Dřevostavby - Středočeský kraj

Vlastní nový dům je snem téměř každého z nás. Pokud si plánujete dům pořídit, zkuste popřemýšlet o dřevostavbě, která se stává stále populárnější variantou bydlení. O tom, jaké jsou výhody dřevostaveb a jak se stavějí, se dozvíte v tomto článku.

Stále více lidí, kteří si chtějí nechat postavit nový dům, volí dřevostavbu. Důvodů pro tuto volbu je hned několik.

Co je dřevostavba?

Dřevostavba, jak již název napovídá, je dům, které je postaven převážně ze dřeva. Dřevo je jedním z nejstarších stavebních materiálů, který se velmi osvědčil. Je velice pevným materiálem (dokonce pevnějším než beton, i když se to na první pohled vůbec nemusí zdát) s perfektními tepelně izolačními vlastnostmi, proto se zcela hodí pro stavbu rodinných domů. Výstavba dřevostaveb je možná celoročně a taktéž je možné se do dřevostavby nastěhovat kdykoli během roku včetně zimy, protože u stavby ze dřeva odpadá nepříjemný pocit z tzv. syrové stavby, který je typický u zděných budov. Stavba dřevěného domu je také mnohem rychlejší, protože není nutné čekat na žádné zdlouhavé vysychání jako u zděných domů. Dům se jednoduše „poskládá“. Bydlet je tedy možné již za několik týdnů. Pro stavbu dřevěných rodinných domů se využívá nejčastěji dřevo jedlové a smrkové, ale je možné s dobrým výsledkem využít i borovicové, cedrové a modřínové dřevo.

Jaké jsou výhody dřevostaveb?

Dřevostavba je příznivá jak k okolnímu životnímu prostředí (dřevo je jednak zcela ekologickým, ale také energeticky nejúspornějším materiálem pro stavbu), tak pro obyvatele samotné. Vytváří zcela nezávadné a zdravé prostředí pro život dospělých i dětí. Bydlení v dřevostavbě je příjemné díky přirozeným vlastnostem dřeva, jako je charakteristické dřevěné aroma a příjemná teplota jeho povrchu.

Dřevo není jen materiálem, který je** energeticky nejúspornější**, co se jeho přípravy ke stavbě týče, ale také samotné bydlení v domě ze dřeva je energeticky velice úsporné. Dřevostavba vám tedy značně může snížit náklady potřebné na bydlení. Ze dřeva je možné vystavět jak dům nízkoenergetický, tak zcela pasivní. U některých dřevostaveb dokonce může vzniknout i přebytek energie, pokud je dřevo samotné dobře propojeno s různými alternativními zdroji energie (vítr, slunce atd.). Další výhodou dřevostavby je také její estetická stránka. Vnitřní vzhled konstrukce je možné dobře kombinovat s dalším dřevěným zařízením v domě (podlahy, nábytek apod.).** Konstrukce ze dřeva** je také mnohem užší než zděná, proto nám zůstává více vnitřního prostoru k bydlení.

Výsledná cena dřevostavby je nižší i díky tomu, že dřevo je lehké, dobře se s ní manipuluje a nezabírá tolik prostoru, takže je možné ušetřit za náklady na práci i dopravu. Někteří lidé se obávají toho, že dřevostavby nejsou dostatečně odolné proti ohni. Dřevostavby však zcela splňují všechny požadavky na protipožární bezpečnost úplně stejně jako zděné stavby. Druhá obava je někdy vyvolána pochybnostmi o zvukové izolaci dřeva. Tento strach je však také zbytečný, dřevo dokáže vytvořit stejně tiché prostředí jako cihly.

Životnost dřevostavby

A jaká je životnost dřevostavby? Dřevostavba může mít při kvalitním postavení životnost i vyšší než normální dům, běžně převyšuje 70 let, dosáhnout jednoduše může i více než sta let. Pokud je dům úplně celý ze dřeva, opotřebovávat se postupně začne zhruba po 50 letech bydlení. Z tohoto stručného výčtu, který zdaleka není kompletní, je jasné, že důvodů, proč zvolit dřevostavbu, je opravdu mnoho.

Typy dřevostaveb

Domy ze dřeva se stavějí za pomoci různých druhů technologií, podle kterých můžeme domy rozdělit na tyto základní typy:** sendvičové domy, roubenky a sruby** (také masivní dřevostavby)

Sendvičové domy

Podstata sendvičového domu je v tom, že ze dřeva (masivní dřevěné hranoly a kulatiny) se postaví pouze nosná konstrukce stavby, ostatní části domy jsou pak z jiného materiálu. Výhodou tohoto typu domu je, že je levnější než celodřevěná stavba z masivu, u které jsou ze dřeva jak konstrukce, tak i všechny výplně a obložení.

Sruby

Při stavbě srubu se využívá celých kmenů stromů. Konstrukce srubu se skládá z těchto částí: srubové zdi, stropní trámy, průvlaky a sloupy. Střecha se pak vystaví stejným způsobem jako u zděného domu.

Roubenky

Roubenka je tradičním typem stavby. Střecha je vysazena na stropních trámech.** Roubenky** vypadají velice pěkně a zachovávají tradiční ráz vesnice. Jako roubenky se staví jak chaty, tak i rodinné domy k celoročnímu obývání.

Střechy – klempířské a pokrývačské práce - Středočeský kraj

Střecha je základem každého domu, musí být tedy postavena kvalitně, aby mohla co nejdéle sloužit. Pokud dojde k nějakému poškození střechy (vlivem stáří stavby, nepříznivých přírodních podmínek), je nutné střechu co nejdříve opravit. I jediná uvolněná taška na střeše se může stát problémem, kvůli kterému například pronikne do domu voda.** Rekonstrukcemi a stavbou střech** se zabývají pokrývači a klempíři. Sortiment** střešních krytin** je velice široký, můžete volit z betonových nebo pálených tašek, plastových, kameninových či plechových krytin, asfaltových šindelů nebo štípané břidlice.** Klempíři** také mají na starost různé střešní doplňky, jako jsou například okapy, mohou vám také nainstalovat hromosvod či oplechovat průčelí domu. Pokud je vaše střecha starší, ještě slouží dobře, ale není příliš energeticky úsporná, můžete nechat provést její zateplení. Díky tomu zamezíte zbytečnému úniku tepla v zimě, naopak v létě nebude docházet k nežádoucímu přehřívání střechy a tím ani prostor pod střechou.

Zednické práce - Středočeský kraj

Základem** zednických prací** je stavba zdí, omítek a rekonstrukce omítek a zdí stávajících. Zedníci se zabývají také tvorbou štuk, které mohou vytvořit zajímavou ozdobu interiéru. Zednické práce využijete také po výměně dveří či oken za nová, kdy bude potřeba kolem rámů vytvořit novou omítku. Na zednické práce pak navazují práce malířské.

Tesařské práce - Středočeský kraj

Na konci se ještě krátce zmíníme o pracích** tesařských**. Tesaři se zabývají zpracováním surového dřeva do potřebných rozměrů a potřebné formy. Věnují se např. stavbám teras, krovů, obložení domů nebo výrobě podlah. Tesař vám také může postavit zahradní domek, kůlnu na dřevo nebo domek na nářadí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16430 (novesluzby.cz#23507)


Přidat komentář