Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba

Přinesli jste si z porodnice domů malý uzlíček, na který jste se těšili celých devět měsíců. Vaše miminko však často pláče a není k utišení? Trápí ho nejspíše novorozenecká kolika, kterou můžete zmírnit, aby se miminko cítilo dobře a Vy si odpočinuli.

Co je novorozenecká kolika

Nejedná se o tělesnou poruchu nebo nemoc. Kolika trvá obvykle tři i více hodin denně. Statistiky ukazují, že jedno z pěti miminek trpí novorozeneckou kolikou.

Termín kolika je odvozen z řeckého slova kolike: nemoc střev, nebo latinského slova colica a jde o akutní záchvatovitou bolest, která se stupňuje, polevuje a opět stupňuje, je podmíněna stahem hladkých svalů.

Velkou roli u novorozeneckých a dětských kolik hraje také nerovnováha složení střevní mikroflóry. Laktobacillus přispívá k celkovému zdraví, podporuje fyziologické funkce střeva, podílí se na ochraně proti patogenním střevním mikroorganismům.

Co způsobuje novorozeneckou koliku

 • Úzkost - snažte se co nejvíce uklidnit, nestresujte se, protože Vaši nervozitu přenášíte na miminko, a to nejen svým chováním, ale i prostřednictvím mateřského mléka. I když jste unaveni nočním vstáváním k miminku, denním povinnostem o miminko a domácnost, zachovejte klid a rozvahu. Rozhodně se miminko snažte utišit, mluvte na ně v klidu, pomalu, klidným hlasem.
 • Plynatost - miminko může trápit nafouklé bříško, se kterým si neví rady. Nadměrné množství plynu v trávicí soustavě může být způsobeno intolerancí laktosy, alergií na mléko, jídlo konzumované matkou, které přejde do mateřského mléka, a způsobuje plynatost dítěte. Kolika, průjem a zácpa jsou často výsledkem boje mezi užitečnými a škodlivými bakteriemi v břiše - známkou toho, že škodlivé bakterie jsou v převaze.
 • Mnoho podnětů - děti ve věku mezi dvěma týdny až třemi měsíci mohou plakat, když se nemohou vypořádat s mnoha novými podněty, které jsou kolem nich. Dítě je z nich přetažené, nedaří se mu usnout, je rozmrzelé a proto pláče.
 • Nesprávná technika krmení (kojení)
 • Nedostatečné odříhnutí po jídle
 • Časné zavádění tuhé stravy

Jaké novorozeně trpí kolikou

 • Kolikami trpí děti uměle živené i kojené.

Jak se projevuje novorozenecká kolika

 • Miminko má pravidelné záchvaty dlouhotrvajícího neutišitelného pláče a křiku.
 • Miminko obvykle pláče ve stejnou denní dobu.
 • Když miminko pláče, zvedá nožičky, jako by ho něco bolelo. Nožičky přitahuje k bříšku.
 • Miminko má bříško nafouklé a tvrdé.
 • Po večerním krmení se miminko uklidní, ale brzy se opět s pláčem probudí.

Kdy se projevuje novorozenecká kolika

 • Mezi dvěma týdny a třemi měsíci věku dítěte se objevuje novorozenecká kolika. Miminko často pláče mezi šestou hodinou večerní a půlnocí.
 • Větší pravděpodobnost výskytu koliky je u kojenců, kdy kolika postihla již jejich starší sourozence. Ti jsou pak náchylnější k častým bolestem břicha a alergickým chorobám v pozdějším věku.

Jak dlouho trvá novorozenecká kolika

 • Kolika se pomalu vytrácí kolem šesti týdnů věku dítěte a zcela mizí ve věku kolem tří měsíců dítěte.

