Výběr a druhy postele

V posteli trávíme až jednu třetinu svého života. Vhodná postel se proto odráží nejen na kvalitě spánku, a tím i na celkovém odpočinku, ale i na dobré náladě, psychické odolnosti vůči stresu a míře soustředění. Jak si vybrat tu pravou?


Kritéria, která by měla splňovat kvalitní postel

Nábytek, který slouží ke spaní, by měl mít minimálně lamelový rošt a kvalitní matraci, která se přizpůsobí vašemu tělu. Pro kvalitní spánek je rovněž důležitý materiál matrace (pěnové nebo pružinové) a rozměr spací plochy. U dvojlůžka by měl být alespoň 180x 200 cm. Časté jsou šířky 140 nebo 160 cm, které odpovídají přibližně 1,5 násobku potřebného rozměru pro jednoho spáče. Ideální délku snadno vypočítáme tak, že k výšce člověka přičteme 25 cm. Šířka jednoho lůžka by měla být ideálně 90 cm. Ideální výška postele i s matrací je 45 - 55 cm, u starších osob by tato výška měla být ještě o něco vyšší, aby se jim lépe vstávalo a uléhalo na lůžko. Nosnost postele je dána nosností použitých roštů.

Typy postelí

 • Jednolůžka - jednolůžko je typ postele, která je svými rozměry 80 - 120 cm určena jen pro jednu osobu. Lze je doplňovat bočními i zadními čely. Mohou mít i úložný prostor. Jednolůžka mohou být i válendy, postele z masivu či patrové postele (jedná se o dvě jednolůžka nad sebou). Jednolůžka jsou vhodná do dětského pokoje, víkendových domů či místností pro hosty apod.
 • Dvojlůžka - standardní rozměr dvojlůžka je 180 x 200 cm. Pokud měříte více jak 180 cm, doporučujeme vybírat postel v prodloužených délkách - 210 a 220 cm.
 • Manželské postele

 • Dětské postele - standardní rozměr lehací plochy jednolůžka je optimálně 90x200 cm, při stísněných podmínkách i 80x200 cm. Komfortnější bývají postele šířky 120 nebo 140 cm. Výhodná je postel s úložným prostorem, kam lze rychle a pohodlně zastlat lůžkoviny, uložit odložené hračky či sezónní oblečení.  Každou postel je třeba vybavit dobrou zdravotní matrací. Dnes jsou nejpoužívanější sendvičové matrace, které jsou vyrobeny spojením několika vrstev se specifickými vlastnostmi. Moderní jsou i latexové matrace, naopak od pružinových se již dnes pomalu upouští. Matraci můžeme uložit na pevný laťkový nebo lamelový rošt.

 • Patrové postele a palandy - hlavní výhodou, hlavně v menších bytech, je efektivní využití prostoru. Nevýhodou horního spaní může být o 1-2 °C vyšší teplota. Použití palandy podmiňuje světlá výška místnosti. Vzdálenost horního lůžka od stropu místnosti by měla umožnit pohodlné a bezpečné sezení dospělého.

Kategorie postelí dle použitého materiálu na výrobu postelí

 • Čalouněné postele
 • Dřevěné postele - nábytek z masivu patří mezi nejoblíbenější produkt posledních několika generací a stává se z něj velmi módní záležitost. Nábytek z masivu má svůj styl a atmosféru, je účelný a má svou tradici. Postele vyrobené z masivu mají pevnou konstrukci s dlouhou životností. Povrchová úprava je lak nebo vosk.
 • Kovové postele - jemné linie a zajímavý povrch kovové postele působí velice elegantně. Velkou výhodou moderních kovových postelí je nízká hmotnost a jednoduchá údržba.
 • Kombinované postele - jsou vyrobeny z kvalitních slitin kovů a dřeva.
 • Postele z lamina a dýhy
 • Kategorie postelí - dle určité funkce postele
 • Nafukovací postele - nabízí rychlé, skladné a komfortní řešení zdravého a pohodové spaní vám i vašim hostům kdykoliv je to potřeba. Lůžka poskytnou vašim zádům optimální podporu díky vzduchovému jádru a speciálnímu podpůrnému systému.
 • Rozkládací postele - rozkládací pohovky určené pro příležitostné spaní v současné době zastupují výrazně sofistikovanější rozklady - pohovky nebo postele - určené pro trvalé spaní. Mají rošt a matraci a hodí se zejména do malých bytů. Ve složené variantě jsou na schované posteli většinou umístěné sedací polštáře, které svými vlastnostmi přesně odpovídají požadavkům zdravého sezení. Lůžko vzniká z dvojsedů, troj, čtyř i pětisedů nebo z rohových pohovek či lenošek a dokonce i z křesel.

Výhody moderních rozkladů

Ekonomické řešení prostoru v malých bytech.

Možnost rozložení pohovky během několika vteřin.

Uvnitř ukrývají předpisový rošt a kvalitní matraci, na povrchu případně polštáře na sezení.

