Vinylové tapety

Dnešní moderní tapety Vám mohou vydržet až 25 let, pokud se samozřejmě nezmění Váš vkus. Pouze s tapetami je jistý perfektní vzhled interiéru, kterého rozhodně nedocílíte malováním. Údržba vinylových tapet je velmi snadná, stačí přetřít vlhkým hadříkem.

Tapety vinylové - tyto tapety jsou oceňovány pro svoji odolnost, barevnou stálost a snadnou údržbu. Vinylové tapety bývají dražší než tapety papírové. Zpravidla jde o tapety na vinylové bázi, které nemají papírový nosný materiál: vinylové tapety bez papírového nosiče a celoplošné vinylové tapety a strukturální tapety na papírovém nosiči: vinylové tapety s papírovým nosičem. Vinylové tapety jsou vysoce kvalitní omyvatelné tapety.

Dělení vinylových tapet

 • Vinylové tapety - odolné proti oděru a mechanicky čistitelné
 • Vinylové tapety - klasické bytové tapety, oblíbené díky snadné údržbě
 • Vinylové tapety - kuchyňské a koupelnové, které zcela nahradí obklad mezi pracovní deskou a skříňkami kuchyně. Při použití v koupelně mohou vinylové tapety nahradit obklad stěn.
 • Vinylové tapety - speciální se zvířecími motivy

Údržba vinylových tapet

Údržba vinylové tapety je skutečně velmi snadná. Tapetu stačí přetřít pouze vlhkým hadříkem.

Do jakých interiérů se hodí vinylové tapety

Vinylové tapety** ** jsou vhodné prakticky do všech typů interiérů: na zeď, sádrokarton, umakart, různé omyvatelné nátěry. V závislosti na množství a kvalitě vrchní vinylové vrstvy, můžete tapety použít pro různé účely. Koupelnové tapety na stěnu s označením třech vlnovek, můžete použít do vlhkého prostředí, a to do koupelny, na toaletu. Vinylové tapety obecně mají velmi dobrou překrývací schopnost.

Určení množství vinylových tapet pro vytapetování

Počet rolí tapet je především závislý na prostřihu vinylové tapety, který najdete na etiketě. Ke každému nalepenému pásu tapety musíte připočíst prostřih.

Připravení podkladu pro nanesení vinylových tapet

Stěny příslušné místnosti pečlivě očistěte, upravte případné nerovnosti, a to například vyrovnávací hmotou. Pokud na daném místě máte staré tapety, musíte je odstranit. Je-li podklad pevný a suchý, můžete přistoupit k samotnému lepení. Čerstvou omítku, stěrku, sádrokartony a veškeré savé podklady, je lepší raději ošetřit penetrací. Penetraci podkladu můžete provést lepidlem na lepení tapet, a to podle přiloženého návodu. Vlhké podklady nejsou vhodné. Jak provést kontrolu vlhkosti: na stěnu připevněte lepicí páskou igelitovou fólii na dobu 24 hod. - nesmí se orosit. Rovněž pokud je podklad výrazně barevně odlišný nebo vzorovaný, je lépe jej natřít penetrací v odstínu tapety. Pokud budete tapetu přetírat, podklad může být barevně odlišný. Na mokré stěny vinylové tapety nikdy nelepte, pod tapetou by se Vám mohla vytvořit plíseň.


Nanášení vinylových tapet

Nejprve si pomocí olovnice vyznačte svislou linii. Vinylové tapety na zeď lepte těsně vedle sebe, pouze v rozích, či jiných problémových místech je můžete přelepit přes sebe. Lepidlo naneste na tapetu i na podklad, a to nejlépe roztíracím válečkem. Následně tapetu natřenou lepidlem obraťte na rubovou stranu a přeložte přes sebe, aby se lepidlo mohlo rovnoměrně vsáknout do celé tapety. Hlídejte si však čas. Čas potřebný na nasáknutí vinylových tapet je maximálně sedm minut. Pokud bude čas nasakování delší než doporučený, tapeta se Vám natáhne a můžete ji vyhodit. Dopředu si vždy nachystejte maximálně 1-2 pásy tapety. Dbejte také na to, aby doba působení lepidla na tapetu byla stejná u všech natřených pásů. Přiložte první pruh na stěnu a přitlačte jej pečlivě rukama ke stěně. Pro zabránění případných vzduchových bublin, vyhlaďte tapetu směrem od středu ke krajům tapetovacím kartáčem, jehož lehkým poklepáváním se jednotlivé švy spojí. Okraje jednotlivých tapet, které přesahují v dolní části, odřežte pomocí pravítka speciálním ořezávacím nožem. Zbytky lepidla odstraňte pokud možno ihned čistým hadříkem. Nelepte vinylové tapety na stěnu při otevřeném okně a dveřích a nevypínejte topení.

