Dětské protialergenní deky

Lámete si hlavu, jakou vhodnou deku pořídit pro svoje děťátko? Přiblížíme Vám charakteristiku a vlastnosti dětských dek vyrobených z různých materiálů. Porovnejte si u každé látky pro a proti a vyberte deku, která zajistí klidný spánek Vašeho dítěte.

Typy dětských dek

 • Dětské deky s vytlačeným vzorem
 • Dětské deky s vetkaným motivem
 • Dětské deky s potiskem – postaviček z večerníčku; zvířátek apod.
 • Dětské deky bez dekorativního prvku

Materiálové složení dětských dek

Vybírejte deky pro své děťátko podle momentálního měnícího se ročního období.

 • Dětské deky pro letní období – vhodné jsou například deky z materiálu fleece s antipeelingovou úpravou proti žmolkování, včetně bavlněné podšívky pro zachování savosti, která je nutná pro novorozence i kojence.
 • Dětské deky pro jarní a podzimní období – vhodné jsou například deky z materiálu fleece s antipeelingovou úpravou proti žmolkování,
 • Dětské deky pro zimní období – vhodné jsou například deky z materiálu fleece, navíc s antialergickým rounem jako výplní a bavlněnou podšívkou. Bavlněná podšívka je velmi vhodná, a to z důvodu častého přechodu z tepla do zimy a naopak.

Dětské deky podle materiálu

 • Akrylová dětská deka – velmi jemná deka, která je vhodná nejen do postýlky, ale také do kočárku. Jedná se o akrylovou průmyslovou přízi, která nevyžaduje žádnou speciální pozornost. Praní je vhodné ruční, nebo v pračce na program, který umožňuje ruční praní. Při sušení je vhodné deku rozprostřít na podložku, a to z důvodu, aby se zabránilo jejímu vytahání. Vyvarujte se styku s ostrými předměty, protože by mohlo dojít k poškození struktury úpletu. V případě, že dojde k vytažení oka, zajistěte volné vlákno proti dalšímu vytahování, a to vtáhnutím do rubu pleteniny.
 • Bambusová dětská deka - deka vyrobená z bambusu je velmi hebká. Vlákna se vyrábějí z bambusové masy, podobným způsobem, jako se vyrábí viskóza. Bambus je přírodně antiseptický, má výborné savé vlastnosti.
 • Bavlněná dětská deka - bavlna je známá již téměř 8000 let. Vlákna se získávají ze semen bavlny. Jejich hodnota závisí na délce vlákna bavlny (20 až 55 mm) a na jeho jednotnosti. Bavlna je prodyšná, absorbuje vlhkost, je odolná vůči světlu, lze ji prát, je odolná vůči povětrnostním vlivům, netrhá se a nesráží se. Bílou bavlnu lze vyvářet.
 • Bio bavlněná dětská deka - organická bavlna, která je na dotek měkčí, a to z důvodu, že má bavlněná vlákna neporušená chemikáliemi, které se užívají při běžném pěstování i zpracování bavlny. Bavlna je pěstována bez použití syntetických chemických pesticidů, herbicidů i hnojiv. Místo těchto zemědělských pesticidů se používají výhradně přírodní metody. Bio bavlna je šetrnější k pokožce miminka i pokožce dospělého člověka, a to i z hlediska alergií – neobsahuje škodlivé chemikálie. Bio bavlna má vyšší stupeň prodyšnosti. Při jejím zpracování se nepoužívá formaldehyd. Používáte-li bio bavlnu, přispíváte tak k ochraně životního prostředí. Tkaniny z bio bavlny procházejí nižším stupněm zpracování – jsou tak trvanlivější, zachovávají si větší přirozenou měkkost.
 • Bavlněná dětská deka se lnem - lněné tkaniny jsou přirozeně antibakteriální, resistentní vůči pylům, prachu, plísním, dobře odvádí teplo a vlhkost, nepřitahují a nepohlcují prach, chrání proti UV záření aj.
 • Flanelová dětská deka – je vyrobená z bavlny, je přirozeně hřejivá. Flanelová deka je ideální volbou pro chladné zimní noci. Flanel poskytuje při spaní uklidňující teplo a zároveň svým způsobem utkání je velmi prodyšný. Flanelová deka je velmi jemná a hebká na dotek, nemusí se žehlit. V případě, že flanelovou deku vyžehlíte, vydrží déle hladké, než bavlněná deka.
 • Fleecová dětská deka - příjemný materiál s vynikajícími termoizolačními vlastnostmi. Snadno se udržuje.** ** Fleece je hřejivý materiál s oboustranným vlasem, velmi oblíbený. Fleece splňuje termoizolační požadavky pro běžné denní nošení, ale i sportovní činnost. Není-li namáhán, nenasákne tekutinu, není však nepromokavým materiálem. Fleece má příjemný sametový vzhled, používá se na mikiny, vesty, vsadky do bund, šály, čepice, rukavice. Fleece se může prát v pračce na 40°C, následně i sušit v sušičce na 40°C. Sušení v sušičce však není bezpodmínečně nutné, protože materiál velmi dobře schne.** **
 • Froté dětská deka - měkký, savý a odolný materiál ze 100% bavlny. Jedná se o smyčkovou tkaninu, trojrozměrnou textilii, kde její třetí rozměr tvoří kličky z osnov nití nad nebo pod plochou základní tkaniny. U materiálu froté je velmi snadná údržba, praní na 60°C.
 • Merino dětská deka - Merino vlna je tzv. živým materiálem. Deku je možné prát v pračce na speciální vlněný program. Obecně však vlněné věci je nutné prát v ruce, a to s pomocí tekutého pracího prostředku, ne běžného práškového pracího prášku. Nejlepší však jsou speciální ořechové slupky, nazývané také mýdlové ořechy, které jsou šetrné pro praní oblečení a prádla nejen z vlny. Mýdlové ořechy nepění, neobsahují vonné přísady, jsou navíc vhodné pro alergické jedince na chemické látky, které jsou standardně obsažené v pracích prostředcích.
 • Dětská deka z materiálu Outlast® - materiál pomáhající tělu zůstat v naprostém pohodlí, a to díky regulaci teploty. Materiál redukuje výkyvy mezi teplem a zimou, čímž zajišťuje ideální teplotu. Deka tak dítě zahřeje, ale nebude přehřáté.
 • Dětská deka z vlny alpaka - vlna se získává ze srsti domestikovaných lam alpak, jenž se chovají v Jižní Americe, a to ve výškách přes 4000 metrů nad mořem, především pak v Peru. Vlna výborně izoluje, jak v chladném, tak teplém počasí, dokonale udržuje tělesné mikroklima. Vlákno vlny je hřejivější, pevnější, měkčí, ve srovnání s vláknem ovčí vlny. Je duté, což zajišťuje materiálu velmi vysokou izolační schopnost a navíc výjimečnou lehkost. Co se týče obchodní komodity, tak nejvíce ceněný je druh „baby alpaka“, který pochází vždy z prvního střihu. Tato vlna je mimořádně hebká.