Pro snadný pohyb jsou pohyblivé části opatřeny kolečky.

Lehací plocha je v nabídce v mnoha rozměrech, často v závislosti na velikosti pohovky.

 • Postele s úložným prostorem - nabízejí vysokou variabilitu přístupu do úložného prostoru.  Jsou vyráběné ve variantách čelního i bočního výklopného roštu nebo šuplíku. U některých typů postelí s úložným prostorem lze umístit šuplík z přední strany postele. Postele s úložným prostorem lze vyrobit jako manželské postele s úložným prostorem, čalouněné postele s úložným prostorem, jednolůžkové postele s úložným prostorem a dvoulůžkové postele s úložným prostorem.

Materiál používaný na výrobu postelí

Nejčastěji bývá postel vyráběna z masivu, přírodní dýhy anebo laminofolie. Každý z těchto materiálů má jiné vlastnosti.

 • Masiv
 • Materiál masiv smrk - smrkové dřevo patří v současnosti mezi nejrozmanitěji používaná měkká dřeva pro výrobu postelí a nábytku.
 • Materiál masiv buk - bukové dřevo má světlehnědou až narůžovělou barvu (pařením získá tmavší, charakteristický odstín) a jemnou, homogenní strukturu. Přitom je tvrdé a odolné vůči nárazům a poškozením a patří k nejvyužívanějším druhům dřeva k výrobě nábytku a postelí.
 • Materiál masivní dýha - tenká vrstva masivního dřeva aplikovaná na povrch dřevotřískové desky.
 • Materiál masiv borovice - borovice je charakteristická aromatickou, silně pryskyřičnou vůni. Obsahuje fytoncidní silici, která působí léčebně. Borové dřevo je mnohem tvrdší než dřevo smrkové. Je zabarvené do žluta s červenohnědým barevným prolínáním. Je pružné, lehké, bohaté na pryskyřice, a proto trvanlivé ve vodě.
 • Materiál masiv olše - olšové dřevo je žlutobílé, někdy narůžovělé, někdy až šedooranžové.  Je středně tvrdé, dobře opracovatelné a mořitelné.
 • Laminofolie - je dřevotřísková deska, na povrchu s folií, imitující dřeviny. Unikátní výrobní technologií získává vynikající vlastnosti výhodné pro použití právě v nábytkářském průmyslu: perfektně hladký povrch, pevné hrany, kompaktnost a v neposlední řadě výbornou další opracovatelnost.
 • Kvalitní ocel

Matrace a rošty do postelí

Typy matrací

 • Pružinové matrace (čím víc pružin, tím jsou kvalitnější)
 • Taštičkové matrace (mají větší množství pružin než "obyčejné" pružinové, každá pružina je uložena v látkovém pouzdru - taštičce, díky níž matrace nevrže). Oba typy matrací mají povrch zpevněný ještě vrstvami různých materiálů, například kokosovým vláknem, ovčím rounem, latexem, polyuretanem , atd.
 • Polyuretanové matrace - matrace z polyuretanové pěny mají různé stupně tvrdosti. Často jsou tvořeny jako sendvič se zpevněným středem nebo se středem z různých profilů, za účelem jejich provzdušnění. Kvalitní matrace mají navíc změkčenou část v oblasti ramen tzv. ramenní kolébku. Matrace bývají pěti až sedmi zónové, protože každá část těla vyžaduje jinou tuhost. Zatímco pod rameny a patami oceníte měkčí zóny, pod bedry je potřeba mít pevnější podklad. Tyto matrace jsou ideální v kombinaci s línou pěnou. Její tvrdost se mění podle teploty, proto při kontaktu s tělem měkne a díky efektu tzv. pomalého vracení omezuje protitlak a zabraňuje tak proleženinám.
 • Latexové matrace - jsou pružné, mívají odlehčující otvory. Dodávají se tří, pěti i sedmi zónové. Výborně se přizpůsobují tvaru těla, jsou ideální pro polohovací rošty, mají dlouhou životnost. U těchto matrací nedochází k proležení.

Tip - správně uložená matrace by neměla ležet na pevné desce. Nedochází tak k dobrému provětrání matrace.

Typy roštů

 • Dřevěné laťové rošty- zaručí provzdušnění matrace. Příčky roštu by měly mít šířku okolo 5 cm a vzdálenost mezi nimi volte alespoň 4 cm.
 • Rošty z předpružených lamel - na dřevěném roštu je matrace při zatížení hodně stlačena, díky lamelovému roštu se více prohne a šetří se. Lamelový rošt napomáhá větší elastičnosti matrace a lepšímu přizpůsobení Vašemu tělu.
 • Polohovací lamelový rošt - oceníte při čtení nebo sledování televize. Unavené nohy nebo bolestivá páteř si odpočinou při nadzvednuté dolní části roštu.
 • Motorové polohovací rošty - odpadá zde manipulace s roštem a matrací při každé změně nastavení. Tuto výhodu ocení především dlouhodobě nemocní lidé.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16294 (novesluzby.cz#21819)


Přidat komentář