Rekonstrukce střechy - Říčany

Střecha i její prvky mají svou projekční životnost. Na všechny stavební konstrukce však působí čas, klimatické podmínky, okolní prostředí i špatná údržba. To vše zkracuje jejich životnost.

Jak na rekonstrukci

Právě** poškození střechy**, více než poškození čehokoli jiného, ovlivní život obyvatelů domu. Do domu fučí, zatéká, objevují se na stropech i zdech nehezké skvrny a časem i plíseň. Při kontrole střechy a střešní krytiny je často zjištěno napadení trámů houbami nebo červotoči. U starších a velmi starých konstrukcí střech mohou být dřevěné části shnilé. Nejinak jsou na tom okapy a také oplechování. To je často samý prorezavělý květ. Pokud byste se rozhodli celý stav střechy vylepšit pouze výměnou střešní krytiny, moc byste si nepomohli. Jakmile začnou uvedené problémy, je nutné ozdravit celou střechu. A s tím si rozhodně nemůžete pomoci sami. Tyto odborné práce patří do rukou profesionálů.

Nová střecha znamená nejprve nový krov

Krov bývá slabinou** starších střech**. Často ho poškodil jeho věk, klimatické podmínky i neodborné opracování. Pokud se tedy pouštíte do nové střechy, je nutná podrobná prohlídka tesařem, klempířem i pokrývačem. Nemusíte se však bát. Většinou všechny tři profese patří jediné osobě. Ta vám zkontroluje povrch všech dřevěných prvků, zda nemají výkvěty, praskliny, uvolnění anebo výraznou korozi kovových spojovacích prvků. Dále prohlédne všechna místa, kde je dřevěná konstrukce zazděná. To znamená pozednice, stropnice, vazní trámy a krokve. Kromě toho zkontroluje i místa, kde je dřevo spojeno nebo jím prochází kovové potrubí. To je nebezpečné z důvodu dlouhodobé kondenzace, která způsobuje zvlhčování dřeva. Kontrolou musí projít i komín a jako poslední oplechování. Výsledek kontroly ukáže, co je nutné opravit a co ne.

Oprava krovu

Dřívější dřevěné spoje konstrukce střechy se spojovaly pomocí klasických tesařských spojů. Kovové spojovací materiály se vůbec nepoužívaly. U starších vazeb tak najdete spoje přeplátováním nebo osedláním. V dnešní tesařině se používají kovové svorníky, hřeby, ocelové úhelníky, skoby, speciální vruty a šrouby. Všechny kovové spojovací pomůcky mají speciální úpravu, aby nedocházelo k černání spojů se dřevem. K nejčastějším problémům patří poškození částí dřevěné konstrukce dřevokaznými brouky, tlením, praskáním, kroucením u nevyzrálého dřeva. Pokud není** střešní konstrukce** poškozena příliš, pak stačí vyměnit jen napadené části. Při větším poškození je nutné vyměnit celou konstrukci.

Půdní vestavba

Půdní prostory bývají velmi často skladištěm starého harampádí. Při prohlídce střešní konstrukce vás může napadnout, že by to takto vůbec nemuselo být. Možná vás napadne, že právě tyto prostory jsou výhodným rozšířením domu. V půdních prostorách mohou vzniknout další pokoje, tělocvična nebo třeba pracovna. Pak je dobré se při prohlídce střešní konstrukce pozeptat na možnosti půdní vestavby. Pro půdní vestavbu jsou nejvhodnější sedlové střechy se sklonem 35 až 55 stupňů. Celkově tyto střešní prostory poskytují naprosto netradiční způsob bydlení.

 

Půdní vestavba

 

Sádrokarton

Ten je při půdní vestavbě naprosto vynikajícím pomocníkem. Tento materiál slouží ke stavbě příček, podhledů, obkladů, k izolacím i k zateplení a srovnání podkladu podlahy. Dá se z něho vystavět nábytek, šatna i vestavěné skříně. Zásluhou lehkosti může být použit i u půdních prostor s malou nosností. Práce se sádrokartonem je** rychlá a nezanechává nepořádek**. U sádrokartonu je výhodná i možnost zajímavých povrchových úprav. Stačí ho po dokončení naimpregnovat.

Střešní okna

Pokud vás zaujala půdní vestavba, tak je nutné pustit se do výběru střešních oken. Vybírat můžete dřevěná i plastová okna. Mohou být kyvná nebo výklopná. Mohou mít různou stínící techniku a také je lze dálkově ovládat. Největší výhodou těchto nových střešních oken je to, že dokáží udržovat příjemné teplo. Tedy v zimě nepropouští chlad a v létě se zase nepřehřívají.

 

Střešní okna

 

Nová půdní konstrukce

Pro stavbu nové střešní konstrukce se nejčastěji používá zdravého smrkového dřeva. Celá konstrukce musí mít perfektně zpracovaný projekt a musí být i technicky správně provedena. Nejčastěji se staví hambalková nebo** vaznicová** soustava. Jakmile je celá soustava postavena, je na řadě montáž střešních oken a zateplení střechy.

Správný výběr střešní krytiny

Výběr správné** střešní krytiny** se odvíjí od statických možností budovy, vlastností materiálu, typu střechy i oblasti, ve které dům stojí. Vybírat můžete z různých typů krytiny. Mezi nejčastější patří pálená keramická taška, taška betonová, asfaltový šindel a pásy, bitumenová vlnitá krytina, vápnocementová krytina a krytina plechová klasická nebo bezúdržbová, ocelová s ochranou vrstvou z polyuretanu.

Pálená taška

Jde o tradiční, nejčastěji používanou střešní krytinu. Vybírat můžete z různých povrchů. Nabízeny jsou tašky režné, vyrobené přímým výpalem hlíny, bez povrchové úpravy, engobované, barevné matné nebo pololesklé nebo glazované s lesklým povrch. Engobované a glazované tašky jsou odolné vůči ulpívání nečistot, mechů i lišejníků. Pálené keramické tašky jsou odolné vůči mechanickému namáhání. Životnost pálených tašek může být i sto let.

 

Pálená střešní taška

 

Plechová střešní krytina

Je nabízena nejčastěji jako velkoformátové taškové tabule nebo trapézové profilované plechy. Výběr je i v materiálu. Může jít o pozinkovaný plech, který může být na povrchu chráněn polyesterovým lakem, měď nebo titanzinek. Životnost těchto nových plechových krytin je uváděna až 50 let. Výhodou plechových krytin je jejich lehkost a také bezúdržbovost.

 

Plechová střešní krytina

 

Klempířské střešní doplňky

Konečnou tečkou střechy jsou** klempířské** práce. Je zapotřebí střechu oplechovat, umístit sněhové zábrany, tašky pro připevnění hromosvodu, hromosvod, žebřík, okapový systém. Pro případné práce na střeše je dobré připravit i výlez na střechu. Oplechovat se musejí i střešní okna. Krásnou tečkou na střeše bývá okrasný kryt komínu, který se točí ve větru.

Střecha na celý život

Správně postavená střešní konstrukce, a správný výběr střešní krytiny, stejně jako využití všech moderních metod zajistí, že vám bude střecha sloužit po celý život bez větších nebo dokonce bez jakýchkoli problémů. A pokud stavbu nové střechy využijete jako možnost pro rozšíření vašeho bydlení půdní vestavbou, zabijete, jak se říká dvě mouchy jednou ranou. Získáte krásnou a funkční střechu s komfortním podkrovím. To přeci stojí za to.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16412 (novesluzby.cz#23386)


Přidat komentář