Dětské rostoucí židličky - výběr

Děti rostou jako z vody. Přemýšlíte, jaký nábytek pořídit do dětského pokoje, abyste jej nemuseli brzo měnit za jiný? Nejen postýlku můžete zakoupit takovou, která bude růst společně s Vaším dítětem. Pořiďte mu i rostoucí židličku.

Pro jak velké děti je vhodná rostoucí židlička

Dětská rostoucí židlička je vhodná pro děti od cca čtyř měsíců (od doby, kdy sami již sedí) do cca 50 kg. Jídelní židličku začněte používat u dětí, které již umí samy sedět. Rozhodně do ní nedávejte dítě, které se sedět teprve učí. Také by v židličce mělo dítě vydržet minimálně 15 až 30 minut.

Na co se zaměřit při výběru dětské rostoucí židličky

 • Materiál dětské židličky – plast, dřevo. Dřevo nesmí být nikde poškozeno, nesmí vykazovat stopy napadení hmyzem, či hnilobou.
 • Maximální nosnost dětské židličky – výrobek by měl mít uvedeno na etiketě.
 • Variabilita židličky – nastavení výšky sedací plochy; nastavení nožní opěry; možnost odejmutí stolečku; možnost dokoupení polstrování na židličku.
 • Bezpečnostní pásy mezi nožičkami dítěte - židlička by měla disponovat pásem, který je uchycený mezi sedadlem a pevným držadlem nebo stolečkem. Pás by měl být široký minimálně 20 mm, v opačném případě totiž hrozí nebezpečí, že by mohlo dítě ze židličky snadno proklouznout. Další pás, který by měla mít židlička je bezpečnostní pás, který musí být také široký minimálně 20 mm. Musí být navíc navržen tak, aby se z něj nevytvořila smyčka, jinak by mohlo  krajním případě dojít k zadušení dítěte. Bezpečnostní pás musí být pevně upevněn k systému jídelní židličky, kdy místo ukotvení musí být maximálně 75 mm, a to nad povrchem sedadla dětské židličky. Uzávěry veškerých bezpečnostních pásů musí odolat proti všetečným prstíkům dítěte.
 • Bezpečnost - židlička musí být v prvé řadě stabilní, musí bezpodmínečně stát na veškerých opěrných bodech. Jakýkoliv použitý nátěr na židličce by měl být rozhodně netoxický a zdravotně nezávadný.
 • Skladnost – v případě, že nedisponujete v bytě místem „navíc“, oceníte výhody skládací židličky. Naopak, má-li dítě vlastní pokojíček, můžete mít židličku stále rozloženou.
 • Hmotnost židličky – židlička určitě nebude na jednom místě, budete ji muset odsouvat po krmení, a to v případě samostatného krmení dítěte, abyste mohli uklidit dobroty, které místo v bříšku skončily na zemi.
 • Označení jídelní židličky – při výběru jídelní židličky si zjistěte, zda je označena odkazem na EN 14988, tj. uvedením normy, která deklaruje výrobce, že židlička vyhovuje jejím požadavkům, dále je označena značkou, či jménem výrobce, distributora, prodejce, tj. údaji, které umožňují identifikaci daného výrobku. V neposlední řadě by na židličce mělo být varování „Pozor – nenechávejte dítě bez dozoru“ a „Dítě musí být řádně připoutané“, disponuje-li židlička bezpečnostními pásy. Veškerá tato označení signalizují, že příslušný výrobce zná požadavky příslušné normy.

Materiál dětských rostoucích židliček

 • Masiv – masiv je jako materiál nejnákladnější, ovšem také nejkrásnější a dodává domovu větší útulnost a komfortnost. Další výhody masivu: zdravotní nezávadnost (negativní dopady působení formaldehydů, lepidel, laků bývají součástí v nábytku z některých dřevotřískových desek), nadčasovost, bytelnost, velká rozmanitost, snadno se dá renovovat, brousit, mořit na různé odstíny, kouzlo přírodního materiálu, hodí se prakticky kamkoliv, působí uklidňujícím dojmem. Kuchyňský stůl můžete mít z několika druhů dřeva: borovice, buk, smrk aj. Dřevu škodí nejvíce kolísavá vlhkost, dále škrob, cukr, bílkoviny, které vyhledávají škůdci dřeva.

