Designová akvária a terária na klíč - Stará Boleslav

Pokud uvažujete o pořízení akvária nebo terária a chcete, aby to vaše bylo jedinečné a tvořilo tak zajímavý designový doplněk vaší domácnosti, který by ladil s okolním prostorem, je pro vás určen tento článek.

Akvária a terária jsou příbytkem mnoha živočichů, které lidé chovají doma. Rybiček, želv, hadů, ještěrek a mnohých dalších zvířátek. Nejdůležitější je samozřejmě, jakého živočicha doma chcete chovat, podle toho budete volit velikost a druh nádrže. Mnoho věcí je však možné přizpůsobit vašim konkrétním představám. Akvária a terária jsou totiž obvykle poměrně velká a tvoří tak výrazný prvek naší domácnosti. Je tedy dobré se zamyslet, jak by měl domov pro naše domácí zvířátka vypadat, aby se hodil ke vzhledu okolního prostoru.

Můžete samozřejmě vybírat ze základní nabídky, kterou naleznete v každém obchodě, ta je však poněkud omezená a najdeme tak jen jednodušší kusy. Pokud si přejete něco speciálního, musíte se obrátit na formu, která vyrábí akvária a terária na zakázku, tzv. na míru nebo na klíč, tedy přesně podle vašich představ.

Vzhled akvária a terária

Základem každé nádrže je samozřejmě sklo. Kolem něj může být umístěn v podstatě libovolný materiál, často se využívá zejména** dřevo nebo kov**. Kromě materiálu je důležitá také barva podstavce, která může být stejná jako okolní prvky v prostoru nebo naopak v kontrastu s barvami nábytku, podlahové krytiny, zdí apod. Dalším podstatným kritériem je také tvar.

Tvary designových akvárií

Když se řekne akvárium, většině z nás se vybaví sklo ve tvaru dutého kvádru. Možnosti jsou však rozhodně širší, nádrže mohou být pravidelné i nepravidelné. Můžeme se setkat např. s nádržemi, které mají skosené rohy a působí tak zajímavějším dojmem než samé pravé úhly. I malé odchýlení od pravidelnosti a běžnosti dokáže udělat hodně, zkuste si představit třeba akvárium s nakloněnými bočními stranami. Zajímavě také působí, pokud nejsou jednotlivé skleněné desky spojené na samotných koncích, ale několik centimetrů od okraje, takže sklo přesahuje do prostoru.

Není nutné zůstávat pouze u čtyř bočních stěn a jedné spodní, zajímavě vypadají také nádrže ve tvaru víceúhelníků. Nádrž nemusí být samostatná, je možné vytvořit různé dvojnádrže nebo trojnádrže, které spolu budou v některých místech propojené, a živočichové se tak mezi nimi mohou libovolně pohybovat. Z akvárií či terárií je také možné vytvořit různé kaskády, kdy v každém akváriu budeme chovat jiné druhy ryb. Mezi jednotlivými akvárii může pomocí vodopádu protékat společná voda, a stačí tak jeden filtr a jeden ohřev. Zajímavá jsou také akvária určená pro styl Saikei, v překladu bonsajové krajinky. Všechna akvária mohou být podle potřeby otevřená i zavřená.

Zakrytí techniky akvária

Výhodou designového akvária či terária je také to, že veškerá potřebná technika může být schovaná v podstavci nádrže (topení, čerpadlo, filtr apod.), takže náš pohled na živočichy, rostliny a jejich prostředí není rušen nepřírodními technickými prvky a vše je v dokonalé harmonii. Některá akvária se také vyrábějí s přídavným vně vlepeným sklem na umístění filtru, který se dá jednoduše zakrýt fólií nebo jinou modelací.

Akvárium jako konferenční stůl

Pokud chcete pro váš reprezentativní prostor zvolit opravdu jedinečný prvek, můžete si pořídit akvárium v podobě konferenčního stolu. Nejlépe vynikne uprostřed místnosti. Toto umístění je možné díky tomu, že veškerá technika je schovaná, filtr je umístěn v modelaci.

Nano akvária

Nano akvária nebo také miniakvária se v posledních letech stávají stále oblíbenějšími, jedná se o zmenšený podvodní svět. Nádrže mají 20 až 40 litrů, chovají se v nich v symbióze rybičky s rostlinami. I takto malá akvária potřebují stejnou techniku jako akvária velká. Nano akvária je možné pořídit v setech s kompletní technikou, samostatně si koupené akvárium vybavit nebo si jej nechat na míru vyrobit.

Retroakvárium

V poslední době je velice oblíbené retro. Pokud jste vyznavači tohoto stylu, můžete si nechat vyrobit akvárium právě v tomto duchu. Příkladem může být velké akvárium zabudované doprostřed masivního bohatě vyřezávaného a zdobeného kusu nábytku v zámeckém stylu.

Podstavce pro akvária a terária

Pokud není akvárium nebo terárium přímo zabudované do nějakého kusu nábytku nebo nestojí zcela samostatně, potřebuje vhodný podstavec. Vzhled podstavců se značně liší, jak již bylo výše naznačeno. Nádrž můžete samozřejmě umístit na libovolný kus nábytku s dostatečnou nosností, daleko lépe však vypadá přímo stojan pod akvárium nebo terárium. Vybírat můžete jak z jednoduchých podstavců, tak z těch jedinečných designových nebo si můžete nechat vyrobit stojan na zakázku přesně podle svých představ. Uvedeme si několik designových příkladů. Zajímavě vypadá celoskleněný stojan, který může být buďto jednoduchý, nebo může obsahovat skleněné police pro umístění dalších věcí (potřebných k akvaristice a teraristice nebo jen doplňků). Podstavcem mohou být i celé skříňky, kam je možné schovat veškeré akvaristické či teraristické vybavení a krmení, skříňky se obvykle vyrábějí ze dřeva. Podstavce také mohou být svařeny z oceli, což zaručí velice vysokou nosnost, ocel je poté obložena dle přání zákazníka z různých stran.

Akvária a terária pouze do domácnosti?

Akvárium či terárium samozřejmě nemusí tvořit zajímavý prvek pouze v soukromí, ale také ve veřejném prostoru jako např. v restauraci, kavárně nebo vestibulu, čekárně či recepci nějaké budovy. Možná už jste se někde setkali se zajímavým ztvárněním příbytku pro rybičky nebo obojživelníky, který vás upoutal svou jedinečností.

Vodopády na míru

Vodopády přesně podle vašich představ jsou vhodným doplňkem interiérů větších místností i různých exteriérů.

Stavba jezírek

Pokud čas trávíte nejraději venku a přesto byste se rádi starali o rybičky, můžete si nechat na vaší zahradě vybudovat** zahradní jezírko**. Zřízení jezírka je mnohem složitější než zařízení akvária, je proto vhodné vše svěřit do rukou odborníka. Existuje velké množství firem, které se zabývají stavbou jezírek na klíč.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16371 (novesluzby.cz#23174)


Přidat komentář