Přebalovací pulty a komody

Miminko můžete přebalovat přímo v postýlce, nebo s pomocí přebalovací podložky, kterou umístíte napříč postýlky, nebo si pořiďte praktickou přebalovací komodu se šuplíky, či přebalovací pultík se zabudovanou vaničkou. Poradíme Vám při jejich výběru.

Důvody koupě přebalovacího pultu

Možná si říkáte, proč je potřeba zakoupit přebalovací pult, vždyť můžu miminko přebalit v postýlce. Na co vynakládat další finanční prostředky. Hlavním důvodem pro pořízení přebalovacího pultu, či komody je především hygiena, kdy Vám doma vznikne místo, kam můžete bez jakýkoliv obav položit špinavé plenky, aniž byste se museli strachovat, že střevní bakterie miminka by se roznášely po bytě, či domu.

** **

Vybraný přebalovací pult se nesmí nikdy samovolně složit, v případě, že by s ním dítě pohnulo.

 • lehká kostrukce

 • nízká pořizovací cena

 • omyvatelnost

 • úložný prostor pro přebalovací potřeby (plenky, mastičky, vatové tyčinky, žínky, ručníky, osušky, krémy, olejíčky aj.)

 • využitelnost na určitou dobu, cca jednoho roku věku dítěte


** **

Podle jakých parametrů volit přebalovací pult, komodu

 • Místo, kde budeme miminko přebalovat – koupelna (vedle vany; nad vanou), dětský pokoj. V případě, že nedisponujeme příliš velkým prostorem, je lepší přebalovat miminko za pomocí přebalovací podložky, kterou položíme napříč postýlky, nebo přebalovacího pultu s vaničkou, který umístíme do koupelny, případně přebalovacím sníženým pultem, který se upevňuje na vanu. V případě, že má miminko samostatný pokojíček, můžeme i volit přebalovací komodu, která je vybavena šuplíky, zabudovanou vaničkou a přebalovací podložkou.
 • Bezpečnost pultu, komody – pokud je přebalovací pult ze dřeva, či jen částečně ze dřeva, nesmí být dřevo poškozené, dále nesmí vykazovat stopy napadení hnilobou, či hmyzem. Kovové materiály u přebalovacího pultu, komody musí být odolné proti korozi. Použitá barva musí být odolná, a to proti případnému poškrábání, navíc nesmí být toxická. Zvýšené okraje přebalovací podložky na přebalovacím pultu, komodě, tvoří nedílnou součást nebo je možné je k pultu, komodě připevnit. Zvýšené okraje jsou důležité z toho důvodu, že jistí malé miminko před případným pádem na zem. I přes toto zajištění miminka ho však nikdy nenechávejte na pultu samotné, byť i jen na malou chvíli. Nikdy nevíte, kdy se může najednou přetočit na bok. Některé přebalovací pulty, respektive podložky jsou vybavené i jistícím bezpečnostním páskem, kterým můžete miminko připnout. Vzdálenost mezi jednotlivými pohyblivými díly u přebalovacího pultu musí být vždy větší, a to než 18 mm, nebo naopak menší, než 5 mm. Jinak lehce vzniká nebezpečí, že si miminko zachytí a přiskřípne prstíčky.

 • Rozměry přebalovacího pultu, komody -  přebalovací pult, který je určený do jednoho roku dítěte, by měl mít minimální rozměry přebalovací plochy: 380 mm šířka a 650 mm délka. Přebalovací pult, který je určený do třech let věku dítěte, by měl mít rozměry přebalovací plochy: šířka 550 mm a 750 mm délka. Co se týče nosnosti, tak povrch přebalovací plochy musí unést hmotnost 50 kg. Samotný přebalovací pult je většinou určený pro děti s hmotností do 15 kg – zjistěte si u konkrétního výrobce. Disponuje-li přebalovací pult, komoda kolečky, vždy je zajistěte před tím, než začnete dítě přebalovat.

 • Označení přebalovacího pultu – přebalovací pult musí být označen jménem, případně značkou výrobce, distributora, či prodejcem. Také musí být označen odkazem na EN, 12221, tj. uvedením evropské normy výrobce, který deklaruje, že pult vyhovuje jejím požadavkům.
 • Finanční možnosti – nejlevnější variantou u přebalování miminka je samostatná přebalovací podložka, poté přebalovací pultík plastový a nejvíce finančně náročná je přebalovací komoda, ta ovšem slouží i jako součást nábytku a je využitelná na mnoho let, kdežto přebalovací pultík tak maximálně do jednoho roku věku dítěte.

