Dětský bazén - druhy bazénů

Letní počasí přímo láká k pobytu u vody nejen dospělé, ale i děti. Pro osvěžení malých capartů u domu, na chalupě či chatě skvěle poslouží dětský nafukovací bazének. Liší se něčím tyto bazénky? A jak je to s bezpečností při pobytu dětí v bazénku?

Druhy dětských bazénů

Nafukovací bazény

Bazény s pevnou stěnou

 • Nafukovací bazén – je určen i pro úplně nejmenší děti. Nafukovací bazén jednoduše a rychle připravíte k dětskému dovádění. Manipulace s ním je rychlá a snadná. Bazén se vyrábí o nejrůznějším průměru i tvaru (kruh, obdélník, čtverece). Materiál bazénku je povětšinou vinyl.
 • Bazén s pevnou stěnou – je určen již pro větší děti, ale zařádí si v něm i dospělí. Bazén má pevnou stěnu. Unikátní zesílený rám je zárukou stability a dlouhé životnosti. Postranní stěny bazénu jsou vyrobeny z 3x zesíleného laminovaného PVC. Díky jednoduché konstrukci, je stavba bazénu velmi rychlá. O vypouštění vody se postará výpustný ventil. Běžnou součástí bazénu jsou schůdky, krycí plachat, podložka pod bazén, čistící set. Bazén se vyrábí o nejrůznějším průměru i tvaru (kruh, obdélník, čtverece). Materiál bazénu je povětšinou odolný vinyl.

Bezpečnost dětí při pobytu v bazénku

 • Malé děti nenechávejte nikdy bez dozoru, ať už Vašeho, či jiné dospělé osoby, a to i v případě, má-li dítě na sobě rukávky, nebo plavací kruh.

Důležité parametry pro dětské nafukovací bazény

 • Bezpečnostní předpisy.
 • Materiál bazénu bez jakýkoliv závadných materiálů.

Zacházení s dětským bazénem

 • Aby Vám nafukovací bazén co nejdéle vydržel. Je důležité dodržovat pár jednoduchých kroků:
 • Bazén vždy umístíme na rovnou, čistou plochu zbavenou ostrých předmětů.
 • Bazén nikdy netaháme po zemi, ať už je napuštěný vodou, či nikoliv.
 • Bazének nenechávejte na přímém slunečním záření.
 • Před sbalením bazénku, ho opláchněte čistou vodou.

Zastřešení bazénu

Pokud trávíte dovolenou na chatě, chalupě a bazén se Vám nechce každý den vypouštět, ukládat a druhý den opět nafukovat apod., můžete ho mít stále na vhodném místě. Je však dobré ho vždy přikrýt, a to z důvodu:

 • zlepšuje celou funkčnost a použití bazénu,
 • zaručuje bezpečnost dětí před pádem do vody, před případným utonutím,
 • chrání domácí zvířata,
 • významně prodlužuje životnost bazénu,
 • zvyšuje Vaše pohodlí,
 • chrání bazénovou vodu před nečistotami, jako jsou listy, prach, pyl,
 • šetří Váš čas s údržbou bazénu,
 • kryt chrání bazénovou vodu před UV zářením

Doplňky k dětským bazénům

Bazénky mohou využívat i ty nejmenší děti. Zde však platí dodržování co největší jejich bezpečnosti. Kromě toho, že budete u dítěte, tj. nebude bez dozoru, doporučujeme pořídit bezpečnostní doplňky, které zabrání případnému nalokání vody, v horším případě topení.

