Dětská postýlka - co musí mít?

Výběr a koupě dětské postýlky by měly proběhnout ještě před narozením potomka. A rozhodně se nevyplatí vybírat pouze podle ceny. Je na místě si uvědomit, že v postýlce tráví novorozenec téměř veškerý čas.

Nastávající rodiče by jako první, a to nejlépe před narozením miminka, měli mířit do prodejen nábytku a sekci dětské postýlky. Bez kočárku a hraček nějaký ten den po porodu vydržíte, ale svého malého drobečka asi neuložíte na rozloženou pohovku. Pokud dětskou postýlku nezdědíte po někom z rodiny anebo vám ji přímo někdo dobrotivý nedaruje, zaměřte se na základní nezbytnosti.

Internetový obchod s kvalitním dětským zbožím

Čekáte nový přírůstek do rodiny a chystáte se na nakupování potřebné výbavy pro Vaše děťátko? Poté Vám doporučujeme nahlédnout na stránky internetového obchodu Slůně, který nabízí široký výběr kvalitního dětského zboží. V dětském obchodu Slůně naleznete vše od postýlek, povlečení, kočárků, autosedaček, židliček, přebalovacích pultů, ohrádek, chodítek, až po monitory dechu, hračky, houpačky a ochranu do bytu v podobě zábran na postel apod. Dětský obchod Slůně nabízí veškeré základní i doplňkové produkty, které by rodiče mohli při péči o svého potomka potřebovat. Obchod Vám zakoupené zboží může také zdarma uskladnit až do samotného porodu. E-shop Slůně naleznete na adrese:** http://www.slune-cz.cz/**. V případě dotazů můžete využít telefonní číslo 732 333 100 nebo e-mail svarc@slune-cz.cz.

Dětská postýlka - materiál

Nejčastěji se setkáme s postýlkou vyrobenou ze** dřeva**, výjimkou však není, respektive u těch děděných postýlek, ani postýlka kovová, anebo naopak u těch novějších plastová. Kovové postýlky jsou většinou těžší, což by neměl být nějaký zásadní problém, jelikož s postýlkou nebudete hýbat často. Co pro vás bude důležitější, je velikost, neboť kovové postýlky jsou obvykle větší, než by bylo potřeba. Zas na druhou stranu taková postýlka vydrží déle, neboť v ní může usínat jak novorozenec, tak průměrné dítě v pěti letech.

dětská postýlka

Dětská postýlka - povrch

Důležitější než však materiál, ze kterého je postýlka vyrobena, je povrch postýlky. Neměl by být natřen žádnou barvou či lakem, který se snadno sloupe a veškeré tyto látky musí být nejedovaté. Dřevěné postýlky musí být hladké, nesmí hrozit riziko odchlípení třísky, nesmí mít žádné nerovnosti, uzly v dřevě apod.

Dětská postýlka - šrouby, háčky, konstrukce

Postýlka také nesmí mít nic, co se dá lehce odlomit a následně spolknout. Odpočívadlo pro vašeho potomka by také nemělo mít nijak příliš ostré hrany a už vůbec ne šrouby, které nejen že vyčnívají, ale jsou jen na stranách, kde dítě snadno dosáhne. A pokud si nejste dle obrázku jisti, klidně si postýlku nechte na prodejně rozbalit a prohlédnout.** Příčky** mezi sebou musí mít mezeru maximálně 7 centimetrů, obvykle bývá 4,5 - 7 cm. Toto je právě stanovená hodnota, při které se zabrání tomu, aby dítě mohlo prostrčit hlavu, či končetinu těla a následně složitě a problematicky vytahovat.

Dětská postýlka - nastavitelný rošt

Všimněte si i výškově nastavitelného roštu. Pokud už vám tedy stačí ten pevný, musí být minimálně 60cm od vrchní příčky. Tato hodnota zaručuje, že bude dítě v bezpečí a nemůže samo bez pomoci vylézt. Nicméně je lepší pořídit výškově nastavitelný rošt, který dle věku můžete uzpůsobit. Čím je dítě mladší, může být rošt výše, než později, kdy dítě samo sedí a začíná chodit. Navíc se k novorozenci nemusíte tolik shýbat.

Dětská postýlka - stahovací bočnice

Stahovací bočnice je dalším pomocníkem proti bolavým a unaveným zádům pro časté zohýbání. Stahovací bočnice umožní snadnější výměnu povlečení a prostěradla, snadněji se k miminku dostanete, a jestliže už je větší a samo chodí, může z postýlky samo vstát anebo naopak si do postýlky samo lehnout.

