Stavba kamen, krbů a pecí - okres Šumperk

Možná vás napadne, že kachlová kamna jsou dnes již minulostí. Ale není tomu tak. Současná kachlová kamna jsou kombinací léty prověřené technologie a nových prvků, což znamená, že své místo nachází v moderních i tradičních domácnostech.

Kachlová kamna, moderní i klasická

Kachlová kamna jsou v interiéru nepřehlédnutelná. A přestože je má mnoho lidí stále spojená se zámky, s roubenkami a vůbec s historií, tak jsou vidět v nových podobách i v dnešních moderních interiérech. Důvodů proč se kachlová kamna znovu dokázala prosadit do dnešních interiérů je hned několik. Určitě je to vzhled, pak** vysoká tepelná účinnost, přínosný ekonomický provoz a velmi nízká spotřeba paliva.** Vzhled kachlových kamen umocňuje krásný keramický obklad, který může být v celé řadě barevných odstínů a tvarů kachlí. Kromě krásy je keramický obklad také velmi účinný akumulátor tepla. Dokáže skvěle přijímat, akumulovat, teplo, které po vyhasnutí v kamnech ještě několik hodin vydává do svého okolí. To je velmi příjemné. A to rozhodně není všechno. Některé typy kachlových kamen zdobí nádherná kovaná dvířka, jiné, moderní, mohou mít dvířka prosklená a tak nepřijdete o pohled do plápolajícího ohně. Novinkou je i to, že také kachlová kamna mohou mít přidaný výměník a mohou tak být napojena na radiátory. V každém případě druhů a vzorů kachlových kamen je tolik, že je těžké si vybrat ty pravé. A tak nezbývá než se obrátit na odborníky nejen se stavbou, ale i s výběrem.

Kachlová kamna, to je sálavé teplo

Sálavé teplo patří mezi ekologická vytápění.  Je doporučováno lékaři. Sálavé teplo je příjemné, zdravé, šetří energii i životní prostředí   a do ovzduší uvolňuje bezprašný ionizovaný a vlhký vzduch. Pomáhá k lepšímu životu astmatikům, alergikům, revmatikům, uvolňuje stres a  navozuje duševní pohodu. Prostě kachlová kamna se sálavým teplem, to je takové domácí sluníčko po celé zimní období.

Kachlová kamna versus kachlový sporák

Kachlový sporák se stále objevuje ve spoustě selských stavení i chalup. Najdeme ho v základním provedení, které slouží pouze na vaření a pečení nebo v provedení, které je mnohem komfortnější. Tedy v provedení se zápecím či s** propojením s kachlovými kamny**. Na  kachlovém sporáku se výborně vaří i peče. V moderní podobě je kachlový sporák opravdové dílo mistra kamnáře. Zajímavé kachle, kovaná dvířka na přikládání i na troubách, ozdobné kovové prvky, to vše mluví samo za sebe.

Stavba kachlových kamen

Kachlová kamna nepostavíte za jeden den ani je nemůžete postavit sami. Kachlová kamna jsou svým způsobem umělecké dílo. Kamnář je sice postaví podle vašeho přání, ale musí dodržet technologický postup. Samotná realizace trvá podle velikosti a také složitosti  objednaných prvků kachlových kamen od jednoho týdne až do tří týdnů. Pro stavbu kachlových kamen je zapotřebí vysokoteplotní topeniště, šamotové desky a cihly, kachle, kování, malá litinová dvířka nebo velká designová prosklená dvířka.

Kachlová kamna s krbovou vložkou

Kachlová kamna je možné postavit s krbovou vložkou místo topeniště. Jde sice o levnější variantu, ale** ne zdravější**. Krb či kamna s krbovou vložkou jsou horkovzdušná topidla, kde se krbová vložka rozpaluje na velmi vysokou teplotu, ohřeje vzduch, který víří prach a způsobuje úbytek vzdušné vlhkosti. Zásluhou toho vzniká v místnostech nezdravé klima. Tím vlastně dojde k potření zdravotního efektu sálavého tepla kachlových kamen.** Správně postavená kachlová kamna** teplo akumulují a vydávají ho sáláním. Nikdy se nezdravě nerozpalují. Jejich nejvyšší teplota je asi 50 až** 60 stupňů Celsia**. To je také důvod, proč je tak příjemné na kamnech sedět nebo třeba si číst.

