Montáž sádrokartonu - Ostrava

Suchá výstavba, nebo také montáž sádrokartonového systému nabízí celou řadu možností jak zdokonalit interiér a prakticky jakýkoli objekt. Realizace sádrokartonu má však svá pravidla.

Realizace sádrokartonu to je celá řada možností, kterou nenabízí snad žádný jiný systém. Přitom jde o možnosti vysoce kvalitní za přijatelnou cenu a velmi snadno realizovatelné. Nenechte se však mýlit. Realizace sádrokartonu se jen tváří jako stavebnice pro dospělé. Ve skutečnosti jde o vysoce kvalitní systém, jehož montáž patří do rukou odborníků, kteří prochází celou řadou školení. Zde se učí nejen montáži, ale i bezpečnosti, protipožární ochraně a toho, jak a kde sádrokartonový systém využít a dosáhnou maximálních možných výhod pro daný projekt i objekt.

Realizace sádrokartonu odbornou firmou

Opravdu malé realizace snad může zvládnout i velmi šikovný kutil. Ale i zde je lépe se obrátit na odbornou firmu, která nejen umí sádrokarton kvalitně nainstalovat, ale umí provést i vámi vybranou povrchovou úpravu bez toho, aby v budoucnu docházelo k závadám a neestetickým chybám. U větších realizací by mělo být samozřejmé jejich svěření odborné firmě, která je zajistí nejlépe na klíč. Tedy i s vypracováním potřebného projektu a doprovázející projektové dokumentace. Ta je v případě sádrokartonu velmi důležitá. Vždyť sádrokartonových desek je několik velmi širokých řad a právě výběr správné desky ovlivňuje kvalitu celé realizace. Kromě toho je důležité vědět, co a kde bude po dokončení instalováno. Pokud jde totiž o velmi těžké věci a skříňky, pak je vhodné a někdy přímo nutné zpevnit v daném místě konstrukci pro sádrokartonové desky. Pak nebude s únosností příček žádný problém.

Čím začíná montáž sádrokartonu?

Základem je konstrukce z lehkých profilů. Bez té to prostě nejde. Konstrukce umožňuje stavbu příček, šikmin, podhledů a prakticky čehokoli, co si majitel realizace sádrokartonu přeje. Konstrukce pro sádrokartonový systém je totiž maximálně variabilní. Umožňuje zavěšení desek, stejně jako jejich tvarování a vytváření designových prvků a nábytku. Je možné realizovat nejen rovné příčky, ale i různě tvarované, například do oblouku, vlnky, nebo nepravidelného tvaru. Stejně tak je možné realizovat různé police, niky, světelné rampy a zajímavé prvky jako jsou oblouky nad dveřmi a podobně. Samostatnou a velmi důležitou kapitolou je nábytek ze sádrokartonu. I zde hraje důležitou úlohu konstrukce z lehkých profilů. A to v případě volně stojícího nábytku i vestavěného. Vestavěný sádrokartonový nábytek se realizuje zejména u** půdních vestaveb**, ale i všude tam, kde je dostatek místa, které nelze využít jiným způsobem. Pro vestavěný nábytek je možné použít nejen konstrukci z lehkých profilů, ale i ze dřeva, která může být v některých případech vhodnější. Na to vždy upozorní odborníci, kteří realizaci provádí.

Profily pro sádrokartonové konstrukce

Pro profily se nejčastěji používá pozinkovaný plech, ale v nabídce některých firem najdete i profily hliníkové. Samotné profily se dělí podle způsobu použití. Tak existují speciální profily pro příčky, pro podhledy a pro speciální úpravy. Vše se spojuje pomocí spojovacích prvků. Profily na finální úpravu a dokončení si zaslouží trochu pozornosti. V jejich nabídce je celá řada zajímavých prvků, které například umožňují realizovat zakulacené rohy. To znamená, že v budoucnu se nebudete trápit s uraženými rohy. Speciální profily se používají i u tepelných nebo akustických izolací. Pak také při realizaci podhledů z děrovaných sádrokartonových desek. Speciální profil je také pro klenby všech velikostí, pro zpevnění některých částí příčky či stropu nebo šikminy. A za zmínku stojí i profil s perlinkou, který okolo oken a dveří zabrání povrchovému praskání finální úpravy. Kromě toho, že lehké profily nesou sádrokartonové desky, tak také skrývají tepelnou izolaci, instalační rozvody, nebo nerovnosti jednotlivých zdí.

