Kolotoče nad postýlku - druhy, výběr, koupě

Kolotoč nad postýlku není jen dekorativní záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Díky barevnosti, nejrůznějším závěsným figurkám, možnosti přehrávání melodie, evokuje pozornost Vašeho děťátka. Navíc figurky lze využít jako samostatné hračky.

Kolotoč nad postýlku – spojení zvuku a pohybu jednotlivých částí hračky rozvíjí smyslové vnímání Vašeho dítěte a podněcuje jeho fantazii. Závěsný kolotoč, jehož jednotlivé části hraček mohou vibrovat, chrastit, hrát melodii.

Druhy kolotočů nad postýlku

 • Kolotoč plastový s plyšovými závěsnými hračkami

 • Kolotoč celoplastový

 • Kolotoč hrající

Na co se zaměřit při výběru kolotoče nad postýlku

 • Materiál kolotoče
 • Zdravotní nezávadnost kolotoče a všech jeho částí
 • Možnost odnímatelnosti závěsných hraček – hračky se dají snadno sejmout a dítě si s nimi může vyhrát, nemusí se jen na ně dívat. Z toho důvodu vybírejte závěsné hračky, které jsou rozdílné, barevné, různě šustící, pískací, hrkací apod., aby byly pro dítě co nejzajímavější.
 • Možnost přehrání melodií
 • Počet hrajících melodií
 • Prověřený výrobce zaručující zdravotní nezávadnost a bezpečnost hračky
 • Kolotoč bez obsahu malých částic, které by mohlo dítě spolknout
 • Snadnost montáže kolotoče
 • Napájení kolotoče – baterie, síťový adaptér

Důvod, proč pořídit miminku kolotoč nad postýlku

 • Barevná hračka v podobě kolotoče nad postýlku přitahuje pozornost dítěte, stimuluje jeho rozvoj zraku, podporuje jeho psychomotorický vývoj. Navíc v případě příjemné melodie se dítě uklidní a snáze usne.
 • Pro jaké děti jsou vhodné kolotoče nad postýlku
 • Kolotoč nad postýlku ocení děti, které se ještě samy nepohybují a mohou již vnímat a sledovat hračky.

Montáž kolotoče nad postýlku

Vybírejte kolotoč nad postýlku, který lze snadno přimontovat k Vámi zakoupené postýlce, tj., aby byl variabilní ke všem druhům postýlek.

Péče o kolotoč nad postýlku

V případě celoplastového kolotoče, či plastových částí kolotoče, omyjte vlažnou vodou a osušte. V případě závěsných plyšových hraček je vyperte, a to dle etikety, uvedené na všivce u kolotoče.

Kolotoč se závěsnými plyšovými hračkami

Plyšové hračky, jako takové, se vyrábí něco přes sto let, i když to vypadá, že existují celé věky. Děti vyrůstají s plyšovými hračkami, a to již od narození. Někteří mají svého zamilovaného plyšáčka, ať už se jedná o medvídka, zajíčka, hrošíka apod. Jiní mají více oblíbených hraček. Jiné dítě má zase za oblíbenou hračku například plastovou – panenku, autíčko apod. I když jde pokrok mílovými kroky kupředu, a to i v oblasti hraček, plyšové hračky stále zůstávají oblíbenou stálicí u dětí, ale i dospělých. Samozřejmě, že si chlapec v období puberty nebude přát jako dárek plyšáka, ale spíše počítačovou hru, či stavebnici, nebo lego, ovšem u holčiček to může být jinak. A dospělí si pořizují plyšáky jako dekoraci bytu, či jako přívěsek ke klíčům apod.

Hračky & děti

Co by to bylo za dětství, kdyby v něm nebylo místo pro nejrůznější hračky, ať už „jen“ mazlivé, nebo tvořivé, edukační apod. Již od nepaměti si děti rády hrají, a ne jinak je tomu i v současné době. Dříve však měli rodiče co se týče počtu i výběru hraček pro děti, velmi omezené možnosti. Je otázkou, zda to nebylo lepší, neboť nyní jsou děti doslova zahlceny množstvím hraček, a to již od jejich nejútlejšího věku.