Jak zmírnit novorozeneckou koliku

 • Hlad dítěte - může se stát, že máte málo mléka a dítě pláče, protože má hlad. Sledujte, kolik dítě přes den pomočí plen, a jestliže je jich méně než šest, přikládejte dítě častěji, abyste podpořila tvorbu mléka a poraďte se s Vaším pediatrem o případném přikrmování.
 • Strava kojící matky - strava by měla být především pestrá s dostatečným příjmem tekutin. Potraviny, které se nedoporučují: luštěniny, cibule, zelí, květák, brokolice, kynuté potraviny (pečivo, koláče, vánočka, knedlíky aj.), hroznové víno, mléčné výrobky, čokoláda, kofein, melouny, okurky, citrusové plody, růžičková kapusta, červená a zelená papriky, banány, lesní plody, sója, oříšky, kakao, ryby, minerálky perlivé, ostrá jídla, kořeněná jídla aj.
 • Vhodná flaška při dokrmování - vyzkoušejte antikolikovou láhev, která zabrání tomu, aby miminko spolykalo spolu s mlékem nadbytečný vzduch. Lahvičky s unikátním patentovaným silikonovým dudlíkem.
  s ventilem předcházíte polykání vzduchu během krmení a snižujete pravděpodobnost vzniku novorozenecké koliky.
 • Kapičky na plynatost - jedná se o speciální kapičky, které mohou i novorozenci. Kapičky zakoupíte v lékárnách.
 • Probiotické kapky - probiotika obsahují bakterie prospívající zdraví, zabírají na novorozenecké koliky, zmírňují případnou alergii na mléčný cukr, posilují imunitu a snižují cholesterol v krvi. Probiotické kapky můžete podávat dítěti, nebo užívat sama. Miminko bude mít z probatik užitek, i když je budete užívat pouze Vy sama. Probiotické bakterie se dostávají do trávicího traktu dítěte už při porodu, proto je podle Jeřábkové výhodnější, když ženy rodí klasickou cestou. Při porodu císařským řezem je dítě o tento vklad ochuzeno. Probiotika zvyšují odolnost střeva proti osídlení mikroorganismy vyvolávajícími střevní infekce. Probiotika pomáhají snížit v tlustém střevě tvorbu bakteriálních enzymů. Probiotika podporují odolnost organismu, stabilizují střevní mikroflóru.

 • Odříhnutí - nechte miminko po každém krmení řádně odříhnout, aby mu případný spolykaný vzduch nenapínal střeva.
 • Fenyklový čaj - čajík lze použít i pro týden stará miminka. Nebo ho popíjejte sama, kdy léčivé složky z fenyklu předáte děťátku mateřským mlékem.
 • Masážní fenyklový olejíček - jemně masírujte děťátku bříško po směru hodinových ručiček. za pomocí fenyklového olejíčku. Poté několikrát skrčte a natáhněte nožičky. Masáž provádějte 1-2 minuty několikrát denně, nejlépe při každém přebalování.
 • Polštářek s třešňovými peckami - polštářek zakoupíte ve specializovaných prodejnách, v drogeriích, lékárnách. Polštářek nahřejte v mikrovlnné troubě a přiložíte na bříško děťátka, na dupačky.
 • Cvičení s miminkem - vezměte nožičky děťátka do rukou a pokrčujte je v kolínkách k bříšku a zpět. Pohyb uvolní nahromaděné plyny v bříšku.
 • Úlevová poloha miminka - vyzkoušejte tzv. polohu ležícího tygra, kdy si miminko položíte na předloktí hlavou směrem k loketní jamce. Hlavičku má opřenou o předloktí, jeho bříško leží na Vaší dlani, nožičky visí volně dolů.
 • Hudba - miminko se může uklidnit příjemnou hudbou. Vždyť ani v bříšku nebylo izolované od nejrůznějších zvuků. Pokud jste miminku pouštěli hudbu v těhotenství, pouštějte ji i nyní, dítě ji rozpozná.
 • Klidný domov - pokud je v rodině křik a napětí a dítě se stresuje, tak na jeho trávicí potíže nepomohou ani kapičky, ani masáž.
 • Houpání - houpejte miminko v náručí, v kočárku, v autosedačce, ve speciální houpačce pro miminka, ve vibračním křesílku pro miminka aj.
 • Nošení - vyzkoušejte nošení děťátka v šátku, kdy pevný úvaz, teplo vašeho těla a pravidelné pohupování může působit příjemně.
 • Rektální rourka - zakoupíte v lékárnách. Naolejovaná trubička se zavede do naolejovaného zadečku. Poloha miminka: položte miminko bříškem na Vaše kolena, nebo na zádíčka s pokrčenými nožičkami. S trubičkou jemně kruťte, povytahujte a zase zavádějte. Po chvilce začnou odcházet plyny. Rektální rourku ovšem používejte výjimečně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16623 (novesluzby.cz#21044)


Diskuze a zkušenosti

jana povolná | 03.04.2013 09:19
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba ahoj, no my máme pozitivní zkušenost hlavně s dáváním na bříško a masážemi bříška. a už od pátého týdne (ale dá se prý dávat už od narození) dávám na radu doktorku kapičky espumisan. nám dobře zabrali a teď už jsou malé 4 měsíce a na prdíky už téměř netrpí...ale chce dávat pravidelně.