Rada, jak pracovat s vinylovými tapetami

Tapetujte vždy tapetami jedné výrobní série. Vzor vinylové tapety musí navazovat nejen na výšku, ale i na šířku.

Nezbytné nářadí pro nalepení vinylových tapet

 • Měkký tapetářský kartáč nebo váleček z mechové gumy pro vyhlazení nerovností nanesených tapet
 • Vodováha nebo** olovnice** pro udržení rovnosti pásů tapet
 • Vlhká houba nebo vlhký hadr pro osušení lepidla, v případě, že vyteče ze švů, při vyhlazování tapet
 • Zařezávací lišta pro zakončení tapety u podlahy a stropu
 • Štafle
 • Skládací dřevěný metr
 • Tužka
 • Tapetovací nůž
 • Tapetovací nůžky
 • Tapetovací přítlačný váleček
 • Tapetovací spojový váleček konický pro optimální rozložení tlaku na spojích
 • Tapetovací spojový váleček soudkovitý pro optimální rozložení tlaku na spojích
 • Tapetovací váleček - ježek s dřevěným držadlem - optimální pro tapetování stropů
 • Štětka na lepidlo
 • Kbelík a tyčka na promíchání lepidla
 • Tapetovací stůl

** ** Nezbytné pomůcky pro lepení tapet

Lepidla pro lepení tapet

Obecně tapetová lepidla bývají velmi rychle připravena k použití. Již během několika minut je můžete začít nanášet na roli, a to zcela jednoduše. Lepidlo vsypete za stálého míchání do studené vody, necháte odstát po dobu pěti až deseti minut a potom opět zamícháte. Čím je voda studenější, tím lepší je rozpouštění lepidla, konzistence i lepící síla lepidla.

 • Metylan Normal - lepidlo je vhodné pro lepení lehkých tapet, normálních tapet, těžkých tapet, korkových tapet, předklížení stěny. Lepidlo je pro použití připraveno do 20 minut. I přes svoji vysokou přilnavost umožňuje korekce. Postup použití lepidla Metylan Normal: lepidlo se smíchá se studenou vodou. Lepidlo je čiré, pH neutrální, bez hrudek. Pro předklížení stěny - poměr míchání 1:80, 10 litrů vody na jedno balení lepidla, vydatnost balení lepidla na 100 m2 stěny. Pro lepení lehké tapety - poměr míchání 1:70, 8 ¾ litrů vody na jedno balení lepidla, vydatnost balení lepidla na 50 m2 stěny nebo 10 rolí tapet. Pro lepení normální tapety - poměr míchání 1:60, 7 ½ litrů vody na jedno balení lepidla, vydatnost balení lepidla na 40 m2 stěny nebo 8 rolí tapet. Pro lepení těžké tapety - poměr míchání 1:50, 6 ¼ litrů vody na jedno balení lepidla, vydatnost balení lepidla na 30 m2 stěny nebo 6 rolí tapet.

Penetrace pro úpravu podkladu

 • Penetrace akrylátová - jedná se o koncentrovaný hloubkový penetrační nátěr pro úpravu podkladu. Penetrace zpevňuje podklad, sjednocuje jeho savost, zvětšuje přilnavost následného nátěru. Způsob nanášení penetrace: pomocí válečku, stříkáním nebo pomocí štětky. Penetrace se může pochlubit vysokou přilnavostí, zlepšení přídržnosti následných nátěrů, snížení spotřeby dalších nátěrů. S penetrací je jednoduchá aplikace a její použití je univerzální.

Hmoty pro vyhlazování stěn, zdí

 • Metylan Surface Filler - jedná se o vysoce pružnou stěrkovou hmotu, která se používá pro interiér. Hmota je vhodná pro celoplošné vyhlazování. Stěrková hmota se vyznačuje velmi dobrou přilnavostí, je přetíratelná barvou, nesmršťuje se, vhodná i pod tapety.
 • Metylan Easy Surface Filler - jedná se ihned použitelnou, vysoce pružnou stěrkovou hmotu, která se používá pro interiér. Stěrková hmota je vhodná pro celoplošné vyhlazování. Navíc je déle zpracovatelná, a to až do 3 hodin. Hmota se vyznačuje velmi dobrou přilnavostí, je dokonce přetíratelná barvou, vhodná pod tapety, nesmršťuje se.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16260 (novesluzby.cz#20654)


Přidat komentář