Trvanlivost dřeva závisí na obsahu ochranných látek a na podmínkách, v nichž je dřevěný výrobek používán. Rozeznáváme ochranné látky přirozené a umělé. Z přirozených jsou to hlavně třísloviny: ve dřevě dubu a kaštanu, pryskyřice: borovice, smrk, modřín a silice nebo alkaloidy. Přirozené ochranné látky jsou uloženy většinou v jádru. Nevýhody masivu – choulostivost při poškrábání; choulostivost při kontaktu s vodou; nesnáší vysoké teploty.

 • Plast – je umělou hmotou, která označuje řadu syntetických nebo polysyntetických polymerních materiálů. Plast často obsahuje i další látky, a to ke zlepšení užitných vlastností, jako například zvýšení houževnatosti, odolnost proti stárnutí, zvýšení pružnosti. Plast se vyznačuje významnou variabilitou, jako je tepelná odolnost, pružnost, tvrdost, nízká hustota, jednotnost složení i struktury, chemická odolnost.

Takzvané hularo je stálobarevné syntetické vlákno které slouží k ručnímu vyplétání židlí. Hularo leckdy z dálky připomíná ratan, bambus či dokonce kůži, jindy podtrhuje eleganci kovu. Úspěšně imituje tradiční materiály. Jeho variabilita umožňuje návrhářům vytvářet nejrůznější tvary i materiálové kombinace. Nábytek v kombinaci tvrdého dřeva, nerezu a hulara bez obav odolá i dlouhodobé vlhkosti.

Dřeviny používané na výrobu dřevěných dětských rostoucích židliček

 • Borovice – borovicové dřevo poskytuje vynikající lehké, měkké, pružné, velmi trvanlivé dřevo s výraznou kresbou letokruhů. Díky vysokému obsahu pryskyřice je borovicové dřevo trvanlivé ve vodě, poněkud méně na suchu a při střídání sucha a vlhka. Borovice jako dřevo má všestranné využití.
 • Smrk – smrkové dřevo má výrazné letokruhy a pravidelnou stavbu. Dřevina je bílá až slabě nažloutlá s mírným leskem. Dřevo je měkké, ovšem dostatečně pevné, pružné, trvanlivé. Smrk patří mezi naše nejrozšířenější dřevinu. Použití smrkového dřeva je skutečně mnohostranné.
 • Teak - dříve sloužil ke stavbě lodí, a je proto velmi vhodný pro středoevropské rychle se střídající počasí. Díky vysoké tvrdosti i obsahu přírodních olejů jej není třeba ošetřovat proti hnilobě ani povětrnostním podmínkám. V zahradě působí elegantně. Pro zachování jeho nažloutlé barvy s tmavým žilkováním a barevnými proužky je potřeba jej dvakrát do roka ošetřit speciálním olejem. Pokud tak neučiníme, teak po čase získá atraktivní stříbrnou patinu, která výborně splyne s celou zahradou (ovšem bez vlivu na kvalitu materiálu). Židle z tvrdých exotických materiálů je třeba pro komfortnější posezení vybavit poduškami.

Rostoucí židlička z plastu  & dřeva

 • Plastová jídelní židlička – získává na čím dál větší oblibě, a to z důvodu praktičnosti, skladnosti, atraktivního designu, barevnosti. Výhody plastové židličky: jednoduchá údržba, nízká hmotnost, pestrost. Nevýhody plastové židličky: vyšší cena.
 • Dřevěná jídelní židlička – tento typ židličky patří k nejstarším typům. Můžete si zakoupit celodřevěnou, či v kombinaci s jinými materiály, jako textil, plast. Výhody dřevěné židličky: nižší cena, možnost rozložení na židličku a stoleček u některých typů.

Skládací & stabilní židlička

Lepší je dát přednost židličce, která není skládací, případně snadno rozložitelná. U skládacích židliček totiž hrozí, že si do nich může dítě sevřít prsty. V případě, že jste si však pořídili skládací židličku, je vhodné s ní vždy manipulovat v době, kdy dítě není v jejím dosahu.  V případě, že lze jídelní židličku demontovat a opět sestavit, musí být židlička opatřena předvrtanými čepy a otvory.

Dítě & bezpečnost v jídelní židličce

Jakmile dítě posadíte do židličky, buďte v jeho blízkosti, a to i v případě, že jste dítě zajistili bezpečnostními pásy. Nikdy totiž nevíte, kdy se může dítě překotit svoji vahou na stranu. Když dítě sedí v jídelní židličce, je vhodné, aby kolem něho nepobíhaly, či si nehrály jiné děti, mohlo by se totiž snadno stát, že porazí židličku při honičce, nebo ji překlopí, či se na ni zavěsí apod.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16657 (novesluzby.cz#21931)


Přidat komentář