kateřina | 11.09.2013 16:09
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Dcera na prdíky trpěla opravdu hodně, takže jsem si na stravu dávala opravdu velký pozor, abych jí to ještě nezhoršovala nebo nezpůsobovala sama. Zkoušela jsem toho hodně, včetně zmi?ovaného espumisanu,ale ten bohužel nezabral. Značek jsem zkoušela víc a nejlepší byly probiotické kapky, které vyrábí valosun. Kromě kapek jsem ještě s malou cvičila a masírovala jsem jí bříško. Rektální rourku jsme vyzkoušeli asi dvakrát,ale moc jsem ji používat nechtěla,narazila jsem na některé názory, že není vhodná

Klárka | 27.11.2013 19:02
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Já jsem na boj s ,,prdíky,, používala Espumisan. Nám teda fungoval perfektně.Je vidět,že každé miminko je jedinec a každému pomáhá něco jiného...Na doporučení dětské lékařky jsem malé kapala před každým jídlem 5 kapiček a později jsem i přidávala kapičky do UM.K Espumisanu jsem já i malinká pila fenyklový čaj,masírovali jsme bříško a cvičili s nožičkama.A nám tohle pomáhalo ....

Renata | 28.11.2013 09:59
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Taky jsme se s bříškem a prdíkama něco natrápili:( Dcerka se prohýbala už v porodnici:( V lékárně jsme koupili Espumisan (může se už od narození) a dávali pravidelně před každým kojením... myslím, že se to o dost zlepšilo;-) Také jsme dávali peckový polštářek na bříško a já popíjela fenyklový čaj. Tak držím palečky, ať je bříškům líp ;-)

SimčaF. | 03.12.2013 17:51
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Já jsem byla po příchodu z porodnice dost nešťastná, protože náš drobeček prořval odpoledne:( nakonec nám dětská sestřička doporučila Espumisan kapičky - dávali jsme 10 kapek před každým kojením. Začali jsme chovat v tygříkovi a já jsem vůbec nejedla kynuté pečivo... no a po týdnu zlepšení o 100% ! Tak to zkuste ;-) Jooo a kdybyste šli do lékárny pro Espumisan, tak běží do 15.1. soutěž o krásné ceny pro prcka. Už jsem taky poslala sms ;-) mrkněte na: http://www.espumisan-kapky.cz/

Kačka | 09.12.2013 10:15
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba My teda bojujeme s prdíky už od narození,dětská lékařka mi na první kontrole napsala Espumisan a od té doby ho bereme a jsme spokojení. Navíc pijeme čaj z fenyklu a kmínu, zabírá cvičení nožičkama a když už je nejhůř tak vibrační lehátko, tam se malej vyprdí skvěle...Díky SimčaF. za odkaz na soutěž,kupovala jsem kapičky minulý týden,tak určo smsku pošlu,...

SimčaF. | 19.12.2013 20:16
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Jojo, Kačko, sms pošli, určitě to stojí za to, já myslím, že je šance něco vyhrát ;-) A když už se člověk kvůli prdíkům pořádně nevyspí, tak ať aspo? něco vyhraje, viď? Já jsem zkoušela i Sab simplex - ale ten se dávkoval po 15ti kapkách...já než to vždycky nakapala, tak byl malej rudej vzteky :-( A Espumisan zabírá líp a vydrží dýl ;-)

alice | 27.12.2013 20:07
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba hele já jsem nakonec udělala takovou vychytávku, že si to předkapu do kapátka..třeba do stříkačky nebo kapátka od nurofenu a pak to před každým kojením malé dám. chce ten espumisan dávat ale fakt pravidelně..nárazově to nemá smysl. držme se, bude líp

Týna | 29.01.2014 16:35
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba tak s prdíkama jsme se taky před 14 dny setkali :( takže jsem vyzpovídala kamarádky a zjistila, že nejvíc jim zabíraly úlevové polohy: klubko, tygřík, na bříšku ... z kapiček Espumisan - ten malýmu chutná :-D a očividně ulevuje - vyjde prý i cenově dobře...tak to už týden praktikujeme a lepší to určitě je ;-) doufám, že za pár dní bude ještě líp ;-)

janča | 30.01.2014 19:24
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba hele líp bude určitě, nám espumisan zabral fakt super. jen opravdu dávej pravidelně a uvidíš, bude líp...

