Očkování pro děti

Každá maminka chce, aby její dítě bylo zdravé. Očkování chrání proti nemocem, které dříve dokázaly zabít tisíce lidí. Jaké očkování zvolit? Které očkování je nutné? A kdy dát dítě očkovat?

V nedávné době se v naší zemi jednalo o hexavakcíně, kterou zdravotní pojišťovny neproplácely. Jak je to dnes? Na jaké očkování se doplácí a na které ne?

Očkování miminek

Očkování proti tuberkulóze

Většinou probíhá už porodnici, miminka se očkují v prvních dnech po narození. Neproběhlo toto očkování v porodnici? U dětského lékaře můžete nechat své dítě očkovat až do 6.týdne od narození.

Záškrt,tetan,dávivý kašel,dětská obrna,hemophilová infekce,žloutenka typu B

Očkování proti těmto zákeřným nemocem je rozděleno na 4 dávky. Poprvé se očkuje během 3.měsíce věku dítěte. Druhá dávka se podává o měsíc později – v průběhu 4.měsíce, třetí opět o měsíc později – během 5.měsíce a poslední čtvrtá dávka se podává mezi 11.-18. měsícem věku dítěte, to znamená minimálně 6 měsíců od třetí dávky a nejpozději do 18.měsíce věku dítěte.

Spalničky,příušnice,zarděnky

Očkování je rozděleno do dvou dávek. První se očkuje v 15.měsíci věku dítěte a druhá za 6-10 měsíců po první dávce, to znamená mezi 21.-25.měsícem věku dítěte.

Dítě – školák

Vzpomínáte si na pravidelné lékařské prohlídky u vašeho dětského lékaře? Ve školním věku se konají téměř každý rok. Dětský lékař kontroluje nejenom růst a vývoj dítěte, ale také zve dítě na očkování. Přesněji řečeno přeočkování proti některým nemocem, proti kterým bylo dítě očkováno už dříve.

Jaká přeočkování čekají dítě – školáka?

V průběhu první třídy, kolem 6.roku, je dítě pozváno na přeočkování proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli.** Mezi 10-11.rokem** probíhá přeočkování proti dětské obrně a také proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli. V tomto období lékař zjistí, zda je dítě odolné proti tuberkulóze, jestli není, přeočkuje jej.

V posledním ročníku základní školy čeká dítě přeočkování proti tetanu, na které je pak pozván svým lékařem vždy po deseti letech. Očkování proti tetanu je jediným povinným očkováním, které přetrvává až do dospělosti.

Co je hexavakcína?

Hexavakcíně se někdy také říká „šest v jednom“. Proti jakým onemocněním chrání? Jak už samotný název napovídá, hexavakcína obsahuje očkovací látky proti šesti onemocněním. Jsou to: tetan, záškrt, dávivý neboli černý kašel, hemophilová infekce, žloutenka typu B a dětská obrna. Ačkoli obsahuje očkovací látky proti šesti nemocem v jedné dávce, její výhodou je šetrnost k dětem. Dříve děti často trpěly po očkování vedlejšími účinky, nyní díky odlišnému složení je výskyt vedlejších účinků minimální.

Kdy se podává?

Hexavakcína je rozdělena do čtyř dávek, kdy první dávka se podává ve 3 měsících věku dítěte, druhá o měsíc později, třetí také po měsíci od druhé dávky a poslední čtvrtá po šesti měsících od třetí dávky.

Odkdy se u nás očkuje hexavakcínou?

Hexavakcína se u nás objevila už v roce 2006. Rodiče, kteří chtěli, aby jejich děti byly očkovány touto šetrnější vakcínou, si ji nejprve museli koupit v lékárně. Obrat nastal až od 1.1.2007, kdy je očkování hexavakcínou hrazeno ze zdravotního pojištění.

Nepovinná očkování:

Očkování proti pneumokokům

I když působí proti několika vážným onemocněním, které mohou zanechat trvalé následky na zdraví dítěte, je očkování proti pneumokokům zatím nepovinné. Na druhou stranu je od 1.1.2010 plně hrazeno ze zdravotního pojištění, ale pouze pro děti narozené od 1.srpna 2009. Záleží na rodičích, zda nechají své dítě naočkovat.

