Vybíráme dětský pokojíček

Dětský pokoj zařizujeme dle věku dítěte. Těm nejmenším a novorozencům stačí vlastní postýlka a koutek na hraní, školou povinné dítě potřebuje kvalitní psací stůl a židli a puberťák vás jako rodiče nerad pustí do svého království.

Dětský pokojíček není jen místnost na hračky a dělání si úkolů do školy. Je to zejména útočiště dítěte, místo, kde má mít dítě svůj vlastní klid, vlastní soukromí a tak se správně vyvíjet.

Pro jednotlivé období dětského vývoje je však vhodné zařídit dětský pokoj jinak.

Období narození až do věku tří let

Novorozenec a malé dítě** nemusí mít nutně vlastní pokoj**. A zvláště, žijete-li ve stísněných, provizorních podmínkách, které dostatečně neuspokojuje ani vaše požadavky. Není nutné si lámat hlavu nad dětským pokojem. Dítě v tomto období by však jistě mělo mít vlastní postýlku a to větší pak alespoň koutek, kde bude mít uloženy všechny hračky. Bohatě stačí krabice zastrčená pod postýlkou.

Pokud už máte obydlí zcela zařízeno a váš malý poklad teprve přišel, či přichází na svět, ale vy už netrpělivě vyčkáváte den, kdy útulný pokojíček začnete zařizovat, tak klidně začněte hned.

V nejmladším dětském věku by v pokoji měla být postýlka, skříňka na oblečení, místo na hračky a dobrý je také přebalovací pult. Výzdoba je zcela na vašem uvážení. Jestli zvolíte bílý, žlutý či zelený neutrál anebo pro chlapečka modrou a holčičku růžovou je jen a jen na vás, dle vaší představivosti a vkusu.

Období od tří do osmi let

Období předškolního věku a první léta věku školního znamenají, že by dítě mělo mít již svůj pokoj, koutek, vlastní úkryt, kde by mělo svoje soukromí. Pokud mu ho nazařídíte doma, bude ho podvědomě vyhledávat jinde. A to může také znamenat, že se bude často toulat, chodit ven za tmy, třeba i po večeři. Není však nutné, aby pokoj sdílelo samo. Jestliže má sourozence a s nimi společný pokoj, není problém. Svoje místo si vytvoří alespoň tam, na vlastní posteli, u stolu apod. Některé děti chtějí závěs na boční stranu stolu, aby se pod ním mohli ukrývat.

V tomto věku je již dítě větší a tak je nutno rozmýšlet o** nové posteli**. Klasickou „miminkovskou“ složte a schovejte na další dítě, anebo prodejte a svému před školáčkovi pořiďte klasickou palandu. Nejvhodnější jsou postele se spodními šuplíky, kam se vkládají hračky a jiné dětské věci. Mimo skříně, klasické police na hračky, knížky a fotografie je pak nutné koupit psací stůl. Dítěti od tří do šesti let, tedy věku předškolního, postačí provizorní stůl, u kterého si bude hrát, malovat a modelovat. Od šesti let, tedy od doby kdy dítě chodí do školy, je pak nutné koupit klasický psací stůl a k tomu kvalitní židli.

Pakliže je koupíte již v předstihu, například od těch tří let, není to chyba, naopak. Dítě si zvykne ke stolu sedávat a pak, při prvním psaní a čtení na základní škole, mu již nebude dělat problém se soustředit pouze na domácí úkoly. To však neznamená, že by váš školáček, kterému jste psací stůl s židlí dali jako dárek při vstupu do školy, měl mít problém s děláním domácích úkolů. Jen že se může stát, že ho bude víc zajímat nový stůl a každý šuplík na něm a to více, než právě písanka a slabikář. Ale zpět k samotnému stolu. Ten by měl být dostatečně dlouhý a široký.

Délka je ideální cca 120 cm, pokud je místo, dobrý je i delší. Na šířku by pak měl mít cca 60 cm. A pokud plánujete dítěti pořídit do pokoje počítač, měla by výt vždy zachována oddělitelnost počítače a samotného stolu. Pokud si dítě bude dělat úkoly před monitorem tak, že pouze odsunete klávesnici, může být dítě nesoustředěno právě kvůli tomu, že bude neustále přemýšlet o tom, co nového na internetu, zda mu odpověděli spolužáci a kamarádi na facebooku apod. V takovém případě je nelepší mít delší stůl, část počítačovou mít umístěnou v rohu a část na úkoly volnou, nejlépe před oknem, kde proudí denní světlo. Ale ani tak nezapomeňte ke stolu koupit lampu.

Ne vždy je světlo dostatečné, zvláště v zimních měsících a dítě by si tak pouze kazilo zrak. Židle by měla být pohodlná a polohovatelná pro správný sed dítěte.

Pro dobrý rozvoj dítěte je ideální, když si může svůj pokojík zařídit posvém. Ptejte se ho, co by rád, určitě znáte jeho oblíbený seriál, pohádkové postavičky či celebritu. Pořiďte mu nějaké plakáty, obrázky na stěnu, nebo podložku pod myš či deku na postel. Chcete přece, aby se dítě ve svém pokoji cítilo dobře, a bílé stěny nejsou škodné, ale ani nijak zvlášť milé. Pokud vám nedělalo malování problém, překvapte svého prcka a namalujte mu na stěny pohádkové postavičky veselými barvami.

Osm až jedenáct let

pro toto období platí téměř to stejné jako pro předchozí období s tím rozdílem, že je vaše dítě již větší a možná ho pohádkové postavičky na stěnách, ač krásné, neočarují. Dítě dorůstá a chce si pomalu zařizovat vše po svém. Klučinu potěší dres nebo šála svého oblíbeného sportovního klubu, kterou si může pověsit na stěnu, děvčátka se začínají parádit a tak své malé uděláte radost toaletní stolkem se zrcadlem a spoustou přihrádek na gumičky, spony a malovátka.

Dvanáct až 18 let

Anebo neomezeně, ale pokud zařizujeme pokoj pro dítě, bereme v potaz, že od osmnácti let to fyzicky a právně není dítě.

Toto období je obdobím puberty a i když se vám to nebude možná příliš zamlouvat, vaše dítě se od vás jako oddělí, straní se vás a svůj pokoj chce mít jako místo, kam rodiče a dospělí nemají vstupovat. Pokud máte prosklené dveře, je dost možné, že si na ně připevní kus tmavé textilie a obdaří nálepkou „dospělým vsup zakázán“. Jen si vzpomeňte na svá puberťácká léta sami.

Mládež v tomto věku se zbavuje dětských věcí, hračky jsou už dávno pryč, na zdech jsou plakáty potetovaných a popiercingovaných bytostí se silnou vrstvou make-upu, hlasitá hudba se ozývá a deka s ptáčkem Tweetym je uložena kdekoli v bytě, jen ne u vašeho potomka v pokoji.

Pokud možno, nevstupujte do pokoje takového dítěte. Je teď citlivější a mohlo by to chápat jako váš útok na něj, čímž by mohl zahájit protiútok. Jedině tak se s dospívajícím vypracujete příjemný vztah, a jestliže chcete vědět, zda tam nemá špinavé prádlo, prostě se ho zeptejte a naučte ho (již dříve samozřejmě) aby nečisté oblečení házel do koše v koupelně.

Protože si dítě již vodí domů návštěvy, je vhodné, pokud je místo, mu pořídit** malou pohovku a přidat můžete starší televizi** vyřazenou z obýváku. Pořád mějte na paměti, že pokoj teenagera je jakoby jeho vlastní byt.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16660 (novesluzby.cz#22136)


Přidat komentář