Péče o předčasně narozené dítě

Většina dětí se narodí v termínu mezi 38.-42. týdnem, čili v 10. lunárním neboli 9. kalendářním měsíci, s porodní váhou nad 2 500 g. Dítě, které se narodí mezi 24. a 37. týdnem těhotenství se považuje za nedonošené. Jak se o takového drobečka starat?

Podle statistik je každé druhé těhotenství rizikové. Což je velmi alarmující. Podíl na tom má především zhoršení životního prostředí, nedodržování správné životosprávy, stále vyšší věk prvorodiček i rodiček, hypertenze (vyšší krevní tlak), vícečetná gravidita, diabetes a řada dalších, medicínských i nemedicínských příčin.

V jakém případě jde o nedonošené miminko

Nedonošené miminko je takové, které přišlo na svět mezi 24. až 37. týdnem těhotenství. Ovšem i takto malým dětem, dokáže kolikráte moderní medicína pomoci. Ovšem je tu i druhá stránka věci, a to, že čím menší bude porodní váha nedonošeného miminka, tím může trpět vážnějšími zdravotními problémy. Bohužel příčinu mnoha předčasných porodů se nepodaří kolikráte vůbec odhalit.

Stupně nezralosti miminka

Obecně, čím dříve se miminko narodí, tím více je nezralé a současně i zranitelné.

 • Extrémně nezralé miminko - hmotnost od 500 do 999 g - do 28. týdne těhotenství
 • Velmi nezralé miminko - hmotnost od 1000 do 1499 g - do 32. týdne těhotenství
 • Středně nezralé miminko - hmotnost od 1500 do 1999 g - do 34. týdne těhotenství
 • Lehce nezralé miminko - hmotnost od 2000 do 2499 g - do 38. týdne těhotenství

Péče o nedonošené dítě

Když si z porodnice donesete miminko, jako dlaň velké, vyzbrojte se optimismem a nepřenášejte na něj svůj strach a nejistotu. Péče o nedonošené děti není nijak zásadně rozdílná od péče o děti, které se narodily v termínu. Připravte se ale na to, že to bude náročné. Miminko bude možná užívat léky, možná bude třeba i cvičit a také budete muset chodit častěji k pediatrovi.** **

Podmínky v domácnosti pro nedonošené miminko

Domácnost, kam přinesete miminko, musí být čistá a uklizená. Vymalování by mělo být staré nanejvýš dva roky. Doporučená teplota přes den nejlépe kolem 22°C, v noci kolem 20°C.

Jak oblékat nedonošené dítě

Protože dítě z nemocnice pustí až tehdy, umí-li udržet svoji teplotu, nebojte se, že se podchladí a oblékejte ho přiměřeně. Doma mu stačí košilka, kabátek a dupačky, čepičku mu dávejte jen v chladném bytě. Tepleji ho oblékněte, když je zimomřivé. Má-li teplé ručičky a nožičky na dotek je vše v pořádku.

Tip: protože je miminko opravdu maličké, bude se vám s ním lépe manipulovat, když bude v zavinovačce. Nedonošeňátkům se v peřince velmi líbí, cítí se jistější a jsou i klidnější.

Jak krmit nedonošené dítě

Ani předčasně narozené dítě není třeba krmit úzkostlivě každé tři hodiny. Neznepokojujte se, když se jednou přihlásí o jídlo po dvou hodinách a jindy až po čtyřech.  To jen znamená, že se při předchozím krmení napilo více či méně. Řiďte se jeho potřebami. Pokud pláče, je neklidné a cucá si ručičky má hlad. ** **

