Posuvné dveře a pouzdra - výroba a montáž

Máte problémy s nedostačujícím místem? Někdy stačí odstranit klasické dveře a vyměnit je za posuvné. Dosáhnete tím více místa i zajímavých řešení na pohled. Posuvné dveře se totiž nabízejí z mnoha materiálů.

Problém jménem dveře

No ano i dveře se mohou stát nepříjemným problémem. Zvláště pokud jich je mnoho na malém prostoru, stále do sebe narážejí, zavazí si navzájem i těm, kdo procházejí. Navíc klasické dveře potřebují k otvírání mnoho prostoru. To často ovlivní i umístění nábytku. Výměna klasických dveří za posuvné se může stát opravdovou výhrou. Zejména v malých bytech, kde každičký centimetr navíc se počítá. Klasické dveře totiž k otevření potřebují až** dva metry čtvereční,** kdežto ty zasouvací prostě jen zajedou do pouzdra, aniž by potřebovaly centimetr navíc. Ušetřený prostor pak je možné využít podle potřeb rodiny. Posuvné dveře nejsou samoúčelné. Dají se využít jako dveře, které uzavřou neprůhledně prostor, jako dveře, které oddělují prostor s průhledy, ale také ve skleněném provedení, kdy sice prostor uzavřou a oddělí, ale zároveň působí zajímavě a dekorativně. Kromě toho je možné je použít i k rozdělení pokoje. I zde se nabízí celá řada materiálů. Stačí vybrat, ten, který interiér doplní, pozvedne a udělá ho zajímavým. S výběrem i instalací je dobré se obrátit na odborníka. Zásluhou jeho zkušeností a doporučení, tak získáte nejen více prostoru, ale i zajímavý, funkční a účelný prvek svého bydlení.

 

dveře

Posuvné dveře - spousta možností

Posuvné dveře je možné instalovat vlastně kamkoli. Problémem není žádná zeď ani žádný materiál. Můžete si** posuvné dveře** naplánovat již při stavbě domu, což je samozřejmě nejlepší. Mohou se instalovat i při rekonstrukci například podkrovního bytu. To je vlastně taková malá stavba také. Mohou se použít při rekonstrukci bytového jádra nebo k** rozdělení** místností. Je možné je instalovat u panelových, cihlových, sádrokartonových, dřevěných zdí nebo i u zdí z yotongu. Uplatnění najdou v atypických prostorách, chodbách, šatnách a také v místnosti, kde se v rohu potkávají dvoje dveře. Problém většinou žádný nenastane. Jediné co je třeba vyřešit je** umístění** pouzdra na dveře a pak jejich vzhled.

Instalovat posuvné dveře je opravdu jednoduché. Celý systém je důmyslně vymyšlen a ctí heslo, že v "jednoduchosti je krása". Posuvné dveře mohou být** dvojího** druhu. Jedny se osadí do předem připraveného stavebního pouzdra, do kterého pak zajíždějí. Druhé se připevní před stěnu, a zasouvají se na ni.

Když stavíte nebo rekonstruujete

Zde je vhodné zvolit první typ posuvných dveří. To znamená, že již v přípravné fázi, tedy v době tvorby plánů, se rozhodnete pro posuvné dveře a necháte je architektem začlenit. V reálu to pak vypadá tak, že do zdi se instaluje speciální pouzdro, do kterého se dveře zasunují. Pouzdra nemají žádné zvláštní nároky na materiál zdí. Příčka může být klasická zděná, sádrokartonová, štěpkocementová i betonová v provedení stavebních bloků. Jediné, co je v případě příčky nutnost, je její tloušťka. Ta musí být nejméně deset centimetrů. Stavební pouzdra se vyrábějí z velmi kvalitního pozinkovaného ocelového plechu a veškeré spoje mají bez svárů. To zaručuje jejich pevnost.

