. Pamatujte, že přílišná zátěž brzo po operaci, může ohrozit Vaše zdraví, ale i zdárný výsledek operace.

Na co se zeptat plastického operatéra

Napište si body, čeho byste díky plastice chtěli dosáhnout, co si od ní slibujete. A to jak z hlediska fyzického, tak psychického.

ujistěte se při konzultaci s příslušným specialistou, že přesně víte, jak bude probíhat doba hojení a rekonvalescence, že jste pochopili časovou posloupnost všech úkonů a že víte, po jak dlouhé době můžete očekávat konečný výsledek operace.

Zeptejte se daného lékaře, jak můžete výsledek příslušné operace ovlivnit dodržováním zásad zdravého životního stylu a jiným vhodným chováním.

Průběh operace nosní přepážky

Operace nosní přepážky je většinou prováděna při celkové anestézii.

Operaci nosní přepážky se provádí tak, že na jedné straně je veden řez a odoperován slizničně-chrupavčitý list na obou stranách dutiny nosní. Dolním a zadním řezem je uvolněna chrupavka, následně je odstraněna vybočená část. Snahou je ponechání co největší části nosní přepážky. Dále po srovnání přepážky do její střední  části, je fixována a přišita v tomto rovném postavení. Na konci výkonu je nosní přepážka dále fixována tak, že jsou podélně uloženy silikonové dlažky, které jsou stehem fixovány. Operace je ukončena nosní tamponádou.

Tamponáda je odstraněna do 48 hodin, nosní dlažky poté 7. až 10. den, po provedené operaci.

Doba operace nosní přepážky** **

Doba zákroku je většinou kolem jedné hodiny.

Nutnost hospitalizace po operaci nosní přepážky

Počítejte s krátkodobou hospitalizací, po operaci. Můžete však být propuštěni domů ještě týž den, co Vám byla provedena operace nosní přepážky.

** **

Pooperační období po provedené operaci nosní přepážky

 • V pooperačním období je po dobu jednoho až dvou dnů přepážka fixována ve středním postavení, tzv. mulovou nosní tamponádou.
 • Doba celkové rekonvalescence se pohybuje od jednoho do dvou týdnů.
 • Výsledkem, který se dostavuje přibližně za 3 týdny po operaci, je dobře průchodný nos, možnost sportovních aktivit a klidný spánek. Ve spojitosti s plastickou operací tvaru nosu je výsledkem i krásný nos

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16687 (novesluzby.cz#21164)


Diskuze a zkušenosti

Eliška | 18.02.2014 13:52
Re: Operace nosní přepážky - plastické operace Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jakou má kdo zkušenost s operací nosní přepážky, jestli ji někdo měl laserem a které pracoviště ji dělá nejlépe a jestli si ji musím platit sama a za kolik. Dík

LÍDA | 06.03.2014 11:07
Re: Operace nosní přepážky - plastické operace operaci nosní přepážky jsem prodělala před týdnem ve fakultní nemocnici v Olomouci, výkon hradí pojištovna , tuto nemocnici můžu vřele doporučit, po operaci dávají okamžitě kapačky od bolesti dá se to přirovnat jako kdyby jsi měla horší rýmu, bála jsem se toho hrozně , ale opravdu není to až taková hrůza jak jsem si od některých lidí četla na internetu, nebolí ani vytahování té tamponády , za týden jedu jěště vytáhnou ty dlahy z nosu,kdybyste jste

Jitka | 04.04.2014 18:35
Re: Operace nosní přepážky - plastické operace Chtěla bych se zeptat jak mám začít,aby mi to hradila pojištovna,opravdu se mi zle dýchá a je to i viditelné,šly jste nejdříve k obvodnímu lékaři?

Tom | 03.06.2014 22:39
Re: Operace nosní přepážky - plastické operace A je-li přítomný jednostranný zánět (chronický bakteriální) to také léčí současně s tou operací....vyplachují vám to při operaci? A jaká (pokud je) recidíva vybočené přepážky.....vrátí se to nebo ne?

Míša | 21.11.2017 22:12
Byla jsem na operaci nosní přepážky před 10 dny. Kdybych tušila jaká je to bolest tak do toho nejdu... 2 dny po operaci jsem nespala bolestí.. Myslela jsem že mi praskne hlava . Závidím těm co tu píší že to není tak strašné. Mám za sebou hodně operací a mám vysoký práh bolestivosti ale tohle jsem nezvládla..Po vyndání tamponů se misice ulevilo ale bolesti hlavy byli i nadále silné. Je to desátý den a stále beru prášky na bolest hlavy.. Od té doby mě pořád bolí.


Přidat komentář