Schodiště na míru

Schodiště je dominantou každého interiéru. Z tohoto důvodu je nutné o něm rozhodovat už při samotném projektování nové stavby. Pokud už schodiště máme, je to trochu jiná situace, ale i tady se dá rekonstruovat.

Schodiště by nás mělo dostat pohodlným a bezpečným způsobem nahoru i dolů. V této oblasti platí jedno pravidlo: Je-li schodiště bezpečné, je i pohodlné. Pokud zařizujeme novostavbu, máme několik variant nejen kam** schodiště** umístit a jakého tvaru by mělo být. Také se bude muset navrhnout tak, aby bylo co nejvíce funkční a praktické. Při rekonstrukci máme trochu svázané ruce ve výběru, jelikož musíme zohlednit technologii výroby stejně jako dispozice bytu či domu.

Postup při realizaci schodiště

Výrobce schodiště musí s klientem dostatečně rozebrat potřeby a přání klienta a ujasnit si, jaký tvar a typ schodiště se zákazníkovi nejvíce líbí. U novostavby se od půdorysného tvaru schodiště vychází v dalším členění interiéru. Velmi důležitým faktem je, zda schodiště bude dominantní interiéru nebo bude spíše umístěno někde v chodbě. Důležitým údajem pro stavbu schodiště je konstrukční výška, podle které budeme vědět, kolik prostoru budeme pro schodiště potřebovat.

Typy schodišť

Typy schodišť dělíme podle:

  • Funkce, a to na hlavní, vedlejší a vyrovnávací

  • Sklonu, a to na rampová, normální, mírná, žebříková a strmá

  • Umístění, a to na venkovní, vnitřní a terénní
  • Technologie, a to tradiční, montovaná a kombinovaná
  • Půdorysného tvaru, a to na přímočará, křivočará a různočará
  • Použitého materiálu, mohou být dřevěná, cihlová, betonová, kamenná, železobetonová, kovová či kombinovaná
  • Počtu ramen, mohou být jednoramenná, dvouramenná, víceramenná a rozvětvená
  • Podepření schodišťových ramen na vřetenová, visutá, desková, pilířová, smíšeně podepřená, zavěšená, pohyblivá
  • Směr výstupu, a to na přímá, pravotočivá a levotočivá

Schodiště a malý prostor

Pokud nebude váš dům příliš velký, nebo nebudete mít pro schodiště dostatečný prostor, může to vyřešit točitými schody. Ty ušetří spoustu místa a pokud zvolíme zajímavý design a materiál, velmi dobře nám takové schodiště oživí místnost. Točité schodiště se je oblíbené v kombinaci kovu a dřeva. V dnešní době však existuje řada dalších a také vhodných materiálů. Stačí si nechat poradit od odborníků. U točitého schodiště je důležitá osa. Šířka stupně na ose musí být minimálně 24 cm. Nejpohodlnější sklon ramene se pohybuje v rozmezí 35 – 43 °.

Segmentové schodiště v interiéru

Při výběru centrálního (hlavního) schodiště nemusíme být vůbec konzervativní. Díky segmentovému schodišti a jeho jednotlivým dílům, si schodiště můžeme sestavit přesně tak, jak nám povolí velikosti  a také celkové pojetí interiéru. Vlastní nápaditosti se meze nekladou, a proto si můžeme segmentové schodiště poskládat tak, jak nám bude nejlépe vyhovovat. Samotnou montáž už nám provede specializovaná firma. Nejčastější tvary těchto schodišť  jsou „U“ nebo „L“. Materiál těchto schodišť může být dřevo, kov nebo jejich zajímavé kombinace.

Bočnicové schodiště v interiéru

Boční schodiště má několik výhod. Hlavní výhodou je systém vlastního zabudování. Neztrácejí na kvalitě ani funkčnosti a co je hlavní, velmi se hodí v případě, že nemáte rádi nosné a těžkopádně působící schodišťové konstrukce a pokud máte rádi vzdušnost a eleganci v prostoru. Bočnicové schodiště nabízí vhodnou alternativu. Jsou ukotveny k nosné zdi, ostatní další nosné a podpůrné systémy dál nezabírají místo a ani neruší celkový dojem. Bočnicové schodiště je velmi žádaným typem schodiště. Bočnicím schodiště se dá pomocí laseru dávat požadovaný tvar a rozměr.