Pouzdra do zděných příček jsou vybavena profilovaným plechem a opatřena omítkářskou sítí, která zajišťuje pevné spojení pouzdra se zdivem. Pouzdra bývají také opatřena keramickým nástřikem s velkou absorpcí vody, který je chrání před korozí. Do pouzdra zajíždějí posuvné dveře. K tomu slouží speciální kolejnice, která je připevněna do horní závěsné lišty. Dá se říci, že kolejnice je nejdůležitější součástí celé sestavy. Jde o to, aby celý pohyb na kolejnici byl bezproblémový. To zajistí jen kvalitní lišta z kvalitního materiálu. Proto jsou často tyto lišty vyrobeny z ušlechtilých slitin hliníku, což zajistí jejich pevnost zároveň i lehkost a bezproblémovost pojezdu. Výhodou tohoto materiálu je i** minimální hlučnost**. Později není problémem lištu ze zdi vyjmout a nainstalovat například synchronní mechanizmus.

 

dveře

Když nechcete bourat

Tedy, když máte byt hotový a krásný a nechcete z něj mít staveniště, nabízí se varianta posunu dveří podél stěny. Ve spodní části posuvných dveří se vyfrézuje drážka a do podlahy se připevní vodící trn. Ten zajišťuje přímočarý pohyb posuvných dveří. Vzhledem k tomu, že v tomto provedení jsou dveře neustále vidět, tak je vhodné vybrat takové, které doplní svým designem zajímavě interiér. Mohou klidně plnit i funkci obrazu. Má to výhodu v tom, že stěna, kolem které dveře jezdí, se nemůže použít například na zavěšení obrázků. Tak je možné ji ozvláštnit zajímavým provedením dveří. Jedinou nevýhodou tohoto provedení je, že částečně, byť jen pár centimetrů, vstupují dveře do interiéru.

Výběr posuvných dveří

Dveře je možné objednat v celé řadě provedení i designu. Nabízí se tak zasouvací dveře jednokřídlé, dvoukřídlé protilehlé, které se zasouvají do stěn naproti sobě, dvoukřídlé teleskopické s paralelním zasouváním dvou křídel za sebe nebo třeba jednokřídlé zasouvané proti sobě, jde o dveře, které z různých stran se zasouvají za sebe. Zajímavostí je, že zasouvat se mohou i dveře do oblouku. Co se týká materiálu, tak zde je možné vybírat opravdu dlouho. Můžete vybírat z masivu, dýhy, folie, plastu, skla, z části nebo cele prosklené.

Výhoda navíc

Možné je nainstalovat takzvaný synchronní mechanizmus. Ten zajistí, že při otvírání jednoho křídla se otevře zároveň i druhé křídlo. Využít ho lze i u dvou dveří za sebou. Výhodou je, že synchronní mechanizmus lze instalovat i dodatečně. Kromě synchronního mechanizmu je možné nainstalovat i různé druhy mechanického i elektrického ovládání. To je samozřejmě výhodné zejména u vozíčkářů a lidí s postižením.

Skleněné posuvné dveře

Novinkou a to velmi zajímavou je nabídka celoskleněných zasouvacích dveří. Kdo by měl strach z jejich rozbití, tak se opravdu nemusí obávat. V nabídce je bezpečnostní kalené sklo, které je možné rozbít jen cíleným nárazem ostrého předmětu a pro běžný provoz domácnosti je zcela bezpečné. Nevadí mu tedy běžné nárazy vysavače, honících se dětí ani větší rána. Pokud by se přece jen podařilo dveře rozbít, tak nedojde k žádnému úrazu. Pouze snad k leknutí. Sklo se totiž rozpadne na drobnou skleněnou krupici, jejíž částečky mají oblé hrany a je tak velmi malá šance na pořezání. Celoskleněné dveře mají mnoho úprav. Mezi nejkrásnější patří částečné pískování, folie v imitaci květů a listů, zajímavé geometrické vzory nebo i jednoduché motivy krajiny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16370 (novesluzby.cz#23170)


Přidat komentář