Zavinovačky pro děti - výběr

Po většinu dvacátého století převažoval názor, že zavinování dítěte znemožňuje jeho sebevyjádření a zpomaluje vývoj jeho motorických funkcí. Prastará tradice zavinování dětí ale má své opodstatnění.

Správné zavinutí a jemný tlak na tělo děťátka posiluje pocit bezpečí, protože si tak malé dítě připadá více jako v lůně matky. Některým dětem to sice nevyhovuje, ale jiné usínají takřka okamžitě. Zavinování dětí sice v západním světě vyšlo z módy, ale mnoho lidí z Východu ho stále ještě užívá.

Historie zavinovačky

Zavinovačku bychom mohli popsat jako silnou peřinku v bavlněném povlaku, do které se dítě položí a peřinka se pevně převáže, většinou ozdobným pruhem (povijanem). Dítě v ní má výrazně omezený pohyb s nataženými dolními končetinami.

Do poloviny dvacátého století bylo používání zavinovaček pro novorozence a malé kojence běžným standardem. Konec století však byl k ošetřování novorozenců v zavinovačkách zdrženlivý a zavinovačky jsou víceméně doménou křtů či slavnostních příležitostí v rodině než běžnou denní oděvní součástí.

dětské zavinovačky

Typy zavinovaček

 • Klasické zavinovačky
 • Klasická zavinovačka čtvercová
 • Klasická zavinovačka obdélníková

Klasická zavinovačka pro miminko má jednu až tři řady 8cm široké krajky, vázání zdobené madeirou a zavazování ze tří řad saténových stuh. Je vyrobena ze 100% bavlny, takže ji lze sterilizovat vyvářkou a žehlením. Rozměry 117 x 37,5 cm. Zavinovačku můžeme použít pro ukládání kojenců ke spánku, ke kojení i do kočárku. Do této zavinovačky patří vložka do zavinovačky .

Použitý materiál na výrobu klasických zavinovaček

 • Bavlněné plátno
 • Damašek
 • Satén - vlnařská jemná tkanina malé hmotnosti, s velmi lesklým povrchem, někdy i s jemným vazebným příčným nebo podélným vzorem, či pruhy z přízí opačného zákrutu. Tká se v pětivazném nebo osmivazném osnovním atlasu z jemné jednoduché česané příze. ** **
 • Madeira (vyšívané plátno)

zavinovačky pro miminkaMateriál použitý na výplň (vložku) klasických zavinovaček

 • **Bavlněné plátno s výplní PES    
  **

Rychlozavinovačky

 • Rychlozavinovačka – letní typ: pro děti narozené v teplých letních měsících.
 • Rychlozavinovačka – zimní typ
 • Rychlozavinovačky s kapuckou

Rychlozavinovačky oceníte v prvních měsících života novorozence. Rychlozavinovačka v moderním designu je** ** z tlačené bavlny, vhodná na kterékoliv roční období. Je to moderní zavinovačka, ve které se cítí miminko pohodlně a bezpečně již po narození. Je vhodná na cestu z porodnice. Rychlozavinovačku je možno použít do autosedačky, nosítka, nebo jednoduše při přenášení dítěte.

Výhodou rychlozavinovačky oproti klasické zavinovačce je rychlé a pohodlné zavinutí miminka. Zapínání je na suchý zip. Standardní velikost je 95x95 cm. U tohoto rozměru si můžete být jisti, že Vám bude sloužit po celou dobu, kdy se dítě v zavinovačce nosí. Nebudete muset po určité době koupit novou, nebo se jejího používání vzdát, protože z ní miminko vyroste. V rozloženém stavu díky svým rozměrům dobře poslouží i jako menší hrací deka, nebo jako podložka pro přebalování.

Tip: Vyzkoušejte novorozence nosit v zavinovačce s holýma nožkama. Bude jim to připomínat pobyt u maminky v bříšku a navíc je tím snadnější přebalování.

