Dlažba, koberec, lino nebo plovoucí podlaha?

Jste spokojeni se současnou podlahovou krytinou? Zvažujete, že byste si nechali dát do bytu koberec? Nebo přemýšlíte nad plovoucí podlahou? Ne do všech místností je však vhodný koberec, plovoucí podlaha. Čtěte dál a nechte se inspirovat.

Jednotlivé podlahové krytiny mají minimálně to společné, že nejsou vhodné pro celý prostor Vašeho bytu, či domu. S kobercem ve vstupní hale, nebo předsíni byste byli nešťastni. Dlažba je zase příliš chladná pro obývací, nebo dětský pokoj, pokud tedy nepoužijete podlahové vytápění. A plovoucí podlaha? Tu raději nevolte v koupelně, či na toaletě.

Dlažba

Dlažba je spojená s prostory, jako je koupelna, toaleta, terasa. Dlažbu je však možné zvolit i pro předsíň, či vstupní halu a kuchyni, nebo jídelnu. V dalších prostorách je pak vhodnější zvolit jinou podlahovou krytinu. Kupříkladu pro dětský pokoj je zcela jistě lepší zvolit koberec, plovoucí podlahu, či linoleum.

Vhodnost podlahového vytápění pod dlažbu

Dlažba, jako podlahová krytina, přináší řadu výhod. Oproti koberci Vám odpadá zdlouhavé vysávání a čištění. Dlažbu stačí jednoduše setřít. V případě dlažby můžete vybírat z nepřeberného množství velikostí, stylů, barevnosti, vzorů. Co však je u dlažby nevýhodou pro interiér, je její chlad a studenost. Tento problém však můžete velmi rychle vyřešit. Stačí si pod dlažbu nechat instalovat podlahové vytápění. Díky němu si pak na dlažbě mohou hrát i malé děti, aniž byste se museli obávat, že by se Vám nachladily.

Výhody podlahového vytápění

Podlahové vytápění se postará nejen o příjemný pocit při došlapu. Díky způsobu vytápění totiž ušetříte na vytápění, oproti klasickému sálavému způsobu vytápění. Takže, i když budete muset kvůli instalaci podlahového vytápění sáhnout o něco hlouběji do peněženky, pak se Vám tato investice nejenže velmi brzo vrátí, ale ještě ušetříte.

Linoleum

Řekne-li se lino, pak si ještě celá řada z nás pamatuje na** linoleum**, které bylo standardní podlahovou krytinou panelových bytů. Toto linoleum však nebylo zrovna vzhledné. A tak není divu, že bylo častokráte přikryté kobercem, či později nahrazené oblíbenou plovoucí podlahou.

Současné linoleum je však, co do modernosti a nabídky úplně někde jinde.

Nabídka linolea

Současná nabídka linolea je tak bohatá a rozmanitá, že si bezpochyby každý vybere. Velmi oblíbená jsou linolea s imitací dřeva, parket, plovoucí podlahy, ale také dlažby. Linoleum je však v porovnání s dlažbou velmi příjemné na došlap, nijak nestudí a není tolik tvrdé.

Výhody linolea

Linoleum se může pochlubit nejen bohatou nabídkou, co do barevnosti a vzorů. Linoleum vyžaduje jednoduchou údržbu. Stačí ho setřít s trochou čistícího přípravku. Navíc se může linoleum pochlubit vhodností pro alergiky. To však již není možné říci u koberce. V neposlední řadě pak ještě zmíníme, že se linoleum může pochlubit značnou odolností vůči mechanickému namáhání. Hledáte-li ekologickou podlahovou krytinu, pak ji najdete v linoleu.

Nevýhody linolea

Co však hovoří proti linolea je jeho omezená světlostálost. Je třeba počítat s tím, že za pár let dojde k určité změně odstínu. Obnovení barvy však můžete dosáhnout pravidelnou aplikací speciálních prostředků.

Plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha patří k velmi oblíbeným a žádaným podlahovým krytinám, a to především z důvodu efektního vzhledu, modernosti a široké nabídky odstínu i materiálu. U plovoucí podlahy je však třeba pečlivě volit kvalitu podlahy, jako takové. Některá plovoucí podlaha se snadno prošlape. Na jiné se zase velmi snadno udělají škrábance. A tak z krásy nové podlahy, byste se mohli také těšit jen po velmi krátkou dobu. Určitě si tedy nechte v rámci plovoucí podlahy poradit od odborníků.

Koberec a jeho výhody

Koberec, jako podlahová krytina, je bezpochyby na dotek a došlap příjemná podlahová krytina. V případě koberce nepocítíte při došlapu chlad a tvrdost, jako například u dlažby. Co se týká koberce, tak také můžete volit z kusového, nebo celoplošného koberce. Můžete si vybrat jednobarevný, nebo také vícebarevný, vzorovaný koberec. Koberec tak plní roli nejen zateplovací, ale také dekorativní. Navíc je** koberec** výborný v rámci odhlučnění. Ovšem koberec přináší i určité nevýhody.

Nevýhody koberce

Co se týká údržby koberce, tak ta již není tak rychlá a snadná, jako u jiné podlahové krytiny. Koberec je nutné pravidelně vysávat, a to ideálně několikrát do týdne. Vedle toho je však doporučován i intenzivní způsob čištění, ať už čištění na mokrý, či suchý způsob. Koberec je také nevhodný pro alergiky, protože se v něm velmi lehce a rád drží prach a další alergeny.

Kusový koberec v kombinaci s jinou podlahovou krytinou

Líbí se Vám moderní kusové koberce? Ono se není čemu divit. Jejich nabídka je vskutku bohatá a jsou častokráte mnohem vyvedenější, než koberce celoplošné. Kromě toho, kusové koberce vypadají v místnosti mnohem lépe, než koberce, které jsou položené od jednoho rohu k druhému.

Ovšem, co zvolit pod kusový koberec, ať už v obývacím pokoji, ložnici, kuchyni, dětském pokoji? Prakticky můžete vybrat jakoukoli podlahovou krytinu. V případě linolea máte pak usnadněnou volbu při výběru koberce. Něco jiného je to však u dlažby. A to zvláště v případě, že se rozhodnete například pro mozaikovou dlažbu.

Abyste nemuseli shánět týdny vhodný koberec, co do barevnosti, pak je dobré hned v úvodu kombinovat vzhled obou podlahových krytin.

Vhodnost koberce

Koberec, ať už kusový, nebo celoplošný, je vhodný do většiny místností. Užijete ho například v obývacím pokoji, ložnici, dětském pokoji a pracovně. Nad vhodností však popřemýšlejte v předsíni, kuchyni a na toaletě. V předsíni by koberec velmi brzo utrpěl, a to špínou, kterou si přinesete na botách z venku. V kuchyni se zase neubráníte nějakého toho cákance od vaření, či rozlití nápoje. A v případě toalety zase může dojít na nehodu, které se nevyhnou malí, ani velcí. Koberec také není vhodný do koupelny, kde je riziko cákanců při koupání a sprchování značné. Na druhou stranu se však často používají do koupelny i na toaletu předložky v podobě koberečků.

Volba jednotlivých podlahových krytin dle ceny

Pokud byste se rádi rozhodli nad volbou podlahové krytiny dle ceny, pak si moc nepomůžete. Jednotlivé podlahové krytiny, co do ceny, jsou mnohdy obdobné. Mohlo by se zdát, že nejdražší bude plovoucí podlaha. Ovšem, můžete ji častokráte sehnat za příznivou cenu, a to v souvislosti s akčními cenami. A na druhou stranu se může zdát, že zase koberec může být nejlevnější podlahovou krytinou. Může tak tomu skutečně být, ovšem pouze u celoplošného koberce, ne však u kusového. Na druhou stranu, i celoplošné, vskutku kvalitní koberce, jsou častokráte cenově srovnatelné třeba s linoleem. A takto bychom mohli pokračovat.

Spíše, než podle ceny se tak tedy rozhodujte podle účelnosti, vhodnosti do konkrétní místnosti, stylu zařízení apod.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16379 (novesluzby.cz#23228)


Přidat komentář