Poptávka údržby zahrady

Chybí Vám čas nebo síla na pravidelnou údržbu své zahrady? Anebo chcete své zahradě dopřát odbornou péči? Ať tak či tak, díky kvalitním službám profesionálů se do své nádherné zahrady budete vždy s radostí vracet.

Zahradnicí nabízejí komplexní péči o zahradu, anebo své služby přizpůsobí požadavkům zákazníka. Mezi práce, které by se měly provádět pravidelně, minimálně několikrát do roka, ideálně však podstatně častěji, patří sekání trávy.

Pravidelné sekání trávy a péče o trávník

Četnost sekání trávy závisí především na tom, o jaký druh pozemku se jedná a jaký trávník se na něm nachází. Trávu v zahradách rodinných domů je vhodné sekat přibližně jednou týdně až jednou za 14 dnů, zatímco louky nebo zahradu u chaty postačí sekat jen několikrát do roka. Pokud vyžadujete pečlivě udržovaný trávník, pak je vhodné sekání častější.

Pravidelné sekání trávy podporuje její růst, ovšem v době sucha je lepší ho omezit, neboť trávník se pak hůře obnovuje a může místy i zcela proschnout, takže by pak bylo nutné pracné odstranění staré seschlé vrstvy trávy i s kořeny a provedení nového výsevu.

Ideální je sekat trávu tehdy, pokud není vlhká, ale dle předpovědi by mělo ještě v ten den nebo následující pršet. To je také důvod, proč lidé s oblibou sekají trávu, když cítí, že má přijít bouřka. Vydatný déšť totiž posekané trávě pomůže nastartovat nový růst a kvalitně se zregenerovat.

Kromě sekání je vhodné trávník také občas provzdušnit, aby se ke kořínkům mohlo dostat více živin a trávník byl bujnější. Na malé ploše je možné využít i vidle, ale pokud si chcete ušetřit práci, mnohem efektivnější je vertikutátor.

Nemáte čas na sekání a údržbu svého trávníku? Využijte služeb profesionálů, kteří se o Váš trávník dokonale postarají.

Zakládání trávníků

Pakliže nejste s trávníkem na své zahradě vůbec spokojeni, můžete dát přednost** založení zcela nového trávníku**. Důvodem může být zanedbaný trávník plný vytrvalých plevelů, který ani při pravidelném sekání nevypadá dobře, anebo třeba touha po dokonalém zeleném pažitu jako z golfového hřiště. Trávníky se nejčastěji zakládají dvěma způsoby, které je možné dle potřeby i kombinovat – nabízí se klasický výsev anebo rychlý ,ale nákladnější trávníkový koberec.

Založení trávníků výsevem

Před založením trávníku je potřeba zcela odstranit původní vegetaci. Proto se nejdříve provádí postřik totálním herbicidem. Když uběhne potřebná doba, uschlá vegetace se odstraní i s kořeny a částí zeminy do hloubky několika centimetrů. Vlivem toho mírně poklesne výška půdy, takže je vhodné odebranou hlínu nahradit novou kvalitní zeminou. Pak je třeba povrch půdy dokonale urovnat, což zajistí pohodlné a bezproblémové sečení trávy.

Výsev trávníku by se měl ideálně provádět na jaře, neboť v této době slunce příliš nepálí a častěji prší. Při výsevu provedeném v létě hrozí, že mladé rostlinky spálí silné slunce a navíc je kvůli vysokým teplotám a většímu suchu nutné vzcházející trávník mnohem a častěji více kropit vodou, aby neuschnul a stal se z něj kompaktní, zdravý a silný porost. Na podzim se výsev také příliš nehodí, protože rostlinky by nestihly do zimy dostatečně zesílit.

Pokud provedete výsev na jaře a budete dle potřeby trávník zalévat, do podzimu se dočkáte nádherné kompaktní zelené plochy. Jestli se ovšem na zakládání trávníku příliš necítíte, oslovte profesionály, kteří vše provedou za vás.

