Dětské koutky - zábava a vyžití pro děti

Plánujete se vypravit na větší týdenní nákup do některého z nákupních center? Rádi byste pro Vaše děti zakoupili nějaké ty dárky, ale doma nechat samotné je nemůžete, či nechcete? Pak máte možnost využít dětských koutků.

Dětské koutky jsou jedinečné v tom, že do nich můžete umístit Vaše ratolesti, zatímco budete na nákupech. Zboží si můžete v klidu a beze stresu vybírat. Děti Vás nebudou neustále casnovat za rukáv a dožadovat se Vaší pozornosti, či po Vás nebudou chtít koupit nějakou tu maškrtu. O Vaše děti totiž bude během Vašeho nákupu náležitě postaráno. Nemusíte mít o ně obavy, budou svěřené do kompetentních rukou. Jen je třeba být při výběru dětského koutku pečlivými.

Umístění dětských koutků v nákupních centrech

Nevíte, zda zrovna v nákupním centru, kam máte namířeno, mají dětský koutek? Můžete se dopředu informovat v příslušném nákupním centru, a to telefonicky. Můžete se také podívat na webové stránky daného nákupního centra. Pokud však využití služeb dětského koutku dopředu neplánujete, a až na místě si říkáte, že byste do něj mohli děti umístit, pak kde ho hledat? Dětský koutek povětšinou bývá v té části nákupního centra, kde jsou restaurace a občerstvení.** Dětský koutek** je pak tak umístěný, aby na své děti mohli rodiče vidět, když budou například obědvat.

Řešení a vybavení dětských koutků

Jednotlivé dětské koutky se liší nejen svojí rozlohou, ale také vybavením a tematickým zaměřením. V žádném koutku nechybí rozličné hračky. Velmi oblíbené jsou bazénky, skluzavky plné pestrobarevných míčků. Některé koutky jsou také vybavené televizí a přehrávačem, kdy děti mohou sledovat pohádky a pohádkové příběhy.

Kompetentní personál dětských koutků

Dětem bude prakticky jedno, zda daná „teta“ bude mít to, či ono vzdělání. Pro ně bude rozhodující s čím a s kým si budou moci hrát, zatímco Vy, jako rodiče, se vrhnete do víru nakupování.

Ovšem co se týká Vás, pak je jistě vhodné, abyste se zajímali, kdo bude Vaše dítka hlídat, když s nimi nebudete.

Vzdělání a praxe „hlídací tety“ v dětském koutku

Na co je dobré se zaměřit, než svěříte Vaše děti do některého z dětských koutků? Pomineme vybavení, počet a rozmanitost hraček. Zbude-li prostor v článku, pak i tomuto tématu se budeme věnovat.

Zavítali jste do nákupního centra, kde je také dětský koutek? Pak by Vás mělo zajímat, zda mají hlídací tety zkušenosti a praxe s hlídáním dětí. Na škodu také není, když mají odpovídající pedagogické, psychologické vzdělání.

Zapojení dětí do her a dalších aktivit

Patřičně zaměřené vzdělání, ale i praxe je důležitá z důvodu vymýšlení rozličných činností a her, které dítě rozvíjí a motivují je. Vždy záleží na konkrétním dítěti, jeho věku, zda si například bude hrát s kostkami, skládačkami, nebo již bude moci něco kreativně tvořit.

Ostatně na základě této skutečnosti také poznáte, zda daný dětský koutek slouží „jen“ jako ponechání dítěte u tet, nebo se mu budou tety naplno věnovat a zapojovat do her a jiných činností.

Poskytnutí první pomoci dítěti

Kromě šikovnosti a umění vtáhnutí dětí do her, by personál měl bezpodmínečně umět poskytnout případnou první pomoc. Děti jsou všetečky, a tak nikdy nevíte, co se jim zrovna honí jejich hlavičkou, a co mají v plánu. Kolikráte i doma, ve známém prostředí, můžete být překvapeni, že sotva se otočíte, a už jsou třeba na křesle, i když to předtím nedělaly.

Kromě ovládání první pomoci však také koutek musí disponovat vybavenou lékárničkou.

Zavedený dětský koutek

Jak poznáte, že je dětský koutek zavedený? A nemyslíme tím dobu, kdy vznikl. Zavedeností v tomto případě máme na mysli to, jestli není dětský koutek jen jakýmsi pokusem a hraním si „na něco“. Dětský koutek, jeho filozofie by měla být promyšlena, a to do detailů.

