LCD Televizory - výběr

Televizor je rovnoprávným bytovým doplňkem podléhající módním trendům a při jeho koupi rozhoduje také to, jak vypadá a jak se bude vyjímat v interiéru. Pro filmové fanoušky jsou určeny moderní LCD televizory s úhlopříčkou 32 palců a větší.

LCD televizory postupně plně nahrazují klasické CRT televize. Kromě hezčího designu, výrazné úspory prostoru a možnosti umístit je na zeď přinášejí novinky, které určitě stojí za povšimnutí.

Kritéria pro výběr LCD televizoru

Kde bude televizor umístěn

Držáky na zeď bývají ukryté za televizorem, který se tak snadno instaluje na podklad, ale většinou musíte do zdi vysekat prostor pro vedení drátů apod., proto o zavěšení přemýšlejte raději delší dobu.

Z jaké vzdálenosti se budete na obraz dívat

Jak velkou chcete úhlopříčku

V případě, že svůj výběr řídíte velikostí obrazovky, nezapomínejte, že byste se na ni měli dívat nejméně ze vzdálenosti 2,5 krát větší, než je úhlopříčka obrazovky, tzn. že při velikosti například 42 palců (107cm) byste měli mít před televizorem více než 1,5 m prostoru.

Z jakého úhlu se budete na televizor dívat

Jak kvalitní chcete mít výsledný obraz

Co všechno by měl televizor umět (DVB-T, obraz v obraze, prostorový zvuk)

Standardem je vysoká kvalita obrazu včetně možnosti HDMI v kombinaci s kvalitním zvukem.

Mezi nadstandardní vybavení pak může patřit možnost připojení na oblíbené internetové stránky, prohlížení dat s USB apod.

S čím vším budete chtít televizor propojit, má potřebné vstupy a výstupy


Ovládání televizoru

Svůj televizor byste měli být také schopni ovládat. Televizor by tedy měl mít takové intuitivní ovládání, které by nemělo činit potíže žádné generaci.

Módní trendy u LCD televizorů

Minimalistický tvar

Jednoduché tvary a linie bez zbytečných doplňků a příkras, aby ladil s jakýmkoliv interiérem. Důraz je kladen na detail a kvalitu zpracování.

U některých televizorů tvoří přední stranu skleněná deska bez rámu.

Hezké pozadí

V případě, že potřebujete umístit televizor do prostoru, nikoli ke zdi.

Vzhled televizorů** **

Rozhodující je nejen pohled čelní či u některých případů i pohled zezadu, ale také vzhled televizoru ze strany.V Evropě jsou nejžádanější černé, tenké televizory s většími úhlopříčkami. Některé kompaktní televizory mohou mít tloušťku jen několik málo centimetrů.

Větší úhlopříčky

Trendem jsou jednoznačně větší úhlopříčky (32 palců - 81 cm, 37 palců - 94 cm, 42 palců - 107 cm a více). Malý domácí biograf připomíná televizor s úhlopříčkou 150 palců - 381 cm.

Barva

V Evropě vede u většiny výrobců černá barva. Televizor však nemusí být pouze jednoduše černý, ale jeho barvou může být i tzv. "klavírní čerň". Vedle černé barvy se na našem trhu setkáte s barevnými kombinacemi - např. červenočernou a zlatou.

Zajímavý detail a kvalita zpracování

Ambilight - některé modely nabízejí například osvětlení rámu obrazovky v různých barvách nebo vytvoření světelné "aury" na dvou, třech nebo čtyřech stranách televizoru.

Některé modely jsou navrženy, aby suplovaly obraz. Pokud se nedíváte na televizi režim fotorámečků umožní zobrazit například fotografie nebo předem nahrané snímky, jako obraz v galerii. Můžete si zvolit mezi černým a stříbrným rámečkem.

Dalším zajímavým detailem u některých LCD televizorů je např. originální průzor osázený LED diodami.

Klady LCD televizorů

Spotřeba elektrické energie

Spotřebují přibližně dvakrát méně elektrické energie než plazmové televizory.

Bohatá výbava - naprostá většina LCD televizorů nabízí i port USB, díky kterému můžete na jejich obrazovce přehrávat video či zobrazovat fotografie z externích paměťových zařízení - z USB flash disků či z externích disků pevných.** **

Možnost připojení k počítači - k tomuto účelu obsahují některé televizory vstup D-Sub, takže není problém využívat je i jako počítačový monitor. Velmi praktické to je i při přehrávání filmů nebo jiného multimediálního obsahu z počítače a televizor tak klidně může sloužit i pro hraní her.** **

Kam LCD televizor umístit

Nízké skříňky

Ploché obrazovky se staví na nízký nábytek. K tomu slouží ocelové stojany (buď jsou součástí výrobku nebo se kupují zvlášť).

Přímo do zdi

Televize může být upevněna i rovnou do zdi.

