Dětský vozík za kolo - výběr

Rádi trávíte a podnikáte výlety na kolech. Přemýšlíte však, zda jde zkombinovat jízda na kole, příroda, výlet a malé děti? A slyšeli jste již o dětském vozíku, který můžete jednoduše upevnit za kolo? Díky němu si užije výletu i přírody celá Vaše rodina.

Možnosti využití dětského vozíku

 • Vozík za kolo - dětský vozík můžete jednoduše upevnit ke kolu, a to pomocí spojovací tyče. Tato tyč je pomocí bezpečnostní závlačky a kloubového spoje pevně spojena s adaptérem, který je uchycený pod rychloupínákem, a to na levé straně zadního náboje kola. Vozík můžete kdykoliv také jednoduše odpojit zase od kola, a to doslova během pár sekund. Na kole Vám jen zůstane lehký duralový adaptér, který Vám rozhodně při jízdě nepřekáží, ani nijak kolo hmotnostně nezatěžuje.
 • Vozík jako jogger - vozík nemusíte využít jen za kolo. V případě, že rádi běháte, ať už po parku, lesních cestách aj., nebo rádi jezdíte na kolečkových bruslích, můžete vzít Vaše děti s sebou. Stačí pouze namontovat vzpěry pro připevnění velkého pevného předního kola. Nemusíte se bát, že by vozík nedržel Vámi určený směr, kolo rozhodně nezatáčí.
 • Vozík jako kočárek - ano, vozík můžete využít i jako kočárek, protože je k němu přidáno malé otočné kolečko, tak jako u kočárků. Po jeho jednoduchém nasunutí do předního nárazníku, z vozíku hned získáte pohodlný kočárek pro dítě. Pro tlačení vozíku využijete madlo, které je pevnou součástí rámu. Vozík jako kočárek užijete i v zimě, neboť disponuje pěnovým povrchem, který Vás nebude v chladných dnech studit do rukou.

Důležitost bezpečnosti dětského vozíku

Ve vozíku budou sedět děti, z toho důvodu musí být vozík pro ně maximálně bezpečný.

Podle jakých parametrů vybírat dětský vozík

 • Barva vozíku - čím výraznější barva, tím větší zaručení bezpečnosti, že bude vozík vidět na silnicích, cestách. Nevybírejte vozík v nevýrazné barvě, kterou by mohl řidič, nebo jiný cyklista, či osoba na kolečkových bruslích přehlédnout. Nevybírejte barvy, které by mohly splynout s terénem, cestou, silnicí apod.
 • Průměr kol - vozík s 20“ kolem lépe zvládá různé nerovnosti, omezuje přenos vibrací.
 • Stabilita - vozík musí být navržen tak, aby odolal případnému převrácení, či jiné nehodě. Vybírejte vozík, který disponuje pevným rámem ze slitiny Alu nebo oceli, který sahá až nad hlavy Vašich dětí.
 • Atestace - při nákupu si vyžádejte certifikáty, doklady, zda je příslušný vozík atestovaný, čímž je zaručena jeho kvalita i spolehlivost.
 • Určení vozíku dle věku dítěte - obecně lze vozit ve vozíku děti od jejich narození do cca pěti let věku.
 • Cena - srovnávejte ceny od jednotlivých výrobců, ovšem ne nikdy na úkor bezpečnosti dětí. Vozík musí splňovat bezpečnostní parametry, abyste ochránili děti a mohli si společně užít spoustu zábavy.

Možnost jízdy na kole s vozíkem po silnici

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích v současnosti neřeší, zda je možná, či ne přeprava dětí v přívěsných vozících za jízdními koly. Není tedy zakázána. Obdobně jako silniční zákony ostatních členských států EU řeší pouze přívěsné vozíky za kolo jako takové, pro které stanovuje pouze maximální šířku 80 cm, povinnost vybavit je na zádi červenými odrazkami netrojúhelníkového tvaru a připojit jej k jízdnímu kolu pevným spojovacím zařízením.

Jediným prohřeškem proti citaci zákona je šířka většiny dvoumístných vozíků. Tento problém však může vyřešit vznikající evropská DIN norma pro dětské přívěsy za jízdní kola, která povoluje větší šířku vozíku s ohledem na přepravu dětí. Čím větší je totiž šířka vozíku, tím je vozík v zatáčkách logicky stabilnější a také malé děti mají uvnitř vozíku podstatně více místa.

S vozíkem tedy můžete na silnici, ovšem je lepší se jim, pokud možno, vyhýbat. Každý den sledujeme zprávy o dopravních nehodách. A i když děti vybavíte ochrannými přilbami ve vozíku, neochráníte je před případným nárazem auta ze zadu. Většinou stačí malá neopatrnost, nepozornost řidiče auta, nebo i jiného cyklisty, motorkáře a nehoda může být hned. Do smrti byste si to vyčítali. Proto využívejte vozíky na Vašich dovolených, na výletech, ovšem po stezkách, parcích, lesních cestách, prostě všude tam, kde nehrozí, že by do Vás mohl někdo narazit a přivodit Vám, či Vašim dětem úraz.

Doplňky k dětským vozíkům za kolo

 • Opora hlavy i trupu - tato opora zajistí velmi kvalitní podpěru dětské hlavy. Vybírejte oporu, která bude kompatibilní k vozíku, který zakoupíte. Vybírejte také oporu dle věku Vašeho dítěte.
 • Sedačka pro děti - pokud chcete jen s velmi malým dítětem, do jeho 12 měsíců, pořiďte si bezpečnostní sedačku, která bude vybavena tříbodovým, nebo pětibodovým pásem i upínacími popruhy. Při výběru bezpečnostní sedačky se zaměřte na faktory, které by měla mít: pásy; upínací popruhy; kompatibilita s vozíkem; určení sedačky podle věku dítěte.
 • Vložka pro nejmenší děti - ve vozíku můžete přepravovat i novorozence. V tom případě si pořiďte vložku, která je určená pro děti, které ještě nesedí. Vložka umožní bezpečnou přepravu miminek, dokonalou fixaci, tlumí vibrace, je určená pro nezávislé zavěšení, umožňuje polohování.
 • Připevňovací pásy - určitě se Vám bude hodit náhradní upínací popruh, který slouží pro dětské bezpečnostní sedačky.
 • Nosič na madlo - pokud využijete vozík i jako kočárek nebo dogger, pořiďte si nosič na madlo, který je určený pro nejrůznější proviant na cesty, jako je pití, svačina, ubrousky apod.
 • Gumová podložka pod nohy - děti se s touto podložkou budou cítit jako ve skutečném vozidlu. Navíc gumová podložka je praktická, kdy po výletu ji stačí jednoduše vyklepat od dětských botiček, plných jehličí, listů, kamínků apod.
 • Pláštěnka na vozík - při výletech se někdy nevyhnete tomu, že Vám zaprší. Počasí ovlivnit nemůžete. Určitě pořiďte k vozíku praktickou pláštěnku - průhlednou, která dokonale ochrání děti před chladnými kapkami vody. Děti budou jako v kočárku, chráněné před deštěm a nenachladnou.
 • Sluneční clona - tak, jako můžete chránit děti před případným deštěm, ochraňte je i před nepříjemnými slunečními paprsky, které by mohli svítit přímo do očí dětí. Praktická clona nijak nezamezí výhledu děti, a ty nemusí mhouřit oči a Vy budete ušetřeni pokňourávání dětí, kterým by ostré paprsky rozhodně vadily.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16626 (novesluzby.cz#21315)


Přidat komentář