Odstranění chrápání

Po celodenní práci, starost o domácnost a potomky, uleháte do postele s vidinou spokojeného spánku. Sotva však usnete, probudí Vás chrápání. Pokud jde o ojedinělou záležitost, nic se neděje. Co však dělat, trápí-li Vás i Váš protějšek chrápání každý den?

Co způsobuje chrápání

Chrápání není jen problémem společenským, ale může být i problémem zdravotním. Chrápání může dosáhnout dokonce i 90 decibelů. Medicínsky se chrápání – rhonchopatie řadí mezi tzv. poruchy ventilace při spánku, tedy poruchy dýchání. Chrápání je způsobováno vibracemi měkkého patra i zadních patrových oblouků. Nadechovaný a vydechovaný vzduch postupně rozechvívá stěny hltanu, či měkké patro a čípek. Samotné chrápání může také upozorňovat na obezitu, chronickou rýmu, vysoký krevní tlak, spánkové apnoe.

Mezi další faktory, které mohou ovlivnit chrápání, patří například zvětšené krční nebo nosní mandle, konzumace alkoholu, která uvolňuje krční a čelistní svaly a tím podporuje dýchání ústy, nadměrná tělesná hmotnost, kdy tuk uložený okolo hrtanu zužuje dýchací cesty a tím podporuje dýchání ústy nebo také kouření, které dráždí nos a krk a způsobuje otoky sliznice. Stálým a typickým příznakem je vyšší obvod krku a krátký krk.

Uvádí se, že chrápe přibližně až 25 % mužů a 15 % žen. Chrápání přibývá s věkem a nad 60 let chrápe už více než polovina mužů a téměř polovina žen. Ale často se chrápání objevuje i u velmi malých dětí.

Kromě invazních chirurgických technik se uplatňují také výkony prováděné laserem, které jsou v současné době vyhledávaným výkonem, jak zlepšit, nebo zcela odstranit chrápání.

Je chrápání škodlivé

Chrápání je nepříznivé z hlediska zdravotního. Chrápající člověk trpí pocitem nevyspání, bolestmi hlavy, poruchami paměti, poruchami erekce aj. Nejzávažnější je ovšem chrápání, při kterém dojde opakovaně na několik desítek vteřin k přestávkám v dýchání, a tím následně k nedostatku kyslíku. Chrápající osoby častěji trpí například vysokým krevním tlakem, ischemickou chorobou srdeční, srdeční arytmií a cévními mozkovými příhodami.

Hlasité chrápání také komplikuje spaní ve společné ložnici, společném hotelovém pokoji na služební cestě, na dovolené, při návštěvě u přátel apod.

Vhodná poloha při spánku snižující chrápání

Poloha při spánku může mít také zásadní vliv na chrápání. Zcela nevhodnou polohou při chrápání, je poloha, když ležíte na zádech. Naopak nejvhodnější polohou je spánek na boku. Je vhodné mít při spánku položenou hlavu výše, než nohy. Pokud si však budete hlavu podkládat polštářem navíc, může dojít naopak k opačnému efektu. V tomto případě spíše podložte nohy postele, nebo si pod horní polovinu těla umístěte nějakou podložku. Pokud bude Vaše hlava výše, snížíte tím váhu, která na dýchací cesty působí.

Obraťte se s chrápáním na lékaře

S pomocí odborných lékařů si můžete zásadně změnit kvalitu spánku, a to celé rodiny. Také můžete současně výrazně snížit riziko nebezpečí vysokého krevního tlaku, srdečních chorob nebo cévní mozkové příhody.