 • Mateřské mléko má ideální složení pro donošené děti. U dětí s nízkou porodní váhou však někdy nestačí. Proto jim do části odstříkaného mléka přidáváme speciální potravinový doplněk a zvýšíme tak obsah bílkovin, vitaminů, minerálů i kalorií ve výživě a nedonošené děti rychle svůj vývojový handicap vyrovnají.
 • Některým maminkám se však nepodaří udržet si laktaci v období, kdy je dítě v inkubátoru. Na trhu je však dostatek speciální výživy určené pro nedonošené děti. Tyto přípravky jsou obohacené o minerály a vitaminy a děti po nich pěkně prospívají a rostou.
 • Trávicí trakt nedonošených dětí nebývá ještě zcela zralý. A také svěrač mezi žaludkem a hltanem ještě správně neplní svou funkci. Může se proto stát, že obsah žaludku snadno vnikne do hltanu, což se projeví jako kuckání po jídle. Proto děťátko nechte po jídle odříhnout.
 • Dítě krmte častěji po menších dávkách a na půl hodiny ho položte do zvýšené polohy, aby se mléko udrželo v žaludku. Je-li reflux závažný, je potřeba mléko podle rady lékaře zahušťovat speciálním přípravkem. U kašovité konzistence potravy je menší pravděpodobnost, že se vrátí do hltanu.
 • K zahušťování se u kojených dětí používá bramborový škrob nebo vláknina ze svatojánského chleba. Uměle krmené děti je třeba krmit antirefluxními mléky, která už tyto látky v sobě obsahují. Reflux se časem upraví.
 • Dítě pravidelně važte. Jestliže hubne a je mrzuté či spavé, zjistěte si, kolik vlastně vypilo. Miminko zvažte před kojením a po kojení - je-li váhový rozdíl minimální, máte málo mléka. Další postup potom konzultujte s lékařem.

Návštěvy u předčasně narozeného miminka

S návštěvami alespoň měsíc počkejte a těšte se z miminka jen v úzkém kruhu rodiny. Ani po měsíci, by ale nemělo přijít na návštěvu celé rozvětvené příbuzenstvo. Přednost mají babička a dědeček. Ostatní až později. Všichni, kdo se miminka chtějí dotknout, by si měli důkladně umýt ruce. Na návštěvu by měl přijít každý naprosto zdravý.** **

Procházky s předčasně narozeným miminkem

Čerstvý vzduch nemůže dítěti ublížit. Procházkám se nevyhýbejte. Jenom pokud je nemocné, uplakané nebo je venku velká zima, zůstaňte s ním raději doma. Před první procházkou ale miminko jemně otužujte. Nejdříve ho nechte spát ve vyvětrané místnosti. Potom ho dejte spát na balkon či zahradu - nejprve na dvacet minut a postupně čas prodlužujte. Na vycházku mu oblečte čepičku, rukavičky, zaviňte ho do zavinovačky a zakryjte teplou dekou nebo ho dejte do pytle.

Jak často měnit plenky u miminka

Kojené děti mohou mít stolici v každé plence, ale nejsou výjimkou ani dvou- či třídenní pauzy. Pokud má miminko měkké bříško a je spokojené, je všechno v pořádku. Dítě přebalujte před každým krmením, v případě potřeby i častěji. Abyste předešla opruzeninám, udržujte zadeček a genitálie v čistotě a suchu. Před zásypem, který často dělá hrudky, dejte přednost speciální masti s rybím tukem.

Jak se starat o pokožku nedonošených dětí

Pokožka nedonošených dětí je jemnější, ale nevyžaduje speciální ochranu ani ošetření. Dítě nemusíte koupat denně, stačí dvakrát třikrát do týdne. Protože je voda chlorovaná, může narušit jemný ochranný film pokožky. Výsledkem častého koupání je přesušená pokožka. Na mytí vám stačí jen ruka a dětské mýdlo, kterým můžete mýt i vlásky. Genitálie holčičky myjte odshora dolů. Předkožku u chlapečků přetahujte jen na doporučení lékaře. Po koupání zabalte miminko do nahřáté osušky. V případě, že má suchou kůži, natřete ho mlékem. Pozor, moc se neloudejte. Miminko rychle vychladne.

Co by vás mohlo zajímat k nedonošenému miminku

 • Stůňou nedonošená miminka častěji?

Nedonošené děti, které měly problémy s plícemi, mohou být náchylnější k infekcím dýchacích cest, proto je třeba je naočkovat proti virovým infekcím. Očkování je u těchto dětí důležité, protože všechny choroby, zejména zápaly plic a průdušek, mají často komplikovanější průběh. Kojenci dostávají navíc i vakcíny, které je chrání před pneumokokovými infekcemi.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16630 (novesluzby.cz#21471)


Diskuze a zkušenosti

Robinsonka | 21.11.2012 21:02
Re: Péče o předčasně narozené dítě Zajímá vás, kdo byl oceněn Purpurovým srdcem za péči o předčasně narozené děti? Občanské sdružení Nedoklubko je rozdávalo 20. listopadu 2012 a závěrečnou zprávu můžete najít zde. http://nedoklubko.cz/2012/11/21/nedoklubko-a-svetovy-den-predcasne-narozenych-deti-v-tv/


Přidat komentář