Tesařské práce

Tesařina je velice staré a tradiční řemeslo. Přestože dnes žijeme ve světě počítačových technologií, bez kvalitních tesařských prací se mnohé stavby neobejdou. Jaké práce tesaři nabízejí?

Dřevo je zcela přírodní a obnovitelný materiál. Jedná se tedy o materiál ekologický, jehož využívání je šetrné jak k přírodě, tak k lidskému zdraví. Dřevo je příjemné na pohled i na dotek.

Masivní dřevo na stavbě domu i v interiéru

Žádný jiný materiál nedodá domácnosti takový pocit útulnosti a tepla jako masivní dřevo. Dřevo se dá využít jako stavební materiál jak pro celou stavbu, tak jen pro část stavby, například pro podkroví anebo jen pro střešní konstrukci. I v interiéru jsou dřevěné prvky oblíbené, ať už se jedná o dřevěné nijak neskrývané krovy (tzv. přiznané krovy) nebo třeba** dřevěná schodiště z masivu**.

Masivní dřevo na zahradě

Masivní dřevo má své nezastupitelné místo také na zahradě.** Zahradní stavby ze dřeva**, jako jsou třeba pergoly, altány či zahradní domky jsou totiž velice oblíbené a dekorativní. A lze je vkusně doplnit i dřevěnými lavičkami a stoly. A pokud máte děti a žádné hřiště v dosahu, můžete jim dopřát dětské prolézačky, houpačky nebo třeba klouzačku taktéž ze dřeva. Vaše auto pak ochrání dřevěné garážové stání.

Co všechno dokáže zkušený tesař?

Existují různé tesařské firmy a stejně tak je různé i portfolio prací, které nabízejí. Někteří tesaři se specializují pouze na jeden druh prací, jiní nabízejí hned několik typů prací a jsou i takové firmy, které nabízejí kompletní tesařské práce na stavbě či rekonstrukci domu, při vybavování interiéru i při stavbě zahradních staveb.

Stavba srubových nebo roubených domů, chat a chalup

Některé tesařské firmy vám dokáží nabídnout stavbu celého srubového nebo roubeného domu. Rozdíl mezi srubovým a roubeným domem spočívá v opracování kmenů, ze kterých se dům postaví. Zatímco sruby se staví z kulatiny, roubené stavby, které jsou pro Evropu tradiční, se budují z kmenů opracovaných do čtyřhranných kvádrů. Taková masivní dřevostavba má své nezaměnitelné kouzlo, které v cihlovém nebo montovaném domě nikdy nepocítíte.

Stavby nebo rekonstrukce střešních konstrukcí

Jiní tesaři se specializují pouze na** stavbu či rekonstrukci střešních konstrukcí**. Střešní konstrukcí se míní konstrukce krovů, která spočívá na nosných stěnách domu. Krovy pak nesou bednění, izolace i střešní krytinu. V zimě se pak navíc zatížení zvyšuje sněhem. Aby byla stavba střešní konstrukce co nejdříve hotová, nabízejí často tesařské firmy střechu na klíč, což znamená, že postaví nejen dřevěné části střechy, ale zrealizují i pokrývačské a klempířské práce.

Pokrývačské práce, výběr střešní krytiny

Když je hotová konstrukce střechy, přechází se k pokrývačským pracím. Výběr střešní krytiny je zpravidla zakotven již v samotném projektu novostavby nebo rekonstrukce domu. Při volbě střešní krytiny se zohledňuje jak sklon střechy a tzv. sněhové pásmo, tak i cenová relace jednotlivých typů krytin.

Klempířské práce

Klempíři pak mají za úkol dokončit plechové prvky střechy, tedy oplechování komína, okapy a další detaily, jenž zajišťují správný odtok vody ze střechy a také to, že nebude do střechy zatékat dešťová voda nebo odtávající sníh.

Zhotovení dřevěných trámových stropů

Když už jsme u stavby či rekonstrukce domu, mezi tesařské práce náleží také zhotovení dřevěných trámových stropů. Trámové stropy mohou být i z kovu, ovšem při stavbě rodinných domků se častěji využívají masivní dřevěné trámy. Jsou jednak levnější a také jsou lehčí, takže není potřeba budovat tak široké zdi, aby udržely tíhu kovových trámů.

