Dětská zdravotní obuv - správný výběr botiček

Máte děti? Jaké jim kupujete boty? Měli byste vědět, že pro správný vývoj chodidla, postavení celých nohou a správné držení těla je potřeba věnovat výběru bot dostatečnou pozornost!

Kupujte správnou velikost, padnoucí střih a ten pravý tip bot pro konkrétní účely! Děti by měly určitě nosit kvalitní dětskou obuv, která je vyrobena tak, aby nepoškozovala jejich vyvíjející se chodidla. Je zarážející, že podle dětských lékařů se přibližně 99 procent dětí rodí s naprosto zdravýma nohama, ale v průběhu jejich růstu nevhodná obuv způsobuje, že počet dětí s nějakou vadou nohou prudce roste. Pokud jste zodpovědní a chcete zamezit tomu, aby mělo vaše dítě v pozdějším věku problémy s chodidly, pak byste mu měli pořídit botičky, které splňují požadavky na kvalitní a nezávadnou dětskou obuv. Jak takové botky poznáte? Není to vždy tak snadné, chce to mít určité znalosti a zkušenosti. Hodně pomoci by vám mohli ve specializované prodejně certifikované dětské obuvi.

Dětská zdravotní obuv

Ve specializované prodejně dětské obuvi vám jistě poradí a pomohou vybrat tu nejvhodnější obuv pro vaše dítě. Možná si říkáte, proč jezdit do nějaké prodejny, když si můžu vhodnou obuv vybrat a koupit na internetu? To je sice taky jedna z možností, avšak je vysoká pravděpodobnost, že obuv zakoupená po internetu bez předchozího vyzkoušení nebude vašemu dítěti správně sedět. A právě nevhodně zvolená obuv je jedním z důvodů, proč dochází u rychle se vyvíjejících a rostoucích dětských nohou tak snadno k různým poškozením.

Jak zamezit deformaci rostoucích dětských chodidel?

Co se týče obuvi, ta by měla dítěti vždy výborně padnout, jinak hrozí, že se mu začne nožka deformovat. Možná jste slyšeli příběhy o japonských gejšách, kterým odmalička obouvali velice těsné botičky, aby jejich nožka byla co nejmenší. Noha se pak přizpůsobila malinké botě – byla malá a zdeformovaná. Je jasné, že nikdo z vás nebude svému dítěti nutit extrémně malou obuv, ale i když je obuv dostatečně velká, její nevhodný střih může způsobovat problémy. Na škodu je také to, pokud je obuv naopak příliš velká, protože noha v botě klouže ke špičce, prsty narážejí na botu a dítěti to způsobuje podobné problémy jako příliš těsná bota. Dětskou nohu mohou ohrozit i jiné faktory, jako častá chůze naboso po rovném tvrdém povrchu (podlaha), nepřiměřeně dlouhá chůze, velmi dlouhé stání nebo naopak nedostatek pohybu. Rostoucí dětskou nohu deformuje také to, když je na ní vyvíjen příliš silný tlak shora, což se děje u obézních dětí.

Vlastnosti dětských nožek

Dětské nohy velmi rychle rostou. Rychlost růstu je individuální a liší se také podle věku. Většinou rostou nohy menších dětí rychlostí 15 až 18 milimetrů za rok. U starších dětí se pak růst chodidla mírně zpomaluje –rostou jim rychlostí 8 až 12 milimetrů za rok. Protože jsou kosti v noze malého dítěte dlouho chrupavčité, jsou při nošení** nevhodné obuvi**, chůzi po rovné podlaze a jiných nevhodných činnostech velmi náchylné k deformacím. Problém je také to, že děti mají jinou povahu než my – pokud mají malou botu a musí v ní chodit se skrčenými prsty, velmi často nám to neřeknou, protože to nepovažují za něco důležitého, někdy si dokonce myslí, že to tak má být, resp. nám to řeknou teprve ve chvíli, když už je bota natolik malá, že jim začíná způsobovat bolesti. Z toho vyplývá, že pokud máme menší dítě, veškerá zodpovědnost za to, že mu bota skvěle padne a nebude ohrožovat zdraví jeho nohy, spočívá jen na nás.

Jaká obuv se pro děti nejvíce hodí?

Aby se zamezilo deformacím rostoucího dětského chodidla, musíme se soustředit především na tvar a velikost obuvi. Velice důležité je rovněž to, aby bota podporovala správný vývoj klenby chodidla.

Vhodný tvar dětské obuvi

Dětská obuv by měla mít prostornou a kulatou špičku, která prstům poskytne dostatek prostoru. Velmi vhodné je, aby hrana obuvi v oblasti prstů byla co nejrovnější – to zajistí, že palec nebo malíček nebudou tlačeny na další prsty a budou růst rovně. Jakékoliv ve špičce výrazněji zúžené boty, které v poslední době velmi často přicházejí do módy u dospělých, jsou pro děti naprosto nevhodné, neboť by jim mohly způsobovat vybočení malíčku nebo palce směrem k ostatním prstům.

Vhodná velikost dětské obuvi

Obuv musí jak u dospělých, tak u dětí výborně padnout do délky i do šířky – to je naprostou samozřejmostí, kterou si snad ani nemusíme vysvětlovat. Jenže jak už bylo řečeno výše, hlavně menší děti nevnímají obuv jako něco důležitého, jako něco co jim zajistí pohodlí a zdravé nohy. Proto při výběru obuvi často příliš nespolupracují – odpovědnost tak spočívá jen na nás. Z tohoto důvodu bychom při výběru obuvi měli s dětmi navštívit výhradně specializovanou prodejnu dětské obuvi, kde nám kvalifikovaní zaměstnanci dětskou nohu přeměří a doporučí vhodnou velikost. I po přeměření je samozřejmě nutné obuv přezkoušet na obou nohách a projít se v ní po prodejně.

Klenba chodidla, ploché nohy

Pokud nechceme, aby naše dítě trpělo plochou nohou, je výběr správné a kvalitní obuvi nesmírně důležitý. Ještě v první polovině minulého století se většina lidí venku pohybovala pouze po přirozeném povrchu – po hlíně nebo po trávě. Dnes naopak většina z nás chodí téměř výhradně po betonu, po asfaltu nebo po dlažbě – přirozený povrch z našich chodníků a cest téměř úplně vymizel a nám nezbývá nic jiného, než se celý den pohybovat po nepřirozeně tvrdém a nepružném povrchu. Jenže to má katastrofální důsledky na klenbu našich chodidel – zatímco ještě před sto lety málokdo věděl, co je to plochá noha, dnes ji má skoro každý. Pokud chcete, aby se vašemu dítěti plochonoží vyhnulo, pak je výběr kvalitní dětské obuvi velmi důležitý. Jakou botu zvolit, vám jistě poradí v prodejně specializované dětské obuvi. Kromě vhodných bot chrání před plochonožím také pohyb po pružném povrchu – po trávě nebo v lese. Pokud jsme na louce nebo na zahradě, zkusme chodit naboso – je to skvělý lék a prevence proti plochým nohám.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16664 (novesluzby.cz#23066)


Přidat komentář