Údržba podlahových krytin

Dlažba, laminát, dřevo - nejoblíbenější a nejrozšířenější materiál na podlahy. Alespoň jednu z těchto variant má doma nejspíš každý. Víte ale, jak tyto nejběžnější podlahy udržovat v čistotě? Co zvládnete sami a na co byste měli zavolat odborníka?

Údržba a čištění keramické dlažby

 • Keramika je trvanlivý materiál, který si své estetické i funkční vlastnosti drží po generace a udržuje se relativně snadno. Na keramických dlažbách, stejně jako na jiných typech podlah se usazuje běžné znečištění v reliéfech, na dlažbě v koupelně pak kombinace vodního kamene, železitých usazenin a každodenní špíny. Čím déle běžnou péči zanedbáte, tím silnější a agresivnější čisticí prostředky budete muset posléze použít.

 • Přípravky s obsahem alkoholu: ve většině prostor vystačíte s čisticími prostředky bez abrazivních složek, které pořídíte v drogerii. Na odstranění běžné kuchyňské špíny obvykle stačí přípravky, které obsahují alkohol.

 • Profesionální čistidla: pokud je špína opravdu zašlá (např. v kuchyni kombinace mastných výparů se znečišťujícími látkami), pořiďte si profesionální čistidla na kuchyně nebo trouby a grily.  Ve specializovaných obchodech se stavební keramikou můžete rovněž zakoupit speciální čisticí prostředky k tomu určené.
 • Na keramiku rozhodně nepatří písek. Ostré maličké částice v dlažbě mohou způsobit škrábance, ve kterých se pak může usazovat špína.
 • Saponáty s obsahem kyselin: keramika dobře snáší použití saponátů, při silnějším znečištění se uplatní prostředky s obsahem kyselin. Silnější kyselé prostředky jsou vhodné i na odstraňování zbytků železitých usazenin - rzi.
 • Ocet: běžným kuchyňským octem (osmiprocentní roztok kyseliny octové) odstraníte zbytky spárovacích hmot nebo cementu po pokládce. Octová voda ale dlažbu zbaví i vodního kamene na povrchu dlažeb i obkladů. Ten stačí otřít octem, nechat chvíli působit a opláchnout.
 • Kyselina chlorovodíková (zakoupíte ji v drogerii): zředěná do jednoho až tříprocentního roztoku je účinná především při odstraňování zašlého cementového povlaku, který bývá příčinou následného špinění. Po použití roztoku kyseliny chlorovodíkové povrch opláchněte větším množstvím vody a setřete teplou vodou, aby se agresivním čistidlem dále nerozrušovala spárovací hmota. Při použití tohoto roztoku pečlivě dodržujte bezpečnostní pokyny.
 • Dezinfekční prostředek: na vyčištění a dezinfekci spár v keramice stačí použít klasický rýžový kartáč a přibližně dvakrát za rok jakýkoli dezinfekční prostředek, který na několik měsíců zabrání vzniku a růstu zdraví nebezpečných plísní.
 • Produktové řady: řešením pro snadnou, rychlou a bezproblémovou údržbu a čištění dlažby mohou být produktové řady jednotlivých výrobců keramiky, které pokrývají na profesionální úrovni potřeby pro běžnou údržbu v domácnosti. K dostání jsou ve specializovaných prodejnách obkladů, dlažeb a stavební keramiky.

** ** Na snadnější údržbu dlažby myslete již při nákupu

 • PEI 3, R9, R10: pro snadnou údržbu by měla dlažba do kuchyně splňovat podmínky oděruvzdornosti minimálně na stupni označeném PEI 3 a protiskluznost, která by měla být na stupni R9 nebo R10.** **
 • Glazované /neglazované dlažby: snadněji se budou čistit glazované dlažby s hladkým povrchem, které mají celistvý a nenasákavý povrch zabraňující usazování nečistot, případně umožňující snadné setření teplou vodou se saponátem. Neglazované a silně reliéfní dlažby jsou do kuchyně nepraktické. Pokud se na jejich povrch dostanou potraviny snadno zanechávající skvrny, např. červené víno, káva, olej, měli byste je odstranit co nejdříve. Jinak se vstřebají do mikropórů keramiky a ztíží čištění.
 • Flexibilní spárovací hmoty: snadnější údržbě pomůžete i výběrem vhodných spárovacích hmot. Ideálně zvolte flexibilní spárovací hmoty s organickými složkami zvyšujícími vodoodpudivost a kompaktnost spár. Vyhněte se čistě bílé spárovací hmotě, raději zvolte některý z mnoha odstínů šedé, který lze přizpůsobit valné většině barev obkladů a dlažeb. Na trhu jsou již v dostatečném výběru i spárovací hmoty odpovídající nejčastějším barvám keramiky.