Omítaná kachlová kamna

Nejžádanější a také nejúčelnější, co se tepla týče, jsou cele obložená kachlová kamna.  V nabídce najdete také kachlová kamna obložená kamenem nebo omítaná. Právě omítaná kachlová kamna jsou žádaná do moderních interiérů. Často je doplňují  prosklená dvířka a malé plochy mozaiky z různě velkých kachlí. Většinou záleží na zákazníkovi, jeho pojetí modernosti a také se  přihlíží k zařízení domu.

Stavba začíná návrhem

Většinou každá stavba kachlových kamen začíná návštěvou kamnáře na místě budoucí stavby. Právě tam se s klienty dohodne na předběžné podobě a podle toho pak vypracovává návrh. Ten musí obsahovat tepelnou ztrátu, kapacitu kachlových kamen, tahovým systém, materiál na stavbu, kachloví i bezpečnostní prvky.

Rekonstrukce kachlových kamen

Pokud kachlová kamna postavil šikovný kamnář, pak je jejich** rekonstrukce** samozřejmě možná. Otázkou však je, zda se vyplatí. Kompletní rekonstrukce znamená kamna rozebrat a znovu postavit. Většinou lze znovu použít jen kachloví. Vnitřek kamen  je třeba dát nový. Cena takové rekonstrukce bývá dosti vysoká. Co se týká menších oprav a pak údržby, tak ta se vyplatí  vždy.

Čím v kachlových kamnech topit?

Nejvhodnější je dřevo, které je vyschlé a má maximálně 15 až 20 procent vlhkosti. Nejvíce tepla dá buk a pak dub. Vynikající je i bříza. Měkké dřevo jak smrk nebo borovice má větší spotřebu. Topit můžete také dřevěnými briketami a peletami. Při topení vyschlým tvrdým dřevem je spočítaná účinnost asi na** 85 procent.**

Správná údržba kachlových kamen

Po každém topení a vyhasnutí je nutné vyčistit** rošt i dvířka.  Zejména pokud jsou skleněná. Na skleněná dvířka je nutné používat **speciální čističe v podobě sprejů. Pravidelně je zapotřebí čistit také obložení kamen a dekorativní prvky.  V případě, že kamna nebudou delší dobu v provozu, je dobré je vyčistit od popela a otevřít vzduchové ventily. Jednou ročně se provádí kompletní úklid. Kamna se důkladně vyčistí od popela, vycídí se všechny kovové prvky, vyčistí se kachle. Také je dobré pozvat** kamnáře** k důkladnějšímu vyčištění vnitřních částí kamen i ke kontrole funkčnosti přívodu vzduchu. Topením se totiž zanášejí tahové kanály a tahy, opotřebovává se akumulační vyzdívka topeniště a těsnící šňůry přestávají těsnit. Kamnář při pravidelné servisní prohlídce vymění poškozené díly, promaže ložiska i vodící lišty a také průmyslovým vysavačem vysaje nanesené saze. Kromě toho zkontroluje také kouřovod vedoucí do komína. Pak je nutná kontrola komína kominíkem. To ostatně vyplývá ze zákona. Potvrzení, které vám kominík vystaví, je nutné si uschovat.

Nezapomeňte na revize

Pravidelné revizní kontroly topidel jsou nutné. Pokud je opomenete a dojde k požáru, pak se vystavujete velkým problémům. Revizní zpráva komína i topidel vás před problémy může ochránit. Revize individuálně stavěných topidel, tedy i kachlových kamen, by se měly provádět minimálně jedenkrát za dva roky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16405 (novesluzby.cz#23368)


Přidat komentář