Mytí oken v domácnosti

Každý velký úklid domácnosti je spojen také s mytím oken. Tato práce je náročná, zdlouhavá a netěší se velké oblibě. Ale i přes vám nabízíme způsoby, jak si vyleštit svou domácnost rychle a efektivně vlastními silami, nebo za menší finanční obnos.

Úklid domácnosti

Jakmile přijde jaro, sluníčko nebo  čas svátků, Velikonoc či Vánoc, většina žen zpozorní. Začne plánovat velký úklid. Věříme, že patříte taky mezi ty, které chtějí mít v těchto dnech krásně uklizenou domácnost bez známek špíny, drobků z jídla, prachu a jiných nečistot.** **

K velkému úklidu domácnosti neodmyslitelně patří také mytí oken. Okna jsou často doménou vašeho bydlení, ať už v rodinném domku, který máte díky velkým oknům krásně prosvětlený, nebo v paneláku, kde okna zdobí různobarevné záclony, závěsy a na parapetu kvetou orchideje.

Proto neváhejte a pojďte s námi najít několik tipů, jak si tuto práci zpříjemnit, urychlit a přitom se tolik nenadřít.

Umývání oken vlastními silami

Ti z vás, kteří nechtějí vyhazovat penízky za úklidové firmy, se vrhnout na mytí oken sami. Velmi důležité je zvolit si správný pracovní postup, abyste se zbytečně nenadřeli a znovu si nezašpinili to, co máte již čisté.

Okenní rámy a parapety

První, co je nutné vždy řádně umýt a vyčistit, jsou okenní rámy a parapety. V těchto částech oken se uchycuje největší množství prachových částic a nečistot. Pokud byste si tuto práci nechali až na konec, tak špinavou vodou z rámů znovu zaplácáte již vyčištěné sklo.

Při čištění rámů můžete narazit také na problémy. Objevuje se nejčastěji u starých dřevěných oken, které byly montované do panelových domů. Tato okna mají sklo uchycené v černé gumě, která ovšem působením sluníčka, povětrnostních vlivů a také časem se začíná rozpadat. Pokud začnete umývat rámy tak, že jednou utěrkou setřete jak gumu tak také bílý rám, docílíte toho, že na bílém rám vzniknou nevzhledné černé šmouhy, kterých se budete těžko zbavovat.

Jednu lehce navlhčenou utěrku či hadr obětujte na šetrné očištění gumy. Hadr pak vyhoďte, protože nebude znovu použitelný. Na čištění rámů pak použijte jak nový hadr, tak také novou vodu se saponátem. Pro mytí oken se osvědčily levné přípravky pro univerzální použití, které povrch rámu dobře odmastí.

Ošetření rámu a parapetů

Dobře umyté rámy a parapety následně ošetřete přípravkem proti prachu, abyste zamezili jeho rychlému usazování. Na dřevěné rámy můžete použít také různá leštidla s voskem, které dodají rámům větší lesk a příjemnější vzhled.** **

Mytí skel

Nyní přišla na řadu skla. Při mytí skel si dávejte dobrý pozor na prostředky, které k této práci používáte. Sklo můžete snadno poškrábat např. nevhodně zvolenou utěrkou. K mytí skel se na trhu nabízí řada přípravků, které mají tuto práci usnadnit. Můžete si zakoupit různé druhy specializovaných utěrek, stíracích pomůcek a lišt, mycích přípravků.

Z mycích přípravků jsou velmi osvědčené opět levné univerzální čističe, které sklo bezpečně odmastí nebo ocet. K umytí pak můžete použít jakoukoliv obyčejnou utěrku a pokud nemáte chuť lozit po žebříku nahoru a dolů, práci vám usnadní mycí houbičky na tyči a stěrky.

Vždy, když okno umyjete, tak se na něm objeví bílé šmouhy. Je to dané tím, že pro práci využíváte klasickou vodu z kohoutku, která je příliš tvrdá a obsahuje řadu minerálů. Ty, po zaschnutí, vytvoří na sklech bílé šmouhy. Šmouhy tedy nejsou známkou vaší špatné práce.

Jakmile umyjete okno z obou stran, nechejte je lehce oschnout, ale ne úplně, aby bylo možné okno efektivně vyleštit.

Leštění skel

Pokud byste si nechali sklo příliš dlouho oschnout po umytí, vytvořené šmouhy budou odolnější proti jejich odstranění a při leštění se nadřete. Když odhadnete tu správnou dobu, kdy na skle vidíte ještě známky vlhkosti, pak jste vyhráli.