zavinovačky pro děti

Materiál použitý na výrobu rychlozavinovaček

 • Froté je měkký, savý a odolný materiál ze 100% bavlny. Jedná se o smyčkovou tkaninu, trojrozměrnou textilii, kde její třetí rozměr tvoří kličky z osnov nití nad nebo pod plochou základní tkaniny. U materiálu froté je velmi snadná údržba, praní na 60°C.
 • Mikrofleece s antipeelingovou úpravou proti žmolkování. Fleece je příjemný materiál s vynikajícími termoizolačními vlastnostmi. Snadno se udržuje.** **
 • Outlast® - výrobky obsahující materiál Outlast® průběžně reagují s unikátním mikroklimatem lidského těla a vnějším prostředím, díky této výměně energie udržují ideální teplotu a zabraňují pocitům horka nebo chladu. Hlavní výhody materiálu Outlast®: vyvažuje teplotu, zvyšuje komfort, ochlazuje, redukuje pocení, vstřebává přebytek tepla, zamezuje přehřívání
 • 100% BA - bavlna je známá již téměř 8000 let. Vlákna se získávají ze semen bavlny. Jejich hodnota závisí na délce vlákna bavlny (20 až 55 mm) a na jeho jednotnosti. Bavlna je prodyšná, absorbuje vlhkost, je odolná vůči světlu, lze ji prát, je odolná vůči povětrnostním vlivům, netrhá se a nesráží se. Bílou bavlnu lze vyvářet.
 • Biobavlna - nebo také organická bavlna (organic cotton) pochází z ekologicky kontrolovaného zemědělství. Není geneticky modifikována a pěstuje se výhradně s použitím přírodních hnojiv. Sbírá se ručně, není chemicky upravována, bělena ani barvena. Při jejím zpracování se nepoužívá formaldehyd. Biobavlna je na dotek jemnější, protože vlákno má více chmýří, není porušeno žádnými chemickými přípravky. Čistá, přírodní bavlna nezpůsobuje žádné alergické reakce. Proto výrobky z organické bavlny mohou používat i děti náchylné k alergiím.
 • Satén z polyesteru - lesklý vzhled; příjemný v létě, kdy chladí. Na druhou stranu je však velmi klouzavý; vždy chladivý, a to i v zimě, což nemusí vyhovovat; občas silně elektrizuje; náchylnost k drobným poškozením.
 • Satén v kombinaci s bavlnou - hebké a jemné na dotek; v létě příjemně chladí; v zimě naopak hřeje.
 • Madeira
 • Merino je přírodní produkt, který je biologicky odbouratelný, stabilní a 100% vyrobený z obnovitelných zdrojů. Merino vlákno dýchá, je přirozeně hydrofobizované (případnou skvrnu včas odstraníte, nezůstanou žádné fleky), pružné (po roztažení o více než  30% se vrátí do svého přirozeného tvaru), odolné proti ohni a má vysokou UV ochranu.** **

Autobag - zavinovačky do autosedačky

Zavinovací deka vhodná do pěti bodových i do tříbodových autosedaček. Můžete jí použít do autosedačky i do kočárku a výborně se hodí i do tašky pro kojence. Tato zavinovací deka je k použití od 0 do 6 měsíců. Využití jaro - léto - podzim. Zavinovačka se nezavírá pomocí suchého zipu, ale pouze se zavine nebo ji lze pomocí zipu a baby-druků zapnout do funkčního fusaku.

Materiál použitý na výrobu zavinovaček do autosedačky

 • Fleece bavlna
 • 70% akryl s 30% polyester

** **

Popovak

Pytel pro novorozence (0-8 měsíců), který se dítěti natáhne přímo přes plenku až pod ramena (ušetří dvě velikosti dupaček). Dítě v něm cítí své nožičky a putuje tak z matčina bříška do "bříška" popovaku.

Materiál použitý na výrobu Popovaku

 • 100% bavlna - možnost praní na 60 stupňů. Bavlna je příjemná na dotek; měkká, jemná, velmi prodyšná; praní na vyšší teplotu a následné žehlení zvyšuje hygieničnost; vysoká odolnost a životnost. Jedinou snad nevýhodou je právě zmíněné žehlení.

Zavinovací deka

Měkká a příjemná zavinovačka zateplená prodyšným antialergickým rounem vhodná i pro předčasně narozené děti a pro děti s problematickou pokožkou a atopíí kapok. Zajišťuje se volným páskem - zavinutí přesně podle potřeb miminka. Je možné ji využít i jako přikrývku nebo podložku. ** **

Materiál použitý na výrobu zavinovací deky

Vnější strana - barevný úplet 100% biobavlna, vnitřní strana - úplet 100% biobavlna v přírodní barvě, výplň - rouno Valtherm (100% polyester). Použité materiály jsou hladké, prodyšné a šetrné k pokožce. Mají dobré termoregulační vlastnosti, jsou odolné proti plísním a bakteriím. Plástvová struktura rouna Valtherm zaručuje bezproblémový transport vodní páry skrz materiál a zároveň vysokou funkčnost tepelné izolace.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16640 (novesluzby.cz#21766)


Přidat komentář