Svíčky a svícny - vánoční dekorace

Bohatě prostřený stůl, adventní věnec a zapálená svíčka, vůně purpury a okolo sebe mít celou svou rodinu - to je obraz šťastně prožitých vánočních svátků. Jaké svíčky a svícny vybrat v tak široké nabídce?

Svíce a svícny na Vánoce

Kdo si dovede představit vánoce bez svíček nebo svícnu? Vždyť jednoznačně pomáhají umocňovat atmosféru těchto nejkrásnějších svátků. Voskové svíce jsou zároveň symbolem přicházejícího Krista a slunečního světla, které znamená život. V čase adventním pak postupně zapalujeme každý týden jednu svíčku ze čtyř, čímž odměřujeme čas do Štědrého dne. Kromě věnců a vánočního stromku můžeme svíčky aranžovat do adventních parterů či různých typů svícnů.

Parter je definován jako podlouhlé nízké aranžmá a podobně jako věnec je možné jej přizdobit neživým dekoračním materiálem. K tomuto účelu se nejlépe hodí vánoční ozdoby, různé plody, sušené rostliny a ovoce, stuhy … jednoduše dekorace spojené s obdobím Vánoc.

Naopak vánoční svícen nemá přesně daný tvar ani počet svíček a při jeho tvorbě tak mnohem více závisí na fantazii a šikovnosti výrobce. Použít tedy můžeme nádobu libovolného tvaru a rovněž co se týče svíček, rostlinného materiálu a dalších přízdob, nejsme v podstatě nijak limitováni.

Vánoce - pozor na oheň!

Jednak musíte dávat bedlivý pozor na zapálení svíčky pokud máte doma malé dítě. Děti zaujme nejen barevnost a mihotající se světlo svíčky, ale výrobci právě spoléhají také na okouzlení dětí a svíčky lze zakoupit v nejrůznějších variantách – jako hračku - domeček, stromeček, anděla s křídly, mašinku, Santa Clause, soba...Proto doporučujeme dodržovat několik následujících základních a obecně platných podmínek

 1. Seznamte se vždy s instrukcemi danými návodem a dodržujte je. Před užitím odstraňte z výrobku všechny obaly.

 2. Nikdy nenechávejte hořící svíčku bez dozoru.

 3. Nenechávejte hořící svíčku v dosahu dětí a domácích zvířat.

 4. Ujistěte se, zda je svíčka ve vzpřímeném stavu.

 5. Ujistěte se, že svíčky hoří ve vzdálenosti alespoň 10 cm od sebe a že nad svíčkami je dostatek prostoru na teplo, které vydává plamen.

 6. Ujistěte se, že svíce jsou v dostatečné vzdálenosti od ostatních zdrojů tepla, například televizorů. Při hoření je chraňte před přímými slunečními paprsky.

 7. Nenechávejte vyhořet svíčku úplně až k podložce.

 8. Zkraťte knot před zapálením, nebo opětovným zapálením svíčky na cca 1 cm. Kouří-li svíčka, zhasněte ji a zkraťte knot.

 9. Svíčky k venkovnímu použití zapalujte na nehořlavém podkladě.

 10. Svíčky plovoucí používejte pouze ve vhodných vodou naplněných nádobách.

 11. Svíčky stavějte zásadně na nehořlavou podložku. Nikdy nestavějte na televizor či jiné teplé plochy.

 12. Figurální svíčky jsou určeny k dekorativním účelům. Stavte je na širokou podložku, protože svíčky s nepravidelným tvarem mohou kapat jinak než budete předpokládat.

 13. Svíčky by neměly hořet déle jak 4 hodiny v kuse, protože dochází ke zvýšenému roztavení vosku a rychlejšímu hoření.

15.Teplota v okolí svíčky je velmi vysoká, proto svíčky nedávejte do uzavřených vysokých nádob . Nezapomeňte, že plamen svíčky dosahuje teploty okolo 1000 stupňů Celsia a může být potencionálním zdrojem požáru nebo popálení.

Nešetřete na svícnu - krásné Vánoce

Hořící svíčka umístěná v již prosychajících větvičkách může způsobit požár. Myslete na bezpečnost již při nákupu svícnu a všímejte si kvality zhotovení:

 • svícny nekupujte se zbytečně velkým předstihem
 • výjimkou je svícen adventní, který by se měl doma objevit čtyři neděle před Vánocemi
 • každý adventní svícen má mít pod všemi čtyřmi svíčkami kovový zápich, který slouží jako ochrana před tím, aby se plamínek z dohořívající svíčky nedostal na svícen
 • zeptejte se na kvalitu svíček a požadujte ty, jež nestékají - vosk se spaluje a svíčka ubývá směrem dovnitř, takže se nemůže stát, že by kapala na stůl, na ubrus, na zem...
 • některé svícny jsou pouze dekorativní, kdy je svíčka zapíchnutá v hořlavém materiálu nebo ovázaná mašlí a podobně – takové svíčky nezapalujte
 • svícny, jež mají jako základ floristickou hmotu, dejte na talířek nebo mističku a hmotu namočte, podstatně tak větvičkám jehličnanů prodloužíte život.

