Jak obložit zeď kamenem

Chtěli byste nějak zkrášlit svou zeď, třeba ji něčím obložit? A jedná se o zeď vnitřní nebo vnější? Ať chcete obložit vnitřní nebo venkovní zeď, napadlo vás jako možné řešení kámen? Čtěte dále.

Kámen se jako obkladový materiál používá již odnepaměti a to jednoduše proto, že je to surovina, která se dá sehnat prakticky všude a ve velkém množství. V dřívějších dobách bylo možné kámen volně odebírat z přírody, takže další velkou výhodou kamene bylo to, že byl k mání zcela zdarma.

Kde sehnat obkladový kámen?

Dnes si také můžete** kámen** těžit na vlastním pozemku, ale jen v případě, že nějaký pozemek s velkým množstvím kamene máte. Pokud ne, nezbude vám nic jiného, než si** obkladový kámen** koupit. Pokud budete chtít použít kámen z vlastního pozemku, budete ho mít sice zdarma, ale zato neočištěný, nenalámaný, neobroušený ani nijak jinak nezpracovaný. Pokud si kámen na obklady koupíte, odlehčí to sice vaší peněžence, ale zato získáte hotový výrobek, který stačí pouze aplikovat na zeď. Pokud byste se chtěli pokusit získat kámen tím, že ho budete odebírat někde v přírodě, zjistěte si předtím, komu pozemek patří a zkuste se s ním na odebírání kamene domluvit. Každý pozemek totiž někomu patří a odebírat kámen, ale také hlínu či dřevo bez povolení majitele parcely je samozřejmě zakázáno. Majitele parcely je možné zjistit pomocí katastru nemovitostí, kterýje přístupný i na internetu.

Vnitřní kamenné obklady

Uvnitř budov se** kamenné obklady** používají především z estetických důvodů. Ve starších budovách, jako jsou třeba banky, divadla nebo kavárny můžeme často vidět obklady z hladkých leštěných kamenných desek, většinou mramorových. Tento typ obkladů se v rodinných domcích většinou nepoužívá, protože jednak nepůsobí „domáckou“ atmosférou a navíc se jedná o velmi drahou záležitost. Přesto se i v dnešních architektonických návrzích rodinných domků můžeme setkat s obklady s velkých kamenných desek a to nejčastěji v koupelně nebo kuchyni, kde zastupují úlohu dlaždic a kachlíků. V ostatních místnostech rodinných domků nebo bytů se pak používají jiné typy kamenných obkladů, většinou menších velikostí. Architekti dávají přednost menším kouskům lámaného kamene pokládaného buď horizontálně nebo vertikálně. Ti, kteří chtějí na koupi kamene ušetřit, často používají říční oblázky.

Venkovní kamenné obklady

Na venkovní zdi se kamenné obklady rovněž používají pro své vysoké estetické hodnoty, ale také jako zateplení. Pokud se rozhodnete kámen na zeď aplikovat přímo, tedy „přilepit“ ho, pak budete potřebovat klasickou maltu a poté ještě venkovní spárovací hmotu, kterou vyspárujete mezery mezi jednotlivými kameny. Postupovat budete obdobně jako u aplikace dlaždic v koupelně. Pro tento postup obkládání se nejvíce hodí menší kousky lámaného kamene nebo říční oblázky. Ideální je, když mají kameny nebo oblázky stejnou nebo téměř stejnou tloušťku. Kameny samozřejmě lepíme vertikálně. Další možností je zvolit tzv. odvětrávanou fasádu z umělého kamene – v tomto případě se kámen na zeď nelepí maltou, ale „visí“ na konstrukci mezi zdí a samotným kamenem. Pro tento** typ kamenného obkladu** raději zvolte odborníka.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16373 (novesluzby.cz#23197)


Diskuze a zkušenosti

David ?epa | 16.06.2014 11:33
Re: Jak obložit zeď kamenem Nutné dodat, že kromě přírodních materiálů, tedy přírodního kamene v současnosti na trhu nalezneme mimojiné i imitace přírodního kamene, které ho plnohodnotně zastupují. A to co se týká estetických vlastností, tak také technických vlastností. V článku naleznete všechny možnosti využití imitací, které jsou bezesporu velké.


Přidat komentář