Místo počtu hraček je však dobré se zaměřit na jejich účelnost. Hračka by neměla být jen líbivá, ale také by měla rozvíjet a podpořit vývoj dítěte. Pokud pořídíme dítěti velké množství hraček, nejenže tím dítě do určité míry rozmazlíme, ale také ho zahltíme přespříliš nových podnětů. Vždy stačí jedna nová hračka, se kterou by se mělo dítě seznámit a vyhrát si s ní, než jich pořídit několik najednou. Zkuste dát kojenci několik  chrastítek, plyšáků, s cílem jeho zaujetí a rozvoje. Dosáhnete však toho, že dítě bude zmatené a tolika novými podněty spíše unavené a rozladěné. Co platí u nás dospělých, platí i u malého dítěte. I my, když máme příliš mnoho podnětů najednou vstřebat, jsme spíše rozladění, nevrlí a nevíme, co dříve. To samé mějte na paměti u Vašeho caparta.

Z historie hraček

Hračky již byly známy u dětí starých Egypťanů, nechyběly také u Sumerů, ovšem jejich největší rozmach vznikl v Orientě, především pak v Číně. Hračky dřívější doby zahrnovaly chrastítka, káču, houpačku, panenky aj. například při rozvíjení řecké kultury se stala panenka stěžejní hračkou. Tehdejší panenky ovšem byly vyrobené z hlíny. Další oblíbenou hračkou byli koníci ze dřeva, kteří se objevili na počátku našeho letopočtu. Od šestnáctého století se začaly hračky vyrábět v masovém měřítku.

Zdravotní nezávadnost hraček

I když se může zdát, že kolotoč nad postýlku miminka nemusí přijít přímo do styku s dítětem, přesto se při jeho výběru zaměřte na jeho zdravotní nezávadnost, a to, aby žádná jeho část neobsahovala například olovo, dále si nechte potvrdit, že hračka splňuje evropské normy bezpečnosti hraček EN71 a nese značku CE. Také si všímejte etikety, zda je na ní uvedeno, pro jakou věkovou skupinu je kolotoč určen, zda je hračka netoxická, vyhovuje americké normě ASTM D4236 a zda testování kolotoče nebylo prováděno na zvířatech.

Evropské normy týkající se bezpečnosti hraček

 • ČSN EN 71-1:2000 Bezpečnost hraček - Část 1: Mechanické a fyzikální vlastnosti
 • ČSN EN 71-2:1995 Bezpečnost hraček - Část 2: Hořlavost
 • ČSN EN 71-3:1996 Bezpečnost hraček - Část 3: Migrace určitých prvků
 • ČSN EN 71-4 /AI:2000 Bezpečnost hraček - Část 4: Soupravy pro chemické pokusy a podobné činnosti
 • ČSN EN 71-5:2000 Bezpečnost hraček - Část 5: Chemické hračky (soupravy) jiné než soupravy pro pokusy
 • ČSN EN 71-6:1996 Bezpečnost hraček - Část 6: Grafická značka pro varovné označování věkové skupiny
 • ČSN EN 50088/A1/A2:1998 - Bezpečnost elektrických hraček

Vyhláška týkající se bezpečnosti hraček

Vyhláška MZ č. 84/2001 Sb. o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do tří let.

Co znamená značka CE - Conformité Européenne

Jedná se o značku kvality, která je zárukou toho, že příslušný výrobek je vyráběný v souladu s příslušnou evropskou normou. Značka CE je používána spotřebiteli jako důkaz bezpečnosti hraček pro děti v Evropské unii. U hračky, při jejíž výrobě výrobce použil harmonizované české technické normy, případě normy jiného státu, ovšem jsou-li v souladu s normami EU, potvrdí shodu hračky s těmito normami tím, že před uvedením na trh opatří každou hračku označením CE. Označení CE na hračce vyjadřuje, že produkt splňuje technické požadavky stanovené ve všech právních předpisech, které se na něj vztahují a že byl při posouzení jeho shody dodržen předem určený postup. Potvrzení o shodě tedy nevydává však žádný certifikační úřad, ale sám výrobce, nebo jím zplnomocněný zástupce.

Značka CE je vyžadována u řady produktů. Její umístění na výrobku znamená, že příslušný výrobce zhodnotil produkt před jeho uvedením na trh a je prokazuje splnění požadavků týkajících se bezpečnosti produktu, ochrany zdraví a také vlivu na životní prostředí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16654 (novesluzby.cz#21884)


Přidat komentář