Výstavba rodinných domů okres Karviná

Řešení bytové situace mnohdy nebývá jednoduché. Na nový byt se čeká velmi dlouho a koupě bytu staršího představuje vysoké náklady na pořízení i pozdější rekonstrukci. Mnohdy je lépe postavit si rodinný dům.

Výběr bydlení

Rozhodnout se jak budete bydlet, není jednoduché. V úvahu připadá celá řada možností od koupě bytu, domu, rekonstrukce bytu či domu nebo podkroví, až po stavbu nového domu. Všechny možnosti nejsou zrovna levné. Ovšem pokud je porovnáte a podíváte se na současnou nabídku bydlení, zjistíte, že postavit nový dům vychází relativně nejvýhodněji. Získáte tak bydlení přesně podle svých představ a také na místě, které si sami vyberete. Asi nejtěžším rozhodnutím bude, vybrat materiál, ze kterého bude dům postaven. Dalším důležitým rozhodnutím je, jakým způsobem dům postavit. Dříve se tak nějak automaticky stavělo svépomocí. Dnešní doba tomuto způsobu výstavby příliš nepřeje. Stavba svépomocí má daleko více záporů než kladů. Rozhodně si nelze myslet, že stavbou svépomocí nějak moc ušetříte. Pokud porovnáte náklady na stavbu svépomocí a na stavbu na klíč, možná zjistíte, že stavět svépomocí se již nevyplatí. Pak začnete hledat kvalitní stavební firmu. Což je také oříšek. Asi nejlépe uděláte, pokud se spolehnete na doporučení přátel a na reference. To je záruka, že s budoucím domem i se stavební společností budete spokojeni.

Rodinný dům

Vybrat si svůj nový rodinný dům, to není jen tak. Vždy je nutné dívat se do budoucna. To znamená, že byste měli zvážit, kolik vás v domě bude bydlet po dostavění a také například za deset let. Počet obyvatel určuje velikost domu. Pro dva lidi stačí jen malý domek, ale pro čtyři musíte již počítat alespoň se 4 pokoji, plus kuchyň a sociální zařízení. Budete-li mít často návštěvy nebo k vám budou pravidelně jezdit rodiče, pak potřebujete také pokoj pro hosty. A pokud pracujete doma, tak se bude hodit klidná místnost pro pracovnu. Když se zamyslíte, tak zjistíte, že opravdu malý domek zase tak výhodný není. Lépe než šetřit na místnostech uděláte, když zvážíte možnosti, které stavba domu nabízí.

Velikost rodinného domu

Tu kromě počtu obyvatel určuje i vybraná stavební parcela. Pokud je dostatečně velká, není problém postavit nízký dům o větším počtu pokojů. Jste-li omezeni místem, pak musíte pečlivě vybírat typ domu. V úvahu přichází domy na patro. Ale není třeba myslet hned na několika patrové domy. Své udělá i dobře vyřešený dům s podkrovím. Zajímavá jsou i mezipatra, galerie, a další vychytávky, které dodávají bydlení prostor, variabilnost i krásu. S řešením vám pomohou architekti a projektanti, které mnohdy najdete přímo ve vybrané stavební firmě.

Plány rodinného domu

Výběr plánů nabízí vlastně jen dvě možnosti. A to plány typizované nebo individuální. Pokud se rozhodnete pro typizovaný plán, pak se rozhodně nemusíte bát, že kolem vás bude řada stejných domů. Existuje možnost nechat si dům upravit podle vašeho přání. A i když upravovat nebudete, tak konečnou podobu domu dodá jeho okolí a vnitřní zařízení. Tak nakonec vypadá každý dům úplně jinak. Individuální plán je samozřejmě dražší, ale máte jistotu, že budete mít dům originál.

Stavební povolení

Od plánů a projektu je již jen krůček ke stavebnímu povolení. No krůček není to správné. Čeká vás ještě vyřídit řadu povolení a teprve pak vám bude vydáno stavební povolení. Pokud si vyberete stavbu na klíč, tak často součástí je i vyřízení všech povolení včetně stavebního. To vám ušetří nejen nervy, ale především čas.

Stavíme na klíč

Jakmile máte vybranou stavební firmu, je nutné sjednat smlouvu na stavbu na klíč. Smlouva by měla být velmi důsledná. To znamená, že by měla mít jasně vytyčené, co vše firma zajistí, harmonogram stavby, dodání stavby i případné penále pokud se stavba opozdí. Většinou stavební firma má svůj vlastní stavební dozor. Doporučuje se však i nezávislý stavební dozor, jehož zásluhou budete mít perfektní přehled o průběhu stavby i o jejích financích.

Průběh stavby domu

Ten se odvíjí od toho, z jakého materiálu bude váš dům, a jak bude úsporný. Dnes se většinou staví nízkoenergetické domy, pak také domy pasivní. Tyto domy mají vynikající úspory na ročních nákladech za bydlení, respektive za vytápění. Je ovšem nutné dodržet naprosto přesně způsob výstavby, zejména izolaci, výběr topení, ohřevu vody a také větrání. Důležitá je i orientace domu k jihu. Nebo alespoň prosklené plochy směrem na jih. Jinak je možné stavět klasicky dům zděný, velmi rychle dřevostavbu, nebo pak z alternativních materiálů. U nás se však stále nejčastěji staví zděné domy, které již dohánějí montované dřevostavby.

Etapy stavby domu

Celá stavba probíhá v etapách. Začíná se zemními pracemi, pokračuje se hrubou stavbou, pak rozvody a instalacemi, dokončovacími pracemi, končí se vybavením domu. Ovšem práce ještě pokračují venku. Musí proběhnout i terénní úpravy. Výhodou stavby na klíč je, že řada prací může probíhat současně. Tak se ušetří čas a bydlíte mnohem dříve.

Rekonstrukce domu

Ne vždy je nutné stavět nový dům. Někdy je lépe najít si dům starší a zrekonstruovat ho. Takováto rekonstrukce dokáže mnohdy zázraky. Zejména u netypických domů. Stavební firma navíc dokáže kombinovat starší materiály s těmi novými a tak dodat interiéru přesně takový duch jaký si přejete. I rekonstrukce se z tohoto důvodu vyplatí na klíč.

Modernizace domu

I když už bydlíte, tak váš dům stárne. Často dochází k opotřebování jednotlivých jeho částí. Zde je pak nutné myslet na modernizaci. A věřte, že modernizace bydlení se vyplatí! Úspory, které tato modernizace přinese, vám vrátí to, co jste do ní investovali. Modernizovat můžete celý dům nebo jen jeho části. Nejčastěji se modernizuje způsob vytápění, ohřevu vody, zateplení, elektroinstalace, okna, dveře a další prostory, které to potřebují. I u modernizace je lépe oslovit stavební firmu. Pracovníci stavebnictví chodí neustále na školení a tak znají veškeré moderní metody bydlení. A samozřejmě je umí i instalovat. Do nového i do modernizovaného bydlení.

Se stavební firmou jde vše lépe

Opravdu je tomu tak. Odborníci vám poradí, navrhnou nové možnosti a také se budou snažit splnit vaše přání. Jsou rychlí, vstřícní a šikovní. Tím vám uspoří čas i peníze.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16440 (novesluzby.cz#23576)


Přidat komentář