Montáž sádrokartonu a půdní vestavby - Chomutov

Sádrokartonový systém je rychlým a snadným řešením pro rekonstrukce, stavební úpravy i nové stavby. Přitom jde o materiál na vysoké úrovni, který má řadu velmi zajímavých vlastností, jež ho staví na samotnou špičku moderních materiálů.

Sádrokarton patří mezi tradiční materiály s velmi dlouhou historií, která sahá až do starého Egypta. Již zde najdete zmínky o stavbě pomocí rozmělněného papíru a sádry. Dnešní podoba sádrokartonu je již poněkud jiná. Jde o veskrze moderní materiál, který pro jeho variabilitu a množství různých vlastností je nenapodobitelný a současně nenahraditelný.

Suchá výstavba se sádrokartonem

Sádrokartonový systém patří do suché výstavby, která úspěšně doplňuje klasickou mokrou výstavbu. Dokázala zcela vykrýt prostor, kde není možné využít klasicky zděných staveb. Jde zejména o rekonstrukce starších domů, panelových domů, bytových jader, podkrovních prostor, ale i o stavby nové, kde velmi úspěšně doplňuje nízkoenergetické dřevostavby.** Sádrokartonový systém** v současné době je nejvíce používaným materiálem při výstavbě i přestavbě komerčních prostor. Našli byste ho však i u rekonstrukcí památek, kde po úpravě není k rozeznání od původního materiálu.

Materiál sádrokartonové desky

Sádrokartonová deska, jak již napovídá její název, je z rozmělněného papíru, sádry a kartonu. To je však jen pouhý základ každé sádrokartonové desky. Podle kvality a určení jsou přidávány další látky, jako je skleněné vlákno, impregnace, sádrovec, a podobně. Všechny přidané látky mají jen jeden úkol. Zajistit vysokou kvalitu i účinnost sádrokartonové deky a zároveň i její dlouhou životnost.

Sádrokartonový systém

Sádrokartonové desky nejsou samonosné, ani nejsou nosné tak, že by mohly nést další patro. Jejich stavební systém se skládá z nosné konstrukce a sádrokartonové desky. Nosná konstrukce je z lehkých profilů, které pak nesou samotné desky. Lehký profil je možné montovat jako konstrukci pro příčky, podhledy, šikminy, i různé zajímavé tvary. Sádrokartonové desky se pak montují buď z jedné strany, nebo v případě volných příček z obou stran. V útrobách systému pak vedou instalační rozvody, nebo se zde uschovají se zde posuvné dveře.

Jaká je nosnost sádrokartonového systému

Mnoho lidí se domnívá, že když sádrokartonový systém není nosný, tak, že také neunese závěsný nábytek. Tak to však není. Systém neunese jen další patro. Co se však týká jeho únosnosti nábytku, tak ten unese zcela bezpečně. Problémem není přišroubování jednotlivých polic, zavěšení obrazů či jiných dekorací, ani zavěšení těžších skříněk nebo sanitární techniky. V podstatě zjednodušeně je to tak, že samotná deska unese cokoli zavěšené do 6 kilogramů. Do deseti kilogramů unese cokoli, co je zavěšeno pomocí speciálních rozpínacích hmoždinek. Vše, co je těžší pak vyžaduje pamatovat na zavěšení již při montáži konstrukce, která nese sádrokartonové desky. Konstrukce se v místech zatížení** zpevní** a pak je možné zavěsit i velmi těžký nábytek, jako jsou kuchyňské skříňky.

Montáž sádrokartonového systému

Z uvedeného vyplývá, že montáž sádrokartonového systému je velmi jednoduchá. V podstatě to vypadá jako by šlo o dětskou stavebnici. Zdání ovšem klame. Sádrokartonový systém je velmi specifická stavební metoda, nabízející široké možnosti suché výstavby. Zde však hraje velkou úlohu znalost samotného materiálu, jeho druhů, možností instalace a využití. Odborná stránka je natolik složitá, že pokud máte zájem o kvalitní sádrokartonovou montáž, která vám vydrží po mnoho následujících let, tak se bez odborníků, projektu a odborné instalace prostě neobejdete.

Možnosti sádrokartonové výstavby

Sádrokartonový systém nabízí klasickou výstavbu i výstavbu specifickou. S jeho pomocí je možné vybudovat kompletní interiér, včetně designových prvků, nábytku i bezpečnostního zajištění proti požáru. Jaké jsou tedy možnosti?