Obývací stěny s panely pro upevnění

Obrazovka se zavěsí na televizní panel- pevnou součást obývací stěny, který se ještě předtím uchytí šrouby do zdi.

Do skříně

Obrazovka stojí ve skříni buď na skříňce nebo visí na stěně či nábytkovém panelu. Když se dívat nechcete, přetáhnete dveře, které mohou tvořit třeba jen panely z mléčného skla.

  • Další variantou je, že obrazovka vyjíždí z nízké skříňky po otevření dvířek směrem nahoru.
  • Existují i skříně se zabudovanou televizní obrazovkou ve dveřích.

Solitérní televizní panely

Solitérní televizní panely se dají spolu s obrazovkou natáčet. Obrazovku na panel přímo zavěsíte nebo postavíte.

Panely jsou vyrobeny z nejrůznějších materiálů - dřeva, skla nebo kovu. Uchycují se buď v jednom bodě kolmo ke stěně anebo přímo do stropu.

Speciální držáky televize

Držáky (nepohyblivé nebo teleskopické) lze koupit samostatně nebo jako součást nábytku.  Zajišťují zavěšení obrazovky na nábytkový panel nebo přímo na stěnu. Televizi nejen nesou, ale podle druhu se s nimi dá otáčet do stran, nahoru i dolů nebo je vysunout kolmo do stěny a optimalizovat tak vzdálenost a úhel sledování obrazu.

Pravidla pro sledování televizního vysílání - výška, úhel, vzdálenost, světlo

V jaké optimální výšce má být umístěna obrazovka

Správně byste měli mít střed obrazovky v úrovni očí, případně mírně pod, tak abyste sledovali obraz rovně nebo mírně dolů (maximálně ale pod úhlem 9 stupňů).

Z jakého úhlu je nejkvalitnější obraz

Nejkvalitnější obraz je, sedíte-li přímo naproti obrazovce. Z příliš ostrého úhlu nevidíte celý obraz a může se zhoršovat i jeho kvalita a kontrast barev.

Jaká je nejvhodnější vzdálenost televizního diváka od obrazovky

Obecně se doporučuje sledovat obraz ze vzdálenosti 2,5 x délka úhlopříčky a podle odborníků by obraz měl správně tvořit asi 35 až 40 stupňů vašeho zorného pole.

Doporučení

Televize vyžaduje při sledování nepřímé osvětlení. Nejlépe zmírnit kontrast mezi obrazovkou a místností dokáže svítidlo umístěné za obrazovkou. K osvětlení se nejvíce hodí bílá barva světla. Jako světelný zdroj jsou nejvhodnější LED diody, jejichž intenzitu světla lze dobře regulovat.

Slovníček pojmů

HDMI

Druh digitálního přenosu audio a video. Jeho základem je přenášení obrazu i zvuku po jednom kabelu.

HDTV (High Definition Television)

Televize s vysokým rozlišením obrazu. HDTV potvrzuje, že televizor zpracovává digitální signál (MPEG-2 i MPEG-4) a dodává na výstup obraz nejen v analogové, ale i digitální podobě.

HD

Obraz se vykresluje v 1 080 řádcích. Na každém řádku se zobrazuje 1 920 bodů, takže obraz v plné HD kvalitě je k dispozici v rozlišení 1 920 x 1 080 bodů, což odpovídá poměru stran 16 : 9.

Funkce HD ready

Umožňující sledování televize ve vysokém rozlišení. Protože HD signál obsahuje vůči tradičnímu vysílání až 4x více informací, uvidíte na HD Ready televizoru velmi působivý obraz s mnohem větším množstvím detailů a v realistických barvách. Televizory s tímto označením zobrazují obraz také s poměrem stran 16 : 9, ale v rozlišení 1 280 x 720 bodů (obraz je tedy složen ze 720 řádků a na každém řádku se zobrazuje 1 280 bodů). Obraz se v tomto rozlišení zobrazuje postupně (bez prokládání půlsnímků) při snímkové frekvenci 50 Hz. Tento formát nese označení 720p50 (písmenko "p" je zkratkou ze slova "progressive", tedy "postupný").

Integrovaný DVB-T tuner

Pro příjem analogového televizního vysílání a pozemního digitálního vysíláni. Jednotliví výrobci vyvinuly pro LCD televizory vlastní technologii, aby dosáhly co nejlepší možnosti.

DVB-S tuner

Pro příjem digitálního vysílání satelitního.

DVB-C tuner

Pro příjem digitálního vysílání kabelového.

Ambilight

Osvětlení obvodu obrazovky barvami, které v danou chvíli odpovídají barevné situaci na obrazovce. Barvy z obrazovky se přesouvají do jejího okolí a ruší tak hranice mezi obrazovkou a interiérem, kde je umístěna. Zvyšuje se vizuální pohodlí, divácký zážitek a snižuje se namáhání a únava zraku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16312 (novesluzby.cz#22008)


Přidat komentář