aneta | 06.02.2014 11:20
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Nám kapičky Espumisan zabíraly parádně,tak jak tu holky píšou chce to pravidelně před každým kojením...mám to odzkoušeno už na druhém dítěti a nedám na kapičky dopustit navíc mimčo je vždycky dobře zbaští,protože jsou sladké a občas jsem je dávala i na zklidnění,třeba po očkování,aby lidem v čekárně nepraskli bubínky,jak náš malej vyváděl...

markéta | 11.02.2014 10:09
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba no espumisan je hodně chválen a já zkusila fakt skoro vše - infacol, sab simplex, espumisan...a i já u něj nakonec skončila. přijde mi, že vydrží fakt dýl než infacol a stojí i mí?..občas jsem dávala i probiotika, ale ty jsou dost drahý..hodně hlídám co jím, piju já i malá fenyklový čaj a docela se to zlepšilo

alenka beranka | 24.02.2014 19:10
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba ahoj holky, já už u druhého dítěte jedu espumisan. nikdy jsem nekojila, takže dávám před každáým krmením do mlíka a zabírá to. chce to i speciální flaštičky, aby mimčo nepřidechovalo vzduch. jukněte i na netu, jsou speciální masáže bříška, a taky pomáhají

květinka | 12.03.2014 19:54
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Alenko, máš pravdu, že to anto-koliková lahvička má něco do sebe... také jsem jí pořídila + dávám 1x denně probiotika + do každého mlíčka Espumisan + dáváme na bříško a hýbeme nožkama... a tahle kombinace nám pomáhá a noci jsou o dost klidnější ;)

Hela | 18.03.2014 09:52
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Nojo, jenže já kojím, a tak s anti-kolikovou lahvičkou neuspěju:( Nicméně jsem také (po poradě s mudr) pořídila Espumisan a gel na masírování bříška. Dávám i trochu fenyklového čaje po lžičkách. A je fakt, že poslední 2 noci byly o dost klidnější ... tak snad se blýská na lepší časy;)

Nika | 23.07.2014 13:44
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Chtěla bych se zeptat.Máme doma 3 týdeního chlapečka a od návratu z porodnice se mi maličký nechce sám ,,vykakat\" příkrmy nedávám plně kojím.Maminky kamarádky mi doporučily kapky Espumisan.Taky používáme rektální trubičku.Jedině tak se mi maličky vyprázdní a proto se chci zeptat nemůžu tím maličkému nějak ublížit????Někde píšou že trubička nevadí jinde zase že může ublížit.A k těm kapičkám můžu je používat před každým kojením ikdyž mi malej moc neplače jen se vzteká rudne jako jahoda jak tlačí,kope s nožičkama,a sem tam zaplače????

Sára | 04.09.2014 11:31
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Espumisan dáváme před každým kojením...u nás to pomáhá, dost se to zlepšilo...občas ho nechávám nahatýho na podložce, hýbe nožičkama a prdíky jdou pěkně ven...

Radana | 15.09.2014 16:04
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Nám doktorka ukázala polohu na tygříka a doporučila Espumisan nebo probiotika (dá se prý o oboje v kombinaci). Jinak našemu drobkovi se moc líbí relaxační hudba...pomůže mu to se zklidnit..

Grünwaldová | 22.09.2014 20:06
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Rektální trubička nemůže ublížit, samozřejmě se nesmí strkat moc hluboko. Já ji tedy nepoužívala, nám stačily kapičky /Espumisan/ a masírovat trochu bříško.

Julie | 29.09.2014 11:26
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Tak to prý zabírá u kluků, ta trubička, ale my máme dvě holčičky a i když se říká, že holky na prdíky netrpí, tak ty naše ano a obě. Takže jsme začali užívat kapičky Espumisan a hodně se to zlepšilo.

Kulajda | 10.10.2014 18:52
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba To jsem taky slyšela, o tom, jak na to holky netrpí, jenže u nás to bylo přesně naopak - kluk byl v pohodě a holka měla koliku jako Brno. Tak jsme čajíčkovali, klubíčkovali, masírovali a dávali zábaly na bříško a nic, žádná změna k lepšímu. Tak pak přišly kapičky, zkusili jsme víc druhů, ale nejlíp fungoval Espumisan, tak jsme ho dávali pro jistotu až do půl roku, aby byl klid a mohli jsme všichni klidně spát.