  • Sádrokartonový systém umožňuje stavbu různých druhů příček a dělících stěn. Ty mohou být v provedení klasickém, mohou** tepelně izolovat**, mohou zajišťovat odhlučnění nebo i protipožární ochranu. Stejně tak mohou být odolné plísni a vlhku. Existují i příčky, které mají všechny zmiňované vlastnosti.
  • Snížení stropů a stropní podhledy, stejně jako šikminy je možné instalovat zcela profesionálně ze sádrokartonového systému. I zde je řada možností výběru desek s různými vlastnostmi.
  • Předsazené stěny ze sádrokartonového systému skrývají veškeré instalační rozvody a zároveň mohou místnost izolovat a zateplovat. Přitom zajišťují stěnám ideálně hladký povrch.
  • Podlahový sádrokartonový systém má vysokou nosnost. Zajišťuje tepelné a zvukově izolační vlastnosti podlahy a stropu. I zde je možná aplikace izolací, jako je parozábrana nebo izolace proti kročejovému hluku.
  • Sádrokartonový systém pro bytová jádra a rekonstrukce koupelen, sociálního zařízení a záchodů, je odolný vlhku, plísním a je možné ho jakkoli povrchově upravovat.

Konečná povrchová úprava sádrokartonových desek

Sádrokartonové desky je možné upravovat prakticky jakkoli. Dokonce i technologiemi, které obsahují vodu. Po dokončení sádrokartonové stavby se vytmelí všechny spoje, důlky, šrouby, nýty, a po zaschnutí se vše přebrousí. Pak se může a nemusí provést impregnace.To podle zvolené konečné úpravy. Pokud si přejete příčky zcela podobné klasické zdi, pak se nanáší sádrová omítka. Zde se impregnace nepoužívá. Pokud budete chtít výmalbu, nátěr, obklady, tapety nebo jinou zajímavou povrchovou úpravu, pak je třeba sádrokartonové desky** impregnovat.** Konečná úprava může tedy být přesně podle vašich představ.

Výhody sádrokartonů

Sádrokartonový systém sebou nese celou řadu zajímavých a velmi prospěšných výhod. Tou první je určitě to, že celý systém umožňuje výstavbu ve vysoké kvalitě tam, kde to klasická výstavba neumožňuje. Dále je to nízká ceny, lehkost materiálu, jednoduché zpracování, rychlost výstavby, variabilita celého systému a v neposlední řadě i možnosti bezpečnostních úprav.

Půdní vestavby s pomocí sádrokartonu

Bydlení přímo pod střechou nepatřilo k příliš zajímavým možnostem. Se sádrokartonem je to zcela jinak. Sádrokartonový systém dokáže z podkrovního bydlení vytvořit nadstandardní byt, který bude přesně splňovat přání svých majitelů, a zároveň bude přinášet vysoký komfort bydlení po stránce designu i po stránce klimatické. To znamená, že variabilnost sádrokartonového systému umožňuje vytvoření zajímavých prvků, a zároveň perfektně izoluje celou půdní vestavbu a to až tak, že zde není v létě nadměrné horko a v zimě zima.

Protipožární sádrokarton

Zajímavé možnosti nabízí sádrokartonový systém v protipožární úpravě. Jeho použití je možné prakticky všude. Samozřejmé je použití u** půdních vestaveb**, a pak všude tam, kde je nutné dodržet bezpečnostní protipožární pravidla. Odolnost protipožární sádrokartonové konstrukce zvýší odolnost stavby proti rozšíření požáru až o 90 minut. To je dostatečný čas k opuštění budovy i k uhašení místa vzniku požáru. Samotná montáž těchto protipožárních konstrukcí však patří výhradně do rukou odborných firem, které disponují odborně proškolenými pracovníky v montáži protipožárních konstrukcí a mají školení v oboru protipožární ochrany.

Odborná instalace sádrokartonových systémů

Nejen protipožární sádrokartonové montáže potřebují odborné provedení. Pro kvalitní suchou výstavbu je vždy nutná výstavba profesionálními odborníky, kteří mají odborná školení. Často jde o školení přímo výrobních firem, které dodávají materiál. Zásluhou toho nedochází k chybám, a stavby slouží ke svému účelu ve vysoké kvalitě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16581 (novesluzby.cz#24356)


Přidat komentář