Metody odstranění chrápání

 • pomůcky proti chrápání**
  **

 • LAUP - laserový zákrok na měkkém patře

 • LAMT - laserové zprůchodnění nosu
 • UPPP - chirurgické rozšíření branky hltanové

LAUP - laserový zákrok na měkkém patře

Zákroku předchází tzv. screening na spánkovou apnoe, včetně vyšetření příslušného specialisty. Lokální anestetikum se aplikuje pomocí injekce do měkkého patra, což je trochu nepříjemné, ovšem nebolestivé. Je nutné případně překonat dávicí efekt. Poté příslušný specialista upraví pomocí laseru měkké patro tím způsobem, aby vibrace, které způsobují hluk, byly co nejmenší, nebo zcela vymizely. Pomocí laseru je zkráceno a opětovně vymodelováno pokleslé měkké patro, včetně čípku. Měkké patro se zahojením posune výše, utáhne se a přestane nepříjemně vibrovat. Pro pacienta je důležité, aby spolupracoval během zákroku s lékařem a synchronizoval své dýchání. V podstatě bezprostředně po zákroku nemusíte pociťovat něco neobvyklého, můžete však i vnímat menší, či větší škrábání v krku, které je způsobeno nezhojenou tkání. Tento pocit trvá zhruba jeden až dva dny, poté se u Vás může dostavit pocit bolesti, jako byste měli dostat angínu. Kolem desátého dne nastává vrchol případných obtíží a poté za čtyři, pět dnů bolest ustane. Případnou bolest konzultujte s daným specialistou, který Vám předepíše cílené léky, kloktadlo, antibiotika aj. Operaci je možné provést vícekrát, čímž si zvykáte na nový tvar patra, včetně čípku.

 • zákrok trvá zhruba deset až dvacet minut
 • bezpečná, šetrná metoda, minimalizující rizika

UPPP - chirurgické rozšíření branky hltanové

Jedná se o chirurgickou metodu, která není prováděna ambulantně. Počítejte s celkovou anestezií.

 • větší pooperační bolestivost

Způsob provedení odstranění chrápání pomocí laseru

Zákrok se provádí v lokální anestezii, po většinou ambulantně, tj. po zákroku můžete odejít domu, nemusíte zůstávat v klinice.

Průběh odstranění chrápání

 • Fáze před ošetřením - samotnému zákroku předchází vyšetření specializovaným odborníkem ORL, který doporučí nejvhodnější volbu postupu pro odstranění chrápání.
 • Průběh ošetření - zákrok probíhá povětšinou ambulantně. Zákrok je bezbolestný, je prováděn s lokální anestezií a s minimálním krvácením.
 • Fáze po ošetření - tzv. pooperační období může být spojeno s bolestí, nebo pocity tlaku v krku, kdy tyto nepříjemnosti jsou tlumeny analgetiky. U některých pacientů však nemusí dojít k daným bolestem, jedná se o individuální záležitost, typu použitého laseru. Zhruba za jeden až dva týdny následuje kontrola zdravotního stavu a zhojení.

Kdy zhodnotit konečný výsledek zákroku pro odstranění chrápání

Konečný efekt je zpravidla hodnocen po několika týdnech, od provedeného zákroku.

Cena zákroků odstraňující chrápání

Cena za chirurgické odstranění chrápání se pohybuje kolem 10000 Kč.

Cena za laserové odstranění chrápání se pohybuje v rozmezí od 9000 do cca 12000 Kč.

Spánková apnoe

Spánková apnoe bývá nejčastěji kombinací formy centrální: nepravidelné signály k dýchání vysílané dýchacím centrem v mozku a obstrukční: uvolněné svaly v zadní části hrdla poklesnou a uzavřou dýchací cesty. Spánková apnoe se projevuje během spánku, kdy přestanete dýchat a po nějaké době se probudíte nedostatkem vzduchu. Tento průběh se opakuje několikrát za noc, aniž byste si toho byli vědomi. Váš partner slyší hlasité chrápání střídající se s obdobími ticha trvajícími 10 sekund nebo i více a ukončenými náhlým zalapáním po dechu, tj. hlasitým zachrápáním. I když to vypadá, že jste prakticky po celou noc spali, Vaše tělo je na tom tak, jako by bylo celou noc vzhůru, což bude mít za následek nadměrnou ospalost v průběhu dne a časem může vést i k dalším komplikacím, jako je například vysoký krevní tlak, nebezpečí mrtvice, či infarktu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16682 (novesluzby.cz#21135)


Diskuze a zkušenosti

monika | 06.11.2010 01:40
klidné spaní má někdo zkušeností se zákrokem odstranění chrápání?


Přidat komentář