Nemoci - kdy nechat dítě doma ze školy

Rozhodování o tom, jestli nechat dítě doma, nebo ho poslat do školy může být někdy opravdu těžké. Zvláště když má škola ohledně absencí striktní pravidla. Následující článek by Vám měl pomoci v rozhodování.

Rýma

Rýma bez kašle, bolesti hlavy nebo horečky není obecně důvodem pro omluvení dítěte ze školy. Pokud  dítěti teče jen z jedné nosné dírky, zkontrolujte jestli není důvodem cizí předmět v dírce. Pokud je sezóna chřipky a dítě má silnou rýmu, může to být její první příznak. Nyní můžete nechat dítě jeden den doma. V případě, že jde opravdu o chřipku se během 24 hodin dostaví kašel, horečka, nebo bolest hlavy.

Kožní vyrážka

Většina kožních vyrážek bez jiných symptomů není nakažlivá. Výjimkou je svrab. Pokud má Vaše dítě vyrážku doprovázenou horečkou, může jít o spálu či spalničky. Tehdy nechte dítě doma. Pokud jde jen o obyčejnou kopřivku, není důvod dítě do školy neposílat. Někdy jako místní vyrážka také může vypadat bodnutí hmyzem.

Bolest břicha

Bolest břicha může být známkou začínajícího zápalu plic, nebo zánětu slepého střeva. Potom byste dítě měli nechat doma. Během dne by se jeho stav měl zlepšit. Pokud se ale dítěti dělá špatně při pohledu na jídlo, nebo jej naprosto odmítá. Dále pokud ho bolí chodit nebo skákat, vyhledejte lékařskou pomoc.

Horečka

Teplota nad 38 °C je jasné znamení toho, že by Vaše dítě mělo zůstat doma. Zjistěte jaké další příznaky má. Horečka je příznakem toho, že tělo dítěte bojuje s nějakou infekcí.

Kašel

S kašlem je to těžké, protože jeho příčina může záviset na mnoha faktorech. Pokud je ale doprovázen zvracením, přichází v rychlém sledu, dítě má záchvaty dušnosti, nebo se při jeho vdechování ozývá pískavý zvuk, navštivte s ním lékaře. Tyto symptomy totiž mohou být příznakem vážné nemoci.

Bolest v krku

Bolest v krku během chřipkové epidemie a bolest v krku doprovázená horečkou je vždy důvodem pro vynechání školy. Neléčená angína může být infekční po dobu několika týdnů. Takže pokud máte pochybnosti, vezměte dítě k lékaři.

Dušnost

Dušnost může být způsobena zánětem průdušek, nebo zánětem průdušinek. Pokud dítě sípe je nutné navštívit lékaře. Dušnost může způsobovat také astma. Potíže s dýcháním, modrání, zrychlený dech, nebo bolesti při dýchání znamenají neodkladné vyhledání lékařské pomoci.

Únava nebo bolesti

Tyto příznaky mohou být spojeny s velkým množstvím příčin. Měli byste se tedy ujistit, jestli Vaše dítě nemá další příznaky. Únava i bolesti mohou být symptomem chřipky, takže pokud je doba chřipkové epidemie, nechte dítě na den raději doma. Do 24 hodin by se v případě, že jde opravdu o chřipku měly objevit další příznaky chřipky jako je horečka, bolest hlavy či kašel.

Nevolnost nebo zvracení

Nevolnost sama u dětí bývá velmi častá. Mohou ji způsobit neznámé pachy či chutě. Není tedy důvod dítě nechávat doma. Pokud ale zvrací, doma jej nechte. Když nemá další jiné příznaky, zvracení se většinou během dne zlepší.

Průjem

Slabý průjem není důvodem k tomu, aby dítě zůstalo doma. Samozřejmě také závisí na stáří dítěte. Pokud je ale průjem silný a nepolevuje, vyhledejte lékaře.

Zácpa

Zácpa, pokud není doprovázena těžkou bolestí, není důvodem k neposlání dítěte do školy. Pokud ale zácpa trvá déle, je lepší vyhledat lékaře.

Bolest na hrudi

Zápal plic, ale i pálení žáhy se mohou projevovat bolestí na hrudi. Pokud si Vaše dítě stěžuje na bolest na hrudi, vyhledejte vždy lékaře.

Bolest hlavy

Bolest hlavy sama o sobě není důvodem k tomu nechat dítě doma. Pokud ovšem není velmi těžká. Bolest hlavy může být prvním příznakem chřipky. Neodkladná návštěva lékaře je nutná, pokud si také dítě stěžuje na zhoršené, či dvojité vidění. Pokud dítě používá k popsání bolesti slova jako světlo mě pálí do očí, nebo bolí to víc když ležím, potom neodkladně vyhledejte lékaře.

Závěrem – co vzít v úvahu

  • Při zhodnocení, zda je Vaše dítě opravdu nemocné a mělo by zůstat doma ze školy a navštívit lékaře, musíte samozřejmě také brát v úvahu jak je dítě staré, jestli je doba nějaké epidemie a kolik dětí s ním ve třídě je již nemocných.

Chůvička

Je ošklivě a Vy nevíte co podniknout? Vezměte děti, kamarádku a přijďte do Chůvičky. Děti si můžou hrát v naší vybavené herně a vy si v klidu dáte kafe či čaj. Můžete pobýt, jak dlouho chcete za jednorázový poplatek 40 kč  (1 maminka).můžete zde nakojit, přebalit, osprchovat děťátko. Staršímu dítěti ohřát jídlo a pití a nakrmit ho, budete mít k dispozici veškeré potřebné zázemí. Pokud Vás tato užásná nabídka zaujala doporučujeme navštívit internetove stránky www.chuvicka-cheb.cz a nebo klikněte přímo zde.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16627 (novesluzby.cz#21398)


Diskuze a zkušenosti

katka | 18.09.2013 15:29
Re: Nemoci - kdy nechat dítě doma ze školy Dřív jsem měla s dcerou problémy, že byla často doma - když ještě chodila do školky.Radši jsem ji tam neposílala,aby nenakazila ostatní děti.I když některé maminky to tak bohužel praktikovaly,takže naše to samozřejmě chytla mezi prvníma.Proto jsem jí začala dávat probiotika biopron na posilnění imunity a musím říct, že postupem času to bylo mnohem lepší. Dávám ji je asi půl roku a je to opravdu poznat.je fakt, že už si i zvykla na takové množství dětí,ale i ta imunita je probiotkama silnější a tím pádem,je mí? náchylná na onemocnění.

Anonym | 23.09.2013 22:33
Re: Nemoci - kdy nechat dítě doma ze školy Myslite si ze je vhodne dite (kluka) nechat doma, kdyz ho boli koule? Dekuji Jana.

Monika | 23.09.2013 22:35
Re: Nemoci - kdy nechat dítě doma ze školy Taky nechavam svyho kluka doma kdyz si ztezuje na bolesti pytliku :-)


Přidat komentář