Dekorace na Velikonoce - výběr, druhy

Velikonoce jsou nádherný a stále uznávající svátek už od pohanských dob. Je to svátek, který se nejvíce vztahuje na oslavování zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Ale také je uznáván, jako symbol jara.

Tento svátek má mnoho krásných podob. Lidé ho uctívají s láskou s mnoha krásnými barvami a symboly. Velikonoce nám dávají sílu radovat se z příchodu jara a jeho krás. Křesťané ho uctívají k lásce Ježíše Krista. Malé děti, které tyto skutečnosti ještě nevnímají, tak jako dospělí lidé, je přijímají jako druhý nádherný svátek v roce. Díky veselosti barev, a různých dekorací s nimi spojenými, dodávají jarnímu dni nádhernou atmosféru. Mnoho lidí Velikonoce nabíjí novým smyslem života a vnitřní duševní veselostí.

Proto bychom na tento svátek neměli zapomínat. I přesto, že nejste křesťané. Je to proto, že Velikonoce jsou novým rozkvetlým začátkem roku a to i přesto, že je třeba ještě spousta sněhu a mrazu. Ozdobením našich domovů a zahrádek dáváme každému najevo, že Velikonoce jsou nádherný svátek, plný lásky, znovuzrození a radosti. Pojďme si přiblížit, co takové Velikonoce obnáší a jak si můžeme ozdobit různými dekoracemi naše domy a zahrádky. Hlavními symboly Velikonoc jsou:

 • Beránek – beránek je od nepaměti brán jako symbol, který je obětovaný za spásu světa.
 • Vajíčka – jsou symbolem nového života.
 • Kříž – je uznávaným, jelikož byl Ježíš Kristus na něm ukřižován.
 • Zajíček – je symbolem oslavující příchod jara.
 • Oheň – je symbolem vítězství nad temnotou a smrtí.
 • Pomlázka – znamená zdraví, plodnost a zájem o dotyčnou ženu či dívku.
 • Koledy – jsou zpívány jak pro vítání jara, tak pro znovuzrození.

Výzdoba interiéru

Už od malička bychom měli naše děti vést k tomuto krásnému, velmi uctívanému svátku. Naučit je jak nádherně se dá přivítat jaro. Pokud jste křesťané, tak jak nádherně a s úctou uctít zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Naučit děti těmto zvykům není vůbec složité. Vzhledem k tomu, že snad každé malé dítko má rádo barvičky a zvířátka. Velikonoce jsou přeci jenom stále o symbolech a pestrobarevných barvičkách. Proto, nejen vy, ale i celá vaše rodina se může zapojit do výzdoby interiéru. Jak a co je možné ozdobit.

Výzdoba oken

Okna jsou velmi důležité, jelikož propouští dokonale světlo a teplo. Jsou naším nepostradatelným pomocníkem, abychom viděli dění v našem okolí. Proto, aby nejen my, ale také lidé z okolí viděli uctění Velikonoc ve vašich oknech, měli bychom si tyto symboly vyzdobit pověšením na krásně žluté nebo zelené mašli:

 • Proutěné věnečky – proutí z vrby, je na tento věneček velmi ideální. Ozdobením tohoto věnečku různými barevnými pentlemi, dodá velikonočním svátkům nádhernou atmosféru.
 • Kuřátka - které si můžete s pomocí dětí vystřihnout a pověsit, ale třeba také na okno přilepit.
 • Králíčky – jsou možné vyrobit i upevnit stejně jako kuřátka.
 • Květináče s kuřátky, králíčky a vajíčky – tato dekorace je velmi jednoduchá. Můžeme si je sami vytvořit, nebo si je koupit.

Výzdoba místností

Bohužel často se stává, že právě na Velikonoce bývá ještě sníh a mráz. Kdo by z nás nechtěl o Velikonocích přijít domů a radovat se z nádherně vyzdobeného interiéru? Interiér kde září nádherné veselé barvičky s kuřátky, vajíčky a králíčky? Spoustu nádherných dekorací se dá samozřejmě koupit. Nikdy bychom ovšem neměli zapomínat na základní symboly jara a hlavně barev. Ty samozřejmě musí být pestré, veselé a hlavně by se měli vztahovat na tyto základní barvy:

 • Žlutá
 • Zelená
 • Hnědá
 • Červená

Čím můžeme dokonale okouzlit naše děti, sebe, své blízké a sousedy na Velikonoce pomocí velikonoční dekorace? Je to velmi jednoduché:

