Laserová léčba akné

Akné je onemocnění, které může mít nežádoucí vliv na psychiku člověka a společensky jej znevýhodňuje. Řešením, jak se akné zbavit nebo alespoň výrazně zmírnit jeho projevy, může být ošetření laserem.

Co je to akné?

Akné vzniká jako následek ** zvýšené funkce mazových žláz** a abnormálního rohovatění kolem vlasových folikulů. Vytváří se rohovinná zátka v ústí folikulů, která mechanicky omezuje vylučování nadměrně produkovaného mazu. Maz se hromadí a způsobuje rozšíření folikulů. Tlak mazu vyvolává v okolí mazové žlázy zánětlivou reakci, současně dochází k biochemickým změnám v zadržovaném mazu a k pomnožení bakterií, které jsou v malém množství v kůži běžně přítomné. To vede k zánětlivé reakci v okolí folikulů a mazových žláz a k různě závažným klinickým obrazům akné.

Léčba akné je složitá a vždy musí být komplexní. Na vzniku akné se podílí mnoho faktorů, jako je hormonální dysbalance, zvýšená vnímavost kůže vůči hormonálním změnám (v pubertě, v těhotenství apod.), vrozené dispozice ke zvýšené produkci kožního mazu, ale také psychika, životní styl, osobní hygiena, životní a pracovní prostředí, užívání některých léků či kosmetiky a složení stravy.

Při léčbě akné bývá často využíváno více postupů a typů léčby, jako je například aplikace antibiotik či u žen hormonální antikoncepce, chemický peeling, kryalizace pomocí tekutého dusíku, chirurgické ošetření velkých zánětlivých ložisek apod.

V čem spočívá léčba akné laserem?

K léčbě akné je nejčastěji využíván laser Smoothbeam, kterým lze v průběhu jednoho sezení ošetřit čerstvé projevy akné, preventivně ovlivnit funkci mazových žláz tak, aby nedocházelo k jejich dalšímu zanícení, a zároveň ošetřit jizvy po akné. Působením laseru dochází k omezení funkce zbytnělých mazových žlázek až do hloubky 5 mm pod povrchem kůže. Po laserovém ošetření akné je třeba také chránit pokožku před slunečním zářením ochrannými krémy s vysokým UV filtrem (50+) a proto je ideální podstoupit ošetření zejména v zimním období.

Jste vhodným kandidátem pro laserové ošetření akné?

Pokud trpíte rozsáhlými projevy akné, či následnými jizvami a rozhodujete se pro laserové odstranění těchto kožních projevů, musíte být realističtí ve svých očekáváních. Nesmíte zapomenout, že tvorba akné je vyvolána mnoha faktory a je tedy třeba k problému přistupovat komplexně. Laserová léčba akné může výrazně zlepšit stav vaší pokožky, ale nemusí odstranit veškeré nežádoucí projevy.

Před ošetřením akné laserem

Při konzultaci prodiskutujte s lékařem vaše očekávání a možnosti. Lékař zhodnotí stav vaší kůže a rozsah postižení. Poté navrhne postup, který je pro vás nejvhodnější. Může naplánovat kombinaci několika postupů za účelem dosažení co nejlepšího výsledku. Je potřeba ale vědět, že akné nelze odstranit ihned. Je to běh na dlouhou trať.

Průběh laserového ošetření akné

Celý zákrok zabere podle rozsahu ošetřované plochy asi 30 minut. Lehčí formy akné stačí ozařovat v rozestupu 1 měsíce, u velmi závažných forem či akutním průběhu bývá ošetření prováděno i jednou za 14 dní. Na ošetření lehčích forem akné stačí obvykle 3 sezení, u těžších je to pak 4–5 sezení. Přesný počet sezení určí až lékař, který Váš stav zhodnotí.**
**

Anestezie při laserovém ošetření akné

Laserová léčba akné není nijak výrazně bolestivá, užívá se pouze místního znecitlivění. Asi hodinu před zákrokem vám bude na ošetřované plochy (obličej, krk, ramena) aplikován znecitlivující krém. Výraznější bolest můžete ovšem pociťovat při ošetřování aktivních ložisek akné.

