Interiérové textilie

Interiérové textilie vytvářejí útulnou, příjemnou, elegantní a mnohdy i exkluzivní atmosféru domu či bytu. Bez textilií bychom se v žádném případě neobešly, a to z důvodu nejen praktického, ale i funkčního a designového.

Interiérové textilií nejen příznivě ovlivňují atmosféru našeho bydlení

ale zpravidla představují praktického pomocníka, který slouží k různým účelům. Interiérovými textiliemi můžeme našemu domovu dodat určitý styl, eleganci, lehkost, vzdušnost i exkluzivní podobu.

Jednoduchými přeměnami interiérových textilií

můžeme změnit celkovou atmosféru pokoje nebo mu dodat jiný nádech. Špatnou volbou textilií však můžeme celkový dojem pokoje snížit, neboť při výběru interiérových textilií je zapotřebí dodržovat určitá pravidla. Rozdělení interiérových textilií dle jednotlivých místností. Každá místnost domu či bytu obsahuje minimálně jednu interiérovou textilii, která v daném prostoru tvoří praktickou i estetickou funkci.

Bytové textilie

Dokáží místnost zvukově izolovat, mírně regulují charakter a intenzitu osvětlení a celkově dotváří její charakter. Jednoduše můžeme říci, že bytové textilie jsou velmi užitečnými pomocníky, kteří se nám snaží bydlení zútulnit, zpříjemnit a poskytnout nám také uživatelský komfort.

Koupelna - interiérové textilie

Koupelna představuje místnost, ve které se nachází nejedna interiérová textilie, vedle záclonek a závěsů se zde nacházejí ručníky, osušky, žínky, vanové nebo sprchové předložky.

Ručníky, osušky, žínky

Ručníky by měly barevně vhodně doplňovat dlažbu a obklady koupelen, neboť dokonalým snoubením se nenaruší celková atmosféra místnosti.

Na trhu jsou k dostání ručníky v nejrůznějším barevném provedení

s motivy či v jednobarevné variantě a v různých velikostech. K moderním trendům patří ručníky jednobarevné, doplněné vkusným motivem, který se nachází zpravidla po okrajích.

Na kvalitě ručníků, osušek či mycích žínek bychom neměli šetřit

jelikož kvalita materiálu se projeví na savosti. Vybírejme tedy ručníky ze 100% bavlny o vyšší gramáži a hustotě vláken, které zaručují dokonalou savost. Řídké ručníky a osušky jsou sice podstatně levnější, avšak jejich míra savosti je minimální či zanedbatelná.

K oblíbeným materiálům patří ručníky z froté

které se vyrábějí ze stoprocentní bavlny a k oblibě jejich použití přispívá jejich měkkost. Kvalita froté ručníků však s nejpožadovanější vlastností, kterou je měkkost, ztrácí na kvalitě. Čím měkčím a hebčím složeném froté ručník disponuje, tím ztrácí nejdůležitější vlastnost, kterou je savost.

Současným trendem jsou ručníky a osušky disponující bambusovou příměsí

které jsou velmi příjemné na dotyk a dokonale absorbují vlhkost. K jejich materiálovým přednostem patří schopnost přirozené antibakteriálnosti a protiplísnivosti.

V koupelnách se velmi často objevují ručníky z mikrovlákna

které vynikají svou lehkostí a rychleschnoucím efektem.

Koupelnové předložky

Barvě ručníků a osušek by měla být přizpůsobena i koupelnová předložka, která prostor zdobí 24 hodin denně. Koupelnové předložky si pořizujeme za účelem měkkého, teplého a jemného došlápnutí při opuštění horké lázně nebo sprchového koutu. K dalším nezanedbatelným vlastnostem koupelnových předložek patří jejich vysoká míra bezpečnosti, která nás ochraňuje před možným uklouznutím.

K praktickým účelům koupelnových předložek však přibývá i účel esteticky designový, jelikož správná volba předložky dokáže koupelnový interiér povznést o stupínek výše.

Na trhu můžeme vybírat z nejrůznějších druhů předložek

v různých materiálových složeních. K nejkvalitnějším druhům patří koupelnové předložky s vysokým vlasem a hustou gramáží, které zaručují vysokou míru savosti. A právě savost je velmi podstatnou vlastností, kterou by měly koupelnové předložky disponovat.