** ** Jak uklízet laminátovou podlahu

 • Laminátové podlahy na rozdíl od podlah dřevěných nepotřebují žádnou konečnou úpravu, takže jejich údržba nevyžaduje broušení či lakování. Povrch kvalitních laminátových podlah brání pronikání prachu a nečistot do hmoty materiálu nebo jejich tvrdošíjnému ulpívání.
 • Mop, smeták, vysavač: k běžnému úklidu postačí mop, smeták a vysavač s nástavcem na hladké plochy, který bývá součástí příslušenství vysavače. Pravidelné vysávání je pro dlouhodobý efekt ideální, protože odstraní i opravdu drobné nečistoty a prach.
 • Vlhká textilie: několikrát za měsíc ve směru, jakým jsou kladeny podlahové lamely, setřete povrch vlhkou textilií.
 • Suchý hadr či mop: případným skvrnám či "mapám", které po sobě zanechává na lesklém povrchu přílišné množství vody, zabráníte následným vytřením suchým hadrem či mopem. Doporučuje se také v tomto případě čištění podlahy ručně, strojové, resp. parní čištění není vhodné.
 • Dobře vyždímaný mop: u podlah s lamelami se zkosenými hranami (imitujícími podlahy dřevěné) se ve zkosených částech může hromadit voda. Ty proto vytírejte jen dobře vyždímaným mopem, případně ještě otřete suchou textilií.
 • Laminátovou podlahu nebruste, nevoskujte, neleštěte. Na její čištění nepoužívejte ani např. drátěnku nebo jiné brusné materiály, které mohou povrch poškodit.
 • Přípravky určené přímo k úklidu laminátových podlah: v prodejnách laminátových podlah zakoupíte speciální sady, jejichž součástí je i mop vyrobený z ideálního materiálu, který po vyždímání nezadržuje tolik vody.
 • Vlhký hadr: jakoukoli tekutinu (káva, čaj, limonáda, šťáva z ovoce, mléko), která se dostane na laminátovou podlahu, ihned setřete vlhkým hadrem, případně s pomocí univerzálního čisticího přípravku či s vlažnou vodou s malým množstvím alkoholu nebo čisticího přípravku na bázi octa.
 • Technickým benzinem, metylalkoholem nebo rozpouštědly běžně používanými v domácnosti (např. odlakovač na nehty) vyčistíte skvrny od asfaltu či podrážek, krému na boty, laku na nehty, lepidel apod. Takto ošetřené místo ale následné neutralizujte vodou.
 • Šetrně seškrábat: vosk nebo žvýkačku z podlahy po ztvrdnutí šetrně seškrábejte.
 • Speciální tmel: menší mechanické poškození laminátové podlahy (rýha) se dá opravit pomocí speciálních tmelů a past. Je-li poškození velkého rozsahu, lze přikročit k výměně celé lamely

*** ** ***Co pomůže udržet kvalitu i vzhled laminátové podlahy

 • Údržbu laminátové podlahy usnadní rohožky, které v určité míře zamezí vnesení nečistot či zrnek písku na podlahu, kde by mohly přispět k mechanickému poškození.
 • Stejnou službu vám udělají plstěné podložky pod nohy nábytku a i to, že jím po laminátové podlaze nebudete posouvat, ale přenášet jej.
 • Nábytek můžete opatřit kolečky speciálně určenými pro tvrdé podlahy - kolečka s pryžovým obutím, případně i pod ně dát podložku.