K leštění použijte čisticí přípravek na sklo a buď zmačkané noviny nebo celulozu. Noviny musíte pravidelně vyměňovat, aby se vám z nich nezačaly uvolňovat jemné chloupky papíru a nezačaly se žmolkovat.

Pro leštění se osvědčila také celuloza. Je to materiál, se kterým se setkáte v kosmetických nebo masérských salónech. Celuloza je papírová utěrka, která je na omak velmi jemná a dokáže dobře vstřebávat nečistoty, mastnotu a jiné nežádoucí částice.

Druhy oken

Samotná konstrukce oken vám taky může přidat na práci. Současná moderní plastová okna jsou na údržbu uživatelsky příjemná. Nemusí se rozdělávat, jsou z odolných materiálů, lépe chráněná proti znečištění.

Špaletová okna jsou často používaná ve starších budovách, starších panelových domech, ale také v rodinných domcích. V tomto případě chtě nechtě musíte čistit dvojnásobné množství skel.

Nepříjemnou záležitostí jsou stará vyklápěcí nebo vytáčení okna v panelových domech. Okna jsou ze dvou skel, kdy každé z nich je vsazené do samostatného rámu. Proto při generálním úklidu nezapomeňte rozmontovat okno na dvě části a řádně je umýt a vyleštit také z vnitřní strany. Vzhledem k tomu, že těsnost těchto oken není nijak dobrá, tak se do komory mezi skly dostane nejen prach, ale také hmyz,

Určitě pro Vás bude výhodnější najmout si na tuto náročnou práci odborníky.

Úklidové firmy - mytí oken

Pokud nemáte chuť, čas a sílu se věnovat mytí oken, není nic jednoduššího, než si najmout úklidovou firmu. Na trhu je široká nabídka firem, které se specializují přímo na tuto aktivitu, nebo které vám zajistí celkový úklid bytu či rodinného domu.

Cena u umývání oken se samozřejmě liší od lokality, od samotné firmy, která vám službu nabízí, nebo také od technologie, kterou pro mytí využívá. V průměru však můžete počítat od 11 – 15 korun na metr čtvereční.

** **Filtrovaná voda

Nabídka společností je různorodá a konkurenční boj je vysoký. Proto i v této oblasti, mytí oken, vznikají nové postupy, které vedou nejen k rychlému úklidu, ale také zaručují maximální možný výsledek. Jednou z těchto konkurenčních výhod, která se objevila na trhu, je využívání filtrované vody.

Filtrovaná voda má tu výhodu, že je v průběhu předem stanoveného procesu zbavena minerálních látek. Tyto látky mají právě za příčinu to, že na skle po zaschnutí zůstávají bílé šmouhy nebo mapy po stečených kapkách vody.

Filtrovaná voda nemá tyto vlastnosti tvrdé vody, proto není nutné spěchat s leštěním. Umyté okno můžete nechat zaschnout a leštit je až po té, co umyjete všechna ostatní okna. V případě, kdy používáte vodu z kohoutku, je lepší začít s leštěním ihned, jakmile okno lehce poschne, ale zůstává stále mírně vlhké.

Hodinový manžel

Pro ženy tu máme ještě jednu luxusní nabídku a možnost, jak zajistit úklid své domácnosti a přitom si nechat ještě něco opravit. Využijte služeb hodinového manžela! Pokud jste sama a jste pracovně vytížená, nebo se staráte o děti a není v domácnosti mužská ruka, která by tyto věci zařídila, hodinový manžel je vám k dispozici.

V případě nájmu hodinového manžela mějte připravené všechny potřebné věci k úklidu, jemu pak platíte za provedenou práci. Ceny se opět liší od kraje a od poskytovatele služeb. U hodinového manžela platíte za hodiny odvedené práce. Pokud bude šikovný, tak ještě na umývání oken oproti úklidové firmě ušetříte. Jen, aby váš manžel s nájmem hodinového manžela souhlasil.

Přejeme rychlý úklid!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16281 (novesluzby.cz#21275)


Diskuze a zkušenosti

Tamara | 16.03.2014 14:21
Re: Mytí oken v domácnosti Dobry clanek,ja pravidelne objednavam uklid i myti oken a jsem velmi spokojena.Prave myti oken ja osobne nesnasim a navic mam zavrate z vysky,bydlim v 7 patre v Ostrave.Na uklid preferuji firmu ruzova-domacnost.cz a na myti oken preferuji specialisty z firmy levnemytioken.cz


Přidat komentář