Jak naučit děti lyžovat

Blíží se zimní období, které doprovází sněhová nadílka, ze které se těší dospělí, ale i děti. Pořídili jste Vašemu potomkovi lyže a přemýšlíte, jak ho naučit lyžovat, zda svépomocí, či výuku svěřit profesionálům?

Vhodná doba pro lyžařskou výuku dětí

S lyžařskou výukou můžete začít cca od tří let věku dítěte, kdy v tomto věku bývá dítě povětšinou fyzicky připraveno, ovšem na druhou stranu, nemusí být ještě připraveno psychicky.

Ideálním věkem pro výuku je okolo čtyř let věku dítěte. Je však potřeba poznamenat, že je důležité posuzovat možnosti každého dítěte a jeho schopnosti individuálně, ne v globálním průměru. Tak, jako my dospělí jsme každý osobností, tak i děti se odlišují, a to ne jen věkem, či pohlavím, ale svojí vyzrálostí, schopnostmi, dovednostmi, charakterem, postoji apod.

Jak začít s výukou dětského lyžování

V prvé řadě si dítě musí zvyknout na lyžařské boty a také lyže. Každé dítě v závislosti na věku by poté mělo být schopné si boty nazout i vyzout. Totéž platí pro lyže, tj. dítě by mělo být schopné si je samo nasadit i sundat.

Co se týče poté samotného lyžování, volíme svahy velmi mírné, a to pro začátek. Je dobré také vyhledat klidnější místo, kde nebudou dítě „ohrožovat“ zkušenější lyžaři a naopak, kde dítě nebude překážet. Také střet s boby či sáněmi by mohlo být nepříjemné, a to z důvodu, že dítě neovládá rovnováhu na lyžích a snadno by se mohlo připléci někomu do cesty. Zpočátku by mělo dítě zvládnout tedy udržení rovnováhy, kdy bude na lyžích nejen stát, ale i sjíždět z kopečka dolů. Postupně poté ho můžete začít učit přenášet váhu, a to z jedné nohy na druhou; dále učit obloučky malé i velké a další.

Na co nezapomenout? Hlavně se obrňte trpělivostí. I Vy jste se učili na lyžích a prvně jste na nich stáli, tak jako Váš potomek. Jednoduše a názorně vždy dítěti ukažte, co a jak má dělat. Aby se nestalo lyžování pro dítě tzv. nutné zlo, nebuďte pouze v roli striktního učitele, vymýšlejte nejrůznější hry, odměňujte dítě a hlavně, chvalte ho, za každý, byť sebemenší pokrok, uvidíte, jak se bude o to více dítě snažit.

Může se však také stát, že dítě bude brzo rozmrzelé, a to když bude neustále padat, nebude se mu dařit apod. Mohou se také objevit slzičky. Co s tím? Je lepší, když nic nebudete lámat přes koleno a násilím, protože byste dosáhli přesně opačného efektu, tj. dítě by se na lyžích již učit nechtělo, a to třeba ani v dospělosti. Udělejte si tedy pauzu a pokračujte zase s výukou později, třeba ten samý den odpoledne, nebo následující den.

Nevhodně zvolená doba pro lyžařskou výuku dětí

Pokud začnete učit dítě lyžovat příliš brzy, počítejte  s tím, že nemusí mít z lyžování takový požitek, jaký si myslíte, že by mělo mít. Také se může stát, že nepochopí určitým Vašim pokynům, a tak je ani nebude moci splnit.

Lyžařská výuka dětí

Lyžovat Vaše dítě můžete sami, pokud víte, jak na to a sami jste lyžaři, ne jen teoretici, nebo se můžete obrátit na lyžařské školy; lyžařského instruktora; lyžařský kroužek apod. I v případě z některé jmenované volby, napřed děti začnou lyžovat na mírném kopečku, jenž může být navíc doplněn vlekem i dalšími výukovými pomůckami.

Instruktoři lyžování rozdělí děti do skupinek, a to dle jejich lyžařských dovedností:

 • ### Úplní začátečníci
 • ### Mírně pokročilí lyžaři
 • ### Pokročilí lyžaři

Cíle lyžařské výuky

Cíl lyžařské výuky pro začátečníky – naučit se vyjet na vleku; samostatně se rozjet pluhem; zvládnutí bezpečného zastavení.

Cíl lyžařské výuky pro mírně pokročilé – zvládnutí zatáčení na obě strany; samostatná jízda na vleku; zvládnutí bezpečného zabrždění; možnost přechodu na velký svah.