Vybudování dřevěného schodiště na míru

I schodiště může být celodřevěné. Někteří tesaři se specializují právě na výrobu masivních schodišť. O dřevěných schodištích se často povídá že vržou, což může leckoho odradit. Vrzání ve schodišti způsobují špatně připevněné komponenty, které se třou navzájem o sebe. Pokud si však necháte dřevěné schodiště vybudovat od profesionálního a ověřeného tesaře, pak vrzání nehrozí.

Výstavba zahradních staveb

I na zahradě můžete** tesaře** využít. Zahradní stavby z masivu jako jsou pergola, altán, zahradní domek či kůlna nebo přístřešek na dřevo či pro psa, to vše jsou dřevostavby, které by měl každý tesař umět bez problémů zrealizovat. Mezi nejoblíbenější zahradní stavby patří pergola, která vám zpříjemní čas trávený na zahradě při posezení u dobrého jídla a pití s rodinou či přáteli. Pergola totiž dokáže ochránit před sluncem i deštěm a také před větrem, takže v případě, kdy se náhle zhorší počasí, nemusíte okamžitě sklízet ze stolu a utíkat domů. Velice praktický je také zahradní domek, kam si můžete schovávat všechny zahradnické stroje a nástroje, takže je budete mít při práci na zahradě vždy po ruce.

Výroba zahradního nábytku z masivu – stoly, lavičky a další

Do** zahradních staveb** ale i na do volného prostoru zahrady se hodí masivní nábytek jako lavičky či stůl. Tento nábytek je odolný a na zahradě může zůstat po celý rok. Vhodné ošetření dřeva jeho životnost výrazně prodlouží a to zvláště tehdy, pokud není nábytek pod přístřeškem a je tudíž vystaven všem vlivům počasí.

Výstavba přístřešku na auto – otevřené garážové stání

Když nemáte garáž, ale přesto chcete své auto chránit před deštěm, kroupami nebo pálícím sluncem, pak je ideální otevřené garážové stání. Jedná se o jednoduchý přístřešek na auto, kdy masivní trámové sloupy nesou lehkou střešní konstrukci. Otevřené garážové stání tedy nemá stěny. Přesto je v něm auto dostatečně chráněno. Přístřešek na auto je oproti zděné garáži mnohem levnější, rychleji hotový a pokud už jej nebudete potřebovat, dá se zase demontovat.

Realizace dětských hřišť – prolézačky, houpačky, skluzavky atp.

Když máte malé děti, ale v dosahu se nenachází žádné dětské hřiště, můžete jim na vlastní zahradě nechat vybudovat soukromé dětské hřiště. Houpačky, prolézačky, skluzavky nebo dětské dřevěné hrady či domky, to vše není pro zkušeného tesaře žádný problém.

Sochy z masivního dřeva

Nakonec se dostáváme k tesařskému odvětví, které si mnozí tesaři provozují jen tak pro radost. Sochy z masivního dřeva, to je oblíbená tesařská kratochvíle. Tyto sochy výmluvně dokazují, že tesařina je vlastně druh umění. A protože někteří tesaři nabízejí své výtvory také na prodej, můžete mít originální tesařskou plastiku na své zahradě nebo v interiéru také vy.

Proč se obrátit na odborníka?

Spoustu** tesařských prací** dokáže zastat také laik. Jenže pravdou je, že se to často velice negativně podepíše na kvalitě hotové práce. Obzvláště to platí tam, kde je potřeba vysoká přesnost a také dlouhá životnost a odolnost vůči zatížení sněhem nebo namáhání větrem. Pokud si chcete postavit střešní konstrukci nebo dokonce celý dům ze dřeva a nemáte přitom dostatek znalostí a zkušeností, velice riskujete, neboť i na pohled nevýrazné chyby v konstrukci stavby mohou být ve svém důsledku fatální. Chcete-li své stavbě zajistit dlouhou životnost a odolnost, raději přenechejte práci ověřenému odborníkovi.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16594 (novesluzby.cz#24385)


Přidat komentář