Ubrusy, ubrousky, polštářky a závěsy na Velikonoce

Ano tato dekorace je velmi ideálním řešením. Dodá vašemu interiéru dokonalou atmosféru Velikonoc i přesto, že nemáte zrovna jinou dekoraci. Ubrusy a ostatní textilní dekorace nejvíce rozjasní a dodá velikonoční atmosféru, celému vašemu interiéru. Kdokoliv vstoupí k vám domů, bude se stále cítit v naprosté harmonii a bude na ně dýchat ta správná velikonoční atmosféra. Proto právě textilní dekorace je velmi ideálním řešením. Veškeré tyto textilie mohou být buď tištěné, nebo vyšívané. Mohou to být právě:

 • Ubrusy a ubrousky
 • Závěsy
 • Povlečení
 • Utěrky a ručníky
 • Polštářky, plyšové hračky ve formě kuřátek, králíčků, vajíček a zajíčků

Beránek na Velikonoce

Další velmi krásná dekorace, která je symbolem Velikonoc. Beránka si můžete buď upéct, vyšít, vystřihnout, nebo ušít. Pokud se rozhodnete vyzdobit interiér beránkem, dáváte tak všem najevo, že i vy jste obětavými lidmi.

Beránek upečený – peče se velmi často z piškotového těsta a proto je velmi vhodný jako dekorace na stůl nebo stolek.

Vyšitý beránek – tento beránek se hodí na stolky, stoly, zeď, okna, ale také jako povlečení na malé polštářky.

Vystřižený beránek – je skvělá dekorace do oken a do různých misek.

Ušitý beránek – tato dekorace je ideální jako polštářková dekorace, nebo dekorace do dětských pokojíčků.

Vajíčka a Velikonoce

Vajíčka patří neodmyslitelně k Velikonocům. Dávají nám symbol znovuzrození a radost z nového života. Proto jsou tolik oblíbené, právě na Velikonoce. Barví se různými barvičkami a nádherně se malují. Hlavním důvodem je právě ta radost z jara a nového života. Malované, barvené nebo vyfouklé vajíčka dodávají nádhernou atmosféru ve vašem interiéru. Můžete si je dát úplně všude. Nejkrásnější jsou však v krásně proutěné míse na stole či stolku, nebo vyfouklé vajíčka pověšená na okna, dveře, záclony a mnoho dalších možností.

Zajíček - kuřátka na Velikonoce

Velikonoční zajíček nebo kuřátka jsou symboly jara. Můžete si jimi ozdobit úplně celý interiér. Mohou se ušít, vyšít, koupit nebo je mnoho dalších možností, tak jako u beránka. Ano tyto dva symboly se dají využít jako skvělá dekorace. Je symbolem nového života a veselí.

Kříž - věneček na Velikonoce

Ano i kříž je symbolem Velikonoc. Většinou je symbolem křesťanů. Pokud nejste křesťany, je možné tento symbol nahradit věnečkem. Vyrábí se většinou z proutí a je vzpomínkou, i když pro někoho moc neznámou, symbolem trnové koruny. Proto mnoho z nás má spoustu nádherných věnců a věnečků na oknech, stolech, ale i na zdi. Ozdobené nádhernými pestrobarevnými pentlemi, dávají interiéru dokonalost Velikonoc. Ale také úctu k zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Oheň neboli svíčky na Velikonoce

Snad si ani nikdo z nás neumí představit Velikonoce spojené s výzdobou různých svíček a svícnů. Jsou symbolem začátku a konce. Svíčkou uctíváte nejen Ježíše Krista, ale také úmrtí svých blízkých.

Pomlázky a proutky na Velikonoce

Tyto dva nádherné symboly jsou velmi oblíbené. Vyšleháním vrbovým proutím dávají muži ženám jejich náklonnost, že jim přejí zdraví a plodnost. Ženy jim však tuto náklonnost mohou vrátit stejným vstřícným přáním, pomocí vody.

Výzdoba exteriéru na Velikonoce

Výzdoba exteriéru je závislá na fantazii každého z nás. Můžeme si ozdobit stromky všemi symboly Velikonoc. Exteriér se dá také vyzdobit různými venkovními truhlíky s výsadbou a na špejlích napíchanými vajíčky, zajíčky nebo kuřátky. Můžeme použít i spoustu různých košíčků a věnečků ozdobené různými barevnými pentlemi.

Velikonoce jsou druhým nejkrásnějším a nejvíce uctívaným svátkem v roce po Vánocích. Proto tak, jako dokážeme vyzdobit vánoční svátky různými dekoracemi, bychom měli umět dokázat vyzdobit i velikonoční svátky. Velikonoce jsou silně spojené s vánocemi. Na velikonoce si můžeme mnoho dekorací vyrobit sami, nebo si je zakoupit v různých obchodech. Výzdobu, výběr a druhy velikonoční dekorace si vždy volíme podle svým představ, aby se hodili do našeho interiéru i exteriéru.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16324 (novesluzby.cz#22190)


Přidat komentář