Cíl lyžařské výuky pro pokročilé – prohloubení dovedností v zatáčení; získání větší jistoty i na méně upraveném svahu.

Lyžařská výuka pod vedením instruktora & rodiče

Instruktor má v prvé řadě zcela jiný přístup k dítěti, než jeho rodič, což je pro samotnou výuku rozhodně přínosem, ne naopak. Instruktor navíc zná přesný postup učení. Také velmi často pozná možnosti i schopnosti konkrétního dítěte, podle kterého může standardní výuku přizpůsobit. Díky instruktorovi se také dítě naučí správnou techniku lyžování, a to hned od začátku.

Co je však dobré si ještě rozmyslet, zda zařídíte dítěti individuální výuku, či výuku ve skupince. Každopádně obě varianty mají svá pozitiva, ale i negativa. Přihlížejte k povaze Vašeho dítěte, zda by byl kolektiv stejně starých dětí pro něj přínosem, či zda se více a lépe naučí díky individuální výuce. Můžete také volit kombinaci obou, tj. individuální výuku třeba zpočátku a poté zařadit do výuky ve skupince.

Cenové rozpětí lyžařských škol

Ceny v lyžařských školách se pohybují v rozmezí cca 300 Kč až 600 Kč za hodinu, za individuální výuku. Co se týče ceny u skupinové výuky, tak tam vždy záleží na celkovém počtu osob i samotné délce výuky.

Co pořídit začínajícímu lyžaři

Především je důležité pamatovat na bezpečnost dětí, a to v každém ohledu. Například ochranná přilba by měla být již samozřejmostí, co se týče základní výbavy. Také zvažte, zda dítěti pořídíte nové lyžařské vybavení, či jej pořídíte od známých, nebo zakoupíte v bazaru. Je zde i možnost zápůjčky ve specializované lyžařské půjčovně. Jak se rozhodnout? Především podle toho, kolik plánujete strávit času na „sněhu“, na horách s dítětem, a také, jak často bude dítě lyžovat.

I když pořídíte lyžařské vybavení nové, či použité, pamatujte, že není napořád a je nutné ho obměňovat cca jednou za jeden až dva roky, podle toho, jak bude dítě rychle růst.

Kromě lyžařského vybavení, které tedy zahrnuje lyže, vázání, boty, hůlky, je důležité pořídit dítěti vhodné oblečení, které bude dostatečně teplé, odolné proti vlhkosti a chladu. Je totiž pravděpodobné, že dítě bude zpočátku často na zemi. Je vhodné také pořídit funkční prádlo, které spolehlivě odvede pot z dětské pokožky, čím dítě neprochladne a nebude nemocné, protože prádlo zabrání pocitu vlhkosti, mokra a celkovému prokřehnutí.

Výbava pro lyžařský kurz

 • Teplé ponožky – několikery
 • Rukavice  - alespoň dvoje na výměnu
 • Čepici
 • Čelenku
 • Šusťákovou soupravu
 • Teplákovou soupravu
 • Pantofle
 • Rolák
 • Svetry
 • Spodní prádlo
 • Pyžamo
 • Oblečení na lyže – oteplovačky, bundu, šálu
 • Toaletní a hygienické potřeby – mýdlo, šampon sprchový, šampon na vlasy, zubní pastu, kartáček na zuby, krém na obličej, jelení lůj na rty
 • Ručník
 • Papírové kapesníčky
 • Brýle na lyže
 • Sluneční brýle
 • Lyžařské vosky
 • Lyžařskou přilbu
 • Lyžařskou výzbroj – sjezdovky, běžky
 • Průkaz zdravotní pojišťovny
 • Léky – naordinované od lékaře
 • Potvrzení o bezinfekčnosti – čestné prohlášení rodičů o schopnosti absolvovat lyžařský výcvik
 • Potvrzení o seřízení vázání na lyžích
 • Knihu
 • MP3 přehrávač, CD přehrávač
 • Blok, tužku
 • Baterku
 • Peníze na vlek a kapesné

Ski simulátor – lyžařský trenažér

Tzv. Ski simulátor je výborným pomocníkem pro děti, ale i dospělé, kteří se chtějí naučit lyžovat. Je vhodný pro začínající lyžaře, tak profesionály. Díky němu se děti i dospělí naučí jak správně přenášet váhu těla z jedné strany na druhou, dále jak používat nohy při řezání oblouků; správné používání hůlek, správné držení těla.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16651 (novesluzby.cz#21834)


Přidat komentář