Vanda | 14.10.2014 10:50
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Tak jsem nakonec také musela do lékárny... malá týden brečela, vyzkoušela jsem snad vše od koupelí, masáží přes houpání... Nakonec mi doktorka po telefonu poradila Espumisan v kombinaci s probiotikama...Dáváme takto už 5. den a je to o hodně lepší a i já jsem o dost klidnější.

Juliska | 30.10.2014 21:05
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Nám doporučily na koliku už sestřičky v porodnici Espumisan, tak jsem napsala manželovi SMS, ať to přinese z lékárny a dávala jsem ho mimču od dvou dnů, jakmile se nám zadařilo kojení. Natřela jsem pět kapiček na bradavku a jak to je sladké, tak myslím, že to právě i pomáhalo na přisátí. :)

Anonym | 03.11.2014 08:37
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba To je pravda, naší dcerce Espumisan také chutnal, je sladký... Ale hlavně jí ty prdíkové záchvaty hodně zmírnil! To byla úleva!

Danielka | 03.11.2014 14:36
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Novorozeneckou koliku jsme úspěšně zvládli s Espumisanem. Obsahuje nejvíc simetikonu - to je účinná látka - takže stačí bohatě pět kapiček před krmením a miminku to uleví.

Karolienka | 11.11.2014 16:02
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Na prdíky - koliku - mému chlapečkovi nejlépe zabraly kapičky Espumisan. Nejsou drahé, lahvička vydrží skoro měsíc (při dávkování 5 kapiček před jídlem) a vyřeší spolehlivě problém s nadýmáním u děťátka.

Jagolka | 11.11.2014 16:32
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba U nás potíže s kolikou vyřešil Espumisan. Poradily mi to už sestřičky v porodnici, takže jsem dávala kapičky asi od tří dnů a měli jsme klid, kolika se nedostavila. :)

Hanka | 14.11.2014 09:28
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba My jsme dávali synkovi 1x denně probiotika a před každým kojením 7 kapek Espumisanu. Také jsem ke kojení popíjela kojící čaj a když bylo nejhůř a syna bříško bolelo hoodně, tak většinou pomohl teplý obklad nebo koupel. Maminky, hlavně zachovat klid, je to jen přechodné období.

Xantipa | 03.12.2014 21:01
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Mně se nejlépe osvědčila kombinace cvičení s nožičkama, masáž bříška a pět kapek Espumisanu na lžičku před kojením. A bylo po kolice. :-)

Sibyla | 08.12.2014 20:24
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba u nás to bylo podobně, nahřívání, cvičení, masáže, moje velmi přísná dieta při kojení, ale myslím že nejdůležitější byly kapičky Espumisan, to ostatní byl jen doplněk, protože kapičky mají v sobě simetikon, účinnou látku, co působí přímo ve střevě miminka a nikde jinde a tak řeší potíže s prdíky.

Fixička | 15.12.2014 17:52
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Asi stejně jako každá maminka, zkoušela jsem všechno, co by mohlo ulevit od bolení. Diety, čajíky, masáže, cvičení - a kapičky. Nejlepší zkušenost mám s Espumisanem, a líbí se mi i to, jak je slaďoučký, malému hrozně chutnal. Hlavní ale je, že pomáhal o bolení bříška.

majda | 19.12.2014 03:46
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba já jsem si u malého hodně užila.museli jsme sem tam i rourkovat.naštěstí mi pak na masážích doporučila paní espumisan a od té doby jedeme jen v něm a super.

Kokinava | 27.12.2014 19:58
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Na novorozeneckou koliku jsem zkoušela co šlo, nejdřív takové ty babské recepty jako fenyklový čaj (mně zabral, malému moc ne), babička vyrukovala i s peckovým pytlíkem, nahřívali jsme, masírovali, cvičili, ale vyloženě znatelný zlepšení přišlo až když jsme nasadili espumisan.

Uršula | 01.01.2015 17:58
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba To je u každého mimča trochu jiné. Když jsem měla první, tak mi stačilo pít při kojení bylinkový čaj a žádná kolika se nedostavila. U druhého to začalo hned po příchodu z porodnice a po vyzkoušení všeho možného jsem skončila u Espumisanu, který podle mne funguje nejlíp.