 • Rukávky – jsou tvořeny dvěma vzduchovými komorami pro zajištění větší bezpečnosti. S rukávkami je snadná manipulace a jednoduché zacházení. Napouštěcí ventil je s dvojitou ochranou proti nežádanému vypuštění vzduchu. I pro rukávky platí, že musí být vyrobeny ze zdravotně nezávadného a odolného materiálu. Větší děti využijí rukávky pro začínající plavání. S jejich pomocí si zdokonalí své plavecké schopnosti. Rukávky jsou tak určené i pro úplné plavecké začátečníky, ale i mírně pokročilé plavce. Rukávky jsou k dostání v nejrůznějších barvách, mohou být také ozdobené pohádkovými postavičkami.
 • Sedátko kruh – tento kruh je určen pro úplně nejmenší caparty, zhruba od jednoho roku, případně od doby, kdy dítě již samo sedí. Nafukovací kruh má díry na nožičky a děťátko v něm pohodlně sedí. I pro nafukovací sedátko platí, že musí být vyrobeno ze zdravotně nezávadného a odolného materiálu.
 • Kruh – plavací kruh do vody se vyrábí s nejrůznějším průměrem, podle stáří dítěte. Plavací kruh je spíše určen již pro větší děti, zhruba od 3 let. Vyrábí se jako klasický, nebo s přídavkem zvířátka (hlavy, nožiček, ocásku). Pro kruh také platí, že musí být vyroben ze zdravotně nezávadného a odolného materiálu.
 • Potápěčské brýle – i když se může zdát, že potápěčské brýle jsou určené pouze do moře, většího bazénu, rybníku apod., uvidíte, že i v nafukovacím bazénku je možné si potápěčských brýlí užít, zvláště, pořídíte-li již bazének větší a hlubší, než je určený pro velmi malé děti. Potápěčské brýle jsou určené jak pro plavání, tak pro zábavu ve vodě. Brýle jsou nastavitelné pomocí gumového řemínku a jsou určené pro děti od cca 4 let.
 • Stříkací pistole do vody – co by to bylo za zábavu, bez pořádné stříkací bitvy. Stříkací pistole s vyrábí o nejrůznější velikosti. Je určená spíše pro malé rošťáky, ale nenechte se mýlit, i malé holčičky se rády zapojí do vodní bitky.
 • Hračky do vody – v bazénku si děti mohou hrát prakticky s jakoukoliv gumovou hračkou, například takovou, kterou používají doma při koupání. Můžete však využít i kyblíčku a báboviček.

Příslušenství k nafukovacím bazénům

 • Pumpičky – bazének můžete nafouknout přímo pusou, ovšem rychlejší je to jistě s praktickou pumpičkou, kterou zvláště oceníte, pokud jste zakoupili bazének větší.
 • Sada na lepení bazénků – raději si pořiďte lepící sadu, díky které lehce opravíte případné drobné nehody, které se můžou stát, protrhne-li se bazének o kamínek, či jiný ostrý předmět.
 • Hadice – pokud budete mít bazének na chalupě, chatě, nebo i před domem na trávníků s blízkým přístupem k vodovodnímu kohoutku, pořiďte si hadici, kterou využijete při rychlém napouštění bazénku. Jednoduše jeden konec hadice nasadíte na kohoutek a druhý vložíte do bazénku. Pokud máte malý bazének, nemá moc hadice smysl, ovšem oceníte ji v případě, že již máte bazének větších rozměrů a tahání kýblů s vodou by Vám zabralo dost času, ale i námahy a bolavých zad.

První pomoc při utonutí

Při utonutí dojde k nadechnutí většího množství vody do plic a uzavření dýchacích cest. Smrt nastává nedostatkem kyslíku v těle, někdy již po dvou až třech minutách.

Dítěti co nejdříve zajistěte umělé dýchání i činnost srdce. Když se Vám podaří dítě přivést k vědomí, vykašle vodu samo. Umělé dýchání provedeze tak, že dítěti zakloníte hlavu a okamžitě vyčistíte ústa dítěte například kapesníkem, a to tak, že ukazovák a prostředník ruky zabalíte do kapesníku a poté těmito prsty (krouživými pohyby v ústech dítěte) provádíte vyčištění ústní dutiny. Následně zahájíte umělé dýchání a to tak, že se zhluboka nadechnete, poté palcem a ukazovákem své ruky stisknete nosní křídla ( nos ) dítěte, poté přitisknete Vaše rozevřená ústa k ústům dítěte a zhluboka do nich vdechnete. Tento postup stále opakujete a to přibližně touto rychlostí: 1 vdech do úst dítěte po každých přibližně 4 sekundách. U dětí se vdechuje jen polovina objemu plic – to znamená pouze poloviční objem plic při Vašem hlubokého nádechu a to přibližně každou uplynulou 1,5 sekundu.

Okamžitě pověříte někoho, aby přivolal Záchrannou službu a do jejího příjezdu pokračujete v umělém dýchání.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16622 (novesluzby.cz#20882)


Přidat komentář