Jak naučit děti pravidlům a pořádku

Každé dítě je naprosto odlišné, ale jednu společnou charakteristiku jim asi neupřeme - nerady uklízí svůj pokoj. Děti je nutné vést k pravidlům a pořádku už od raného dětství. Nechte se inspirovat našimi radami, jak na to...

Když se řekne nepořádek…

Když nahlédneme do pokoje naší milované ratolesti, často se nám může naskytnout pohled „jak když bomba spadne“. Když už se nám podaří prošlapat cestičku mezi rozházenými věcmi všeho druhu, najdeme dítě, které v klidu provádí nějakou činnost a stav pokoje mu nepřijde nijak nápadný či dokonce znepokojující. A jak zareagujete? Většině rodičů „rupnou“ nervy, spustí křik, smetou všechen nepořádek na hromadu, nahází do pokoje úklidové prostředky a začnou zuřivě uklízet.

Správný začátek

Jak tedy docílit toho, aby si dítě osvojilo systém, který mu posléze zajistí spořádaný život, přehled o schůzkách a termínech, dochvilnost, spolehlivost apod.?

  • Když je z dítěte ještě miminko, o vše se staráme my. Po pár měsících nastane období napodobování, což je ten nejvhodnější čas, abychom začali dítě vést k určitému systému, pořádku, postarání se o své věci. Ukážeme dítěti, že je hezké, když má každá věc své místo. Dítě se chce účastnit všeho, co děláme my. Je pro něj zajímavé luxování, zametání, mytí nádobí atd. A toho právě musíme využít! Několikrát za sebou mu ukazujte, kam všechny věci patří, dokud se to nenaučí.
  • S postupným růstem dítěte nastolte určitý režim. Před tím, než půjde dítě spát, ukliďte spolu věci a hračky na své místo (oblečení přece patří do skříně, špinavé prádlo do koše atd.).
  • V předškolním a raném školím období je důležité uklízet společně s dítětem. Aby se totiž děti naučily uklízet, musejí mít vzor, příklad a kontrolu. Samy uklízet nebudou, takže zapomeňte na věty typu: „Běž si do pokoje uklidit.“
  • Zkuste si s dětmi stanovit nějaké dohody, uklízecí rituály (termín, doba). Pokud dětem vyloženě nebudete vnucovat určitý váš systém, na dohodu lépe přistoupí. Vyjednané dohody se pak musí ovšem plnit! Pokud i přes vstřícnost rodičů děti pravidla nerespektují, je nutné přistoupit na určitý druh trestu.
  • Důležitá je přiměřenost úkolů. Schopnosti svých dětí bychom neměli přeceňovat. Malé děti zřejmě nezvládnou například pravidelně zalévat kytku apod.
  • Jakmile bude dítě větší, diskutujte s ním na téma, že pokud máme ve věcech pořádek, práce se nám lépe daří.

Co dopomáhá k udržování pořádku dítěte

Chcete dítěti, a vlastně i sobě, uklízení a udržování pořádku ulehčit? Pak se zaměřte na příliš přeplněný pokoj. Je ve skříni smícháno zimní a letní oblečení? Nacházejí se v pokoji i takové hračky, se kterými si dítě už léta nehraje? Odstraňte z pokoje veškeré zbytečné věci a získáte lepší přehled a více prostoru! Pokud dítě není doma (je například na prázdninách), zbavte se starých a nepoužívaných hraček, aniž na to ratolest přijde.

Některé plyšové hračky můžeme na nějakou dobu schovat z dohledu

a po čase zase vytáhnout- dítě tak bude mít z hračky takovou radost, jako by byla nová. O jistých předmětech bychom se měli s dítětem dohodnout (třeba schovat knížky na čas do krabice). Když dítěti zajistíme útulné prostředí, pěkně vymalováno, vhodné barvy atd., bude si chtít samo udržet prostředí pěkné. Vždyť o nové věci sami lépe dbáme! U dítěte může jít třeba o nové uspořádání psacího stolu a jiné drobnosti, které ho motivují.

Tipy, jak dovést děti k pořádku

  • Neustále dokola opakujte: „Ukliď si ty hračky“, „Nechoď s tím jídlem po domě“, „Posbírej si to, co jsi rozsypal“ apod. Dítěti to musíte neustále „předhazovat“, aby se v něm zvyk dostatečně zakořenil. Jak se říká, opakování je matka moudrosti. Nestavte se však do role diktátora, ale raději nacházejte vhodné argumenty.
  • Nezbytné jsou argumenty. Dítě už od věku tří let má tendenci reagovat na konkrétní a praktické argumenty. Řekněte dítěti, že pokud si nedá hračky tam, kam patří, může na ně třeba šlápnout a rozbít je. Z uklizené krabice si je navíc může opět kdykoliv vzít.
  • O uklízení raději vyjednávejte, než abyste skončili u donucování. Zkuste třeba říct: „Půjdeme na hřiště, až si uklidíš to rozházené oblečení.“ Nebo třeba: „Až si uklidíš stavebnici, pustím tvoji oblíbenou pohádku.“ Motivujte dítě, ale nenuťte ho. Odměňování - ano či ne? Odměny jsou sice velkou motivací a pravděpodobně s nimi dosáhneme svého záměru, ale nic se nemá přehánět. A zde to platí dvojnásob. Později byste se totiž mohli dostat do situace, kdy dítě neudělá nic, pokud za to něco nedostane. Po provedeném úklidu oceňte dítě například tím, že bude moci být chvíli na počítači, nebo sledovat televizi apod.
  • Inspirujte se heslem „škola hrou“. Úklid přetvořte na hru. Buďte kreativní. Tak například řekněte dítěti, ať na nákladní auto naloží všechna rozházená autíčka a vyklopí je do krabice. Nebo ať už dá spát plyšová zvířátka.

Některé další rady ohledně výchovy našich dětí

Jak vést děti k čištění zubů

Zde také platí, že bychom dítě neměli nutit, nýbrž povídat si s ním o tom. Dobré je i společné čištění zubů. Zasmějte se u čištění- dejte dítěti na výběr z legračních zubních past a kartáčků, hrajte nejrůznější hry! Malým dětem se obtížně vysvětluje, proč si vlastně zuby čistíme.

Na pracích se mají podílet všichni

Jen těžko naučíte děti pořádku, když sami nejdete příkladem. Když přijdete z práce naprosto vyčerpaní a nejste schopni doma nic udělat, nenaložte dítěti hromadu úkolů.

Nechejte děti, aby postupovaly podle vlastního systému

Nechává si dítě nejobtížnější povinnosti až na konec? Vždyť i vy sami máte jistě svůj vlastní řád, jak činnosti provádět.

Nehněvejte se na dítě, když něco pokazí

Dítě se všemu teprve učí, a tak se na něj nezlobte a nekřičte, když se splete, chybuje. Spíše ho povzbuďte a řekněte, že příště to už určitě udělá dobře.

Respektujme individuálnost každého dítěte

Každý jedinec, a tedy i dítě, má svou individuální výkonností křivku, a tak se mu budou jednotlivé činnosti vykonávat lépe třeba v úplně jiném čase, než bychom si právě my představovali.

Dítě a jeho oblékání

Naučte je, že se mají oblékat podle svého uvážení a nikoliv nosit něco jen proto, že to nosí určitá parta ve škole. Vždyť vkus té party se také jistě nelíbí všem, tak proč se podle nich řídit? Povídejte si na téma módního vkusu a hodnoťte různé modely třeba v časopisech. Snažte se dítěti porozumět, pak bude ochotný s vámi více spolupracovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16603 (novesluzby.cz#20029)


Přidat komentář