Kam vyrazit do ZOO?

Do zoologických zahrad vyráží na výlety nejen rodiny s dětmi. Jsou oblíbeným místem mnoha milovníků zvířat. Které jiné místo vám nabídne tolik báječných zážitků spojených s pohledem na mnohdy opravdu exotická zvířata?

Když se řekne ZOO, většina z nás si hned vzpomene na mediální hvězdy, pražskou gorilí dámu Moju nebo malinkou sloní slečnu Rashmi z Ostravy. Ale** zoologické zahrady**, ve kterých je jistě na co koukat, najdeme i v jiných městech.

Ústí nad Labem - ZOO

ZOO v severočeské metropoli nabízí pohled na více než 1300 zvířat a 240 živočišných druhů. V této zoologické zahradě se povedlo za dobu její existence úspěšně rozmnožit několik vysoce ohrožených druhů zvířat, například orangutana bornejského, levharta mandžuského, parosničku rajskou, nosorožce tuponosého, jelena bělohubého či osla somálského.

Pro své návštěvníky vedení ZOO zejména v letních měsících pořádá spoustu předváděcích akcí, vidět můžete třeba cvičení lachtanů, medový strom pro malajské medvědy, krmení tuleňů.

Děti jistě kromě pohledu na zvířátka potěší několik dětských hřišť, minigolf nebo dinosauří stezka, na které mohou vidět, jak to vypadalo v pravěku.

Plzeň - ZOO

Plzni se mohou chlubit** druhou nejstarší ZOO**, kde uvidíte zvířata, která v jiných ZOO budete hledat marně. Plzeňská zahrada je totiž vyjímečná tím, že zhruba dvě třetiny zvířat nikde jinde v České republice nenajdete. K nejvýznamnějším obyvatelům této ZOO patří varani komodští, kteří patří mezi největší ještěry světa. Kromě varana zde můžete obdivovat například tyto vzácné druhy: vačici opossum, vakorejska čtyřprstého, tany, outlony, ovíječe nebo třeba damana kapského.

Celkem zde žije zhruba 1100 druhů zvířat a 6000 exemplářů. Obrovskou atrakcí pro všechny návštěvníky je sledovat hejno tučňáků Humboldtových, které ošetřovatelé občas krmí z ruky.

Jihlava - ZOO

Menší, poněkud** komorní ZOO bez mříží se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic, plazů**.  Žije zde zhruba 100 druhů zvířat a radost vám jistě udělá pohled na stádo opic drápkatých. Největší chloubou místní ZOO je Matongo, komplex chýší, kde mají domov zvířata z Afriky například mangusta žíhaná, želva ostruhatá, gabunská zmije nebo kamerunské kozy.

V jihlavské ZOO nechybí ani dětské hřiště nebo dětská mini ZOO, kde mohou děti některé druhy zvířat krmit z ruky.

Olomouc - ZOO

Olomoucká ZOO leží nad městem na Svatém kopečku a žije zde více než 200 druhů zvířat. Zvířata jsou umístěna ve venkovních klecích nebo v moderních pavilonech. Mimo jiné zde najdete pavilon netopýrů, průchozí výběh pro opice makaky, obří žraločí akvárium.  Poměrně novinkou je pavilon hyen a jihoamerický pavilon.

Tato hanácká ZOO se může pyšnit hned několika chovatelskými úspěchy. Chovatelům se zde povedlo odchovat mimo jiné antilopy adaxů, kozy šrouborohé nebo kozorožce. Také zde byla odchována mláďata žirafy Rotschildovy.

Pro děti je připravena působivá kontaktní ZOO, kde mohou děti krmit nebo hladit kozy. Přímo naproti kozímu výběhu se nachází dětský koutek s krásnou dřevěnou skluzavkou, která má podobu slona.

Brno - ZOO

Jihomoravská ZOO leží v kopcovitém terénu, což je ideální prostředí pro chov kopytníků. Obdivovat zde můžete třeba lamy, kozy, kamzíky nebo paovce. V brněnské zahradě žije více než 720 druhů zvířat. A místním chovatelům se jako prvním v republice povedlo uměle odchovat  šimpanze a ledního medvěda.

Nejmenší děti se mohou v areálu ZOO  také zabavit na dětském hřišti s velkým množstvím prolézaček a klouzaček. K ZOO patří také odlehlá Stálá akvarijní výstava, kterou najdete v centru města

Děčín - ZOO

Pokud se vydáte na sever Čech, do Děčína, můžete se těšit na méně známé a ohrožené druhy zvířat. Zdejší ZOO chová zhruba 150 druhů zvířat. Svůj domov zde má třeba medvěd grizzly, křehcí vikuni, obří kapybary, papoušci kakadu nebo norek evropský.