Po ošetření akné laserem

Bezprostředně po ošetření akné laserem budou ošetřená místa viditelně zarudlá, nicméně toto začervenání během několika hodin zmizí. Je potřeba chránit pleť před slunečním zářením za pomoci krémů s vysokým ochranným filtrem (50+). Při razantnějším ošetření může začervenání vydržet i několik dnů, výjimečně mohou vzniknout na citlivějších partiích povrchové puchýřky. U disponovaných jedinců může dojít i k vytvoření hnědých stroupků či skvrn, které se obvykle zahojí do 14 dnů. Následující 3 měsíce po ošetření je třeba vyhnout se bezpodmínečně slunění.

Jaký je výsledek laserového ošetření akné?

K dosažení co nejlepšího výsledku laserové léčby akné  je třeba sezení obvykle třikrát opakovat, v závislosti na stavu pokožky a rozsahu poškození a také je možno využít kombinaci s jiným postupem, velmi často chemickým peelingem. Nezapomeňte, že k dosažení co nejlepšího výsledku v léčbě akné je nutno k problému přistupovat komplexně a dodržet veškerá doporučení lékaře co se týče životního stylu a životosprávy.

Co dělat, abychom se vyhnuli tvorbě akné?

Abychom předešli tvorbě akné, je potřeba dodržet několik zásad:

 • jíst zdravě
 • nekouřit
 • nadměrně nepít alkohol
 • vyhýbat se drogám
 • dodržovat hygienu
 • používat kosmetiku zabraňující ucpávání pórů v kůži - peeling(aspoň 1xtýdně), pleťové masky(čistící pleť)
 • vyhýbat se stresu

Jako doplněk léčby i jako prevenci akné je také vhodné upravit jídelníček - omezit tučná jídla, přijímat dostatečné množství zeleniny, ovoce apod. Dostupné jsou rovněž nutriční doplňky obsahující kyselinu salicylovou, kyselinu hyaluronovou, zinek, laktoferrin a další účinné látky. Dále je vhodné pravidelně ošetřovat pleť vhodnou kosmetikou či přírodními preparáty. Doporučuje se např. měsíček lékařský, který má dezinfekční a hojivé účinky, kontryhel obecný, či heřmánek pravý nebo šalvěj lékařská, které mají rovněž zklidňující účinky.

** Mezi látky s pozitivními účinky na problematickou a mastnou pleť patří také na příklad výtažky z Tea Tree, Aloe Vera, mořské minerály** a jiné.

Postižené skupiny akné

Postiženými skupinami bývají děti, dospívající, i ** dospělí**. Většinou se akné projevuje mezi 12. - 20. rokem života a postihuje cca 80% mladých lidí a je považováno za přirozený projev dospívání. Po 40. roce života se zmírňuje činnost mazových žláz, tudíž akné mizí, nicméně někoho provází celý život.

Kde se nejčastěji akné vytváří?

 • Obličej-nos, čelo
 • záda
 • ramena
 • krk
 • za ušními boltci

Jak již všichni jistě víte, je tvorba akné ovlivněna několi faktory. Jeden z důvodů nadměrné tvorby akné je genetika. Někteří z nás to hold mají již v genech. Ale pokud je tomu tak u Vás, nezoufejte. Ještě pořád jsou zde přípravky, které tvorbu akné zamezí. Dále tady máme různé vitamínové doplňky, které Vám také pomohou. Ale to nejdůležitější je na Vás.

Tvorbu akné můžete ovlivnit zejména Vaši životosprávou. Vyhýbejte se tučným jídlům, kouření, alkoholu a drogám a můžete si být jisti, že jste udělali již první krok k léčbě akné.

Akné obvykle nemívá žádné závažnější zdravotní následky. Jeho dopady bývají obvykle spíše psychosociálního charakteru. Z tohoto důvodu je vhodné situaci, obzvláště u mladých lidí,** nepodceňovat a včas zahájit léčbu**. Neboť pokud podceníte nadměrnou tvorbu akné, můžete si zadělat na pořádný problém a jeho léčba bude delší.

Pro nás pro všechny je velmi důležité, jak vypadáme a pokud někdo tvrdí opak, tak se mýlí. Všichni moc dobře víme, že nejdůležitější je vždy ten první dojem, který uděláme. Každý z nás se chce líbit. A proto dělejme vše, aby se nám problémy s akné vyhly a my nemuseli řešit, jakým způsobem jej budeme léčit. Jedno je ale jisté, pokud se to již stane, budeme potřebovat léčbu laserem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16692 (novesluzby.cz#22097)


Přidat komentář