Markéta | 13.07.2015 08:27
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Musím říct, že jsem si naivně myslela, že prdíky zvládneme s fenyklovým čajíčkem...ale po pár dnech jsem běžela do lékárny a koupila Espumisan. Lékárnice mě ujistila, že je nenávykový, působí jen ve střevech..No, po pár dnech užívání se to opravdu začalo zlepšovat, spánek byl klidnější...Dost se nám ulevilo :-o

Zajdulka | 16.07.2015 15:09
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Zmírnění koliky u nás nastalo po Espumisanu. Navíc mám pocit, že malému chutnal víc než mlíčko, on je hodně sladký, tak se na něj vyloženě pokaždé těšil. :) Na noc jsem ještě masírovala bříško a cvičila s nožičkama. Kapičky jsem dávala asi do půl roku, preventivně.

Lady Rose | 24.07.2015 10:46
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Co mám ozkoušeno já, tak proti kolice zabíralo: tygřík, masáž bříška, cvičení s nožičkama, nahřátá plenka a hlavně před každým kojením nebo do lahvičky Espumisan, my dávali 5 kapiček. To se osvědčilo.

Míša | 28.07.2015 20:20
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Já jsem ani necvičila ani pupík nemazala,jen jsem kapala kapičky Espumisan...vím,že to holky už psaly,ale já můžu taky doporučit...opravdu stačí 5 kapiček,já jsem je dávala do UM do lahvičky a v poho jsme to ustáli..i holčička sestry brala kapičky a taky jim super zabíraly...

Klára | 20.08.2015 21:12
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Chce to zkoušet,co kterému miminku sedne... a hlavně pevné nervy maminek...ze zkušenosti vím,že každému zabere něco jiného...i my jsme ale nakonec skončili na Espumisanu,malej byl obřík,tak jsem dávala kapiček 10...

Jana | 27.08.2015 10:00
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Espumisan je opravdu dobrej,taky jsme vyzkoušeli a už nic jiného navíc nedávám,jen cvičíme a masírujeme...Mohu doporučit!!!

Eva | 07.09.2015 21:50
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Jsem s kapičkama Espumisan hodně spokojená...dávám je malinké od narození,navedly nás sestřičky už v porodnici...díky za ně...

Danuš | 17.09.2015 12:21
Re: Novorozenecká kolika - zmírnění a léčba Já jsem teda dlouho lékům odolávala a zkoušela čaje, masáže...ale nakonec jsem také tedy zkusila Espumisan...a po pár dnech přišla velká úleva!

Hajdulka | 13.11.2015 12:35
Na novorozeneckou koliku se mi nejlépe osvědčily kapičky Espumisan. Dávala jsem pět kapek na lžičku před každým kojením zhruba od 14ti dnů syna. A fungovalo to výborně. Kromě toho jsme ještě cvičili s nožičkama a nahřívali bříško teplou plenkou.

Sabrina V. | 16.11.2015 12:47
Na novorozeneckou koliku mám vyzkoušený tenhle recept - a funguje. Za prvé, dieta pro kojící matky a hodně fenyklového čaje. Za druhé, teplé koupele na večer a nahřátá plenka na bříško. Za třetí, před každým kojením Espumisan podle dávkování v příbalovém letáku - já dávala 7 kapek do tří měsíců a pak už jen pět.

Věra | 18.11.2015 09:10
Důležité je, aby maminka zachovala klid, nepanikařila... jsou to prdíky a dá se nad nimi vyzrát...Nám pomáhaly teplé obklady, masáže nebo cvičení, písničky a z kapiček jsme dávali Espumisan s každým kojením. Já jsem popíjela celý den fenyklovo-kmínový čaj. Den po dni se to lepšilo...hlavně zachovat klid ;)

Tamara | 27.12.2015 22:11
Ta naše princezna polyká asi hodně vzduchu a pak jí to v bříšku tlačí :( ...zkoušela jsem změnit techniku kojení, ale nic moc :( Piju fenyklový čaj, stravu pečlivě hlídám...Nejlíp ulevuje zatím Espumisan a drncání v kočárku.

Sittar | 29.12.2015 12:28
U nás byl s kolikou problém u nejstaršího syna, ten na ni trpěl snad od tří týdnů. Nejdřív jsem zkoušela babské rady, ale nijak zvlášť to nezabíralo, tak jsem pořídila v lékárně Espumisan a za pár dní byl od koliky pokoj. U mladšího jsem začala dávat kapičky hned od příchodu z porodnice a kolika se vůbec nedostavila.


Přidat komentář