Provozní řád dětského koutku

Jedním z promyšlených detailů je kupříkladu existující provozní řád, který si mohou potenciální zájemci o služby dětského koutku, přečíst. Není výjimkou, že provozní řád je třeba vyvěšený na webových stránkách konkrétního dětského koutku, nebo přímo v jeho prostorách.

Podmínky pro svěření dítěte do dětského koutku

Neodmyslitelnou součástí provozního řádu, by měly být především podmínky pro svěření dítěte do dětského koutku k „tetě na hlídání“.

Věková hranice dětí

Říkáte si, jak velké dítě můžete umístit do dětského koutku? Povětšinou se můžete setkat s minimální věkovou hranicí tří let. Je to však hodně individuální. Některé dětské koutky se specializují i na menší děti.

Předání dítěte do dětského koutku

Při předání dítěte do dětského koutku si od Vás „teta na hlídání“ vezme kontakty, především telefonické, ale i adresu bydliště. Telefonické z toho důvodu, aby Vás mohla v případě potřeby kontaktovat. Za případ potřeby je například považován fakt, že dítě již v koutku nechce být, je rozmrzelé, či se necítí dobře, má teplotu apod.

Kromě předaných kontaktů se můžete také setkat s tím, že podepíšete prohlášení, že například dítě není nemocné aj.

Vyzvednutí si dítěte z dětského koutku

Jednou z podmínek bezpečnosti dětských koutků je také to, že dítě si může vyzvednout jen osoba, která také dítě do koutku svěřila. Rozhodně by se nemělo stát, že si pro dítě například přijde starší sourozenec, děda, či babička, aniž by o tom dopředu „teta na hlídání“ nebyla informována. Ostatně, nepleťte si dětský koutek se školkou, a to i v případě, že děti můžete nechat v dětském koutku delší dobu.

Při vyzvednutí dítěte Vaším podpisem ztvrdíte, že je dítě v pořádku, bez zranění, nebo jiné újmy.

Zajištění bezpečnosti dětí v dětském koutku

Svěříte-li dítě do profesionálního dětského koutku, pak se nestane, že byste náhodou spatřili Vašeho potomka pobíhat bez dozoru v nákupním centru. Jednou z povinností a současně zárukou bezpečnosti je to, že dítě neopustí dětský koutek.

Kapacita dětského koutku

Někdy může být v dětském koutku jedno dítě, jindy třeba i deset, či více. Kapacita dětských koutků je také individuální a odvíjí se od samotné velikosti dětského koutku, ale také počet „tet na hlídání“.

První návštěva dětského koutku

Ne každé dítě může být nadšené „z neznámého“. Některého prcka můžete do dětského koutku umístit, a nebude Vás hledat, protože je společenské, rádo zkoumá apod. Jiné je však nedůvěřivé a bojácné. Je to hodně o temperamentu, ale také přístupu rodičů a „tety na hlídání“.

Možnost zpovzdálí dítko sledovat

Jako rodiče zcela jistě víte, jak se Váš potomek chová v cizím prostředí, mezi dětmi apod. Je tedy na Vás, zda Vašeho drobka ponecháte v dětském koutku a půjdete nakupovat, nebo budete nedaleko dítko pozorovat. I když máte ostříleného společenského prcka, pak je určitě dobré alespoň poprvé sledovat, jak si vede. Důležité však je, aby o Vás dítko nevědělo.

Ne vždy má dítě náladu být v dětském koutku

Samozřejmě, že je také brát v potaz to, že ne vždy se dítě bude chovat podle stejného „mustru“. Ostatně i my dospělí jsme jednou takoví, a jindy onaký. Je to dáno různými vlivy, podmínkami, zdravotním stavem apod. To, že se například dítku líbilo poprvé v dětském koutku, ještě neznamená, že i podruhé bude nadšené.

Každé dítě je jedinečnou osobností, a tak je nutné k němu i tak přistupovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16672 (novesluzby.cz#23266)


Diskuze a zkušenosti

irena | 24.11.2013 01:30
Re: Dětské koutky - zábava a vyžití pro děti Prosím o info jaký je počet dětí na jednu hlídací tetu?

pozor | 17.04.2014 08:15
Re: Dětské koutky - zábava a vyžití pro děti pozor na firmu NOVA INTERNET!!!!!!!


Přidat komentář