Riziková skupina

Pokud se dítě narodilo před uvedeným datem, očkování je zdarma pouze tehdy, jestliže patří do rizikové skupiny. Ta zahrnuje tyto děti: nedonošené s porodní váhou do 1500g, onkologicky nemocné, s vážnou poruchou imunity nebo krvetvorby, po transplantaci, po operaci sleziny nebo středního ucha, s opakovaným plicním onemocněním a opakovanými záněty středního ucha.

Proti jakým nemocem chrání?

Očkování proti pneumokokům je ochranou proti nemocem, které způsobuje bakterie Streptococcus pneumonie. Jedná se o vážně probíhající záněty plic, mozkových blan, otravu krve a opakující se záněty středního ucha. V ohrožení jsou nejvíce děti do 5-ti let, proto se očkování provádí pouze u dětí této věkové skupiny.

Kdy se očkování podává?

Pro děti ve věku 2-6 měsíců je očkování rozděleno na tři dávky s měsíční přestávkou, přeočkování se pak doporučuje ve dvou letech věku dítěte.

Dětem ve věku 7-11 měsíců se očkovací látka podává ve dvou dávkách s měsíčním odstupem a přeočkování se opět provádí ve dvou letech.

Také pro děti ve věku 12-23 měsíců jsou připraveny dvě dávky, ale očkování se aplikuje s dvouměsíčním intervalem.

A děti od 2 do 5-ti let jsou očkovány jen jednou dávkou. Starším dětem se už očkování nedoporučuje.

Očkování proti rakovině děložního čípku

Je určeno výhradně pro dívky. Očkovat se může už od 9-ti let věku dívky, i když doporučená věková hranice je 10-26 let. Ženy a dívky chrání proti rakovině děložního čípku, kterou vyvolává papilomavir. **
**

Mohou se očkovat i starší ženy? Samozřejmě mohou, vždy záleží na doporučení lékaře, ale toto očkování je také může ochránit před rakovinou děložního čípku. Uvádí se, že očkování je nejlépe provést ještě před zahájením sexuálního života.

Očkování proti žloutence typu A nebo B

Žloutenka je vysoce infekční onemocnění, můžete se kdykoli a kdekoli nakazit. Léčba žloutenky probíhá dlouho, několik týdnů strávíte v nemocnici a doma pak pokračujete dietou a různými tělesnými omezeními. Uvádí se, že žloutenkou typu A ročně onemocní až 1,5 milionu lidí na celém světě. Zatímco u žloutenky typu B jsou to 2 miliardy obyvatel světa, z toho půl milionu lidí této nemoci podlehne.

Jak je to s úhradou očkování?

Děti jsou povinně a bezplatně očkovány proti žloutence typu B od roku 2001, ale dospělí se už sami rozhodují, jestli se nechají naočkovat nebo ne. Očkování si platí sami, i když některé pojišťovny v rámci preventivních programů na očkování proti žloutence přispívají. Pouze u rizikových skupin je očkování hrazeno ze zdravotního pojištění.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíště nás může nakazit dvěma nemocemi – boreliózou a encefalitidou. Na jednu z nich však vědci nalezli očkování. Kdykoli během roku se můžete nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě, která může mít vážné následky a v některých případech končí i smrtí. Bydlíte nebo často navštěvujete oblasti s vysokým výskytem klíšťat? Nechte se raději naočkovat!

Kdy je vhodné očkování?

Doporučuje se aplikovat očkování v zimním období, aby vás očkování proti klíšťové encefalitidě chránilo hned od jara, kdy se začínají objevovat první klíšťata. Očkování si každý zájemce hradí sám, ale pojišťovny obvykle přispívají na toto očkování určitou částkou.

Cestujete do exotických zemí?

Chcete strávit dovolenou v Africe, Asii nebo Jižní Americe? Informujte se u svého lékaře o hrozících nemocech a možnostech očkování! Uchráníte se tak před nemocemi jako je například žlutá zimnice, malárie, cholera, japonská encefalitida, různá meningoková onemocnění a tak dále.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16606 (novesluzby.cz#20146)


Přidat komentář