Druhy svícnů - Vánoce

Kované svícny – umělecký kovář dokáže vyrobit nádherné kousky, které ozdobí jak Váš stůl, tak mohou stát na zemi – takové svícny míval na hradě každý král, mohou být

 • jednoramenné svícny
 • dvouramenné svícny
 • víceramenné svícny
 • Dřevěné svícny - na čajové svíčky se vyrábí převážně z dřev listnatých stromů ve tvaru válce a jsou soustružené.
 • Rustikální svícny – jsou přírodní, hrubě opracované, selské, venkovské nebo lidové tvorby.
 • Moderní svícny a svíčky – bývají ve skleněných miskách sklenkách a mističkách, mají různá aromata a rozličné barvy.
 • Keramické a porcelánové svícny – tyto svícny jsou vyráběny od malých tvarů talířků s ouškem až po velmi zdobné nádoby na více svíček.

Solné lampy

solný krystal funguje jako ionizátor vzduchu a tato ionizace se při zahřátí zesiluje. Vitalizuje atmosféru stejně, jako to zažíváme v blízkosti vodopádů, nebo u moře. Má tedy pozitivní účinky při dýchacích potížích (astma), potížích s oběhovým systémem, zlepšuje imunitu organismu a zpomaluje stárnutí. Může být tedy pro straší občany vhodnou alternativou zapálené svíčky.

Svícny pro aromaterapii

také v tomto případě se může jednat o alternativní způsob, navíc si lze dotvořit vánoční atmosféru vůněmi jako - skořicí, jablíčkem, purpurou...

Barva svíčky

Čarodějky tvrdí, že zapálená svíčka má magickou sílu, kterou ovlivňuje také její barva.

 • Bílá = Mír, panenství, čistota a očista, vědomí.
 • Žlutá = Element vzduchu, inteligence, slunce, paměť, logika, urychlení učení, uzemnění.
 • Oranžová = Obecný úspěch, prodej, spravedlnost, výhodné dohody a obchody.
 • Růžová = Náklonnost, sympatie, romantika, péče, požehnání planet, výchova a pomoc s dětmi.
 • Červená = Element ohně, vášeň, chtíč, síla, síla ovládnout, velet…, rychlá akce, přežití.
 • Purpurová = Třetí oko, duchovní schopnosti, skrytá moudrost, duševní síla.
 • Modrá = Element vody, moudrost, ochrana, štěstěna, obnovení komunikace, klid, ticho, utišení, duševní inspirace.
 • Zelená = Element země, léčení, finanční úspěch, růst, osobní cíle, Matka Země, magické a posvátné stromy a rostliny.
 • Hnědá = Speciální přání, ovlivnění přátelských vztahů.
 • Černá = Ovládnutí, Spoutání. Pohlcení jakékoliv jiné energie, a to opravdu i mimořádně silné.
 • Stříbrná = Bohyně, astrální energie, ženská energie, telepatie, jasnovidnost, intuice, sny.
 • Měděná = Profesní růst, výnos z obchodů, postup v kariéře, vášeň, finanční úspěchy.
 • Zlatá = Bůh, prosazení se, výhra ve volbách, síla mužství, radost, štěstí.

Není svíčka jako svíčka

Ručně řezané svíčky jsou unikátní dekorací pro Váš dům. Každá svíčka je ručně vyrobený originál.

Dalším druhem jsou malované svíčky - je na počátku je svíčka ručně odlita ze speciální směsi parafínu, jejíž vlastnosti zabraňují stékání a kouření svíčky při hoření a zároveň umožňují tvarovat svíčku do neobvyklého, plochého, tvaru. Malířky poté na povrch svíčky ručně namalují jeden z mnoha dekorů, vše je práce štětce a šikovných rukou. Nakonec je svíčka pečlivě vsazena do kovového stojanu a vložena do dárkového kartonku, aby se stala nejen zdrojem světla, ale především netradičním dárkem nebo interiérovým doplňkem.

Zdobené svíčky – dekor na nich může být lepený nebo jinak připevněný

Plovoucí svíčky – zapálená svíčka plave na hladině Vámi zvolené vodní nádržky – ať je to již sklenice vody nebo zahradní jezírko.

Dalšími jsou čajové svíčky, obří stojací svíčky...

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16315 (novesluzby.cz#22028)


Přidat komentář