Kapesné aneb finanční výchova dětí

Vysvětlete dětem možné spoření, zhodnocení peněz v bance a základní rysy ostatních finančních produktů. Co když dítě hned všechno utratí? Výši kapesného zvažte i s ohledem na ostatní. Jak vysoké by mělo kapesné být?

Kapesné učí děti hospodařit

Mnoho rodičů řeší otázku, jestli dětem dávat kapesné a pokud ano, tak kolik. Naši potomci se někdy mylně domnívají, že finanční studnice rodinného rozpočtu je snad bezedná. Když jim peníze nechcete dát, nafouknutě odkráčí a jste pro ně krkavčí matka. Jednou přijdou s prosbou o padesátikorunu, jindy už jim nestačí ani stokoruna. Zkrátka pořád na něco potřebují peníze. A jak pořád chodí remcat, Vy už přicházíte o nervy a o poslední peníze v peněžence. Takže proč si neudělat v kapesném jednou provždy jasno? No ano, ale jaký obnos jim pravidelně dávat? Když stanovíte příliš nízkou částku, děti se na Vás budou dívat skrz prsty, a pokud dítěti nadělíte příliš moc, jen těžko jej naučíte, jakou hodnotu peníze mají. Jedním z důvodů, které se přiklánějí ke kapesnému je skutečnost, že kapesné děti pomalu učí hospodařit s penězi.

Jak vysoké by mělo kapesné být?

Otázkou zůstává, od kolika let dávat dětem kapesné a v jaké výši. Dneska je celkem obvyklé, že děti dostávají malé obnosy už od raného dětství. Vždyť řekněte dítěti ne, když Vás prosí o drobné do automatu na bonbony! Odborníci ale doporučují, že by to měly být opravdu jen malé částky. V opačném případě si totiž dítě nedokáže vážit hodnoty peněz, anebo se dokonce povyšuje nad svými kamarády. Na prvním stupni základní školy by mělo dítě mít k dispozici takovou částku, aby si za ni mohlo pořídit něco malého k snědku nebo k pití, případně různé maličkosti do školy či pro sebe.

Starší děti potřebují i více peněz, na to nemůžeme zapomínat

Ale obecně výše kapesného vždy záleží na tom, na co je určeno. Například je rozdíl, když dítěti platíte mobil, jízdné, stravu apod. a kapesné je tedy určeno výhradně pro osobní potřeby anebo dáte dítěti jednorázovou částku na to, aby si uhradilo všechno samo. Optimální může být částka třeba 400 Kč za měsíc, ale i 3 000 Kč.

Výši kapesného zvažte i s ohledem na ostatní

Uvědomte si, že dítě je členem určitého kolektivu. Ve skupině se sobě chtějí děti navzájem vyrovnat. Pokud jeden řekne, že dostává kapesné 300 Kč na měsíc a druhý špitne o stovce, bude terčem posměchu. Zkuste si raději zjistit, kolik kapesného dostávají jeho kamarádi a tento fakt vezměte v potaz.

Méně je někdy více

Pokud svého miláčka vychováte tím způsobem, že mu dáte kdykoli na cokoli peníze, sice mu v daném okamžiku život usnadníte, ale později ho čeká tvrdá realita. Nevídáme v obchodech až podezřele často vřeštící děti, kterým nakonec maminka ustoupí jenom proto, aby měla klid? V dospělosti si ale člověk už nic nevybrečí…

Co když dítě hned všechno utratí?

Doporučuje se, aby děti už při docházce na základní školu měly u sebe částku, která jim musí vystačit déle než jenom na jeden den. Postupně zaveďte týdenní a posléze měsíční kapesné. Dítěti bude kapesné na začátku připadat jako velká částka a možná nebude vědět, jak s ní má naložit. Jiné děti, zase velice rychle veškeré peníze utratí a pak po rodičích požadují další. Tím ale kapesné vůbec neplní svůj účel. Když to dítě udělá poprvé, na začátku, ještě jednou mu princip a smysl kapesného důkladně vysvětlete a upozorněte ho na fakt, že příště už nic navíc nedostane. Pokud by ale dítě takové praktiky zkoušelo pravidelně, nemůžete mu ustupovat.

Když jsou děti naopak přehnaně spořivé

Ačkoliv to nebývá zase tak častým jevem, setkat se můžeme i s opačným případem, a to když dítě mermomocí spoří. Každé dítě je individualita a má sklon k něčemu jinému. Jsou i takoví školáci, jež vidina vlastních peněz vyloženě nadchne a vytyčí si určitý cíl, na který si chtějí za každou cenu našetřit. Většinou jsou to věci, které jim rodiče nechtějí koupit. Je to sice úsměvné, ale má to za následek například zanedbávání koupě svačiny. Rodiče by se nad situací proto měli zamyslet a buď dítěti kapesné zvýšit, nebo na vysněné věci přispět.

Kapesné se rodičům mnohdy vyplatí

Patříte mezi ty rodiče, kteří kapesné neuznávají a když dítě něco chce, dáte mu peníze přímo na to? To se Vám ale doslova nemusí vyplatit! Zkuste se jeden měsíc zaměřit na to, kolik peněz z Vás dítě celkově „dostane“. Jeho důvody pak rozdělte na ty nezbytné (tj. věci do školy, jízdné, stravné apod.) a ostatní (vstupenky do kina, zakoupení sladkostí, …). Nutno podotknout, že nezbytné věci nemůžete za kapesné považovat. Pro ostatní věci stanovte pevnou měsíční taxu a smiřte se s tím, že si s ní dítě udělá co chce. Jestli všechny peníze utratí například za jednu zbytečnost, je to jen jeho rozhodnutí. Příště bude možná chytřejší, když zjistí, že víc peněz od Vás nevymámí.

Zaručený dárek pro pubertální děti Peníze

které má puberťák v peněžence, pro něj představují něco jako občanku nebo řidičák. Jsou zkrátka jistým důkazem dospělosti. Pokud má dítě tohoto věku narozeniny nebo jinou oslavu, pamatujte na to, že mu největší radost udělá palacký nebo jiná podobná osobnost v obálce. Vy se tím pádem ušetříte zdlouhavého vybírání dárku, který by se mu stejně nelíbil. Někdo darování peněz výhradně odsuzuje, ale uznejte sami- není lepší raději někomu dárkem udělat radost, než přivodit zklamání a trapné situace?

Rady, jak vypěstovat dobrý postoj dětí k penězům

Už s malými dětmi se má o penězích mluvit. Měly by vědět, kde peníze vznikají a že si na ně člověk musí vydělat. Neučte děti tomu, že radost jim přinesou peníze nebo věci, nýbrž vzájemně strávený volný čas, výlet a podobně. U kapesného platí: důvěřuj, ale prověřuj. Čas od času si zkontrolujte, co s penězi dělají. Veďte děti k vytváření finanční rezervy (například na prázdniny). V žádném případě nepovažujte pokladničku dětí za svou rezervu. Děti se to mohou od Vás lehce naučit a později se spoléhat na neustálé půjčování peněz. Jakmile jsou děti starší, nevylučujte je z rozhodování o rodinném rozpočtu, ale ukažte jim, jak hospodaříte.

Vysvětlete dětem možné spoření, zhodnocení peněz v bance a základní rysy ostatních finančních produktů

včetně principu fungování půjček. Největším vzorem dětí jste Vy, rodiče, a proto se zamyslete také nad sebou a nad svým hospodařením s penězi. Když nedokážete sami s penězi vyjít, těžko to můžete chtít po dítěti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16607 (novesluzby.cz#20149)


Přidat komentář