Založení trávníku položením travních koberců

Mnohem rychlejší způsob než klasický výsev představuje položení travních koberců. Počáteční postup je stejný jako při výsevu, avšak namísto setí travní směsí se na připravenou zeminu položí již vzrostlé travní koberce, které Vám až na pozemek doveze zvolená zahradnická firma.

Při správném položení a dostatečné zálivce se travní koberce pro určité době dokonale zapojí (kořínky trávy prorostou do půdy pod kobercem) a stanou se pevnou součástí zahrady. Protože travní koberce jsou značně nákladnější než klasický výsev travního semene, realizuje se jejich pokládka většinou jen okolo domu nebo na terase a na zbytku zahrady se provádí klasický výsev.

Pravidelné práce v zahradě – odplevelování, údržba květin, stromků a keřů

Ve většině zahrad najdeme i jiné porosty než jen trávu. I ty mohou v určitých případech vyžadovat údržbu. Nejčastěji se jedná o odplevelování záhonů, doplňování čerstvých letniček či výměna jiných přestárlých květin za mladší a zdravější atp.

Další kategorii prací pak představuje** údržba stromků a keřů**. Obecně se dá říci, že dřeviny žádný řez nutně nepotřebují a dokáží růst i bez lidských zásahů. Avšak zvláště v menších zahradách je tvarovací řez vhodný kvůli prostoru u ovocných stromů se zase využívá tzv. zmlazovací řez, který má zajistit dobrou kondici stromku a kvalitní úrodu.

Nevíte, jak řez správně provádět? Kdy a jak se řežou ovocné stromy a keře a jak ošetřovat ostatní druhy dřevin? Najměte si profesionální zahradníky, sdělte jim své požadavky a ti se o vše postarají.

Obnovení zahrady, návrh zahrady, realizace zahrady

Nejste se svou zahradou celkově spokojeni? Chtěli byste jí dát zcela novou tvář? Anebo jen toužíte zahradu obnovit do její dřívější podoby? Ať se jedná o zahradu zanedbanou anebo plochu, kde dříve žádná zahrada nebyla, takže je třeba začít úplně od začátku, vždy je lepší vytvořit nejdříve návrh zahrady.

Zahradnická firma potřebuje vědět, jaká je Vaše představa zahrady, což je ale obtížné přesně vyjádřit jen tak slovy. Proto se vytváří grafický návrh zahrady, na kterém bude při pohledu shora vyobrazena nová podoba pozemku tak, jak bude vypadat, až se všechny rostliny zapojí a povyrostou. Dnes se díky počítačovým programům kromě klasických pohledů shora využívají také 3D návrhy, které umožní ještě lepší představu toho, jak bude nová zahrada do budoucna vypadat.

Kromě rostlin je možné volit i další prvky, jako jsou chodníčky a pěšiny, pergola či altán, kameny nebo vodní prvek aj.

Pakliže jste s návrhem zahrady spokojeni, můžete si dle něj zahradu sami zrealizovat, anebo realizaci přenechat zahradnické firmě. První možnost vyjde levněji a budete mít radost z odvedené práce. Na druhou stranu profesionální zahradníci díky svým znalostem a zkušenostem přesně vědí, jak rostliny správně zasadit, jaké pro ně vybrat místo, jakou zvolit zeminu a případné hnojivo, jak moc a jak často zalévat atd., mají mnohem větší naději na úspěch, práce jim půjde rychleji od ruky a zahrada bude podstatně dříve hotová.

Údržba obecních pozemků

Také obecní pozemky v zastavěné části obce vyžadují, aby se o ně někdo staral. Sekání trávy, údržba květinových záhonů, odplevelování ploch, údržba, řez a obnova dřevin, vytváření chodníčků či jiných prvků zahradní architektury, to vše jsou práce, které Vám nabídne profesionální firma. Neváhejte a vyberete si tu pravou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16599 (novesluzby.cz#24430)


Přidat komentář