Dětská postýlka - matrace

Ať již koupíte postýlku novou, nebo použitou, vždy dbejte na to, aby matrace byla zcela nová. Hodí se k ní koupit omyvatelný a nepropustný povrch, díky němuž se snadno postýlka i při promočení, uvede do původního suchého stavu a dítko tak může spokojeně pokračovat v klidném spánku nebo odpočinku.

Dětská postýlka - povlečení

Barevné sladění textilií postýlky vašeho drobečka je jen a pouze na vás. Nejčastěji včas rozhoduje pohlaví – pro chlapečka do modra a malou princezničku si vyšperkujeme do růžových barev. Oblíbené jsou i motivy známých pohádkových postaviček. Nicméně nikdy nezapomínejte na to, že nevhodnější je povlečení z čisté bavlny. To proto, že je velice šetrná k citlivé dětské pokožce a mimo praktičnost je také běžná.

Dětská postýlka - textilní ohrádka

Postýlku je také třeba vybavit tzv. textilní ohrádkou. V prvních měsících téměř bezpodmínečně. Často bývá vyrobená z molitanu potaženého bavlnou, a tak si šikovná hospodyňka může vyrobit pro svou ratolest zcela sama.

Dřevěná postýlka

Dětská postýlka -  záclonky

Záclonky a závěsky nad postýlkou jsou nejen hezké na pohled, ale také oddělují zdravé – méně prašné prostředí od toho dalšího. Má-li navíc miminko nemocné nosní dutiny či jiné dýchací ústrojí, pomůže mu při dýchání navlhčené záclonky nad hlavou.

Hračky - dětská postýlka

Pro vábnější prostředí, rozvíjení představivosti a také snadnější usínání je dobré, alespoň pro novorozence a dítě do zhruba jednoho roku, umístit nad postýlku závěsný kolotoč. Do postýlky pak hračky podle věku. Nejmenší šikula si vystačí s kousátky, dudlíky a gumovými, pískacími hračkami, staršímu pak část obměníme a namísto ocucaných a vytahaných hraček dáme měkké kostky, míčky a další hračky různých tvarů, materiálů a barev, které si dítě pomalu osvojuje.

Dětská postýlka - kolečka

Nejsou tolik nutná. Přece jen by postýlka měla mít své místo v ložnici. Nicméně jestli kupujete postýlku na delší období a plánujete ji využívat současně jako hrací útočiště dítěte, budou se vám kolečka hodit. Nutné je, aby byly obdařeny kvalitním brzdovým systémem.

Typy dětských postýlek

Klasickou dětskou postýlku již známe. A je jedno, zda je ze dřeva, kovu či plastu, má či nemá kolečka, záclonky, nastavitelný rošt anebo stahovací bočnice. Je to všechno postýlka dětská klasická. Mimo tyto postýlky existují ještě další, jiná odpočívadla pro děti.

Cestovní postýlka

Jak už název napovídá, jde o postýlku určenou na cestování. Jestli častěji cestujete, zbavíte se tak problémů se zajišťováním postýlky jak u známých, tak v hotelech, kde nemusí být dětská postýlka ve výbavě. Pozitivní na této postýlce je, že se snadno složí, je lehké konstrukce, obvykle je plasto-textilní konstrukce. Nicméně je to pořád cestovní postýlka, a tak není určena k častému pobytu děťátka. Tím je myšleno, že pokud jste ji plánovali pořídit jako klasickou postýlku, ihned na to zapomeňte.

Kolébka

I když jsou kolébky jakýmsi symbolem miminka, je nutno si uvědomit, že pokud pořizujeme pro svého drobečka kolébku, bude to pouze na krátkou dobu. Jak miminko roste, spí čím dál méně a spíš potřebuje pohyb a poznávat svět. Na druhou stranu je kolébka výborná v prvních měsících života děťátka. Novorozenec se v měkké a kolébající se kolébce cítí jako u maminky v bříšku a může tak být klidnější.

Lehátko

V dnešní době, kdy je trh prakticky přesycen dětským zbožím, můžete pro svého malého raubíře pořídit lehátko. Je snadno přenosné, hodí se, jestliže často pobíháte po domě, anebo vlastníte menší byt, a tak se všude ohrádka na hraní nevejde. V lehátku malé dítě leží, spinká, hraje si a pozoruje. Často mívají lehátka zavěšené hračky, které dítěti slouží podobně jako kolotoč a jiné hračky v postýlce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16658 (novesluzby.cz#21947)


Přidat komentář