Všestrannost sádrokartonových desek

Sádrokartonová deska tak jak ji známe, byla patentována Američanem panem Augustinem Sackettem v roce 1894. V té době se jednalo o jedinou univerzální sádrokartonovou desku. Dnes po více než 100 letech je v nabídce ne jedna, ale celé řady sádrokartonových desek různých velikostí i vlastností. Do nedávny ještě bylo jediné rozdělení podle barev, dnes však kromě těchto základních řad existuje ještě celá řada dalších sádrokartonových desek pro interiér a dokonce také pro exteriér. Moderní technologie dodaly sádrokartonové desce zajímavé vlastnosti. Sádrokartonová deska se tak stala použitelnou do** mnoha prostředí, odolnou ohni, hluku, plísní, vlhku, vhodnou pro zateplení i pro tvarování.** Dokáže dokonce unést i vysokou zátěž a odolat RTG záření. Přitom si zachovává svůj přírodní původ a také zdravotní nezávadnost. Původní sádrokartonová deska byla z rozdrcené sádry a rozmělněného papíru, obalená kartonem. Ta dnešní využívá sádrovce a ergosádrovce, rozmělněný papír nebo skelné vlákno a vysoce kvalitní sádrokarton. Celá deska se pak impregnuje, nebo jinak upravuje podle účelu, ke kterému bude sloužit.

Sádrokartonové desky podle barev

Klasické sádrokartonové desky jsou nabízeny v různých odstínech bílé až světle šedé barvy. Slouží pro úpravy běžných interiérů, které jsou suché a bezproblémové. Používají se také k výrobě volně stojícího i vestavěného nábytku. Podle síly je možné je tvarovat a ohýbat. Pro vlhké prostory je tu sádrokartonová deska v zelené barvě. Pro protipožární zabezpečení slouží sádrokartonové desky v růžové až červené barvě. Modré desky zajišťují skutečné ticho. Jsou určeny pro odhlučnění interiérů i celých objektů. Všechny typy sádrokartonových desek jsou určeny pro použití v komerčních, veřejných i soukromých prostorách.

Montáže ze sádrokartonu, rekonstrukce, výstavby

Pokud se na montáže a instalace ze sádrokartonového systému podíváme v procentech, pak vyjdou velmi vysoká čísla použití. V komerčních prostorách se sádrokartonové konstrukce využívají až u 70% všech rekonstrukcí i nových výstaveb. Obdobné to je i u veřejného sektoru, a pak u soukromých objektů. Zde se používání sádrokartonového systému výrazně narůstá zároveň se stavbou dřevostaveb.

Sádrokartonové půdní vestavby

Nevyužívané podkrovní prostory se mohou velmi rychle proměnit v moderní sádrokartonové půdní vestavby, které umožní pohodové bydlení, nebo prostory pro podnikání či jinou činnost. Sádrokartonové půdní vestavby využívají všech typů sádrokartonových desek. Jejich realizace vždy patří do rukou** odborných firem. **Ty půdní vestavbu zajistí po stránce projektu, materiálu, i technologického zpracování.

Zateplení se sádrokartonem

Samotný sádrokarton má výborné tepelně izolační vlastnosti. Ve spojení s tepelně izolačními materiály se stává zcela ideální tepelnou izolací, která nejen zajišťuje dokonalou kvalitu zateplení, tepelný komfort, ale sníží i náklady na provoz objektu.

Výhody sádrokartonu

Právě zásluhou výhod sádrokartonových konstrukcí upřednostňují projektanti a architekti suchou výstavbu před mokrou. Sádrokartonové konstrukce nabízejí celou řadu možností řešení prostoru, tvarování i ohýbání. Přitom výstavba není náročná na čas. Na rekonstrukci bytového jádra pomocí sádrokartonu stačí často jen týden. Samotná rekonstrukce půdních prostor bez opravy střechy zabere asi dva týdny. Jednotlivé realizace menšího rozsahu pak jsou hotovy během jednoho dne či pár dní. Sádrokartonové konstrukce jsou rychlé, mají výborné izolační vlastnosti, nezatěžují konstrukci objektu a jsou za přijatelnou cenu. Výsledek celé realizace je kvalitní podle odborného provedení. To znamená, že pokud si přejete kvalitní a účelnou realizaci sádrokartonového systému, pak se obraťte na odbornou firmu, která vše provede profesionálně a ve vysoké kvalitě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16591 (novesluzby.cz#24377)


Přidat komentář