Motiv, barvu a tvar koupelnové předložky

je třeba přizpůsobit danému prostředí,. Ideální kombinace je snoubení barevné ladnosti všech koupelnových textilií. Tedy vybírat tak, aby barvy ručníků, osušek a koupelnových předložek ladily ve stejném nebo podobném odstínu.

Kuchyně

V kuchyni a potažmo v jídelním koutě nebo jídelně je patrně soustředěno nejvíce interiérových textilií. Hlavní kuchyňskou textilií jsou bezesporu utěrky nebo savé hadříky, které slouží k utírání nádobí či jiného povrchu. V kuchyňském koutu nebo jídelně bude dominantou ubrus a prostírání, dále podsedáky na židlích nebo čalounění. V těchto místnostech jsou také důležitým aspektem záclony a závěsy, které dotvářejí celkovou atmosféru.

Ubrus

Dominantou jídelního koutu je stůl, který je zpravidla pokryt ubrusem a látkovým či papírovým prostíráním. Při denním stolování se používají klasické bavlněné ubrusy, které neslouží pouze k účelům dekorativním, jelikož splňují i funkci praktickou, a to v tlumení hluku. Při výběru ubrusu bychom se měli zaměřit především na jeho kvalitu, schopnost absorbování tekutin, nemačkavost, snadnou údržbu a minimální míru přitahování špíny.

Prostírání

K barvě a typu ubrusu bychom měli vhodně zkombinovat použité prostírání, které ochrání ubrus před případným potřísněním. Pokud budeme volit látkové prostírání, je nutné zaměřit se na kvalitu materiálu. K důležitým vlastnostem prostírání patří jejich vysoká míra savosti a zároveň nepropustnosti. Látkové prostírání by mělo barevně ladit s ubrusem, žádoucí je zachování elegantního barevného kontrastu. Vanilkový ubrus můžeme doplnit prostíráním v čokoládové barvě, k temně červenému ubrusu je vhodné prostírání v krémové barvě.

Utěrky

Kuchyňským koutům z interiérových textilií vévodí utěrky, které v tomto případě netvoří stránku designovou, nýbrž praktickou. Utěrky vybírejme z kvalitních, vysoce savých materiálů, které nám usnadní práci při úklidu nádobí.

Barevně by měly ladit s kuchyňskou linkou nebo s ní vytvářet harmonický barevný kontrast.

Ložnice

Každé ložnici dominuje postel, jejíž přikrývky jsou oděny do nejrozličnějšího povlečení, které utváří celkový charakter místnosti. Ložní povlečení můžeme vybírat z nejrůznějších materiálů, k oblíbeným patří bavlna, bavlněný satén nebo krep. Výběr materiálu záleží pouze na našich zvyklostech, ze zákazníkova hlediska je však stále nejoblíbenější bavlna.Z hlediska designu existuje na našem trhu povlečení disponující nekonečnou škálou motivů v barevném i jednobarevném provedení. K moderním motivům patří abstraktní vzory, květiny nebo geometrické vzorce. Barevnost ložního povlečení bychom měli přizpůsobit ostatním textiliím, tedy kobercům, závěsům či záclonám.

Povlečení se snažme vybírat tak, aby nám bylo příjemné na dotyk s pokožkou těla

Některé druhy povlečení jsou vhodné pouze pro danou sezónu, např. chladivý satén je vhodný pro horké letní měsíce, kdežto froté povlečení zahřeje v chladných zimních měsících.

Obývací pokoj

Vedle závěsů a záclon se v obývacím pokoji objevují dekorační polštářky, které se zpravidla nacházejí na sedací soupravě. Povlaky na polštářky můžeme vybírat z široké barevné, designové, velikostní i materiálové škále.

Výběr závisí především na našem osobním vkusu

potažmo na barevné a materiálové sladěnosti s ostatními obývacími prvky. Především v obývacím pokoji však platí, že s barevností není třeba experimentovat. Sedací soupravu vkusně doplní polštářky jednobarevné, popř. v kombinaci dvou barev.

K moderním trendům patří kombinace

bílo černé, nebo fialovo-hnědé, popř. kombinace krémově-čokoládová. Při výběru barev se však řiďme především barvou sedačky, jelikož její barevné kombinaci by již měly být přizpůsobeny další interiérové předměty.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16253 (novesluzby.cz#20216)


Přidat komentář