Přebalovací pult (komoda) jako pevná součást nábytku

Pokud bude přebalovací pult sloužit jako pevná součást nábytku, vyberte přebalovací pult typu komoda. Navíc se komoda hodí také tam, kde chybí dostatek úložných prostor. Přebalovací pult, či spíše v tomto případě komoda se vyrábí z přírodního dřeva s několika zásuvkami, vyklápěcí přebalovací podložkou, mýdlenkou a vaničkou uvnitř. Komoda může být navíc vybavena čtyřmi kolečky s brzdou. Do komody se Vám vejde vše, co budete potřebovat pro přebalování miminka, a to včetně náhradního oblečení. Jakmile miminko povyroste, lze většinou vaničku oddělat a tím Vám vznikne další místo (šuplík navíc), kam uložíte věci pro děťátko. Pokud se rozhodnete pro nákup přebalovací komody, dbejte při výběru i na bezpečnost Vašeho dítěte, tj. veškeré rohy by měly být pokud možno zaoblené, případně opatřené gumovými ochrannými nárazníky, které si můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách s dětským zbožím, či nábytkem.

 • součást nábytku v dětském pokoji

 • využitelnost i po době, kdy děťátko povyroste

 • úložný prostor pro přebalovací potřeby (plenky, mastičky, vatové tyčinky, žínky, ručníky, osušky, krémy, olejíčky aj.) a dětské oblečení

 • vyšší pořizovací cena

 • horší manipulovatelnost s komodou

Přebalovací pult s kolečky

Pokud uvažujete často hýbat a přesouvat přebalovací pult, pořiďte lehký s praktickými kolečky. Kromě toho tyto pulty disponují několika poličkami, nebo přihrádkami, do kterých si můžete uložit například pleny, vlhčené ubrousky, krém na zadeček apod. Většina plastových, lehkých pultů také obsahuje vaničku, kterou určitě využijete na koupání miminka. Vybírejte takový, kde je možné vodu z vaničky vypustit pomocí hadičky.

Typy přebalovacích pultů

 • Typ 1 – pult do jednoho roku věku dítěte
 • Typ 2 – pult do tří let věku dítěte

Materiál přebalovací komody a pultu

Co se týče materiálu, je možné volit mezi dřevem, v případě přebalovací komody a plastu v případě přebalovacího pultíku se zabudovanou vaničkou. Materiál, kterým je pokryta sama podložka přebalovacího pultu je vždy z lehce omyvatelného materiálu a musí splňovat přísné evropské normy na zdravotní nezávadnost.

Výběr přebalovací podložky

 • Obdélníková přebalovací podložka se třemi zvýšenými okraji – vhodná na přebalovací komodu a pult. V tomto případě Vám bude stačit přebalovací podložka bez pevného dna.
 • Přebalovací podložka s pevným dnem – vhodná při používání přes postýlku. Některé podložky s pevným dnem jsou navíc vybavené šroubovacími zarážkami proti posunutí. Kromě toho však můžete k zajištění komody použít samolepící suchý zip, či vhodnou oboustrannou lepicí pásku.
 • Přebalovací tvarovaná podložka – jedná se o lehátko z pěnové hmoty s hladkým povrchem, které je pružné, polštářově měkké a současně však pevné. Podložka je přilnavá, s protiskluznou úpravou, s tzv. teplou kůží, tj. položíte-li na podložku nahé miminko, nebude ho to studit. Navíc je podložka voděodolná, protialergická.

Potřebné doplňky k přebalování miminka

 • Jednorázová přebalovací podložka – vyrobená z několikavrstvé měkké podložky z absorpčního materiálu, navíc se spodní nepropustnou vrstvou. Jednorázové podložky oceníte při přebalování miminka na cestách, u paní doktorky, na návštěvě, ale i doma. V případě, že miminko při přebalování přebalovací podložku neznečistí, můžete ji použít opakovaně.
 • Potahy na přebalovací pult – praktický látkový, většinou froté přebalovací potah slouží na přebalovací podložku. Miminko tak nebude muset ležet na chladné přebalovací podložce. Potah je k dostání v nejrůznějších barvách, snadno snímatelný a pratelný.
 • Přebalovací dečka – tuto dečku oceníte na přebalování doma, ale také na cestách. Kromě toho ji však můžete využít i jako nepromokavou vrstvu pod prostěradlo do postýlky, kolébky, kočárku. Horní vrstva dečky může být z měkkého microfleecu, spodní vrstva z podminovaného polyesteru Tkanina je vodotěsná, ovšem prodyšná a vyrobena takovou technologií, aby vydržela i poměrně hrubší zacházení. A co více dečku můžete bez obav prát v automatické pračce. Před prvním použitím je vhodné dečku vyprat, ovšem pozor, dečka se nežehlí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16633 (novesluzby.cz#21720)


Přidat komentář