Křečové žíly - jak se jich zbavit

Křečové žíly se objevují v případě nedostatečné funkce žilní chlopně, kdy žíly ztrácejí elasticitu, tok krve k srdci se zpomaluje a dochází k natahování žil. Ty pak vystupují na povrch kůže.

Křečové žíly (varikozita) dolních končetin bývá často považována za pouhý kosmetický problém. Žilní nedostatečnost však může u značné části pacientů představovat i podstatné klinické obtíže. Nutí pacienty zásadně změnit životní styl zejména v případech, kdy jejich zaměstnání vyžaduje dlouhodobé stání, které s pokračujícím onemocněním nemohou zvládnout. Žilní onemocnění dolních končetin se řadí mezi nejčastější choroby.

**Karel Beneš, zánět žil, operace žil
**

CO JSOU TO KŘEČOVÉ ŽÍLY ?

Žíly, které vystupují na povrch kůže a postupem času jsou více zřetelné. Křečové žíly se objevují v případě nedostatečné funkce žilní chlopně, kdy žíly ztrácejí elasticitu, tok krve k srdci se zpomaluje a dochází k natahování žil. Ty pak vystupují na povrch kůže.

V případě, že pacient nezačne s léčením od prvních příznaků křečových žil, dochází ke zhoršení stavu a s tím spojených projevů jako je napětí v nohou, otoky, brnění a křeče (často v noci). V pokročilých stádiích jsou patrny změny na kůži - zvýšená pigmentace, suchá olupující se kůže, ekzém. Tyto projevy jsou již dosti nepříjemné a dokážou člověku velmi znepříjemnit život.** **

Důsledkem křečových žil je :

 • nepěkný vzhled končetin
 • chronická žilní nedostatečnost
 • trombóza postižené žíly
 • zánět žíly a jejího okolí
 • ruptura žíly
 • bércové vředy

Nejdůležitější je začít s léčbou křečových žil včas!

Jste-li z okolí Hradce Králové** , ale nevíte o žádném odborníkovi, který by byl spolehlivý a svou práci odvedl skutečně kvalitně, nezoufejte. Máme pro Vás tip, a to na pana **MUDr. Karla Beneše** . Pan MUDr. Karel Beneš nabízí ambulantní operaci křečových žil, operaci radiofrekvenční sondou, sklerotizaci a operaci tepen. Nabídka jeho služeb je skutečně široká. Všechny práce navíc odvádí profesionálně a s přihlédnutím na bezpečnost. Máte-li dotazy k nabízeným službám, můžete pana MUDr. Karla Beneše kontaktovat na telefonním čísle +420 776 761 961. Osobně lze pana Beneše navštívit na adrese Bratří Čtefánů 1, Hradec Králové 500 03 nebo na e-mailu **benes@cech.czVíce na http://www.cechi.cz

Prevence křečových žil** **

Pohyb

Hlavní zásadou prevence křečových žil je podpora svalové pumpy dolních končetin. Základem tedy je pravidelný pohyb. Během dne si i v rámci běžných činností najděte čas na protažení nohou krátkou procházkou nebo alespoň přitahováním špiček.

Dieta

Nadváha nebo přímo obezita patří k často diskutovaným faktorům, které se mohou na vzniku křečových žil podílet. Jen velmi málo žen je spokojeno s vlastní postavou. Připadají si příliš tlusté nebo naopak příliš vyhublé. Někde by to chtělo ubrat, jinde zase přidat.

Životní styl

Na žilní systém má podstatný vliv i způsob života. Křečové žíly postihují pouze člověka. Ve zvířecí říši se nevyskytují. Onemocnění pravděpodobně souvisí se vzpřímenou polohou těla.

Vyšetření specialistou:

Vyšetření specialistou má obvykle několik navazujících nebo vzájemně se prolínajících částí:

 • odběr anamnézy a zhodnocení celkového stavu pacienta
 • vyšetření akce srdeční, změření frekvence pulzu, hodnot krevního tlaku
 • vyšetření prokrvení dolních končetin, pulzací na periferních tepnách
 • zhodnocení případných trofických změn (stav prstů a nehtů, svalů, ochlupení, kůže)
 • vyšetření varixů na dolních končetinách pohledem a pohmatem
 • zhodnocení vedlejších projevů na kůži nohou a bérců křečové žíly, zánět žil

CO JE PŘÍČINA VZNIKU KŘEČOVÉ ŽÍLY

Na vzniku křečových žil se podílí různé faktory:

 • těhotenství
 • hormonální léčba
 • obezita
 • vystavování se vysokým teplotám např. v sauně
 • životní styl (dlouhé sezení a stání, dlouhé cestování, malá pohybová aktivita, kouření, alkohol, nevhodná strava způsobující zácpu…)
 • poranění
 • vysoký krevní tlak
 • dědičnost a mnoho dalších vlivů

Zároveň existují faktory zhoršující stav křečových žil:

 • nošení vysokých podpatků
 • upnuté oblečení kolem lýtek a stehen
 • škrábání pokožky na křečových žilách

Kromě projevů patrných na první pohled přináší nedostatečnost žilního systému ještě další obtíže.

K nejčastějším steskům patří:

 • otoky zhoršující se během dne
 • pocit tíhy a tlaku v končetinách
 • snadná únavnost končetin
 • bolesti
 • svědění kůže
 • noční křeče

JAK PŘEDCHÁZET VZNIKU KŘEČOVÝCH ŽIL

Vzniku křečových žil se do jisté míry dá předejít.