Děti si jistě užijí přímý kontakt se  zvířaty v místní mini ZOO nebo procházku některou z naučných stezek. Mohou se seznámit třeba  s ptačí říší mohou na Ptačí stezce, která hravou formou mapuje život opeřenců.

Liberec - ZOO

Kousek od Děčína můžete navštívit další, tentokrát nejstarší ZOO v České republice. Najdete ji v Liberci a původně sloužila jako zimoviště pro cirkusová zvířata. Dnes v Liberci chovají zhruba 140 druhů zvířat a k těm nejcennějším patří tygr bílý nebo takin čínský. Liberecká ZOO se  jako jediná nejen v zemi, ale i v Evropě, může chlubit právě chovem takinů.

Kromě takinů nebo tygrů můžete obdivovat také páreček varanů mangrovových nebo unikátní kolekci dravců. Prohlédnout si také můžete super moderní pavilon tropů a děti se mohou zúčastnit krmení lachtanů nebo pozorovat rozverné šimpanze ve výběhu.

Hodonín - ZOO

Pokud je to pro vás na sever Čech daleko nemusíte zoufat a můžete se vydat na jih, třeba do Hodonína. Hodonínská, původně velmi skromná zoologická zahrada,  prošla v posledních letech rozsáhlou modernizací a dnes patří k jedněm z nemodernějších zahrad splňující ta nejnáročnější kritéria.

Mezi největší chovatelské úspěchy této ZOO patří zebry Chapmannové, jaguáři, lamy nebo perští levharti. Ale najdete zde i jiná zajímavá zvířata. Žije zde zhruba 700 zvířat a 160 živočišných druhů. Obzvlášť oblíbenou podívanou je veřejnosti přístupné krmení žraloků.

Zlín – Lešná - ZOO

Jednu z nejromantičtějších zoologických zahrad v republice mají ve Zlíně. Romantické prostředí ZOO umocňuje zámek Lešná, který leží přímo v areálu ZOO a krásný historický zámecký park. Ve zlínské ZOO nenajdete klasické klece se zvířaty, ale je to přírodní biopark, ve kterém žijí společně ptáci a savci.

Zdejší chovatelé se starají o 200 druhů zvířat. Unikátní je zlínská ZOO také ve svém členění. Je rozdělena do neobvyklých zoogeografických částí, díky kterým můžete během jednoho dne „obejít" celý svět a podívat se za zvířaty do Afriky, Asie, Austrálie nebo Střední a Jižní Ameriky. Všechny výběhy věrně kopírují opravdovou domovinu zvířat.

Pro děti je také připraven veliký zábavný koutek, jízda vláčkem nebo mohou vláček vyměnit za projížďku na poníkovi nebo velbloudu. V letních měsících se můžete spolu s rodinou zúčastnit jedné z komentovaných prohlídek spojené s krmením některých druhů zvířat.

Hluboká nad Vltavou - ZOO

Zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou patří k našim nejmenším zahradám. Malá rozloha ji ale nijak neubírá na kráse a zajímavosti. Seznámit se zde můžete zhruba s 260  druhy zvířat. V poslední době se tato ZOO zaměřuje zejména na ohrožené druhy české a evropské fauny, ale nechybí zde ani zvířata asijská, australská, africká nebo ta z Ameriky. Nově vybudované výběhy se snaží co nejvěrněji zachytit biotopy z volné přírody a tím poskytnout chovaným zvířatům co nejpřirozenější podmínky pro život.

Dvůr Králové - ZOO

Za návštěvu jistě stojí také ZOO ve Dvoře Králové. V této, poněkud netradiční,  ZOO uvidíte** nejširší kolekci afrických zvířat v Evropě.** Zvířata můžete obdivovat z vyhlídkového autobusu, který vás tímto safari parkem proveze. Uvidíte tak stádo antilop, pakoní nebo třeba zebry. Využít také můžete některý ze speciálních zážitkových programů, které ZOO pro své návštěvníky připravila. Díky těmto programům uvidíte zvířata ve zcela jiném světle, než jste byli možná dosud zvyklí. Můžete se tak podívat přímo mezi zvířata a to nejen ve dne, ale také třeba večer. Doprovázet vás na vašich cestách za dobrodružstvím bude zkušený ošetřovatel, takže se nemáte čeho obávat.

Je patrné, že nejen ta ostravská nebo pražská ZOO se svými mediálně proslulými chovanci, má co nabídnout. Po celé republice najdete spoustu dalších zahrad, ve kterých můžete společně s rodinou nebo s přáteli zažít hezký den. Teď už si jen vybrat tu pro vás nejbližší nebo nejzajímavější zoologickou zahradu a hurá do světa zvířat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16673 (novesluzby.cz#23392)


Přidat komentář