Prošívané dětské deky

 • Dětská deka z dutého vlákna - vyznačuje se dostatečnou hřejivostí a pružností. Výrobky z dutého vlákna jsou vhodné zejména pro alergiky. V poslední době se u spacáků se syntetickou náplní používají hlavně směsi dutých vláken a mikrovláken, které mají větší životnost a lepší izolační vlastnosti. Existuje mnoho druhů syntetických materiálů. Důležité však je především to, jak vypadá průřez daného vlákna. Jedno vlákno je obvykle tvořeno mřížkou z 3 a více jednotlivých dutých trubiček neboli kapilár. Obecně platí, že čím více těchto kapilár vlákno obsahuje, tím lepší jsou jeho izolační schopnosti.
 • Dětská deka z ovčí vlny - vysoká hřejivost; vzdušnost; skvělé termoizolační vlastnosti; schopnost pohlcovat a odpařovat vlhkost; obsažený lanolin zabraňuje množení roztočů.
 • Dětská deka plněná peřím - peří je velmi lehké, vzdušné a měkké, na omak působí velmi příjemně. Saje tekutiny, ale nepůsobí mokrým dojmem ani po vsání většího množství tekutin. Peří se používá všude tam, kde potřebujeme udržet teplo, čistotu a příjemné prostředí. Je proto optimální pro použití tam, kde se dostane do kontaktu s pokožkou. Peří však není vhodné pro alergiky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16644 (novesluzby.cz#21777)


Přidat komentář