První krok je doplnění takových potravin v jídelníčku, které jsou bohaté na vlákninu, vitamíny, bioflavonoidy, rutin a antioxidanty, dostatečné množství ovoce a zeleniny, velmi prospěšná je pohanka, zelenina, citrusové ovoce, luštěniny, těstoviny, celozrnné pečivo, rýže a červená řepa a také dodržování pitného režimu. Nejsou vhodné soli, konzervované potraviny, smažená jídla, dorty, sušenky apod.Křečové žíly, škaredé nohy, zánět žil před a po zákroku

Druhým a neméně důležitým krokem zabraňujícím vzniku křečových žil je pohyb. Vhodná je jízda na kole, plavání, běh nebo chůze protože napomáhají cirkulaci krve v dolních končetinách, což působí na kvalitu žil (naopak nevhodné je například posilování či aerobic). Dále pak pravidelné cvičení nohou, jako je pohupování nohou ze špiček na paty, odpočívání s nohama ve zvýšené poloze a také koupel nohou střídavě v teplé a studené vodě.

LÉČBA

Léčbu křečových žil lze rozdělit na :

 • konzervativní
 • operační

O metodě léčby vždy rozhoduje odborník. Ke konzervativní metodě patří ** bandáže končetin** či kompresivní punčochy, léky napomáhající zesílení žilní stěny, zvyšující pružnost a zlepšující činnost žilních chlopní a lymfodrenáže.

V pokročilejších stadiích je nutné přistoupit k operační metodě. Dle stavu žil se odborník rozhodne buď pro léčbu uzavřením žíly nebo pro úplné odstranění. Úspěch konkrétní léčby závisí hlavně na příčině a rozsahu křečových žil.

Krásné nohy, zánět žilKompresní léčba

Základem klasických léčebných postupů křečových žil je podpora žilního systému kompresí (stlačením).

Farmakologická léčba

Cílem farmakologické léčby žilní nedostatečnosti je zabránit dalšímu poškozování žilního systému a odstranit, nebo alespoň zmírnit průvodní obtíže

Sklerotizace

Metličky a drobné žilky lze léčit tzv. sklerotizací. Při ní lékař pomocí jehly a injekční stříkačky aplikuje do rozšířených žil látku, která vyvolá místní chemické poškození a zánět.

Endovaskulární léčba

Endovaskulární uzávěr safény je moderní metoda, při které je do povrchového žilního kmene místo stripperu zavedena speciální sonda vysílající laserové záření nebo bipolární radiofrekvenční proud (RFITT).

Léčba laserem

Při ošetření varikózních žil se s velkou úspěšností užívá terapie laserem. Jeho výhodou je přesné zacílení bez poškození okolních struktur.

Chirurgická léčba

V případě větších žil a kmenových varixů je nejvhodnější chirurgická léčba.

Cena léčby křečových žil

Jednotnou cenu za léčbu určit nelze. Záleží tudíž na mnoha faktorech. Léčit křečové žíly lze několika způsoby v závislosti na míře postižení žil. Podchytíte-li tento problém v zárodku, bude Vás léčba stát jen minimum toho, co budete muset podstoupit a tudíž zaplatit v pozdějších stádiech této nemoci.

Je rozdíl, kupujete-li na léčbu pouze kompresní punčochy či léky, tam se pohybují částky okolo několika set korun. Budete-li muset podstoupit léčbu u plastických chirurgů, tam se cena pohybuje od 1.500 Kč a výše.

Co řící závěrem?

Zdraví máme pouze jedno, proto je nezbytně nutné pečovat o něj, jak nejlépe umíme. Není přece vůbec žádný problém stravovat se zdravě a aspoň jednou denně si udělat malou procházku. Tím předejdeme vzniku křečových žil a budeme se také cítit skvěle. K prevenci křečových žil je také možno cvičit pár cviků.

Přesný popis jaké cviky porvádět, abychom se vyhli křečovým žilám je možno najít na internetu, či se zeptat přímo Vašeho ošetřujícího lékaře. ten Vám popřípadě doporučí také, kde se těmto cvikům můžete naučit.

Křečové žíly jsou velmi nebezpečné. Jedná se přece o Vaše nohy, které denně používáte a proto byste se jim měli věnovat. Aspoň jednou denně jim dopřejte malou masáž, nebo lázeň. Nohy Vás doprovázejí celý život a zaslouží si tedy Vaši pozornost!

##

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16694 (novesluzby.cz#22106)


Diskuze a zkušenosti

Lenka | 08.10.2013 12:22
Re: Křečové žíly - jak se jich zbavit Já mám pocit, že jakmile se jednou tyhle žíly rozhodnou zaútočit, jen tak se jich nezbavíte, vlastně bez operace podle mě není šance se jich zbavit. Určitě se dá potlačit jejich příznaky (mluvím z vlastní zkušenosti, měla jsem je vystouplé skoro tak, jako na obrázku v článku a teď jsou sotva poloviční), ale nezmizí, prostě si vás vybrali a budou vám otravovat život. Mě, jakožto ženu netrápí jen ta bolest s křečáky pojená (na tu mi pomáhá kaštanový gel valoven), ale hlavně estetický problém, který křečové žíly přináší. Naštěstí jsou dneska už i kompresivní punčochy mnohem dál a v podstatě se od běžných silonek nedají skoro rozeznat.


Přidat komentář