Údržba dřevěné podlahy

 • Její údržba se díky kvalitním povrchovým úpravám, ale i speciálním přípravkům provádí poměrně jednoduše. Ale je třeba při ní dodržovat určité zásady a také provádět ji pravidelně.** **
 • Koště, vysavač, mop či textilie: na běžnou údržbu dřevěných podlah vám postačí koště - lépe jemnější, vysavač - nejlépe s nástavcem určeným pro hladké povrchy, případně dobře vyždímatelný mop.
 • Šetřete vodou: při vytírání použijte jen vlhkou textilii, šetřete s vodou! Voda, která na podlaze dlouho zůstává, jí škodí, pokud něco rozlijete, okamžitě tekutinu vysušte suchým hadrem.
 • Správné množství vody poznáte, pokud povrch do minuty uschne. Přímý kontakt s vodou by mohl způsobit nežádoucí dilataci, jež vede k popraskání povrchové vrstvy laku.** **
 • ** ** Nejlépe používejte** pH-neutrální čisticí přípravek.** Při vytírání lze použít trochu saponátu nebo saponátového přípravku určeného přímo na údržbu dřevěných podlah.
 • Jakékoli** skvrny co nejdříve odstraňte** vodou a vhodným čisticím prostředkem (najdete u prodejců, výrobců).
 • Čisticí líh, čisticí benzín: na lakované dřevěné podlaze lze skvrny od asfaltu, pryže, oleje, krému na boty, sazí a zaschlých zbytků čokolády nebo mastnoty odstranit pomocí čisticího lihu, čisticího benzínu apod.
 • Stopy po barevných křídách, rtěnce, tuši pomocí čisticího lihu.
 • Vosk ze svíček či žvýkačku je vhodné ochladit ledovým sprejem nebo na ně položit kostky ledu v igelitovém sáčku a potom opatrně seškrábnout.
 • Stopy po krvi omyjte studenou vodou.
 • Mokrá a suchá cesta: v případě povrchově zcela neupravené dřevěné podlahy- nelakované, neimpregnované, nevoskované (poznáte ji tak, že kapka vody se do ní okamžitě vsákne), případně u podlahy, kde povrchová úprava po letech udržování téměř zmizela, lze k čištění zvolit mokrou a suchou cestu.

** ** Mokré čištění dřevěné podlahy bez povrchové úpravy

K mokrému čištění povrchově neupravené dřevěné podlahy je vhodný čisticí přípravek na bázi tenzidů nebo mýdla. Potřebovat budete také nejspíš kotoučový mycí stroj a výkonný vysavač na mokré sání s hubicí, která dokonale přilne k povrchu Podlahu po první fázi mytí přemyjte ještě čistou vodou, abyste dokonale odstranili zbytky mycího prostředku. Podlaha by po této proceduře měla zůstat v podstatě "suchá", přesto se po ní ještě nejméně den nepohybujte ve znečištěné obuvi.

Suché čištění dřevěné podlahy bez povrchové úpravy

K čištění využijte také jednokotoučový stroj se sací jednotkou a sprejovacím zařízením, v němž je koncentrovaný čisticí prostředek. Ten při krouživých pohybech stroje po podlaze uvolňuje nečistoty na jejím povrchu. Ty jsou pak odsávány z podlahy sací jednotkou. Toto suché čištění není příliš vhodné na silně znečištěnou podlahu, kde by bylo příliš pracné. Pokud byste chtěli takovouto (povrchově neošetřenou) podlahu ošetřit tak, aby další údržba byla snazší, nabízí se impregnace vosky, laky, olejem. Tento krok ale nechejte nejlépe na odbornících, případně se s nimi poraďte, nebo postupujte přesně podle návodu na přípravcích, které k tomuto účelu budete používat.

** ** Tipy na udržení kvality a vzhledu dřevěné podlahy

 • Relativní vlhkost vzduchu a teplota - na trvanlivosti a vzhledu dřevěné podlahy má vliv i relativní vlhkost vzduchu. Negativně především její příliš vysoké a příliš nízké hodnoty.** ** Ideální je udržovat ji v rozmezí 40-60 %, což je vhodné nejen pro dřevěnou podlahu, ale také pro člověka.** ** Důležitá je pro tento typ podlah i teplota, ta by se měla pohybovat mezi 15-25 °C. ** **
 • Rohožka - rohožka před vstupem do místnosti s dřevěnou podlahou, opět stejně jako v případě laminátové podlahy, omezí vnášení hrubých nečistot, které by mohly způsobit poškrábání podlahy. Pomohou také měkké podložky na nohách nábytku či měkká kolečka. Po podlaze nechoďte v obuvi s kovovými podpatky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16267 (novesluzby.cz#20922)


Přidat komentář