Atypické schodiště - schodiště na míru

I když nemáte přehnané požadavky, možná se vám stalo, že i když máte pod rukama již několikátý katalog se schodišti, nemohli jste si z něho vybrat to pravé. Co v takovém případě dělat? Buď uděláte několik ústupků ze svých požadavků a vyberete si z katalogu schodiště to nejvíce podobné vašim představám, nebo si necháte udělat schodiště na míru. Cena takového schodiště je asi o 15 % vyšší než obvykle, ale může být také dražší daleko víc. Výhodou je však originalita takového schodiště a také to, že jste spoluautory společně s výrobcem takového schodiště. Cenu ovlivňuje materiál, provedení, složitost soustružení sloupků a příčlí, povrchová úprava atd.

Jaký materiál na schodiště?

Odlišný materiál se používá pro zábradlí, pro stupně či pro nosnou konstrukci. Nosné konstrukce mohou být ze** dřeva, betonu a oceli také z litiny nebo z kamene**. Celodřevěné schodiště se hodí do různých typů interiérů a dýchá z nich přírodní atmosféra a tradice. Má vzdušnou a lehkou konstrukci, vysoce estetický vzhled a montáž dřevěného schodiště zabere obvykle jeden den. Takové schodiště může však také vrzat.

Cena schodiště

K žádaným materiálům dnes patří schodiště kovová, toto schodiště ale stojí mnohem více peněz. V dnešní době můžete pořídit schodiště už od 16 000 korun až po několik set tisíc, například v případě zakázkového schodiště. Cena se odvíjí od materiálu, typu schodiště a provedení. Kovová schodiště bývají stabilnější a pevnější. Pokud si však takové schodiště chcete pořídit, raději se poraďte s bytovým designérem, jelikož kovová schodiště přinášejí do interiéru průmyslový vzhled. Z těchto důvodů bývají často používány kombinace dřevěných a kovových schodů a tím disponují vlastnostmi obou typů schodů. Vypadají přírodně a jsou velmi odolné a pevné.

Na zábradlí se používá různě zpracované a ošetřené kovy (nerez, litina, hliník, kované železo), ale i dřevo, výplně ze skla, či beton. Moderní jsou kombinace skla a nerezu. Samotné schody bývají dřevěné, z různých druhů kamene (travertin, žula, mramor). Používají se také zátěžové koberce, PVC a linoleum.

Až budete vybírat materiál schodiště, měli byste zvážit, zda chcete utrácet za drahé materiály pokud se jedná o schodiště, které máte nebo budete mít umístěné na chodbě, nebo se jedná o schodiště v hale a tvoří dominantu domu.

Z čeho se skládá schodiště?

Schodiště můžeme rozdělit na několik částí. Skládá se z ramen a podest. Každé rameno se skládá minimálně ze tří schodů (stupňů). Podestu či mezipodestu znáte možná pod názvem odpočívadlo (například v patře nebo mezipatře). Jsou to prvky spojující jednotlivá ramena schodiště. Nástupním a výstupním ramenem se nazývá první a poslední rameno. Ostatní ramena jsou běžná. Zrcadlo je pak volný prostor mezi rameny. Pokud chcete ovládat dokonale stavební hantýrku, pak horní plocha schodu je stupnice a přední plocha podstupnice. Boky schodů (stupně) se nazývají čela.

Dekorace na schodiště

Na schodištích či v mezipatrech se často objevují různé dekorace. Od drobných květináčů se živými, ale i umělými květinami, přes různé sošky až k obrazům podél zdi schodů. Takové dekorace vypadají příjemně, měli byste však dbát na bezpečnost při pohybu po schodech. Aby vám tyto drobné dekorace náhodou nezkřížily cestu dolů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16385 (novesluzby.cz#23272)


Přidat komentář